Doğu Karadeniz Gezimiz (Haziran 2006)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan drares Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 172
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 92,506
Ynt: Doğu Karadeniz Gezimiz (Haziran 2006)

Sn Bafralı gezinin devamını fırsat bulunca yayınlayacağım

Etiketler

Haşmet bey,emeğiniz için teşekkürler.Oturduğumuz yerden oraları görmüş kadar olduk. Allah bağışlasın çok tatlı çocuklarınız var.Oğlanın çok akıllı olduğu her halinden belli.Fakat kızın o tek olan fotoğrafı çok hoşuma gitti.Lütfen benim adıma yanaklarına kocaman birer öpücük kondurun.Çok tatlı kerata. Eeeeee eskiler ne demiş,''Seveceksen oğlanı sev,kız nasıl olsa kendini sevdirir''Allah nazardan saklasın ikisinide.
Mayıs ortalarında uzunca bir seyahate çıkma planımız var.Kısmet olursa uğrayıp sizi yakından tanımak istiyorum. Sevgi ve saygılarımla..

dalgıç' Alıntı:
Haşmet bey,emeğiniz için teşekkürler.Oturduğumuz yerden oraları görmüş kadar olduk. Allah bağışlasın çok tatlı çocuklarınız var.Oğlanın çok akıllı olduğu her halinden belli.Fakat kızın o tek olan fotoğrafı çok hoşuma gitti.Lütfen benim adıma yanaklarına kocaman birer öpücük kondurun.Çok tatlı kerata. Eeeeee eskiler ne demiş,''Seveceksen oğlanı sev,kız nasıl olsa kendini sevdirir''Allah nazardan saklasın ikisinide.
Mayıs ortalarında uzunca bir seyahate çıkma planımız var.Kısmet olursa uğrayıp sizi yakından tanımak istiyorum. Sevgi ve saygılarımla..
Abdi bey teşekkürler, herkesin çocuğu güzeldir, nede olsa "çirkin çocuk yoktur", dediğiniz gibi kız çocukları kendini sevdiriyor. Geziniz sırasında uğrarsanız, beklerim, ben de sizinle ve tüm arkadaşlarla tanışmak hatta beraber gezilere katılmak isterim (malum karavan yok ama çadırımız ve gezgin ruhumuz hala mevcut) Yeter ki imkanlar oluşsun...

dj_derinlikler' Alıntı:
biz karadenizde bu kadar olmamıza ragmen bu kadar gezemiyoruz .:D
Sn.dj_derinlikler, siz orada yaşıyorsunuz, ama ben oraya gezmek için özellikle geldim. Gelmezden önce de araştırıp gezilecek yerler hakkında bilgi sahibi oldum. Bu kadar az zamanda her yeri gezip tanıyamadım ama kabaca görülmesi gereken yerleri görebildim. Bir gün siz de gezmek amacıyla çıkınca siz de göreceksiniz...

8.BÖLÜM,
Artvin'i karşıdan selamlayarak youmuza devam ediyoruz.Karşı tepeler Artvin...

IMG 0369

Yanımızda Çoruh nehri yokuş mu çıkyoruz yoksa iniştemiyiz? belli olmayan bir eğimle ilerliyoruz. Yol zaman zaman çok daralıp tek şerit hissini veriyor.
Akşam karanlığı çökerken Tortum şelalesine ulaşıyoruz. Bu akşam buralıyız.Oldukça yorgun olduğumuzdan yemekten kısa süre sonra uykuya çekiliyoruz. Sabah erken uyanıp çocuklar uyurken şelaleyi geziyoruz. Tesisi işletenler suyun çok az verildiğini şelalenin eski heybetinde olmadığını anlatıyorlar. Ama bence Avrupanın ikinci büyük şelalesi için yine de güzel görüntler var...(tabii ki kamerada)
Gezi sonrası yola koyuluyoruz. Amacımız Erzurum'a çocuklar kalkmadan varmak ve kahvaltıyı orada yapmak. Amacımıza ulaşıp, kahvaltı sonrasında tarihi kenti dolaşıyoruz. Gezdiğimiz yerler arasında Taşhan ve Çifte minareler medresesi var.

IMG 0373

Birkaç saat sonra asıl amacımız için Koç kebap salonunda yatık kebap yemeye gidiyoruz. Nefis bir lezzeti tattıktan sonra üzerine kadayıf sarması ile keyfimizi pekiştiriyoruz. Lokantanın duvarları meşhur ziyaretçilerinin değişik zamanlardaki ziyaretlerinde çekilmiş resimleriyle kaplı.Yolcu yolunda gerek...

Yola koyuluyoruz, şimdi rotamızda Bayburt, Gümüşhane, Zigana geçidi var.
Bayburt'a karşıdan bakıyoruz. Aklımda kalan çorak bir doğa ve kentin üstündeki kale...
Yola devam edip Gümüşhane'ye ulaşıyoruz. Bayburt'un aksine oldukça yeşil bir manzara bizi karşılıyor. Araçlarımızı park edip çarşıyı geziyoruz. İlgimizi çeken bir dükkanda yerel lezzet olan dut pestilini tadıyoruz. Ve bolca alıp yakınlarımıza hediye ediyoruz. Cevizle yemesi çok lezzetli...
Akşama az kaldı tekrar hareket edip Zigana geçidine geliyoruz. Burası benim için çok önemli. Sırf Zigana'dan geçeblmek için rotamızı bu şekilde ayarladık. Ama geceye kaldığımızdan tünelden geçmeyi tercih edip kuzeye ulaşıyoruz. Bizi gecenin içinde koyu bir sis karşılıyor. Solda ilk gördüğümüz tesise dalıyoruz. Bahçesi oldukça büyük ve karavanla konaklamaya uygun. Yerleşince eşimin kızıma bir sürprizi var. Kızımın bugün doğum günü ve karavanda pasta yapıp kızımın doğum gününü kutluyoruz...
Konakladığımız Zigana tesisleri;

IMG 0382

Doğum günü partimiz;

IMG 0374

IMG 0376

Çocuklar hallerinden memnun, onları karavanda bırakıp tesiste kurulu yörük çadırında Hamsiköy fırın sütlacı yemeye gidiyoruz.
Yörük çadırı;

IMG 0383

Tabii ki bu fotoğraflar ertesi sabah çekildi. Erkenden kalkıp etrafı gezdik ve fotoğraf çektik. Sonra da Sümela manastırına doğru yola koyulduk. Hamsi köy manzaraları...

IMG 0386

IMG 0387

IMG 0389

IMG 0390

Evet Sami bey haklısınız kaplumbağa uçuyor :D :D :D
Allah bu tosbağaları böyle yaratmış ;) ;) ;)

Maçka'yı geçip Sümela'ya ulaşıyoruz. Çocuklar yeni uyandığından sabah kahvaltısını otoparkta halledip, uzun tırmanış için hazırlık yapıyoruz. Sonra da yola koyuluyoruz...

IMG 0392

yol dik ve uzun...

IMG 0393

Arada bir dinlenme molası veriyoruz...

IMG 0394

Yarı yoldan manzara...

IMG 0395

Yarı yoldan Sümela...

IMG 0396

Veeee, mutlu sooonnnn...Artık Sümela'dayıııızzzz...

IMG 0401

Sümela'da bir çok alan tadilat nedeniyle ziyarete kapalı, ama çok ziyaretçi var. Herkes ellerinde makinaları fotoğraf çekmeye çalışıyor, hatta yarışıyor. Genç bir bayanın kilise içindeki tavan fresklerini resimleyebilmek için yerlere yattığnı gözümle görmesem inanmazdım...
Rahiplerin mutfak olarak kullandıkları bölüm,

IMG 0400

Kilise kısmı,

IMG 0403

Sümela'dan ayrılınca Maçka'daki kampingleri gezip uygun gördüğümüz bir tanesine yerleşiyoruz. Buranın en önemli özelliği banyosunda elektrikli şofbeni yani sıcak suyunun olması. Bir çok kampingte bulamadığımız bu ayrıcalık (!) oldukça işimize yarıyor. Amacımız iki gün konaklayıp biraz dinlenmek. Hanımlar temizlik yapacaklar...
Kamp manzaraları...

IMG 0414

IMG 0413

IMG 0406

Bu kampingte çok eğlendik. Çünkü bizden başka kimse yoktu. İki gün ve gece iyice dinlendik, temizlikler yapıldı ve yeniden yola çıkmaya hazırız.Artık önümüzde dönüş yolculuğu var, tatilimiz sınırlı olduğundan her güzel şey gibi çabucak bitiverdi...
Sabah yola koyuluyoruz Fatsa girişinde trafik tıkanıyor, ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz. Bizim önümüzde yağan şiddetli yağmur sel ve toprak kaymasına neden olmuş. Ne yazık ki göçen bir evde 4 kişi hayatını aybetmiş...
Hava durumunu bu güzel deniz feneri gayet bariz gösteriyor (tepelerde sağnak devam ediyor),

30062006

Sel getiren derenin üstünden geçerken ,

30062006004

Denizin rengi maviden bulanık çamurlu su rengine dönmüş, derenin suları neredeyse köprünün üstünden aşacak...

30062006003

Bu çadırda brileri kalıyordu...

30062006002

O akşam Samsun'a vardık, bir alışveriş merkezinin otoparkında aldıklarımızı yedikten sonra sahildeki lunaparkta bir doğum günü daha kutladık. Çocuklarla birlikte "çocuklar gibi" eğlendik. Sonrasında hareket edip iki saat kadar yol aldık. Yorulup uykumuz geldiğinde uygun bir dinlenme tesisinin yanına çekip, uykuya geçtik. Ertesi sabah Ankara'ya hareket ettik ve o akşamı burada geçirdik. Son sabah artık yola yanlız devam edecektik. Yol arkadaşlarımız ailesinin yanında kalacaktı. Vedalaşıp yola koyulduk...
Aydın'a ulaştığımızda hepimizde yorgun ama mutlu yüzler vardı. İyi ki karavanımız vardı...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR