Donmaya Karşı Mukavim Bir Duş (su Isıtma) Çözümü Var Mı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yugun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,942

yugun

YÜCEL GÜNDÜZ
Yer
Ankara
Web
www.yucelgunduz.com
Arkadaşlar,
Karavanım iç Anadolu'nun don görülen gecelerinde içindeki sular takır takır donabiliyor. Bu durumda kalıp donsa da zarar görmeyecek bir su ısıtma çözümü var mıdır?

Etiketler
.
Yücel bey temiz su deponuz karavanın içinde olmalı ? Sanırım içinde olmadığınız ve ısıtıcınızın da çalışmadığı gündüz saatlerindeki donma olasılığından bahsediyorsunuz ?

Bilmem belki deponuza yeterli bir izolasyon yapıp, sabah çayınızla beraber ısıtacağınız birkaç litre (?) sıcak suyu deponuza koymanın yararı olabilirdi ?
Tabi deponun da fazla dolu olmaması gerekiyor.
Bu aklıma gelen en ucuz olasılık.

Eğer devamlı şebekeye bağlanabiliyorsanız, depoya akvaryum ısıtıcısı da koyabilirsiniz. Bu olasılık için de izolasyon faydalı olmalı.

Diğer taraftan borular yumuşak plastikse sorun olmayabilir ama, musluk içinde kalan su bir kere bana yenisini almaya mecbur bırakmıştı. Bilindiği üzere karavan muslukları sert ama kalın olmayan plastikten yapılmakta.

Son düzenleme:

Arkadaşlar,
Karavanım iç Anadolu'nun don görülen gecelerinde içindeki sular takır takır donabiliyor. Bu durumda kalıp donsa da zarar görmeyecek bir su ısıtma çözümü var mıdır?

Sizin su deposu karavanın dışınamı monteli de bu sorunu yaşıyorsunuz?

*Depo dışına ısıtıcı kablo yada depo içine daldırma ısıtcı monte edilmesi suyun donmasına karşı iyi bir çözüm.
sakıncası şebekeden besleme yapamıyorsanz akünüzü bayağı tüketirler.
Isıtıcı kablo metresi en az 10 w olanı kullansanız bile 100 w dan aşağı tüketmezler.Depo içi ısıtıcılar da 50-200 w arası
Yada alternatif akvaryum su ısıtıcıları 50-100 w olanını kullanabilirsiniz (bu değerler sadece suyu donma derecesi üzerinde tutabilmek içindir )
Ayrıca depoya dıştan izolasyon yapılmalıdır.

*Lavabo altındaki gidere 2 vana monte edilecek.Bir vananın çıkışı gri atık deponuza giden hatta bağlanmış olacak.Diğer vananın çıkışıda temiz su tankınıza geri dönüş yapacak olan hattınıza bağlanacak.
Gri gider hattı vanası kapatılıp temizsu dönüş hattı vanası açılacak.Lavabo musluğu suyun kısık akacağı biçimde açık bırakılacak Bu şekilde su pompanız vasıtası ile su devri daim yapmış olacak.
Pompanın sürekli çalışmaması için pompaya zaman saati ilave edilirse ,pompanın ayarlı sürelerde devreye girip çıkması sağlanır.
Bu şekilde ısıtıcılı sisteme göre daha az akünden enerji harcamış olursunuz.
Bu sistemin dezavantajı kafası dalgın olanlara uygun olmamasıdır.

Son düzenleme:

.
Bu şekilde su pompanız vasıtası ile su devri daim yapmış olacak.

Güzel bir düşünce ama dalgıç pompalarının yaklaşık 500 saat ömrü var denilmekte..

Bence en kesin ve uygun çözüm, Yücel beyin tayinini Ege veya Akdeniz kıyılarında bir yerlere çıkarttırması.. 😋

Son düzenleme:

Bir gün içerisinde donmaz ancak birkaç günde her şey donabiliyor. Malesef yine Ege veya Akdeniz'e gitmemizin hiç yolu yok. Şu anda bir su ısıtma çözümümüz yok. Akvaryum ısıtıcısı duymuştum.

İç Anadolu için donmaya karşı kesin çözümü bildiriyorum:smiley:
1- Tüm suyu boşalt.
2-Karavanin içinde 18 litre damacana bulundur.
3-Ihtiyac halinde 1.5 litrelik, cesme suyu ile dolu, kapağı delikli boş plastik şişeler bulundur.
Hocam daha fazlası seni yorar.

Geçen hafta sonu iki gün karavanla yollardaydım ve soğukla mücadelenin hiç de kolay olmadığını tekrar yaşadım. Gecelediğim yerde suların donma tehlikesi olmadı ama elektrikli bir yerde konaklamayı tercih ettim.

Sizin yerinizde olsam, kış aylarında karavanın içine dalgıç pomlalı küçük bir temiz su deposu koyarım. Atık su deposunun boşaltma musluğunu açarak suyun bir kovaya akmasını sağlarım. Bir diğer çözüm atık su deposuna biraz antifriz koymak.:confused:

Geçen hafta sonu iki gün karavanla yollardaydım ve soğukla mücadelenin hiç de kolay olmadığını tekrar yaşadım. Gecelediğim yerde suların donma tehlikesi olmadı ama elektrikli bir yerde konaklamayı tercih ettim.

Sizin yerinizde olsam, kış aylarında karavanın içine dalgıç pomlalı küçük bir temiz su deposu koyarım. Atık su deposunun boşaltma musluğunu açarak suyun bir kovaya akmasını sağlarım. Bir diğer çözüm atık su deposuna biraz antifriz koymak.:confused:
Benim atık su depom yok.

Benim atık su depom yok.

O zaman sorun sadece temiz su da. Ben karavanın içinde temiz su deposu olarak dalgıç pompalı 20-25 litrelik bir bidon kullanıyorum. Ayrıca iki adet 10 litrelik yedek su bidonları var. Büyük bidonda su azalınca küçük bidonları büyüğe boşaltıyorum. Küçük bidonların pratik tarafı, aracı yerinden oynatmadan çevreden su getirmek mümkün.
Büyük bidonu da sık sık dışarıya alarak temizliyorum.

Benim karavanımda 100 litrelik depo var. Bu depoyu 5 litrelik su şişesiyle dolduruyorum. Ben bulaşıkları karavanın dışında kampın lavabolarını kullanarak yıkıyorum.

Bu termos 20 litre. İçine her sabah ~1 litre kaynar su koyulabilir.
Günlük gereksiniminiz sadece hijyen ve yemek pişirimiyle sınırlı olduğundan, belki birkaç litrelik üstten basmalı cinsleri bile yeterli gelirdi ?
Portatif tuvaletlerin suyuna da sıvı sabunun faydası olmalı.

10290129109042

Son düzenleme:

Yok aslında mesele su değil. Doğalgazlı şofbenlerin eşanşörleri donma durumunda patlayabiliyor. Yine birkaç gün kullanılmadığında kapalı bir hacimde donan buzun hacmi arttığı için içinde bulunan kabı zorlayabiliyor. Benim mevcut su sistemim şimdiye kadar hiçbir donda problem çıkarmadı. Buzlar çözüldüğünde her şey eski haline dönüyor. Başlıktaki arayışım bu duruma uyum sağlayacak donmaya karşı dayanıklı olacak bir su ısıtma sistemi arayışı...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR