DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM
Duyuruyu Kapat
ARAÇ TESTİ: NISSAN X-TRAIL

NISSAN X-TRAIL'İ TOROSLAR'DA TEST ETTİK!.
OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Dizel Motorların Avantajları, Dezavantajları

'OFF-ROAD TEKNİK' forumunda phobios tarafından 26 Aralık 2006 tarihinde açılan konu 33397 kişi tarafından okunmuş, 37 cevap yazılmıştırBu Sayfayı Paylaş

 1. phobios

  phobios Zirve

  Mesaj:
  1.651
  Alınan Beğeni:
  1
  Şehir:
  istanbul
  Benzinli otomobillere göre satış fiyatları daha yüksek olmasına rağmen dizel otomobiller, düşük yakıt fiyatı ve yakıt tüketimiyle sürücülerin gözdesi oldu. Son 7 yılda Türkiye’de dizel otomobillerin pazardan aldığı pay 30 kattan fazla artış göstermesi üzerine Otoyaşam olarak açtığımız dizel dosyasına bu hafta dizel motorların bakımı ve dikkat edilmesi gerekenlerle devam ediyoruz.

  Benzinli motorlara göre değişik bir çalışma sistemine sahip olan dizel motorların kullanımı ve bakımında önemli farklılıklar bulunuyor. Bilgi eksikliği veya dikkatsizlik nedeniyle yapılan yanlışlar dizel araçlarda ciddi sorunlar ortaya çıkartıp size pahalıya mal olabiliyor. Dolayısıyla dizel araçların bakımı ve kullanımı hakkında temel bilgilere sahip olmanız önem kazanıyor.

  DOĞRU VE KALİTELİ YAKIT OLMALI

  Başta binek otomobiller olmak üzere artık yeni nesil dizel araçlarda Common Rail gibi yüksek basınçlı enjeksiyon sistemleri kullanılıyor. Aracın uzun ömürlü olması ve kullanım konforu, arızalardan uzak kalmak için dikkat edilmesi gereken ilk nokta yakıt kalitesidir.

  Günümüzde dizel araçların tercih edilmesinde tasarruf, sürüş keyfi ve çevreye duyarlılık gibi üç önemli faktör rol oynamaktadır. Aracın bu özelliklerini kullanım ömrü boyunca koruyabilmesi için standartlara uygun ve kaliteli dizel yakıt kullanımı şarttır. Sadece bir kere bile standart dışı yakıt almak aracın sistemine zarar verirken, size pahalıya mal olabilir.

  Yeni teknoloji dizel motorlu otomobiller, görünüm olarak benzinli kardeşlerinden farksız olması ise yanlış yakıt kullanımına neden olabiliyor. Bu yüzden yakıt alırken siz ’motorin’ deseniz bile bazı pompacılar ’kurşunsuz’ gibi algılıyor. Yanlışlıkla depoya benzin konulması gibi olaylar sıkça yaşanıyor. Eğer depoya yanlışlıkla benzin konulmuşsa, motoru çalıştırmadan konulan benzinin mutlaka depodan çıkartılması gerekiyor. Aracın bu durumda çalıştırılması dizel motorda büyük zararlara neden olabiliyor.

  Aracınızı çalıştıracağınızda motor soğuk ise mutlaka kontağı yarım çevirerek uyarı ışıkların sönmesini bekleyin. Gerekli sistemler ısındığında ışıklar sönecek ve motor soğuk olmasına rağmen bir seferde çalışacaktır. Motor soğukken ısınmasını bekleyin. Dizel motorlar benzinlilere göre daha yavaş ısınmaktadır. Kalkışta soğuk motor, konforu bozacak şekilde sarsıntılı olur.

  Eğer yeni nesil donanımlı dizel aracınız varsa, aracınızın marş basmaması durumunda halk arasında ’aracın vurdurulması’ olarak bilinen işlemin kesinlikle uygulanmaması gerekir. Nedeni ise yeni nesil dizel sistemlerinde, araç çalışmaz konumda iken yağ basıncının olmaması sebebiyle dizel pompasının bu vurdurma işlemi esnasında aşırı yüke maruz kalıp ciddi zarar görmesidir.

  PERİYODİK BAKIM ÖNEMLİ

  Periyodik bakım kuşkusuz tüm araçlar için önemlidir ancak dizel araçlarda periyodik bakımın önemi daha da fazladır. Örneğin, sistemde mazotu süzen, içindeki kirli partikülleri ve suyu ayrıştıran mazot filtresi, zamanla işlevini kaybeder. Yıpranmış mazot filtresi, enjektörleri tıkar, sistem basıncını düşürür, egzozdan atılan zehirli gazların artmasına yol açar ve bir bütün olarak aracın performansını düşürür.

  Diğer bir konu ise, dizel aracınızın akü değişiminin bu konuda uzman bir kişi tarafından değişiminin yapılmasıdır. Akü, araç üzerindeki diğer tüm elektronik sistemlerle uyumlu çalıştığı için akünün dikkatsiz bir şekilde değiştirilmesi esnasında dizel enjeksiyon sisteminin elektronik beyni bu uygulamadan zarar görebilir.
   
  Etiketler:


 2. YOL

  YOL SEDAT AÇIL

  Mesaj:
  10.203
  Alınan Beğeni:
  106
  Şehir:
  İstanbul, Kurtköy
  Çağrı İşareti:
  TB2FKL
  Ynt: Dizel Motorların Avantajları, Dezavantajları

  [​IMG]

  Kıvılcım ateşlemeli motorlarla karşılaştırıldığında dizel motoru aşağıdaki dezavantajlara sahiptir:

  • Basınç (ateşleme basıncı) yaklaşık iki kat yüksektir. Bu da daha sağlam ve genelde daha ağır bir tasarım gerektirir.

  • Daha büyük basınç yükselişlerinden dolayı daha sesli çalışır (özellikle rölantide daha uzun ateşleme avansı ile çalışırken).

  • Sıkıştırma işi daha büyük olduğundan daha sarsıntılı çalışır. Aynı sebepten dolayı daha yüksek starter gücü gerekir.

  • Sıkıştırma ateşlemeli motorların soğuk havalarda ve yüksek irtifalarda çalıştırılmaları zordur.

  • Dizel enjeksiyon sistemleri basit karbüratörlerden daha pahalıdır. Buna rağmen modern kıvılcım ateşlemeli motorlar basit karbüratörlerden daha hassas yakıt sistemlerine ihtiyaç duyarlar.

  • Dizel motorlar daha yüksek hava/yakıt oranlarında çalışırlar. Güç çıkışı ve yakıt tüketimine bağlı olarak motora daha fazla hava alınmalıdır.

  • Dizel motorlarda irtifaya bağlı olarak güç çıkışındaki düşüş daha büyüktür.

  Dizel motorları bu dezavantajlarının yanında önemli birçok avantaja da sahiptir:

  • Arzu edilen yakıt tipi: Dizel yakıtı ya da kerozen kolayca bulunabilir. Yakıt kalitesindeki değişimler motor çalışmasının emniyetini ya da güvenirliğini pek etkilemez. Yakıt içindeki küçük miktarlardaki su bile bir emniyet sorunu teşkil etmez. Dizel yakıtı ya da kerozen benzol, kurşun ve temizleme maddeleri gibi zehirli katkılar içermez. Çok daha yüksek parlama noktası ve düşük egzoz sıcaklıklarından dolayı dizel motorlarda yangın tehlikesi oldukça düşüktür.

  • Daha düşük yakıt maliyeti: Dizel yakıtı ile galon başına %20-30 daha fazla menzil elde edilir. Bu yakıtlar genelde havacılık benzininden (avgas) daha ucuzdur. (ABD’de Jet-A’nın maliyeti 100LL havacılık benzininden 0.09 $ daha ucuzdur. Avrupa’da özellikle İngiltere’de bu fark daha büyüktür. İngiltere’de Jet-A’nın litresi 0.45 $ iken havacılık benzininin litresi 1.28 $’dır.) [1] Ayrıca dizel motorlar en düşük fren özgül yakıt tüketimine (BSFC) sahip motor tipidir.

  • Yüksek güvenirlik: Gereken sağlam tasarım ve dizelin kendinden ateşleme prensibi sayesinde dizel motorlar genelde çok güvenilirdir. Dizel motorların genelde 2 zamanlı çevrimle çalışacak şekilde üretildikleri göz önüne alındığında bir supap mekanizmasının, kam milinin ve karışım kontrol kumandasının olmaması güvenirliği arttırmaktadır. Güvenirlik havacılıkta aranan en önemli gereksinimlerden biridir.

  • Dizel motorlar en yüksek verime sahip ısı makinalarıdır. En yüksek verim aynı zamanda en düşük CO2 kirliliği anlamına gelir.

  • Egzoz resürkilasyonundan dolayı 2 zamanlı dizel düşük bir NOx kirliliği yaratır.

  • Modern yüksek basınçlı enjeksiyon sayesinde düşük bir kurum ve yanmamış hidrokarbon emisyonuna sahiptir.

  • Düşük güçlerde bile yüksek bir verime sahiptir.

  • Dizel, kıvılcım ateşlemeli motorlar için büyük bir sorun olan ateşleme basınçlarındaki dalgalanmaları önler. Bu da titreşim kaynaklarından birisini ortadan kaldırır.

  • Bir ateşleme sisteminin olmaması seyrüsefer ve haberleşme sistemlerinde parazit oluşmasını önler. Askeri uygulamalarda bu daha çok istenen bir özelliktir.

  • Uygulamada dizel motorunu süperşarj etmede bir sınır yoktur. Düşük hava yoğunluklarında yüksek güç çıkışı bir sorun değildir. Tüm pratik durumlarda “overboost” bir sorun değildir.

  • Daha büyük genleşme oranı verimi arttırır ve egzoz gaz sıcaklığını düşürür. Bu yüzden turboşarjların servis koşulları kritik değildir.
   


 3. phobios

  phobios Zirve

  Mesaj:
  1.651
  Alınan Beğeni:
  1
  Şehir:
  istanbul
  Ynt: Dizel Motorların Avantajları, Dezavantajları

  Common Rail
  Common Rail ve benzeri yeni püskürtme sistemleri güç, temizlik ve sessizliği bir araya getirerek, sürücülere vazgeçemeyecekleri bir konfor sağlıyor. Bu avantajlar, şu an Batı Avrupa’daki sürücülerin %50’si tarafından kullanılıyor. “Ortak Boru” anlamına gelen Common Rail, aynı zamanda çağdaş ağır vasıtalarda ve gemi motorlarında da standart olarak bulunuyor.

  Common Rail Nasıl Çalışıyor
  Common Rail motorun yanma sürecini optimize ediyor, motorun çalışma özelliklerini daha iyi hale getiriyor ve emisyon düzeylerini düşürüyor. Sürekli dizel yakıt pompalanmasıyla basıncı yükseltilen bir distribütör borusu, tüm silindirleri beslemeye yetecek yakıtı içerisinde tutuyor. Püskürtme, enjektördeki 1,600 bar’a varan basınç altında gerçekleşiyor ve bu işlem en elverişli yanma sürecini elde edebilmek için ön püskürtme, ana püskürtme ve son püskürtme gibi birden fazla aşamaya ayrılabiliyor.

  Common Rail’in Avantajları
  Bosch’un bu ileri püskürtme teknolojisi, her zaman tam gereken miktarda yakıtı, tam doğru zamanda püskürttüğünden; gerçek dinamizm ve sessiz motor çalışmasını sürücülere sunuyor. Tüm bu özelliklere ek olarak, Common Rail, büyük çapta yakıt tasarrufu sağlıyor; çünkü Dizel araçlar Common Rail ile benzeri benzinli araçlardan %30 daha az yakıt tüketiyor. Emisyon düzeyinin düşmesine sebep olduğundan, çevre dostu ve temiz bir motora sahip olma avantajına da sahip.

  Dizel Motorların Geleceği
  Bosch mühendisleri 1997’den beri Common Rail sistemlerini geliştirerek, dizelin zaferlerle dolu ilerleyişine büyük katkıda bulundular. Kaynakların kısıtlı kullanımından, yükselen yakıt fiyatlarına, ve emisyon düzeyleri ile ilgili kanuni yaptırımlara kadar bir yığın olumsuz koşulun olduğu dönemde dizel; sağladığı düşük yakıt tüketimi, eriştiği geniş hız aralığı ve düşük CO2 düzeyleri ile geleceğin sürüş prensibi haline geliyor. Tabii, en son teknoloji dizel motorların sağladığı mükemmel hızlanmanın araç kullanmayı gerçekten bir zevk haline getirdiğini söylemeye gerek bile yok...


  www.bosch.com.tr
   


 4. VitaEsMorte

  VitaEsMorte Zirve

  Mesaj:
  2.896
  Alınan Beğeni:
  16
  Ynt: Dizel Motorların Avantajları, Dezavantajları

  Kaç kere yakaladım böyle ;D Pahalıyı kakalamak yurdum pompacısının asli görevi olmuş, kola istiyorum desen yine benzin verecekler ;D
   


 5. navaraextreme

  navaraextreme Kamp III

  Mesaj:
  905
  Alınan Beğeni:
  1
  Şehir:
  ADANA
  Ynt: Dizel Motorların Avantajları, Dezavantajları

  merhabalar

  Yazlığa koymak için yatıcak dizel ...

  eski kasa Grand cherokee 2.7
  yeni kasa Suzuki grand vitara 1.9
  eski kasa Land rover discovery td5

  Bu araçlar arasından ne önerirsiniz!

  fiyatları aşşa yukarı aynı
   


 6. Deep

  Deep Zirve

  Mesaj:
  4.558
  Alınan Beğeni:
  6
  Şehir:
  İstanbul
  Ynt: Dizel Motorların Avantajları, Dezavantajları

  yatacaksa Disco I 300TDI uygun bence, TD5 in elektroniği boldur, yatan bir TD5 in arızaları can sıkıcı olabilir, diğer araçları bilmem ama elektroniği az bi araç tavsiye ederim
   


 7. LRTD5

  LRTD5 One Life, Live It!

  Mesaj:
  993
  Alınan Beğeni:
  5
  Ynt: Dizel Motorların Avantajları, Dezavantajları

  Yatacaksa ve yazlıkta ise bir navara daha...

  Sayılan arabaların fiyatları ile aynı ne de olsa :smiley: Tanıdık bildik araba...Lazım olunca parça yedeği de olur..
   


 8. navaraextreme

  navaraextreme Kamp III

  Mesaj:
  905
  Alınan Beğeni:
  1
  Şehir:
  ADANA
  Ynt: Dizel Motorların Avantajları, Dezavantajları

  öyle olmaz abi ozaman bi navara daha alırsak bitanede çalıntı lazım sök sök tak :smiley:

  şaka biyana aslında bana kalsa bi cj5 derim ama peder benzin düşmanı dizel olucak mış başka istemezmiş

  bide aynı araçtan iki tane alırsam gülerler heralde

  mert bey 300 tdi güçsüz kalıyor biraz galiba onun için td5 dedim

  grandı cherokee yi sırf makinası mercedes bide görüntüsü fena değil diye söylüyorum yoksa bi sempatim yok

  grand vitarayıda hani sıfır araba birazda offroad u iyi dir heralde diye düşünüyorum

  benim kafamdaki sıralama

  1. discovery
  2. grand cherokee
  3. grand vitara

  parça fiyatları nasıl discovery lerin ? ve bulunma kolaylığı ?

  discoverylerin hem off road kapasitesi hemde ferahlığı için düşünüyorum.

  yorumlarınız için teşekkürler...
   


 9. LRTD5

  LRTD5 One Life, Live It!

  Mesaj:
  993
  Alınan Beğeni:
  5
  Ynt: Dizel Motorların Avantajları, Dezavantajları

  Land Rover veya Range Rover alma... Navara'ya binmek istemez canın...
  Ama arızasından filan da illahlah dersin ama gider yine binersin...

  Land'ların oturma pozisyonu biraz alışkanlık yapıyor. Geniş görüş açısı ve yüksek tavan...
  Yoksa Navara daha sorıunsuz ve bariz biçimde güçlü bir araç..
   


 10. navaraextreme

  navaraextreme Kamp III

  Mesaj:
  905
  Alınan Beğeni:
  1
  Şehir:
  ADANA
  Ynt: Dizel Motorların Avantajları, Dezavantajları

  bu yazı land cilerin çok hoşuna gidecek yaw ! :smiley:
   


 11. VitaEsMorte

  VitaEsMorte Zirve

  Mesaj:
  2.896
  Alınan Beğeni:
  16
  Ynt: Dizel Motorların Avantajları, Dezavantajları

  Kuzu kurdun, yol Land'in
  ;D
   


 12. LRTD5

  LRTD5 One Life, Live It!

  Mesaj:
  993
  Alınan Beğeni:
  5
  Ynt: Dizel Motorların Avantajları, Dezavantajları

  Navara'nın sorunsuzluğu ve gücünü bir tarafa koyalım, diğer tarafa Land Rover'ın tarihi ve ruhu ve tabi 100 metre bir arızalanmasını....

  Keyfe keder tercih meselesi bu işler... Ama Land'ın oturma pozisyonu konusunda görüşüm tam.
  Yok böyle bir kamyoncu oturuşu başka tip bir araçta :smiley:
   


 13. navaraextreme

  navaraextreme Kamp III

  Mesaj:
  905
  Alınan Beğeni:
  1
  Şehir:
  ADANA
  Ynt: Dizel Motorların Avantajları, Dezavantajları

  valla land keyfini yaşamayı çok istiyorum ama araç bodrumda duracak bozulursa allah yardımcım olsun orda kim anlar da nereden parça bulunurda offf offf :smiley:
   


 14. Deep

  Deep Zirve

  Mesaj:
  4.558
  Alınan Beğeni:
  6
  Şehir:
  İstanbul
  Ynt: Dizel Motorların Avantajları, Dezavantajları

  benim Disco hard offroad öncesine kadar beni hiç üzmedi hatta geçen sene Ocak'ta bütün Doğu Anadolu'yu gezdik, hiç sorun yaşamadık, offroadta arabayı dağıttıktan sonra şu an A dan Z ye herşeyi değişti eski günlere dönecek tekrar sorunsuz bir araç olacak diye umut ediyorum. Eski araçlar yoğun şekilde bakım ister, herşeyi elden geçmeli yoksa arıza çıkarır illa ki, Toyota da çıkarır bakılmazsa, biraz da şans işidir bu, bakın Senem arkadaşımız Land Cruiser ı ile devamlı servislerde
  Disco I in önemli bir parça ucuzluğu avantajı var, ayrıca TD5 te belirgin bir performans farkı göremezsiniz benden söylemesi, TD5 0-100 16,5 sn. 300TDI 0-100 18,5 sn. her şekilde ikisi de eşşek işte :smiley: Serdar'ın dediği doğru LR de ruh var, aşk bu aşkta mantık aramayacaksın :smiley:
   


 15. Deep

  Deep Zirve

  Mesaj:
  4.558
  Alınan Beğeni:
  6
  Şehir:
  İstanbul
  Ynt: Dizel Motorların Avantajları, Dezavantajları

  Hele Disco I, kamyondan öte iş makinesi gibi, tak tuk vites geçişleri falan :smiley: ama direksiyon başına her oturuşunda heyecan veriyor mu vermiyor mu olay bu :smiley: Disco I de yatırılmaz aslında hobi arabası elinin altında duracak, devamlı bişeyler ekleyecen

   


Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş

Ziyaretçilerin Bu Sayfaya Ulaşmak İçin Kullandıkları Kelime Aramaları

 1. dizel motor avantajları

  ,
 2. dizel araçların dezavantajları

  ,
 3. dizel motorun avantajları

  ,
 4. dizel motorların avantajları,
 5. dizel motorun dezavantajları,
 6. dizel aracın avantajları,
 7. dizel motorların avantajları ve dezavantajları,
 8. dizel motorların dezavantajları,
 9. dizel motorun zararları,
 10. dizel araç avantajları,
 11. dizelin avantajları,
 12. benzinli aracın avantajları,
 13. dizel araclarin av,
 14. dizel avantajları,
 15. dizel motorun avantajları maddeler halinde,
 16. mazotlu arabanin avantajlari,
 17. dizelin eksileri,
 18. dizel motor benzinli motor avantajları,
 19. dizel arabanın avantajları,
 20. dizel motoroun benzinli motora göre üstünlükleri,
 21. dizel arabanın avantajları dezavantajları,
 22. dizel kullanmanin dezavantajlari,
 23. Off Road ın avantajı ve dezavantajı,
 24. dizel yakıtın avantajları,
 25. dizel motorun avantajlari dezavanrajlari,
 26. dizel motolarin avanta,
 27. dizel aracın benzinliye göre avantajları nelerdir,
 28. dizel motorlarinin ustunlukleri nelerdir,
 29. dizel oto nun dez avantacları nedir,
 30. dizel motorlarin avantajlari ve dez avantajlari,
 31. tdi motor diğer dizellerden üstünlükleri,
 32. dizel araçların avantaj ve dezavantajları,
 33. serdar suzen land,
 34. turbosarjin avantajlari dezavantajlari,
 35. 2 zamanlı motorların avantaj ve dezavantajları,
 36. dizel motorun dezavantajları nelerdir,
 37. dizel aracın faydalari

Yükleniyor...