Ducato 17m3 motokaravan Planım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan vetborn Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 57
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 73,421
Ynt: Ducato 17m3 motokaravan Planım

Merhabalar,

Ben alkovenli yerli yapım araçların kilo porobleminin çözülüp çözülmediğini merak ediyorum tabiiki alkovenli araçlar daha rahat ama
bile bilede istahap haddini aşan yeni araçlarla yollara çıkmak ne kadar riskli kestiremiyorum.

Yerli firmalar inşallah kilo problemleride çözülmüş olarak imalatları gerçekleştiriyorlardır.

Okumalarımdan Hikmet beyin yeni bir araca sahip olduğunu çıkarıyorum,bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

Selamlar.
Hakan Yaşgül

Etiketler

haki3' Alıntı:
Merhabalar,

Ben alkovenli yerli yapım araçların kilo porobleminin çözülüp çözülmediğini merak ediyorum tabiiki alkovenli araçlar daha rahat ama
bile bilede istahap haddini aşan yeni araçlarla yollara çıkmak ne kadar riskli kestiremiyorum.

Yerli firmalar inşallah kilo problemleride çözülmüş olarak imalatları gerçekleştiriyorlardır.

Okumalarımdan Hikmet beyin yeni bir araca sahip olduğunu çıkarıyorum,bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

Selamlar.
Hakan Yaşgül

Aracım şu anki ağırlığı 2920 kilo .yasal taşıma kapasitesi 4000 kilo artı %5 dir..

TutanKupon' Alıntı:
Hikmet Abi alkovanlı için kesinlikle uzun şasi bir araç mı almamız gerekli

Hayır ama evet diyebiliriz .alkoven için uzun şaseye gerek yok çünkü şaseyi uzatabiliyorlar. bence uzun şase bir araç alıp 4 metreyide geçmez isek en iyisi bu olur. şase ile oynatmayıp kısa şaseyide karavan yapabilirsiniz ama bana göre küçük olur ve harcadığınız parada boşa gider .mantıklı olan orta olan yoldur...

Arkadaşlar yeni bilgi... : alkovanlı karavanlar için sadece artık IVECO DAILY araca belge veriliyormuş diğer araçlara artık alkovan yapılamayacakmış...yılbaşı itibariyle..............Karavan firmalarına danışmadan sakın araç almayın.....

serkanguranc' Alıntı:
Arkadaşlar yeni bilgi... : alkovanlı karavanlar için sadece artık IVECO DAILY araca belge veriliyormuş diğer araçlara artık alkovan yapılamayacakmış...yılbaşı itibariyle..............Karavan firmalarına danışmadan sakın araç almayın.....

Teknik olarak öyle bir şey imkansız bana kalırsa sonuçta diğer tüm araçlar da teknik yeterlilik belgelerini ve izinlerini alarak ithal ediliyorlar....Piyasa da Başoğlu firması sadece İveco şaseye çalışıyor o yüzden bilgi karışıklığı olabilirmi?

serkanguranc' Alıntı:

Maalesef bu bilgi doğru. Saly de ayni seyi soyledi

hadi ya son derece üzücü bir haber bu , bu karar kimin tarafından veriliyor TUV mü ben işin yabancısıyım da. Diğer firmaların bununla alakalı olarak bir itirirazda bulunacağını zannediyorum. Sonuç itibariyle haksız rekabete giren bir olay. Sadece marka olarak Iveco yu seçmek. Büyük ihtimalle her marka aracın istedikleri özelliklerde modelleri vardır. Piyasadaki pahalı olan bir marka umarım bu haberle birlikte suni bir yükselişe geçmez üzücü bir durum :(

Buyrun cenaze namazına,bütün avrupa PSA kullanıyor bizde yasak.
Neye göre yasakladılar acaba !! :mad:

sanki sektör son derece gelişmiş herşey yerine oturmuş her türlü standart belirlenmiş al sana sektöre bir köstek daha zaten bi ton kamburu vardı sırtında avrupalı bilmiyo biz herşeyi biliyoruz ben ispanya da alkovanlı karavan kiraladım geçen yaz 3500 km yol yaptım gördüğüm araçların en az % 70 75 i transit ve psa grubuydu psa nın da % 60 ı ducato bu standart neye göre belirlenmiş, avrupa bu sektörde bizden 1500 yıl daha ileri onları bazı şeyleri bilmiyo da biz mi biliyoruz ama diğer markalar bu haksız rekabet durumunu ortaya çıkaran kararla ilgili bi şeyler yaplarlar diye tahmin ediyorum kokusu çıkar yakında

olay yasa ile ilgili değil karavan firması ile ilgili çünkü elinde bir tip onay belgesi var oda ivoco istenirse diğer araçlarında alınabilir ama bunu sadece karavan firması alır buda maliyet demek oysa kolayı var müşteriye iveco getir o daha sağlam araç denir mesele bu..

KONUYA AÇIKLIK GETİRDİĞİN İÇİN SAĞOL HİKMET ABİ BENDE Bİ SAÇMALIK OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORDUM ZATEN KARAVAN FİRMASI BU TUTUMUYLA KENDİ İŞİNİ BALTALAMAZ MI BU ŞEKİLDE :mad: ONLARDA BUNUN FARKINDA

raptor' Alıntı:
olay yasa ile ilgili değil karavan firması ile ilgili çünkü elinde bir tip onay belgesi var oda ivoco istenirse diğer araçlarında alınabilir ama bunu sadece karavan firması alır buda maliyet demek oysa kolayı var müşteriye iveco getir o daha sağlam araç denir mesele bu..

Durum daha da vahim eğer tip onay belgesi almak zorunlu ise her marka aracın alt versyonları için ayrı ayrı belge almak lazım ki bu da süreçlerin vahametini daha da zorlaştırmaktadır. Çünkü her makyajlamada ve en ufak değişiklikte yeni belge demek bu da yanlış hatırlamıyor isem 30000 TL masraf demekti. Anlayacağınız üreticinin Iveco için sahip olduğu tip onay belgesine güvenmemek lazım aksine hangi versyona ait belge ise o araçtan bulmak gerekecek.....Kısaca sektörün palazlanmadan yok olması anlamına geliyor....

Konuya açıklama getirmek istiyorum.
Yazılan iletilerden PSA gurubu araçlara motokaravan tadilatı yapılamaz anlamı ortaya çıkıyor.Bildiğim kadarı ile PSA Panelvan araçların Kapalı kasalarının (Citroen Jumper/Fiat Dukato/Pejo Baxter) ortak
girişimi yapılmış olan modelleridir.

Alkovenli araçlar ise daha çok kamyonet olarak şasesi yapılmış araçlar üstüne yapılmaktadır.Uzun şaseli olan (6 Teker) bu araçlara alkovenli kasa uygulamasının daha uygun olacağını düşünüyorum.

PSA gurubu araçlara camper yapılamaz diye bir şey olamaz. Panelvan aracın karavana dönüşümünde
tip onay belgesi de istenmiyor.Çünkü tüm dönüşün araç içine hapsedilmiştir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri