Doğa Yürüyüşleri için Yağmurluk Tavsiyesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Can OKR Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,774

Can OKR

Ana Kamp
merhaba arkadaşlar
doğa yürüyüşlerinde kullanılmak üzere yağmurluk tavsiye edermisiniz ?

selamlar saygılar...

Etiketler

Ynt: Doğa Yürüyüşleri için Yağmurluk Tavsiyesi

Goretex veya muadili bir dağ ceketi almanı tavsiye ederim.

Panço ve/veya naylon yağmurluklar pek kullanışlı değiller.
Hareket kısıtlığı vb problemleri bulunmakta.

Bende güzel bir yağmurluk istiyorum. Kullanan arkadaşlar fikirlerini söylesinler bakalım. Bazıları çok pahalı o kadarına gerek var mı yok mu? İnsanın kafası karışıyor.

Merhaba ,

1995 den beri Doğa Yürüyüşleri ve dağcılık ile haşır neşirim.

Bu zaman zarfında sürü ile malzeme kullandım. Kalın naylondan çöpçü yağmurluğu , İnce naylondan düğmeli yağmurluklar , panço ve son olarak Cordura Dağ ceketi.

Kalın naylondan çöpçü yağmurluğu sağlam olmakla beraber ağırlık ve aşırı terletmesi sebebi ile kısa sürede kullanım dışı bırakıldı.

İnca naylon yağmurluklar ise hareket kısıtlaması yanında çalı çırpıya takılıp kısa sürede parça parça olmuştu. ;D

Pançolara gelince çantalarımızı örte bilenleri var örtemeyenleri var. Her ikisinde de yanları açık olduğu için ve sağlam bağlama imkanı taşımadığında rüzgar ile havalanıyor ve yağmuru bu sefer yanlardan yiyiyoruz :smiley:
Yine de bir adet pançom hala malzeme envarterimde bulunmakta. Karadeniz bölgesine gidersem kullanmak için.
Ağaçsız yüksek irtifa da aşırı yağmurlardan korunmayı düşünüyor yanlarına cırt cırt bant diktirme planım var.!!

Goretex benzeri dağ ceketimi ise 2001 Eylül ayında aldım. Yıllarca almak için beklemek zorunda kaldım.Ve su geçirmezlik özelliği kaybolmuş olsa da hala o ceketimi kullanıyorum dağ etkinliklerimde.

Psikilojik bağlantım oluştu Sarı Ceketim ile. :smiley:

Pahalı olmasına gelince şu an şehirde kullandığım ceketimde dağ ceketi. Sarı Ceketimin aynı modeli sadece M beden. (biraz küçük bana) ve bu ceketimin toplam ağırlığı taş çatlasa 995 gramcık.

Yanlarda bulunan havalandırma fermuarları sayesinde (koltuklatı fermuarı değil tam boy fermuar) vücut ısımı sürekli dengede tutabiliyorum.
Uygun yerlerde ki uygun genişlikte bulunan cepler sayesinde doğa ortamnında lazım olabilecke ufak tefek malzemelerimi rahatça ceplerine yerleştirebiliyorum.

Su geçirmez ve nefes alabilir bir kumaşı olması da naylona nazaran çok daha kullanışlı.
Fiyatları biraz pahalı olduğunu kabul ediyorum ama çok fazla tanınmayan markalarında kaliteli üretimleri olduğunu unutmayın.

Biraz araştırma ile sizlerinde uygun fiyatlı ceketler bulabileceğinizi düşünüyorum. Ya da damlaya damlaya göl olur.
Dağcılığa başladığım tarih ile ceket aldığım tarih arasında ki süreye dikkatinizi çekeyim arkadaşlar.

Son olarak 10 yıldır kullandığım ceketin bir benzeri elimde sıfır olarak bulunmaktadır.
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=66218.0

Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.
Burdan şöyle bir sonuç çıkıyor. Eğer bu işe gönül verdiyseniz ve uzun yıllar yaşayış tarzınız bu olacaksa en iyi malzemeleri tercih etmemiz gerek.
Yoksa ucuz mal alıp daha tüketici olacağız.
Bu arada linkteki ceket bana küçük gelir yoksa alırdım hemen :smiley:
Tekrar teşekkürler...

bilgisini paylaşan herkes çok çok sağolsun :smiley: :smiley:
burdaki tecrübeleri okumasam gidip sıradan bir yağmurluk alabilirdim
başka önerileri-tecrübeleri olanlar varsa paylaşmanız rica olunur :smiley: :smiley:

selamlar saygılar....

konu GÜNCEL ;D

şunu beğendim gibi bu sizce nasıl arkadaşlar ?

http://www.adrenalinoutdoor.com/Lafuma-Donegal-Climactive-Su-Gecirmez-Ceket_8237.html#0

Can OKR' Alıntı:
şunu beğendim gibi bu sizce nasıl arkadaşlar ?

http://www.adrenalinoutdoor.com/Lafuma-Donegal-Climactive-Su-Gecirmez-Ceket_8237.html#0

hahah bugün bende onu beğendim.
Rengide Camel rengi olduğu için hoşuma gitti :D
Pazarlık etsekde bir alana bir bedava verseler ;D ;D ;D

ict3055' Alıntı:
hahah bugün bende onu beğendim.
Rengide Camel rengi olduğu için hoşuma gitti :D
Pazarlık etsekde bir alana bir bedava verseler ;D ;D ;D

keşke ;D ;D :D

hava ne kadar güzel olursa olsun.. ben yanımda hep panço bulundururum.. özellikle bahar aylarında, hava çok hızlı değişebiliyor :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.