Doğu Karadeniz'de Dağlarında 11 Gün Gezdim. Karadeniz Ne Güzelmiş.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan off road runner Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 320
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 179,730

off road runner

instagram kerim_yollarda
Yer
Antalya
Bu yıl, yıllardan beri arzuladığım Doğu Karadeniz Gezisine nihayet çıkabildim.

Evdeki arşivime baktım da, 1994 yılından bu tarafa birçok gazetenin seyahat ekindeki Karadeniz sayfalarını hep saklamışım.
Şöyle bir düşününce TRT'de yayınlanan Zor Yollar programındaki hiç bir Karadeniz programını kaçırmamışım.
Gezenbilir'de Karadeniz başlıklı hiç bir yazıyı okumadan geçmemişim.
Bu gezi, geçen sene Duster'ı alınca da, iyice takıntı haline :smiley: geldi.
Ben Karadeniz'li miyim. Hayır. Ama görmeden Karadenizi ve insanlarını seviyordum.

Veee iş yoğunluğundan dolayı 1995 den bu tarafa, yılda 3 günün üzerinde tatil yapamayışımın acısını nihayet çıkarttım.

Yola 08.07.2011 sabahı Antalya'dan çıktık.

Konya üzerinden, Kayseri'ye varıp gece konakladık.

Antalya - Konya yolunda, 1580 m uzunluğundaki Tınaztepe mağarasını gezdik. Mağara enfes. Mutlaka sonuna kadar yürünmeli. Zira onlarca mağara gezmiş birisi olarak, bu kadar ihtişamlı bir oluşum ile karşılaşmamıştım. Mağaranın sonunda yaklaşık 60m yüksekliğinde ve içinde göl olan bir kısmın, yükseklik olarak tam ortasına çıkıyorsunuz. Malesef çektiğimiz fotoğraflar aydınlatmadan dolayı çok net belirli değil.

Konya'da Tiritçi Mithat'ta enfes tirit ( Mevlana civarında kime sorsanız yerini gösterir. Ben oğlum Konya'da Yd. Sb.lık yaptığından biliyordum), Kayseri'de ise Kaşıkla Mantı'da mantı yedik.

Tnaztepe Maaras 1

Tnaztepe Maaras 2

Tnaztepe Maaras 3

Tnaztepe Maaras 5

Tnaztepe Maaras 6

Etiketler

Ynt: Doğu Karadeniz'de Dağlarında 11 Gün Gezdim. Karadeniz Ne Güzelmiş.

Erciyes Dağı.

Bu arada Aksaray-Nevşehir-Kayseri yolunda buraya fotoğraflarını koymadığım Ihlara Vadisi, Kapadokya, Peri Bacaları, Muhtelif Yeraltı Şehirleri ve Höyüklerin kenarlarından geçtik. Hepsi ayrı ayrı güzellerdi.

Kayseri 2

09.07.2011 Sabahı Kayseri'den ayrıldık. Sivas ve Erzincan üzerinden Erzurum'a vardık. Sivas ve Erzincan'da birer şehir turu atmayı, Erzincan'da döner yemeği ihmal etmedik.

Önce Sivas fotoğrafları ( Sivas Kongresi'nin yapıldığı bina ve Selçuklu'lardan kalma camii )

Sivas 2

Sivas 3

Erzurum.

Akşam Cağ Kebabının mucidi Koç Cağ Kebap Salonunda Kebabımızı yedik. Daha sonra Erzurum'da şehir gezi yaptık ve gece vakti bile oldukça kalabalık çarşı - caddelerinde yürüyüş yaptık. Yediğimiz keçi sütünden yapılma dondurma çok güzeldi. Dondurmacının önünde ciddi bir şekilde sıra vardı.

Erzurum 1

Erzurum 3

10.07.2011 Sabahı Erzurum'dan yola çıktık.

Yolumuzun üzerindeki Tortum Şelalesini gezdik. Malesef mevsim dolayısı ile suları azdı.

Yine yolumuzun üzerindeki kale, mağra vs.lere uyrayarak Yusufel'ne geldik ve şehirde şöyle bir tur attık. Yusufeli ilçesi çıkartılan bir kanunla HES Barajı yapımı için sular altında kalacakmış. Zaten yol boyu HES inşaatı ve bu inşaat dolayısı ile Çoruh'un kenarından giden yol sular altında kalacak olmasından dolayı, dağların üst kotlarında yol inşaat çalışmaları vardı. Erzurum - Artvin arasındaki dağlar çiçekler ile kaplı ve adeta pembe-mor arası bir renge bürünmüştü. Akşam Artvin'e vardık. Şehirde kısa bir tur attıktan sonra doğru Kafkasör Yaylasına çıktık.

Erzincan 1

Erzincan 4

Erzurum 6

Erzurum 7

Erzincan'daki camii yerine yeniden Sivas'ta ki camiinin fotoğrafını koymuşum. Erzincan'ın hakkını yemiyelim :smiley:

Doğru fotoğrafı ekliyorum.

Erzincan 2

güzel tatil güzel paylaşım :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.