Ducato 17m3 motokaravan Planım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan vetborn Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 57
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 73,420

vetborn

Ana Kamp
Yer
İstanbul
Sayın büyüklerim ve ustalarım, motokaravan virüsü benim de kanımda dolaşmaya başladı, önümüzde ki yıla hazırlık olarak 17m3 ducato bir motokaravan tasarlıyorum, aklımdaki planı sizlerle paylaşmak istedim, ölçüler ve yerleşim konusunda görüş, öneri ve eleştirilerinize açığım, aracın arkada bulunan kanat şeklindeki kapılarını tamamen iptal ederek yatağı mümkün olduğu kadar yukarıda tutmayı düşünüyorum. Aracın kayar kapısını iptal edip, 60cm genişliğinde menteşeli bir kapı düşündüm. Bu arada çok istememe ve elimden biraz iş gelmesine rağmen, hem mekan yokluğundan hemde çıkardığı işleri çok beğendiğim için karavanım için İmaj karavanla çalışmayı planlıyorum. İlgileriniz ve katkılarınıza şimdiden çok teşekkürler.

FOTORA1

Etiketler
Ynt: Ducato 17m3 motokaravan Planım

Bu dizaynı 13 m küp ducato aracına Rıfat ağbi (rtulun) kendisi uyguladı.güzelde oldu.fakat anladığım kadarıyla siz geniş bir mekan istiyorsunuz ve bütçenizde 60 bin tl nin üzerinde bu durumda neden alkovenli bir karavan düşünmüyorsunuz?

Genelde Avrupa'da semi karavanlara uygulanan bir plan. Ben çok seviyorum. L mutfak çok kullanışlı ve ferah. Ancak soruya katılıyorum. Semi-integrated bir karavan yaptırabilirsiniz. Ayrıca yatak bana biraz dar geldi gibi.

raptor' Alıntı:
Bu dizaynı 13 m küp ducato aracına Rıfat ağbi (rtulun) kendisi uyguladı.güzelde oldu.fakat anladığım kadarıyla siz geniş bir mekan istiyorsunuz ve bütçenizde 60 bin tl nin üzerinde bu durumda neden alkovenli bir karavan düşünmüyorsunuz?

Evet, bütçe 60bin üzeri olacak, yaklaşık 60bin civarında olan mevcut arabamı satıp üzerine de biraz ekleyip en az 10 yıl sorunsuz kullanabileceğim bir karavan olsun istiyorum (hanımın küçük arabasıyla şehir içinde idare edeceğim ama daha haberi yok :smiley:
Alkovenli karavan istememe nedenim ağaçlık ve arazilik yerlere girmeyi biraz fazla sevmemden kaynaklanıyor, özellikle antik kentlere ulaşım yollarında çok sık ağaçlık alanlar olabiliyor.
zentoz' Alıntı:
Genelde Avrupa'da semi karavanlara uygulanan bir plan. Ben çok seviyorum. L mutfak çok kullanışlı ve ferah. Ancak soruya katılıyorum. Semi-integrated bir karavan yaptırabilirsiniz. Ayrıca yatak bana biraz dar geldi gibi.

Evet yatak beni de düşündürüyor belki bir on santim büyütülebilir diye düşünüyorum, seyahatlerde en fazla iki kişi olacağız, oturma grubunda bir dönüşümle yatak problemini çözmeyi planlıyorum.

60 cm lik bir koridordan yatağa girip çıkmak çok zorolabilir. Yatmak ise kesinlikle çok sıkıcı olur, yatamazsınız. Ranza olursa daha kötü olur. Nasılsa daha vakit var bol bol beyin jimlastiği yapabilirsiniz.Bu kapsamda bir öneride benden Plan aynı kalsın, yalnız banyo kullanılmadığı zaman yatak olarak kullanılabilsin. Banyo arka duvarının üst yarısı haraketli olsun, lavabo wc ve duş teknesi altta ki bölümde sabit kalsın. Bonyo wc kullanılacağında haraketli duvar kaldırılır, diğer zamanlarda banyo duvarının yatağa bakan yüzü yatağın ikinci yarısı olur. Zihni sinir bir fikir enazından düşünülebilir bence. ( En emin yol denenmiş yoldur, klasik yerleşimide düşünün bir.) Kolay gelsin. Sonunda hedefinize ulaşmanız dileği ile.

Orhan Baba' Alıntı:
60 cm lik bir koridordan yatağa girip çıkmak çok zorolabilir. Yatmak ise kesinlikle çok sıkıcı olur, yatamazsınız. Ranza olursa daha kötü olur. Nasılsa daha vakit var bol bol beyin jimlastiği yapabilirsiniz.Bu kapsamda bir öneride benden Plan aynı kalsın, yalnız banyo kullanılmadığı zaman yatak olarak kullanılabilsin. Banyo arka duvarının üst yarısı haraketli olsun, lavabo wc ve duş teknesi altta ki bölümde sabit kalsın. Bonyo wc kullanılacağında haraketli duvar kaldırılır, diğer zamanlarda banyo duvarının yatağa bakan yüzü yatağın ikinci yarısı olur. Zihni sinir bir fikir enazından düşünülebilir bence. ( En emin yol denenmiş yoldur, klasik yerleşimide düşünün bir.) Kolay gelsin. Sonunda hedefinize ulaşmanız dileği ile.

Orhan Baba inanılmaz yaratıcı bir fikir bu aklınıza gelen, öyle ya banyo için ayrılmış büyükçe bir alan kullanılmadığında atıl bir şekilde duruyor, lavabonun üst seviyesine kadar katlanabilecek bir panel duvar harika olur, bunun için katlanan duvarı tutacak, banyo içerisinde 2-3 cm çıkıntılı bir kuşak dönmek ve duvarın katlanma yerindeki açıklıktan duvar dik konumdayken ve duş kullanılırken su sızmasını önleyecek bir sistem olmalı. Bence bu fikrin patentini alma konusunu bir düşünün derim :smiley:

benim aracım 2004.2,8 pegueut boxer alkovenli karavanı sıfır yaptırdım .en ufak donanım eksikliği yok camlarına kadar orjinal kullandım bana maliyeti ruhsat ve sonradan eklediğim hareketli uydu anteni dahil 63 bin tl ye mal oldu .bende sizin gibi dağa taşa çok giden biriyim mutlaka alkovenli bir karavanla sık ağıclıklı bir yere giremezsiniz.ama çok yakınlarına gidebilirsiniz.yani araç kamperde olsa bir yere kadar ulaşabilirsiniz bu mesafede o kadar uzak olmaz .alkovenli bir karavanın verdiği rahatlık ve ev ortamını birkaç yüz metreye değişmem yalıtımda cabası üstelik kamperde araca para verirken alkovende karavan ve donanıma para verirsiniz.yani asıl ihtiyaç olanlara 17 mküp sadece araç 35,40 bin lira civarı orjinal ekipman 18 bin civarı mobilya işcilik tesisat derken imaj karavanda yaptırdığınızı düşünürsek bu araç size 100 bin lira civarı mal olur .madem zor yerleri gezmeyi seviyorsunuz aradaki paranın3/1 ne yanınızda taşıyacağınız 4x4 bir utv veya atv bir araç alırsınız ben öyle yapmayı planlıyorum.

Ben aracın sağ-sol ağırlık dengesine takıldım. Bu tasarımda bütün yük sol tarafa biniyor sanki.

Değerli dostlar bende sizin aranıza yeni katıldım teknik açıdan gerekli bilgiye sahip değilim ama . Geçen yaz İspanya ve Portekizde kiraladağımız alkovenli bir araçla o virüs bizede bulaştı maalesef :smiley: geziye çıktığım arkadaşlardan biri alkovenli bir araç yaptırmak istiyor kendisinin işlerinden dolayı ilgilenecek vakti olmadığı için araştırmalarını bizzat kendim yürütüyorum bir kaç gündür forumu ve teknik konuları inceliyorum açıkcası çok kısa zamanda çok fazla mesaj okuduğum içinde herşey birbirine girdi kafam karıştı :smiley:. Bir an önce maliyet konusunda bilgi sahibi olmak istiyorum. Bütçe oluşturmak isitiyorum
Araçlarla ilgili yorumlardan dolayı bir çok insan Ducatoyu tavsiye ediyor. Herhalde bizim tercihimiz de Ducato olacak. Üretici firmalardan da İmaj Karavan öne çıkıyor yaptığı işlerin fotoğraflarını inceledim çok başarılı gözüküyor.
2007-2008 model şasili maxi Ducato bir aracı 30000 civarı maliyet belirledik.

Sayın Raptor siz bu konularda deneyimli bir insansınız anladığım kadarıyla ve mesajlarınızdan güncel maliyet ve fiyatlardan haberiniz var. Tabii ki kafamızda ayrıntılı bir proje va plan yok.

Raptor Bey, araç dışında ( aracı 30000 tl diye maliyet olarak belirledik), sadece alkovenli bir karavan ( malzeme,aksesuar,mobilya ve işçilik ) ortalama bir alkovenli araç olarak ne kadar bir rakam çıkartır karşımıza

Siz aracınızı hangi firmaya yaptırdınız. Bilgileriniz için teşekkürler

Umut bey araç secimi olarak (ducato boxer ve jumper) aynı araç zaten sadece model yılı olarak farklılar ben araç secimim cebimdeki para ve motor gücüne göre yaptım alkovenli bir karavan ın rüzgar direnci fazla olduğundan 2007 ye kadar üretilen 2.8 motoru tercih ettim 2007 den sonra üretilenler 2.3 motora sahip ve motor torkları düşük bize lazım olansa tork.ayrıca fiyatlarıda iki katı veya daha fazla .karavan olarak sally karavan fiyat ve işcilik olarak oldukça iyi. imaj karavan işçilik olarak çok iyi olsada verdiği fiyat yüksek .imaj ile sally karavanın işcilik olarak bana göre aralarında uçurum yok.ödenen rakama deymez.fiyata gelince bu ne istediğiniz le alakalı bir durum bence karavan boyutları 4. 4.5 metreyi geçmemeli ve şasesiylede oynanmamalı camları muhakak orjinal olmalı ortalama maliyet karavan için 30 bin tl den başlar 60.bin tl ye kadar gider.sally karavan için. ama gerçek fiyat için sally karavanı aramanızı veya gitmenizi öneririm yaptığı ürünleride görebilirsiniz .

Kll

Kav

Kgggg

Khh

Kjj

Hikmet, sally'de 30-60 aralığını nasıl buldun anlamadım, fiyat camper içinse tamam ama alkoven için yazmadın galiba.... Verdikleri ilanda 15.000 lik aracı 115.000'e şu anda satıyor, demekki alkovene 100.000 yazılyorlar, ilan kendi ilanları..

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-karavan-motokaravan-otv-yok-sifir-km-full-aksesuar-motokaravan-101712997/detay

Çok teşekkür ederim hikmet bey inanın düşünceleriniz bizim için çok faydalı oldu tabii ki daha kat edeceğimiz çok yol ve araştıracağımız çok konu var. Özellikle motor konusunda verdiğiniz teknik detaylar tork konusunda ve motor hacmi konusunda seçeceğimiz araç konusunda bize oldukça aydınlatacaktır. Siz aracı Sally karavana mı yaptırdınız. Peugeot Boxer'i ne kadar fiyata aldınız ( 63000 e mal ettim yazmışsınız araçla birlikte toplam maliyet değil mi aldığınız araç kaç km ydi) . Bir de kafama takılan konu şu. Araç km si ile ilgili olarak rakam aralıkları ne olmalı yani kaç km de bir araç tercih etmeliyiz ileride fazla sorun yaşamamak için.

Saygılar Teşekkürler

bende ilanı inceledim ultra lüks malzemeler mi kullanılmış bu yüksek fiyat biraz moralimi bozdu şimdi :(

atiladi' Alıntı:
Hikmet, sally'de 30-60 aralığını nasıl buldun anlamadım, fiyat camper içinse tamam ama alkoven için yazmadın galiba.... Verdikleri ilanda 15.000 lik aracı 115.000'e şu anda satıyor, demekki alkovene 100.000 yazılyorlar, ilan kendi ilanları..

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-karavan-motokaravan-otv-yok-sifir-km-full-aksesuar-motokaravan-101712997/detay

Atilla ağbi ilanda bir gariplik yok o araçları sıfır almışlar km leri sıfır. hazır almak pahalı yeni yaptırmak ucuz mantık bu. sally karavanı ara ve 4 metre alkovenli i,çin fiyat al 30 dan başlıyordu 6 ay önce benim bildiğim . alkoven den bahsediyoruz kamperden değil
yukardaki araç kendi karavanım ilandaki onların eski yapmış oldukları dizayn yani şu an daha iyi karavan yapıyorlar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR