Doğada Vahşi Hayvanlardan Korunma?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Gezginkopek Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 119
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 106,301
Ynt: Doğada Vahşi Hayvanlardan Korunma?

Mustafa Hocam görüşlerinize katılmamak elde değil konuya yaklaşımınız bakış acınız çok doğru ve insana bu yüzyılın doğa severleri böyle dedirtin cinsten. Yazdıklarınızla avcılar kadar araçlarla doğadaki yaşama zarar verdiğim aklıma geldi.
Paylaşımınız, öğretiniz ve insanı kendine getirten hatırlatmanız için çok teşekkürler gercekten tabiyatın korunması konusundaki bakışı açımı değiştirdiniz.
Uzun zamandır böyle yapıcı sohbet yapmamışım tşk.

Etiketler

Ufuk Bey, ben bütün doğaseverlerin birbirleriylede doğaylada dost olduğuna inanıyorum. Sitede de yeniyim... Umarım bir gezenbilir kampında yada gezisinde daha yakından tanışma ve sohbet etme imkanımız olur. Saygılarımla...

Valla arkadaşlar uzun süredir işleri yogunlugundan kampa çıkamıyorum. Sürekli şehirin karmaşasındayım .Şunu söylyebilirim. Şehirdeki insanlar çok daha tehlikeli.
Zavallı hayvanların bize pek bişey yapacagı yok. Tabi bulaşmazsanız.
Buarada öldürmek asla ama asla spor olamaz.Sonuçta bir can bu.Açkalma , hayatı idame etirme dışında keinlikle anlam veremem.

herkese slm , yeni üyeyim ben de yıllardır daha çok denizle ilgilenmeme rağmen iş ve imkanlar nedeniyle son zamanlarda kamp yapmaya daha tutkun hale geldim , tabi bu konuda acemiyim ve verilen faydalı bilgiler için herkese çok teşekkür ediyorum , ben denizde veya karada doğaya uygun davranmaya ,doğaya karşı değil içinde yaşamaya gayret ederim hep , bu aralar hava koşulları ve fazla zamana sahip olmamamız nedeniyle kamp zor olduğu için arkadaşlarla Gebze - İzmit taraflarında uzun menzilli gece yürüyüşlerine gidiyoruz , gündüz tamam da gece bizim gibi bu bölgede seyir halinde olmak sakıncalı olabilir mi diye tecrübeli ve bölgeyi bilen arkadaşlara sormak isterim ? Teşekkürler

sevgili deadelaus www.amanoslar.net adresindeki "hatayda on sıcak gün" isimli kitabı indirip içindeki doğada yaşamın temel kuralları diye kısa bir bölüm var orayı okursanız faydalı olabilir. bölge hakkında bilgim yok ancak gece yapılacak faaliyetlerde üç aşağı beş yukarı kurallar belirlidir. Soruya soruyla cevap vermek istemem ama bölgenin özellikleri nelerdir, bölgede yaşayan vahşi hayvan türleri nelerdir, kaç kişilik grupla ne kadar süren faaliyetler yapıyorsunuz, eğitim aldınız mı, teknik malzeme ve ekipmanınızın durumu nedir, teknik ekipman kullanım bilginiz nedir ? gibi soruları sorarsam cevabınıza göre konu genişletilebilir.

Geçen hafta sonu gittiğimiz Beypazarı Karagöl kış kampında 1450 mt irtifada -14 derecede çam ormanı içinde çadırlarımızı kurup yattık. Bir arkadaşımızın köpeği vardı. Adı Dost. Kangal'a benzeyen iri ve güzel bir köpek. Çok da akıllı. Dost sabaha kadar bütün çadırların etrafında dolaştı ve havladı. Mükemmel saha koruması yaptı. Ben yanımda ses tabancası götürmüştüm. Dost'u bilsem götürmezdim.

Zaten kamp ateşimiz de sabaha kadar yandı. Ateş, köpek, grup halinde kampçılar sanırım oldukça güvenilir bir ortam yarattı.

Bu tip kamplarda köpek şart hele 2 - 3 tane olsa yabanilerin vay haline.

Selamlar

sevgili yaşar ergün bahsettiğiniz dökümanı hemen indirip okuyacağım her türlü bilgiye ihtiyacım var bu konuda teşekkürler , bu arada son zamanlarda gittiğimiz bölgenin özellikleri meşe ve çam ormanı şeklinde , dere kenarında yürüyoruz mesela toplam 3 kişiyiz 1 arkadaşımız bu kampçılık ve doğa faaliyetleri konusunda tecrübeli ekipman olarak da kaliteli olmak kaydıyla fener, halat ,kurusıkı tabanca, mum , bıçak ,ilk yardım seti, çakmak vb. ihtiyaç olan ve olabillecek ekipmanları yürüyüş de kullanıyoruz kamp için de diğer çadır,mat, çekiç vb. malzemelerimiz mevcut mümkün olduğu kadar araştırıp uygulamaya çalışıyoruz , benim her zaman felsefem ne yapıyorsan en iyisini yapmaktır , konuyu dağıtmak ve uzatmak istemem bu arada , gittiğimiz bölge de genellikle gebzenin orman köyleri mollafenari ile şile arasında kalan alan diyebilirim , bölge insanları genelde domuz ve kurt olduğunu söylüyorlar gece de yürüdüğümüz için bu konuda tecrübe sahibi olan sizlere sormak istedim , ilginize teşekkürler...

Sevgili deadelaus o yazıyı okuyun kafanızda yine de soru kalırsa buraya yazın ben cevaplamaya çalışırım. Ayrıca ben de gece yürümeyi tercih ederim. Kamplara giderken ya da transamanos yaparken cuma akşamüzeri yürümeye başlar gece genellikle 01'e kadar yürür (yaklaşık 7 saat) kamp yapacaksak tam bir cumartesi ve yarım bir pazar günümüz olur trans yapıyorsak da haftasonuna 2.5 gün sığdırmış oluyoruz.

Sayın Ergün yazıyı okudum bilgiler için teşekkür ederim , bu konuda tecrübeyi okuyarak ve yaşayarak arttıracağım , takıldığımız bir nokta olursa sorarım , teşekkürler

Yaşar abinin dediği e-kitabı okuyorum içinde faydalı bilgiler var ve okumya da devam edicem.
Bize dalgıç kursunda, su altında ki tehlikelere karşı bilgiler vermiştiler ve bunu karada aynı olduğunu farkettim o da şu ki DÜNYA ÜZERİNDEKİ EN ZARARLI EN VAHŞİ EN ÖLÜMCÜL CANLI İNSANmış..
*su ve yol üzerine kenarına kamp kurma
*yüksek ses çıkar(kurusıkı,topil,düdük vs)
*seszizce ondan uzaklaşmaya çalış ve aynı şekilde onun uzaklaşmasına olanak ver
*yemek vb koku yapan maddeleri açıkta bırakma
*Ayı: kaçma, yavaş adımlarla çekilmeye çalış kendini belli et...
*Domuz: yavrusu varsa yaralı ise çifleşme döneminde ise tehlikeli.sakince uzaklaşmaya çalış sesçıkar
*kurt: gene aynılarıı....

Yukardakilere uyduğumuz sürece bu 3 hayvanın karşımıza çıkma durumun düşük olduğunu ve çıksada bizim onlardan korktuğumuzdan fazla onlarında bizden korktuğunu öğrendim
Cevabını ardağım soruların tamamının cevabını buldum çok teşekkür edrim enkısa zamanda bunları sizin gibi tecbrübeli insanların yanında yaşamak ve birazda olsa tecrübelenmek istiyorum....

akdeniz' Alıntı:
Merhabalar bende siteye yeni üyeyim.

Geçen sene sözde :p bir tavşan avına katılmıştım. Ama karşıma hiç ummadık bir yerde 3-4 metre mesafeden bir yaban domuzu çıktı. Bu daha önce ne hayvanat bahçesinde gördüğüm, nede filmlerde ve belgesellerde izlediğim domuzlara ebat olarak pek benzemiyordu. Yaklaşık olarak 2 kişilik bir oturma gurubundan daha büyüktü :eek: Tabii tüfek super poze olunca avda tavşan avı olunca 2 tane 4 numara fişeğe güven olmuyor :smiley: Üzerinden bir yıl geçmesine rağmen o cüssedeki bir hayvanın yaklaşık olarak 4-5 sn içinde gözden kaybolmasına duyduğum şaşkınlığı üzerimden atabilmiş değilim. O gün şanslı olan yaban domuzu değil bizdik. Çünkü elimizdeki tüfeklere domuz kurşunu bile sürülü olsa o ebatlardaki bir yaban domuzunu tek kurşunla 3-4 metre mesefaden saniyeler içinde tamamen etkisiz hale getirebilmek ne derece mümkün olabirdi bilemiyorum.

Doğada vahşi hayvanlar ile sizler kadar karşılaşmam olmadı; umarım olmazda ;D Ama bu yaşadığım olay benim hem kampçılık hemde avcılık konusundaki hevesimi azaltmadı dersem yalan olur... Yinede ilgili olan arkadaşlara kampçılık konusunda kampingleri, avcılık konusunda da özel avlakları tavsiye ederim ;) Ayak izlerinin, inlerinin ve su kaynaklarının olduğu yerlerden uzak durmakta faydalı olabilir. Sonuçta doğal hayatta, elimizde tüfek olsada, olmasada yabancı olan bizleriz; onlar değil! Yanında yavrusu olan, aç kalmış yada çiftleşme zamanındaki; özellikle sürü halinde olan hayvanlara karşı herhangibir araç ile pek şansımız olmadığını düşünüyorum.

3-4 metre de 4 numara dahi olsa o domuzu alabilirdiniz atış yapacağınız yer önemli. 3-4 metre mesafede saçma daha dağılmamış olacaktı ve bir tek kurşun gibi giriş yapardı hayvana, yazık olmuş :D

TeMu' Alıntı:
3-4 metre de 4 numara dahi olsa o domuzu alabilirdiniz atış yapacağınız yer önemli. 3-4 metre mesafede saçma daha dağılmamış olacaktı ve bir tek kurşun gibi giriş yapardı hayvana, yazık olmuş :D

Bence iiki ateş etmemiş çünkü 4 numaralı saçmanın ürettiği basınç enerji vs türünde çok farklılık ları var tek kurşun ile ,tek kurşun bile o deriyi zor geçiyorken tırnak kiri kadar metal 1000 kadarda olsa işlemez. ve hayvanı yaralayyabilirsiniz tüfekte otomatik falan değil 2 fişek alıyor.fişek bitii hayvan yaralı işte film burda kopar bundan sonra spreymiş sesmiş falan filan hikaye kalır....

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri