Di̇zel Araç İle Kişin Norveç

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan xmuratalix Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 74
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,201
17.01.2020 cuma
Öglen vakti Bismillah deyip eşim ve kızımla birlikte yola çıktık. Kar yağışı var. Gece saat 22.00 civarı Erzurum'a ulaştık hava sıcaklığı -24 derece. Erzurum da eşim ve benim mezun olduğumuz Atatürk Üniversitesi kampüsüne girip araçla tur attıktan sonra daha önceden yer ayırttığım Erzurum öğretmen evine yerleştik.
18.01.2020 cumartesi
Sabah saat 07.00 gibi kalkıp kahvaltı sonrası kars üzeri Türkgözü sınır kapısına doğru yola çıktık. Yolumuz üzerinde olan Sarıkamış şehitliğine uğradık. Dua ettik.

IMG 20200118 WA0022

Etiketler
17.01.2020 cuma yola çıkıp planladığım muhtemel gidiş rotası. 15 gün süremiz var. Bunun 5 günü gidiş 5 gün orda kalış 5 günde dönüş. Amacımız kuzey ışıkları olduğu için yolda çok oyalanmadan günlük en az 1000 km yol alıp en kısa sürede isveç-Abisko ya ulaşmak. Çünkü kuzey ışıklarını görmeden dönmemek için kalabildiğimiz kadar (en az 5 gece) uzun kalmak istiyoruz.

Ekli dosyayı görüntüle 517534
muhtemelen aynı rotayı yazın rahat zamanda yapacağız.

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

18.01.2020 cumartesi Saat 13.00 gibi Gürcistan geçtik. Gürcü sigortası yaptrdık. En kısa yoldan Rus sınır kapısı Verkhny Lars a ulaşmak için oyalanmadan sadece yemek (haçapuri ve armut gazozu :yum:) için durup yola devam ediyoruz. Ama bu arada hava karardı.Otobandan çıkıp 100km civarı yol kaldığını görünce sevindik ama bizi sürpriz bekliyormuş. çünkü Kazbegi National Park içinden geçen yol bir dağ geçişi. ortalama hız 40 50 km bazı yerlerde tırlar la karşılaşınca durmak zorunda kalıyoruz. Hem dağ tırmanıyorsunuz hemde kıvrımlı virajlar var. Sınıra ulaşmamız saat 20.00 buluyor. Bu yolu kullanmak istiyenlere tavsiyem gündüze denk getirin. Çekme karavanla asla tavsiye etmiyorum. Bu bölge aynı zaman da kayak bölgesi. merakı ve yeteneği olanlar için kayak amaçlı da gelinebilir. İlk sıkıntıyı Dariali, Gürcistan sınır kapısında yaşadık. Rusya için Vize yok geçemezsiniz diyorlar. Yeşil pasaportun vizeye ihyacı olmadığını anlatıyoruz. ikna olup bırakıyorlar. Ama hala rahat değiliz çünkü 2016 yazında Avrupa üzerinden Nordkapp'a gitmiş dönüşü Rusya üzeri planlamıştık. Ama atladığımız bir şey vardı Rus uçagının düşürülmesi sonrası Rusya yeşil pasaporta vizesiz girişi kaldırmış ve biz bundan habersiz Finlandiya üzeri Rusya'ya girmeye kalkmıştık. Sonuç 6 saat sorgu ve gözaltı sonrası kişi başı 5000 ruble ceza ödeyip Finlandiya'ya geri gönderilmiştik. Bunun tekrar karşımıza çıkmasından ve biz sizi kovmadık mı yine niye geldiniz o_Odenmesinden korkuyorduk. Daha girişte bundan sonra rus sınır kapılarında hep yaşayacağımız durum başladı. Ruslar siz anlamadıkça daha yüksek sesle bağırmaya başlıyorlar.Sanki bağırınca anlayacağınızı:confused: düşünüyorlar herhalde. Kavga edecek hale geliyorsunuz. Megerse araç da kaç kişi varsa o kadar migrasyon kağıdı vermek istiyormuş. üç adet kağıt veriyor. Aracımızı durdurup sıraya geçiyoruz. Yeşil pasaport ve vize yok. Biz vizeye ihtiyaç olmadığını anlatmaya çalışıyoruz. Yine her sınır geçişindeki rutin iş başlıyor. Hemen telefona sarılıyor. Bir yerleri arıyor. Bizden sonra sıra bekleyenlerin sayısı artıyor. onları başka yere alıyorlar. Soğukta 2 saat camın önünde bekliyoruz.Niye geldiğimizi anlatmaya çalışıyoruz.Tekrar tekrar soruyorlar. Hepimizin pasaportunu sayfa sayfa taradılar. Belki abartısız on kez çevirip çevirip sayfalarına baktılar. Mor ışığa tuttular. En sonunda ikna oldular. giriş mühürleri basıldı. sıra araca geliyor. her yerine baktılar. Daha önce yasarergun beyden ve forumdan aldığım bilgilerle araç deklarasyon belgesini dolduruyoruz. 2 nüsha istiyorlar. Bu arada neredeyse 4 saat geçiyor. eşim ve kızım soğuktan ağlama noktasına geldiler. Bırakıyorlar. hemen sınırın çıkışında sigortacılardan aracım için sigorta yaptırıyoruz. Vladikavkaz'a doğru yola çıkıyoruz. Bookingden rezervasyon yaptığım Narton otele saat 24.00 civarı ulaşıyoruz.

IMG 20200207 222826

19.01.2020 pazar sabahı Vladikavkaz'ı erken saatte dolaştık sim kart almak için ama açık yer yoktu oyalanmadan yola koyulalım dedik.İnternet ve haberleşme ihtiyacını tarifem yurtdışında hizmetiyle karşıladık. biraz masraflı oldu ama nerdeyse hiç sorun yaşamadık. İlk mazotumuzu Vladikavkaz' dan aldık. Rostov-na-Donu ve Voronej üzeri oyalanmadan hedef Moskova.

IMG 20200119 102733

IMG 20200119 105323

IMG 20200119 174744

muhtemelen aynı rotayı yazın rahat zamanda yapacağız.

Şimdiden hayırlı yolculuklar. Ama bizim şanssızlığımız mı bilmiyorum. sınır geçişleri hep sorun oldu. İnşallah sınır geçişlerinde siz bizim kadar uğraşmazsınız. Her geçen yıl sanki Türk ve Türkiye'ye karşı olumsuz duygular artıyor gibi yada bize denk geliyor. Sonra ayrıntısıyla bahsedeceğim Finlandiya sınır geçişinde polisle ( kızımın adı Ayşe diye ve benim sakallı olmam yüzünden olduğunu tahmin ettiğimiz) yaşadığımız olaya inanamadık.

Son düzenleme:

Şimdiden hayırlı yolculuklar. Ama bizim şanssızlığımız mı bilmiyorum. sınır geçişleri hep sorun oldu. İnşallah sınır geçişlerinde siz bizim kadar uğraşmazsınız. Her geçen yıl sanki Türk ve Türkiye'ye karşı olumsuz duygular artıyor gibi yada bize denk geliyor. Sonra ayrıntısıyla bahsedeceğim Finlandiya sınır geçişinde polisle ( kızımın adı Ayşe diye ve benim sakallı olmam yüzünden olduğunu tahmin ettiğimiz) yaşadığımız olaya inanamadık.
2017 ve 2019 yazında 12/15 ülkeye girip çıktım, her geçen gün daha da itibar kaybediyoruz. her geçen gün pasaportlarımız daha da uzun süre inceleniyor. bekletiliyoruz, ek kimlik isteniyor, polonya sınırında arabamın ruhsatının sahte olduğu bile iddia edildi. kuzey ülkelerinde evet daha önyargılılar. ama bazı konularda ülkedeki insanların dil bilirliği ve genel durumu göz önüne alınınca haksız da değiller. ne yazık ki.

Rusyada konaklama belgesi durumunu nasıl çözdünüz.
Ben Rus sınır kapısı alanyada tam sekiz saat bekledim o rusca yazılı belgeler yüzünden

Sınırda ülkede kaç gün ve nerede kalacagımızı hangi şehirlerden geçip hangi sınır kapısından geçecegimizi tek tek not aldılar. Finlandiya ya gidecegimizi ve mümkün olan en kısa sürede Rusyadan çıkacagımızı söyledik. Booking den daha önce rezervasyon yaptığım otelleri gösterdim. ilk kaldığımız otelde sadece benim pasaport fotokopisi alındı. ama Moskova st. petersburg ve voronej de kaldığımız otellerde en az beş adet rusça yazılı evraga imza attık. ev adresimiz telefonumuz mesleğimiz çalıştığımız iş yerine kadar yazdılar.

migrasyon ve araç deklerasyon belgelerinin nasıl doldurulacagını önceden ögrenmiştim. Ayrıca belgenin ingilizce olanınıda veriyorlar. ingilizce dolu örneginide asmışlar.[/QUOTE]

IMG 20200118 234003

Son düzenleme:

Bana ingilizce olanını vermediler daha dogrusu o boş evrakların tahta bir masa üstünde durduğu odada bütün hepsine baktım ama evrakların hepsi rusca idi.Aslında dışarıda biraz geride ilan panosunda ingilizce doldurulmuş örnek asılı idi ama ne yaptımsa o ilan panosuna gidebilme izni alamadım.
Bu yolladığınız evrakta galiba o yeşil cuha ilan panosundan çekilmiş

Sınırda ülkede kaç gün ve nerede kalacagımızı hangi şehirlerden geçip hangi sınır kapısından geçecegimizi tek tek not aldılar. Finlandiya ya gidecegimizi ve mümkün olan en kısa sürede Rusyadan çıkacagımızı söyledik. Booking den daha önce rezervasyon yaptığım otelleri gösterdim. ilk kaldığımız otelde sadece benim pasaport fotokopisi alındı. ama Moskova st. petersburg ve voronej de kaldığımız otellerde en az beş adet rusça yazılı evraga imza attık. ev adresimiz telefonumuz mesleğimiz çalıştığımız iş yerine kadar yazdılar.

migrasyon ve araç deklerasyon belgelerinin nasıl doldurulacagını önceden ögrenmiştim. Ayrıca belgenin ingilizce olanınıda veriyorlar. ingilizce dolu örneginide asmışlar.

Ekli dosyayı görüntüle 517543[/QUOTE]muhtemelen yeni asmışlardır. belarus sınırlarında da aynısı var ve belarus polisi çok yardımcı oluyor.

Bana ingilizce olanını vermediler daha dogrusu o boş evrakların tahta bir masa üstünde durduğu odada bütün hepsine baktım ama evrakların hepsi rusca idi.Aslında dışarıda biraz geride ilan panosunda ingilizce doldurulmuş örnek asılı idi ama ne yaptımsa o ilan panosuna gidebilme izni alamadım.
Bu yolladığınız evrakta galiba o yeşil cuha ilan panosundan çekilmiş
evet o panodan çektim

20.01.2020 pazartesi saat 17.00 civarı Moskova Kızıl Meydana ulaştık.Sevinsek mi üzülsek mi bilemedik ama ocak ayında kızıl meydanda kar yoktu. Sanki bahar ayı gibiydi. Yılbaşında yapılan led süslemeler hala kaldırılmamış heryer ışıl ışıl aydınlatılmıştı. Meydana dev bir panayır görüntüsü veren yeme içme çoçuklar için oyun parkı vb. kurulmuştu.

IMG 20200120 WA0016

IMG 20200120 WA0019

IMG 20200120 WA0040

IMG 20200120 WA0026

IMG 20200120 WA0030

Putin bu kapıdan çıkıyormuş meydana. Tören ve kutlamalarda.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri