Dodge Nitro Çok Yakıyor - Benzer Segment Araçlar Için Yakıt Düşürme Tavsiyeleri?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Cyb Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 50
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 25,197

Cyb

Ana Kamp
Arkadaşlar merhaba. Benim nitronun yakıtı günden güne artıyormuş gibi hissediyorum. 13.5 gösteriyor şu an göstergesi. Bence bu normal değerlerinden epey fazla şehir içi kullanımda olsa dahi.

İlla nitro için değil, benzer cc dizel araçlar için de yakıtı etkileyen unsurlar nelerdir? Değiştirmem/kontrol ettirmem gereken şeyler için fikirlerinizi bekliyorum.

Şimdiden teşekkürler

Etiketler
bende 2.5 sorento var üye olduğum yerde arkadaşlar 6lt yaktığını iddia eden var fab. verisi 8.5lt bende 9 ila 13.5 lt yakıyorum meslek lisesi motor bölümü mezunuyum anlıyorumda böyle yalan konuşanlar insanları yanıltıyor modeli motor hacmi ne aracınızın google verilere göre değerlendirelim

bende 2.5 sorento var üye olduğum yerde arkadaşlar 6lt yaktığını iddia eden var fab. verisi 8.5lt bende 9 ila 13.5 lt yakıyorum meslek lisesi motor bölümü mezunuyum anlıyorumda böyle yalan konuşanlar insanları yanıltıyor modeli motor hacmi ne aracınızın google verilere göre değerlendirelim

Hocam 2.8 motor. Fabrika verileri de epey düşük. Üzerindeki 19 jantlar yakıtı epey etki eder elbette ama orijinal jantları ve bu jantlarla kullanıp daha az yakanlar da var etrafımda.

uzun yol 7.8lt - şehir içi 12.2 lt - ortalama 9.4 lt veriyor beni. aracımla aynı hemen hemen uzun yolda 90km hız ile kullanımda 8.5-9lt şehiriçi 12-15lt arası normal üstü 1,5 - 2 lt fazlaysa problem var demektir depoyu doldurup kullanıp tekrar doldurarak ölçün şehiriçi - dışı ayrı ölçün pompası enjektörü motor durumu yakıtı etkiler doğru ölçüm yapıldıktan sonra karar veriniz

uzun yol 7.8lt - şehir içi 12.2 lt - ortalama 9.4 lt veriyor beni. aracımla aynı hemen hemen uzun yolda 90km hız ile kullanımda 8.5-9lt şehiriçi 12-15lt arası normal üstü 1,5 - 2 lt fazlaysa problem var demektir depoyu doldurup kullanıp tekrar doldurarak ölçün şehiriçi - dışı ayrı ölçün pompası enjektörü motor durumu yakıtı etkiler doğru ölçüm yapıldıktan sonra karar veriniz

Benim enjektörlerin temizlenmesi/değişmesi lazım zaten sanırım. Özellikle soğuk havalarfa sabahları zor çalışmasından anlıyorum bunu. Farkedilir bi yakıt artışına da sebep olur mu bu durum?

Benim enjektörlerin temizlenmesi/değişmesi lazım zaten sanırım. Özellikle soğuk havalarfa sabahları zor çalışmasından anlıyorum bunu. Farkedilir bi yakıt artışına da sebep olur mu bu durum?

benzinli motor üzerine eğitim aldığım için sorunun nerelerde olabileceğine tahmin yürütebiliyorum fakat çözümü için sanal ortamdan fikir yürütmek yetersiz olur en güzeli pompa enjektör ustasına göstermek gerekir

benzinli motor üzerine eğitim aldığım için sorunun nerelerde olabileceğine tahmin yürütebiliyorum fakat çözümü için sanal ortamdan fikir yürütmek yetersiz olur en güzeli pompa enjektör ustasına göstermek gerekir

Benim araç dizel hocam. Teşekkür ederim ilginiz için. Soruyu sorma amacım hani şuna dikkat et, hava filtreleri önemlidir bu konuda gibi kendi başıma halledebileceğim daha doğrusu tespit edebileceğim şeyler öncelikle :smiley: sanayiye girince çıkamam diye buradan sordum, orada illa bi masraf çıkarırlar yoksa :smiley: tekrar teşekkürler ilginiz için, iyi akşamlar.

ortlama da 10 11 litre yakması normal zaten. hava filtesi çok önemli. ancak şehir içi bile olsa 13 14 litre o motor ve gövde ağırlığı için fazla.

araç kaç km de? soğutmu sıvısı kaybı varmı?

ortlama da 10 11 litre yakması normal zaten. hava filtesi çok önemli. ancak şehir içi bile olsa 13 14 litre o motor ve gövde ağırlığı için fazla.

araç kaç km de? soğutmu sıvısı kaybı varmı?

Genel anlamda soruyorsanız su eksiltmesi yok, bir ay kadar olmuştur suyuna bakmadım ama bakarım yarın mutlaka etkisi varsa. Araç 205 binde şu an. Yağının da durumu iyiydi yakın bi tarihte ustaya kontrol ettirmiştim. En maliyetsiz yöntem ilk olarak hava filtresi değiştirmek olacak sanırım, sipariş edeyim netten bir tane :smiley:

merhaba,

enjektör değişiminin gerektiğini neye göre karar verdiniz?
sabah zor çalışma kızdırma bujilerinden de olabilir.

yakıt konusunda önemli nokta aracın bakımlarını zamanında ve doğru parçalarla mı yapıyorsunuz?
mesela hava filtresi siparişi verim demişsiniz, en son 10 bin bakımında değişmedi mi?
periyodik olarak her 10k ya da 1 sene (hangisi önce olursa) bakımları yapılıyor mu?
kullanım tarzınız nasıl, ışıklarda ya da kalkışta hemen gazı köklüyor musunuz?

merhaba,

enjektör değişiminin gerektiğini neye göre karar verdiniz?
sabah zor çalışma kızdırma bujilerinden de olabilir.

yakıt konusunda önemli nokta aracın bakımlarını zamanında ve doğru parçalarla mı yapıyorsunuz?
mesela hava filtresi siparişi verim demişsiniz, en son 10 bin bakımında değişmedi mi?
periyodik olarak her 10k ya da 1 sene (hangisi önce olursa) bakımları yapılıyor mu?
kullanım tarzınız nasıl, ışıklarda ya da kalkışta hemen gazı köklüyor musunuz?

Geçmişte yüzeysel bi kontrolde usta söylemişti. Ve temizlemesi için birkaç depoya katkı koydum ancak pek işe yaramadı. Sonrasında yaz gelince çok üstünde durmamıştım. Bakımları elbette düzenli yapıyorum. 12-13 sene aktif araç kullanan ve son 5-6 yıldır bu ayarda farklı jeepler kullanan biri olarak az çok bunun öneminin farkındayım. Ama işte hava filtresi kullanım şartlarına göre daha erken kirlenip dolabiliyor. Zaten pahalı bir malzemr olmadığı için değiştirmesi daha kolay. Son olarak ışıklarda gazı köklemenin yakıt artışına, özellikle dizel yakıt artışına sebebiyet verdiğini bilecek kadar tecrübem var hocam :smiley:
Benim sorduğum internette yazan klişe bilgilerden ayrı, dizel arazi araçlarında yakıt artışına sebebiyet veren unsurlar. Kendim kontrol edemem belki ama kızdırma bujilerini kontrol ettirmeyi de listeye ekledim hocam, teşekkürler.

Geçmişte yüzeysel bi kontrolde usta söylemişti. Ve temizlemesi için birkaç depoya katkı koydum ancak pek işe yaramadı. Sonrasında yaz gelince çok üstünde durmamıştım. Bakımları elbette düzenli yapıyorum. 12-13 sene aktif araç kullanan ve son 5-6 yıldır bu ayarda farklı jeepler kullanan biri olarak az çok bunun öneminin farkındayım. Ama işte hava filtresi kullanım şartlarına göre daha erken kirlenip dolabiliyor. Zaten pahalı bir malzemr olmadığı için değiştirmesi daha kolay. Son olarak ışıklarda gazı köklemenin yakıt artışına, özellikle dizel yakıt artışına sebebiyet verdiğini bilecek kadar tecrübem var hocam :smiley:
Benim sorduğum internette yazan klişe bilgilerden ayrı, dizel arazi araçlarında yakıt artışına sebebiyet veren unsurlar. Kendim kontrol edemem belki ama kızdırma bujilerini kontrol ettirmeyi de listeye ekledim hocam, teşekkürler.
rica ederim
diğer yandan klişe bilgiler tüketimi etkileyen ana nedenler malum :smiley:
tecrübeli biri olarak hava filtresini kendiniz de çıkarıp kontrol edebilirsiniz, çok tozlu bir ortamda kullanıyorsanız arabayı 10k dan önce filtre tıkanabilir, ama bakımlı bir aracın sadece hava filtresi yüzünden %20 fazla yakması da olası bile değil..
bunlar dışında bakım da tam ise motor ayarlarını / değerlerini kontrol ettirmekten geri bir çare kalmıyor.

mesela enjektörlerde gerçekten problem var ise fazla yakma nedeni olabilir.

benim araç %50 uzun yol (ortalama 110kmh) %50 de şehir içi trafiksiz az ışıklı kullanımda ortalama 10,1lt/100 km yakıtı var. bakımları tam ve zamanında yapılıyor, 263k da.
orijinal jant ve lastik mevcut.

rica ederim
diğer yandan klişe bilgiler tüketimi etkileyen ana nedenler malum :smiley:
tecrübeli biri olarak hava filtresini kendiniz de çıkarıp kontrol edebilirsiniz, çok tozlu bir ortamda kullanıyorsanız arabayı 10k dan önce filtre tıkanabilir, ama bakımlı bir aracın sadece hava filtresi yüzünden %20 fazla yakması da olası bile değil..
bunlar dışında bakım da tam ise motor ayarlarını / değerlerini kontrol ettirmekten geri bir çare kalmıyor.

mesela enjektörlerde gerçekten problem var ise fazla yakma nedeni olabilir.

benim araç %50 uzun yol (ortalama 110kmh) %50 de şehir içi trafiksiz az ışıklı kullanımda ortalama 10,1lt/100 km yakıtı var. bakımları tam ve zamanında yapılıyor, 263k da.
orijinal jant ve lastik mevcut.

Ben öncelikle filtreyle, su ve yağ kontrolüyle başlayayım o halde. Sonrasında buji ve enjektörler için sanayiye gideyim. Agresif olmayan sürüş yöntemlerine ilaveten yapabileceğim farklı bir şey kalmamış sanırım :confused:

herşeyi yaptıktan sonra bir de chip tuning yaptırın. araba yüzde 20 kadar tork artışı ile alt devirlerde daha az yakar. ama basarsanız çok yakar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR