Doğa Sporları Neden Hala Zengin Sporu?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan adventureman Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,795

adventureman

İnsan tabiattan uzaklaştıkça kalbi katılaşır.
Yer
Ankara
Değerli arkadaşlar bu konu çok içimi acıtan bi durumdur,kendim şahsen tam bir deniz,sualtı ve doğa aşığıyım hatta bunlar benim için herşeyden daha önemli trekking,dalış,zıpkın avcılığı,kampçılık,survival türü aktivitelerim var ancak ta başladığımdan beri beni düşündüren konu malesef bu sporların hala zengin sporu olarak görülmesi,ben bir memur çocuğu olarak birçok şeyin bizim için lüx olduğu bi yaşam sürdürdüm ve hala sürdürmekteyim ancak denize,doğaya ve hayvanlara da çok büyük bi sevgim var ilk olarak dalışla başladım aldığım ilk palet,maske ve şnorkel hala durur ve şimdiki fiyatı hepsni toplasan 30 liraya filan geçmeyen çin malı ürünlerdi ancak marka özellikle yabancı marka takıntısı olan zaatlara göre bu tür ekipmanlarla dalış yapmayı bırak hiçbişey yapamazdınız ancak ben o ekipmanla 10 metrelere kadar daldım şuan kullandığım ekipmanlar ise en fazla 200 lira filan tutar ama o övünme hastası kişiler için bu ekipmanlar çok çok basit şeyler haklılar benimde öyle 2000-3000 dolar filan verecek durumum yok ama hepsinden de daha iyi dalarım çünkü ben samimiyetle içtenlikle bu işi yapıyorum onlar gibi kızlara millete hava atmak için deği tutkuyla yapıyorum.Kara sporları ekipmanlarında da durum aynıdır hala 10 liraya aldığım çin malı trekking çantasını kullanırım öyle 200-300 dolar bi çantaya verecek kadar ne zenginim ne de israfkarım ancak gerek dalışta gerek kara sporlarında gördüm ki istisnasız herkeste bi ekipmanla övünme hava atma merakı var sırf bu sebepten dolayı gerek dalışı ve gerek kara sporlarını uzun süredir tek başıma yapıyorum ve inanılmaz huzurlu ve rahatım bi üstadımın dediği gibi "hayvanlar yada doğa zararlı değil esas zararlı olan insanlardır".Saygılar...

Etiketler
Ynt: Doğa Sporları Neden Hala Zengin Sporu?

Konu başlığını görünce birşeyler yazmak istedim. Sonra yazılanları okudum vazgeçtim. Yazılanlar yanlış değil ama başlık da bu yazılanlar için doğru değil.

Yıllar önce bir eğitim için Fransa'nın Alp'lerdeki bir kasabasına gitmiştim. Burada insanlar sırtlarında çantaları ellerinde kayak, board veya yamaç paraşütü, yukarı çıkıp sonra da aşağı iniyorlardı. Kendi kendime sordum, neden biz kendi ülkemizde hobilerimize, kendimize bu şekilde vakit ve nakit ayıramıyoruz diye. Bu soruma ondan sonra yaşadığım 15 yıl boyunca hep aynı cevabı aldım "Biz Avrupa'lılardan daha fazla çalışıp daha az kazanıyoruz". "Geçim derdi"miz var, "iş bulma" sıkıntımız var. Çocuk okutulacak, güç bela harca borca girip başımızı sokacak bir ev alabilmişsek, onun taksidi ödenecek. Çoğu vatandaşımız için bunlar orta üstü yaşam standardı. Ülkemde insanlar bedava ekmek, bedava yemek kuyruğuna giriyorlar teleferik kuyruğu yerine. Eğer ucuzundan bile olsa doğa sporları için, hobilerimiz için para harcayabiliyorsak bu ülkenin büyük çoğunluk vatandaşına göre zengin sayılırız. Akşam eve götürülmesi gereken birkaç somun ekmek herşeyden daha önemli olduğu için ülkemin insanı Avrupa'lılar gibi yaşayamıyor.

Tabii bunları yazmam sadece konu başlığını okuduğumda aklıma gelen fakat konuyu okuyunca yazmanın gereksiz olduğunu düşündüğüm şeylerdi.

nejat bey gerek vakit ayırdığınız gerek konuya ilginiz için çok teşekkür ederim söylediklerinize bir ekonomist olarak tamamen katılıyorum ancak bizdeki genel sorun malesef övünme ve hava atma hastalığı,bence doğayı seven insanlar için bunlar olmaması gereken şeyler doğayı seven insan bence erdemli insandır,yaşadığım şahit olduğum çok böyle durum oldu ama elbette genellemek yanlış biliyorum fakat insanımızın çoğunda bi övünme hastalığıdır gidiyor,bu konuyu çok düşünmüşümdür hala da düşünüyorum yani doğa sporlarını sevdiğin için mi yapıyorsun yoksa bi hava atma aracı için mi prestij için mi yapıyorsun.Ben şahsen özellikle dalışı çok büyük bi tutku ve aşk duyduğum için yapıyorum ve ilk başladığım yıllar hariç benim dalış yaptığımı doğru düzgün ne gören nede bilen vardır gelip anlatmam bile o anı kendim yaşamışımdır huzurlu olmuş ve mutlu olmuşumdur bu benim için yeterli illa birilerinin bilmesine bile gerek yok diye düşünüyorum fakat esas sorun işte özellikle ekipmanlarla övünme durumu,uzun yıllardır serbest dalış yapıyordum sonra zıpkınla balık avlamaya başladım ve bilmediğimden ötürü çok ucuz yılmaz marka bi zıpkın aldım zıpkını görenler bununla balık vurmayı bırak denizanası bile vuramasın gibi sözler duydum ama o zıpkınla o kadar çok balık avladım ki sanırım iş ekipmanda değil sevgiyle tutkuyla bi işi yapmada diye düşünüyorum.

adventureman' Alıntı:
.... bizdeki genel sorun malesef övünme ve hava atma hastalığı,bence doğayı seven insanlar için bunlar olmaması gereken şeyler....

İşin özü bence de bu.

Değerli yorumlarınız ve fikirleriniz için çok teşekkür ederim nejat bey,güzel yerler keşfetmeniz dileklerimle...

serdar bey öncelikle yazınızı merakla okudum tabi nejat beyin yazdıklarınıda.size hak vermemek elde değil bunun en basit kanıtı bile şuanda foruma girin nerde bir sosyal sorumluluk projesi var doğayla ilgili veya yaşamla ilgili okuyan veya göz atan çok cevap verme lütfunda bulunan yok.oysa biri bir araç alsa muhabbet uzadıkça uzuyor.ardı arkası kesilmeyen sorular cevaplar vsvs.önemli olan ne kadar şeye sahip olduğumuz değil ne kadar az şeye ihtiyaç duyduğumuzdur bence.sorunları büyütmeden ve fazlaca önemsemeden üstesinden gelebilmek başarıdır bence.neyse herşey gönlünüzce olsun sevgiyle kalın ve doğada kalın

bahcivankurt' Alıntı:
serdar bey öncelikle yazınızı merakla okudum tabi yılmaz beyin yazdıklarınıda.size hak vermemek elde değil bunun en basit kanıtı bile şuanda foruma girin nerde bir sosyal sorumluluk projesi var doğayla ilgili veya yaşamla ilgili okuyan veya göz atan çok cevap verme lütfunda bulunan yok.oysa biri bir araç alsa muhabbet uzadıkça uzuyor.ardı arkası kesilmeyen sorular cevaplar vsvs.önemli olan ne kadar şeye sahip olduğumuz değil ne kadar az şeye ihtiyaç duyduğumuzdur bence.sorunları büyütmeden ve fazlaca önemsemeden üstesinden gelebilmek başarıdır bence.neyse herşey gönlünüzce olsun sevgiyle kalın ve doğada kalın
Özay bey gerek vakit ayırıp cevap verme nezaketinde bulunduğunuz için gerek değerli görüş ve fikirleriniz için çok teşekkür ederim.Şu cümleniz;"Önemli olan ne kadar şeye sahip olduğumuz değil ne kadar az şeye ihtiyaç duyduğumuzdur" gerçekten mükemmel bi cümle bana göre dünyanın sonunu getirecek unsurlardan biri insanoğlunun doymak bilmez istek ve arzuları olacaktır,doğadaki hayvanlara bakıyorsunuz sadece ihtiyaçları ölçüsünde tüketirlerken insanoğluna açıkcası şaşırıyorum afrikadaki aç insanları yada diğer insanları düşünmeden sürekli tüketen insanları bi türlü anlayamıyorum açıkcası sanırım sadece bencillik denebilir buna...

Öncelikle doğa sporları kültür meselesidir para meselesi değil. Ayrıca arada kaynamasın nasıl ki tek başınıza dağa çıkmak ya da kamp yapmak tehlikeli ise tek başına dalmak da doğru değildir hatırlatmakta yarar var. Ayrıca malzeme değil sporu biz yapıyoruz. Ancak riskli sporlarda da belli standartların altında malzeme kullanmak kabul edilemez. Ek olarak belli meblağa alınan çoğu kaliteli malzemenin kullanım ömrünü gözününe aldığınızda aslında en ucuz malzemenin o malzeme olduğu ortaya çıkacaktır.

yasarergun' Alıntı:
Öncelikle doğa sporları kültür meselesidir para meselesi değil. Ayrıca arada kaynamasın nasıl ki tek başınıza dağa çıkmak ya da kamp yapmak tehlikeli ise tek başına dalmak da doğru değildir hatırlatmakta yarar var. Ayrıca malzeme değil sporu biz yapıyoruz. Ancak riskli sporlarda da belli standartların altında malzeme kullanmak kabul edilemez. Ek olarak belli meblağa alınan çoğu kaliteli malzemenin kullanım ömrünü gözününe aldığınızda aslında en ucuz malzemenin o malzeme olduğu ortaya çıkacaktır.
Haklısınız yaşar bey doğa sporları bir kültür meselesi uyarılarınız için de teşekkürler ancak ben uzun süredir trekking,kampçılık ve dalışı yanlız yapıyorum açıkcası hiçbir çekincemde yok böyle çok huzurlu ve mutluyum tehlikenin farkındayım ancak adrenalini macerayı çok seven birisiyim onun için benim için sorun yok...

yaşar bey o kültürde ancak belli eğitim ve gelir seviyesine sahip olan kişilerde oluşuyor elbetteki.aslolan bence çevremize ve geleceğimize dair neler yapabiliriz ve bu konuda ne gibi komuoyu oluşturabiliriz.en basit örnekle bir derneğe yardım yapalım desem yada bir faaliyette bulunalım desem birçok arkadaşımız isteksizce davranabilir ama iş birazcık adrenalin yaşamaya geldimi biçok kişi hadi nezaman gidiyoruz diyor.yanlış anlaşılmak istemem kimsenin harcadığı paraya karışacak durumda değilim ve hakkımda yok sadece birazcık duyarlı olup elimizi vicdanımıza koyup yok olan değerlerimize sahip çıkalım istiyorum.bakınız karadenizde onca hes yapılıyor hasankeyf sulara gömülüyor kaz dağları yok edilmeye çalışılıyor ve daha bunun gibi nice örnekler verebiliriz.sanırım derdimi anlatabildim saygılarımla

bahcivankurt' Alıntı:
yaşar bey o kültürde ancak belli eğitim ve gelir seviyesine sahip olan kişilerde oluşuyor

Bu kısma katılmıyorum. Ne eğitim ne de bireysel gelir kişilerde bahsettiğiniz duyguların ve düşüncelerin gelişmesine katkı yapar. Onlarca örnek verip konuyu uzatmayayım ancak ne para ne de diplomalar adamı adam ya da doğasever yapar. Kültürle eğitimin ve paranın ilintili olmadığına inanırım.

Ben de kültürün ve doğa sevgisinin açıkcası aileden ve insanın içinden gelen bi kişisel gelişim olduğuna inanıyorum,ayıca gittikçe kendi sonumuzu getirdiğimiz şu küresel ısınma konusunda da doğayı ve hayvanları koruyucu ve sahip çıkcı projelerin oluşturulması ve desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum...

sanırım haklısnız o kısmı eksik yazmışım şimdi okuyunca farkettim.eğitim derken okul eğitimi değil yaşar bey insanın kendini geliştirmesini kastetmiştim gelir durumu derken birçok insanımız karın doyurma telaşındayken ne doğayı nede bu tür sporları yapmayı düşünebilir.sanırım haklısınız fazlaca uzun uzadıya açıklama yapmaya kalkmayalım çünkü emin olduğum bişey varki insanların emeğini sömüren patronlar okuyabilirler sonra yine bana sedat beyden mail gelir.anlarsınız ya ::smiley:

bahcivankurt' Alıntı:
sanırım haklısnız o kısmı eksik yazmışım şimdi okuyunca farkettim.eğitim derken okul eğitimi değil yaşar bey insanın kendini geliştirmesini kastetmiştim gelir durumu derken birçok insanımız karın doyurma telaşındayken ne doğayı nede bu tür sporları yapmayı düşünebilir.sanırım haklısınız fazlaca uzun uzadıya açıklama yapmaya kalkmayalım çünkü emin olduğum bişey varki insanların emeğini sömüren patronlar okuyabilirler sonra yine bana sedat beyden mail gelir.anlarsınız ya ::smiley:

İnsan karnını doyurma telaşındayken de bunları düşünebilir. Hiç hayatınızda elindeki değneği ve sırtına sarılı sofra bezindeki azıktan başka bir şeyi olmayan bir çobanla bu konuları konuştunuz mu ?
Konuşmayı deneyin eminim duyduğunuz yalın gerçeliğe şaşıracaksınız.

Merhaba
2 Kelamda ben edeyim acizane.
Maalesef biz hala köylü toplumdan sanayi toplumuna geçememiş,üretmeden tüketen 2 arada 1 derede kalmış bir toplumuz.
Çok kıssa sürede,30 bilemedin 40 yıllık bir süreçte maddi anlamda belirli bir seviyeye(adaletsizce)gelmiş,geldiğimiz yeri özümseyememiş,tabiri caizse ne yapacağını şaşırmış ancak sahip olduğumuz marka,ev sayısı veya araçvs vs sayısıyla kendimizi avutan bir toplumuz.Acı ama bir o kadarda gerçek!Şahsen ben,bir çok kez batmış dibe vurmuş,çabalayıp tekrar çıkmış birisiyim.Aramızda bir çok insanda benden farksızdır.Aile bireylerimde hiç kimse olmasada ben oldum olası doğaya ilgili,spor olmazsa olmazım(neredeyse tüm dallarda)Zaman zaman adeta nefret etmişimdir şu marka tutkunu,kendini onlarla ancak ifade eden insanlardan.Uzun zaman Marmaris'te hem yaşadım hemde ticaret yaptım(93 ve 96 yıllarında)İşte o zaman ecnebi insanlarla bire bir teşrumesaim olduğunda anladım bazı şeyleri.Sizce adamlar neden almıyor hala bizi içlerine?Dinmi?hadi canım.Hem onca ayrıcalığımıza stratejik konumumuza rağmen neden?Başka bir çok sebebi vardır ama hadi samimi olalım,ne kadar doğalız?ne kadar samimiyiz?ne kadar dürüstüz?NE KADAR KENDİMİSİZ???

dalyan' Alıntı:
Merhaba
2 Kelamda ben edeyim acizane.
Maalesef biz hala köylü toplumdan sanayi toplumuna geçememiş,üretmeden tüketen 2 arada 1 derede kalmış bir toplumuz.
Çok kıssa sürede,30 bilemedin 40 yıllık bir süreçte maddi anlamda belirli bir seviyeye(adaletsizce)gelmiş,geldiğimiz yeri özümseyememiş,tabiri caizse ne yapacağını şaşırmış ancak sahip olduğumuz marka,ev sayısı veya araçvs vs sayısıyla kendimizi avutan bir toplumuz.Acı ama bir o kadarda gerçek!Şahsen ben,bir çok kez batmış dibe vurmuş,çabalayıp tekrar çıkmış birisiyim.Aramızda bir çok insanda benden farksızdır.Aile bireylerimde hiç kimse olmasada ben oldum olası doğaya ilgili,spor olmazsa olmazım(neredeyse tüm dallarda)Zaman zaman adeta nefret etmişimdir şu marka tutkunu,kendini onlarla ancak ifade eden insanlardan.Uzun zaman Marmaris'te hem yaşadım hemde ticaret yaptım(93 ve 96 yıllarında)İşte o zaman ecnebi insanlarla bire bir teşrumesaim olduğunda anladım bazı şeyleri.Sizce adamlar neden almıyor hala bizi içlerine?Dinmi?hadi canım.Hem onca ayrıcalığımıza stratejik konumumuza rağmen neden?Başka bir çok sebebi vardır ama hadi samimi olalım,ne kadar doğalız?ne kadar samimiyiz?ne kadar dürüstüz?NE KADAR KENDİMİSİZ???
Değerli Ertan bey benim uzun uzun anlatmak istediğimi siz çok daha kısa özetlemişsiniz baştan sona size katılıyorum hala daha insanımız belli kültüre bilgiye sahip bireyler olamadı bizde zenginlik sadece maddiyatla ölçüldüğü için bu durum sadece bizim gibi geri kalmış ülkelerde mevcut malesef durum böyle olunca bu tür sorunlar baş gösteriyor,yurtdışında yaşayan ve yabancıları iyi bilen birçok arkadaşım var bana söyledikleri bu yabancılarda kesinlikle övünme merakı olmadığı yönünde hatta bi arkadaşım alman bi fabrikatörü görseniz işçi sanırsınız çünkü giyimi kuşamı öyle gösterir diyor bizde patron olan biri sıradan giyinecek hayatta olmaz sanırım hatta arkadaşımın söylediği isviçrede yada almanyada patronla işçisi aynı lokantada yemek yerler ve patron bundan kesinlikle rahatsız olmaz diyor sanırım bu ülkede yeniden bi kültür devrimi yapmak lazım çünkü okuyanı da okumayanı da zengini de fakiri de malesef cahil...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR