DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM

Doğa İçin Çal

'EKOLOJİ' forumunda koza tarafından 4 Ekim 2009 tarihinde açılan konu 1975 kişi tarafından okunmuş, 2 cevap yazılmıştır

 1. koza

  koza Kamp III

  Mesaj:
  964
  Alınan Beğeni:
  3
  Şehir:
  İstanbul
  Farklı İllerde 45 Farklı Sanatçı ile Divane Aşık Gibi...
  Projenin adı "Doğa İçin Çal"
  Amaçlarını aşağıda metinde anlatmışlar..
  Bence muhteşem bir çalışma olmuş....  http://www.dailymotion.com/video/xapblr_divane-ayyk


  Dünya'nın hali ortada. Yerküresiyle, atmosferiyle tehlike sinyalleri verip duruyor.

  Küresel iklim değişikliği bir dert; seller, taşkınlar, buzulların erimesi, kıyıların denizler tarafından yutulması ihtimali, kuraklık...

  Beslenme başka bir dert; besin bulanlar için GDO'lu ürünler, denetimsiz tarımsal ilaçlama, sakıncalı katkı maddeleri... Bulamayanların sorunu karmaşık değil: Sadece açlık! Enerji savaşları, temiz su savaşları... Yani gidişat iyi değil.

  En güçlü ya da yoksul olanların büyük çoğunluğu, kendi küçük ya da büyük çıkarını esas alarak, kendini dünyanın merkezine koyarak yaşıyor. Herkesin mazareti var!

  Çok şey sadece günü kurtarmaya yönelik.. Doğayı yok sayarak yapılan her şey, geleceğimizi biraz daha belirsizleştiriyor. Komik olan, korunmak doğanın umurunda bile değil. O nasıl olsa, öyle ya da böyle var olacak... Vay bizim halimize...

  İklim değişiklikleri, seller, taşkınlar, bunlar dünya kabuk bağladığından bu yana hep var ama son yüz yılın grafikleri öncekilerle benzerlik göstermiyor, kendi elimizle yaptıklarımızın, bu kötü gidişe direkt etkisi var. Önceleri düşe kalka yaşıyorduk, artık kıçımızın üstünde hızla kaymaya başladık. İşin bilimiyle uğraşan herkes bu konuda hem fikir. Çevreci hareketler, bu gidişi durdurulması gerektiğini herkese anlatmaya çalışıyor.

  Agaclar.net olarak başından beri işin neresinden tutacağımıza bakıp durduk. Yaptığımız her şeyde bu amacın izi var. Daha neler yapabiliriz?

  Doğa sorunlarının evrenselliği, doğanın insanlara mekan ve kaynak oluşuyla, müziğin evrenselliği ve insanların ortak dili oluşu arasındaki bağ, projenin çıkış noktası oldu.

  Müzik; yaygın, eneji dolu, durdurup kendini dinleten ya da arka plana geçip çaktırmadan varolan...
  Seçtiğimiz parça: "Divane Aşık Gibi" Bilmeyen yok, sevmeyen yok...

  Dünyanın çivisini çıkaranlar kadar, bunu seyretmekle yetinenler de benzer biçimde sorumluysa, çözümler bulmak ve uygulamak zorundaysak, her vesile ile hatırlamalı, hatırlatmalıyız.... Hem değişim gerektiğini bilip, hem "Şöyle yap, böyle yap" laflarını dinlemediğimize göre, "ne yapmalıyım" diye düşünmek gerektiğini her dinlediğinde hatırlatan bir müzik işe yarar mı? En azından konunun farkında olanlar için, arka planda fazladan bir vicdan azabı durumu yaratır mı?

  "Birlikten kuvvet doğar" mı? Tek tek düşündüğümüz, anlatmaya çalıştıklarımız, hep birlikte, bir ucundan tutarak ortaya konduğunda verdiği enerji artar mı?

  Agaclar.net'ten Fırat Çavaş, doğdukları iller farklı, yaşadıkları mekanlar farklı, zevkleri, yaşama bakış açıları farklı 45 müzisyeni, varolan gerçekleri bir kez daha hatırlatmak için bir araya getirdi: Doğa için çal!

  "Divane Aşık Gibi" yollarda dolaşmaktan başka, hem mecazda hem de fikirde "Sen yağmur ol, ben bulut, Maçka'da buluşalım" diyoruz.

  Yeni başladık, devam edeceğiz...
   
  Etiketler:

 2. eftaLYa

  eftaLYa Face & Ben

  Mesaj:
  2.959
  Alınan Beğeni:
  2
  Şehir:
  İstanbul - Teşvikiye
  Web Sitesi:
  http://www.esraakeroglu.com
  Ynt: Doğa İçin Çal

  Bunun bir versiyonunu Dünya da yabancı sanatçılar yapmıştı .. çok bildiğimiz bir şarkıydı ama ben herzaman ki gibi unuttum :D

  Bizim versiyonumuz da pek güzel olmuş. Emeklerine sağlık.
   

 3. EvliyaCelebi2

  EvliyaCelebi2 Söz insanın aynasıdır..

  Mesaj:
  2.218
  Alınan Beğeni:
  1.995
  .

  Türkiye’de nedense her düşüncenin politik bazlı olmadığının anlaşılmasındaki zorluklar yüzünden bu forum dışında sosyal medyayla ilgim yok. Bu yüzden epeydir devam eden yaratıcı ve saygın özelliğiyle aldığından çok fazlasını veren “DOĞA İÇİN ÇAL” inisiyatiften maalesef zamanında haberim olmadı.

  Ayni kelimelerle yeni bir başlık açayım derken buraya rastladım. Forum, yapısıyla ilgisi olsa gerek, açtığı başlıklarla ücretsiz gizli reklam yapanlarla dolu. Bu başlığın devamen onlar kadar bile ilgi görmemesi düşündürücü..

  Bu arada YouTube’da yayınlanan 12 kadar videolarını her seyredişte çevre bazlı bu girişimi desteklemiş olacağınız gibi, tüketim toplumunun ağzıyla söylersek kazançlı çıkacağınız da kesin..

  Haberi olmayanlar için videoların ikincisinden başlamaya ne dersiniz ?
  Parçada sözlerinin felsefesine uyan, ritim ve melodiye dikkatinizi çekmek isterim. Artık bu duyarlılığa pek rastlanmıyor. Ustanın yaşam zamanına erişmem yüzünden parçanın bende ayrı bir önemi var.
  Çalışma enfes, sağolsunlar.

  .

  .
   
  Son düzenleme: 17 Aralık 2018
  sadodo bunu beğendi.

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...
BENZER KONULAR - Doğa İçin Çal
 1. farazicosmos
  Yanıt:
  0
  Okunma:
  317
 2. doganizm
  Yanıt:
  5
  Okunma:
  768
 3. aksaak
  Yanıt:
  4
  Okunma:
  713
 4. aksaak
  Yanıt:
  8
  Okunma:
  687
 5. chapi
  Yanıt:
  0
  Okunma:
  1.025
 6. j.livingston
  Yanıt:
  2
  Okunma:
  1.246
 7. bomdia
  Yanıt:
  8
  Okunma:
  22.771
 8. firaatkaya
  Yanıt:
  3
  Okunma:
  10.226
 9. arastuna
  Yanıt:
  0
  Okunma:
  11.246
 10. catcat
  Yanıt:
  0
  Okunma:
  8.439