Dizel Motorların Avantajları, Dezavantajları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan phobios Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 37
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 39,959
Ynt: Dizel Motorların Avantajları, Dezavantajları

Deep' Alıntı:
Disco I in önemli bir parça ucuzluğu avantajı var,

Ben parçaları pahalı diye biliyordum, tabiki kullanan daha iyi bilir... Hangi parçaları neye göre ucuz desem? Hoş benim dizelleri değil ama V8 leri ilgimi baya çekiyor.

Etiketler

lada niva olmasın heryerde parçası var.muraT 124 İLE % 80 parça uyumluluğu var .:smiley:

Tabii ki Lada Niva ya göre ucuz değil :smiley: ama diğer jiplere göre ucuz, mesela debriyaj üst merkezi 86 YTL imiş, biz de 1 yıldır pahalı sanıp tamir yoluna gidiyorduk, sinyali 29 YTL, ama otokar ve yan sanayi çıkışlı olmayan parçalar pahalı mesela differansiyel 2200 YTL ama çıkma piyasası çok zengin 500 YTL (ayna-mahruti dahil komple)

BolbuzJack' Alıntı:
Ben parçaları pahalı diye biliyordum, tabiki kullanan daha iyi bilir... Hangi parçaları neye göre ucuz desem? Hoş benim dizelleri değil ama V8 leri ilgimi baya çekiyor.

forumun bu bölümünü okurken şu arabayı ekleyeyim dedim belki işinize yarar. Dış görünümü oldukça iyi ama gerinini incelemek lazım
http://www.sahibinden.com/off-_road_cularin_ruyasiWQQaXQQ4935503WQQpXQQdisplayitem?

Gültekin kardeşim G.Cherokee 2.7 Mercedes motorlu olması (270 CDI) bir avantaj..ve makyajlı kasa..
Fakat differansiyel aksamı bir XJ veya WK gibi sağlam malzemeden değildir..(hafiflik için fedakarlık)
Ama bir kayanın üzerine paat diye düşmedikten sonra problem olmaz..

Arazide ise hepsinden performanslıdır.Quadra Drive teknolojisini küçümseme....Tırıs tırıs engelleri aşarsın.Farında açık olur yolunda :D

motorda mercedes teknolojisi kullanılması çok iyi bende bitane ml270 cdı war 120 bine geldi türkiyede değişen tek arazi şanzımanı bnmki :smiley:

Common Rail püskürtme sistemlerinde Bosch 2000 bara kadar ulaştı....

İleride bitkisel yakıtların yaygın olarak kullanılacağını düşünürsek dizelin ciddi bir avantajını görmüş oluruz
Yağ bazlı yakıt ile petrole bağımlılık ortadan kalkmış durumda, Türkiye'de de biodizel yaygın bir şekilde kullanılıyor ancak yakıtın kalitesi konusu büyük bir soru işareti

Biodizel konusunda bir arkadşım tesis açmak için şu aralar uğraşıyor.
Normal dizelden yüzde 20 daha ucuza satılan bu üründe kar marjı sadece yüzde 5.
Bu konuda teşvik amaçlı yeni düzenlemeler yapılmaz ise biodizelin yaygınlaşması o kadar kolay değil.

o kar marjını yukarıya çekmek isteyen işgüzarlar yüzünden aslında eurodizelden daha kaliteli olan biodizel uygunsuz ve kalitesiz olarak biliniyor ayrıca garanti kapsamındaki araçların ve yeni teknoloji dizellerin hiç kullanmadığını da unutmamak gerek

Dizelin tek dezavantajı nefesinin daha çabuk bitmesi :smiley: ..Yani devirdeki tatminsizlik (sportif kullanan için)
2 adet 3.00lt.hacmindeki araçlarımın bir tanesi CRD v6, diğeri sıralı 6 silindir benzinli...
Dizel 218 bg 510 Nm.torku ile canavar olmasına rağmen 4000 dd ta tısss :smiley: (ama tüm gücünü bu arada veriyor)(Bu sırada hız 200km/h)
Diğeri (benzinli)231 bg 300Nm.torku ile 6500 dd.da kırmızı hat :smiley: (bu sırada hızı 250km/h)

Kırmızı deviri sevenler için dizel 2. plan....Ben sakin kullanımı seviyorum :smiley:
Bunun için bence otomobillere dizel yakışmıyor...Jeep lerde ise dizel avantaj.....

Uğur abi yalnız karşılaştırdığın sanırım jip ile binek otomobil, jipler altına fazlasıyla hava aldığı için yüksek süratlere kolay kolay çıkamazlar, mesela senin CRD motorun benzeri BMW 5 serisinde var, son sürati 250 km/h devir kesici var araçta :smiley: ayrıca araç torku sayesinde denk güçteki benzinlileri 60-100, 80-120 hızlanmada yani esneklikte çok rahat geçer, hatta büyük viteslerde benzinli nal toplar :smiley:
ama dediğin gibi dizel, benzinli gibi yüksek devir yapamaz ama yeni nesil dizeller düşük devirde de inanılmaz bir güç üretiyor, en son Audi'nin süper spor otomobiline V12 dizel motor konacakmış, çağın modası performanslı dizeller artık, neden moda olduğunun altında yatan bazı maddi gerekçeler de var, araçları alırken hep 90 km/h hızdaki yakışına ve şehir içi yakışına bakarız, aslında yüksek süratteki yakış çok daha önemlidir, bu yeni nesil güçlü common rail dizeller 180-190 km/h gibi hızlarda da çok az yakıyor, en son Serdar'dan duymuştum Mercedes C serisi 220CDI motor ile ortalama 180 ile giderek 6.4 lt yakıt tüketiyormuş, çok çok başarılı, yani 17 krş gibi km. de , aynı aracın benzinlisi o süratlerde 50-60 krş. yakacaktır, dizelin en büyük avantajı da bu aslında gaza acımadan basabiliyorsunuz, performansta da sorun yoksa daha ne istenebilir ki? :smiley:

işte dizel teknolojisindeki son nokta Audi R8 V12 twinturbo dizel süper spor dizel otomobil!

http://www.topgear.com/content/news/stories/2536/

0-100 km/h 4.2 sn. son sürat 300 km/h yakıt tüketimi ortalama 27 krş !! :smiley: işte size çok iktisatlı süper spor otomobil

Ferrari'ye LPG takanlara duyurulur!! :D :D

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Geri