Ducato'larin Motor Ömrü Ne Kadar?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan nasah Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 72,524

nasah

Kamp III
Yer
Söke
İyi günler,

2.8 2003 model araçların motor ömrü ne kadardır. 400.0000 kmde motoru yapılmış
600.000 km de ki araç alınır mı?
Genel kondisyonu çok iyi fakat km ısı kafa karıştırıyor.
Sıfır sandık motor ne kadardır?
Bildigim kadarıyla parçaları ucuz deniyor.

Hasan

Etiketler
Ynt: Ducato'larin Motor Ömrü Ne Kadar?

2003-2007 eski kasa JTD motorlarda ve 2007-2014 yeni kasa Multijet motorlu PSA'larda, Ducato motoru diye bir motor yoktur, Fiat ducato'larda Iveco motoru kullanır, zaten iveco'da Fiat'ın kendi markasıdır...İveco motorlar 400-900.000 km arası şöför ve bakım hassasiyetine göre yol yaptıkları tespitlidir...
Eski kasa jumper ve boxser'larda da iveco motor vardır ama yeni kasa jumper ve boxer'larda Ford motoru takılıdır..
Sandık sıfır motor 9000-9500 TL dir, 6000-7.000 TL'ye kazalı araçlardan çıkma düşük km'li motorlarda alınabilir...

Abi peki 600.000 km normal midir? Adam diyor ki bu araç 11 senelik ve bu kmler normal. Normal olmayan birçok ilan, 10 senelik ticari bir arac yatmamışsa 150.000 km olamaz, ve hesaplarında doğru olduğunu düşünüyorum. Fakat gene de rakam çok yüksek geliyor. En kötüsü sıfır bi motor atılıp devam edilebir diye düşünüyorum.
Bu araçların motorlarında özellikle kontrol edilmesi gereken hassas bir nokta var mıdır?

Hasan

Bülent bey araç şase kupa olarak çok diri. Dışarıdan baktığınızda kesinlikle o km de demezsiniz. Ezilmemiş yorulmamış bir araç. Kötü niyetli birisi tekli koltuğu değiştirsin, 60.000 km desin inandırır. Ama korkutantan metal yorgunluğu yıpranma vs illa ki vardır gözle görülmeyen. Parçalarının ucuz olması bu durumda oldukça iyi.
Tabi bütün sanayi sitesi ile arkadaş yapma riski de var.
Fiyatını da uygun bir rakam söyleyince sonuçta hobi aracı olacağı için cazib geldi. Sonuçta malum sitede 2000 model araca orijinal diye 26.000 tl de isteyen var sanki klasik arac. ;)

Hasan

Motorun 600.000 km olmasından başka önemli olan 600.000 km'de kaç kez motor yapıldığı, her motor yapılmada blok ve üst kapak biraz taşlanır, pistonlar büyütülür, ama her motorun kaç kez yapıldığı önemlidir, belli bir motor yaptırma sayısından sonra blok ve üst kapak taşlama payı biter ve artık bloğa gömlek çakılması gereken masraflar başlar, yani hiç motor yapılmamış 600.000 km'de bir motor, 300.000 km'de 2 defa yapılmış motordan iyidir, ama yüksek km'li motorlarda özenli ve düzenli motor bakımı yapılmadıysa, kaliteli yağ kullanılmadıysa, sadece motor deyil üst kapak içindeki emme ve egzost siboplarını açıp kapama işini yapan eksantrik ve horozlar yıpranmış olur, mazot pompası yıpranmış olur, tekerlek göbekleri poryo taşıyıcıları ve göbek rulmanları yıpranmış olur, bu tip parçalar araçların kolay yıpranmayan ama pahalı parçalarıdır..Dikkat edersen tercih anlamında bir şey söylemiyorum, çünkü 300-400.000km'de olup 180.000 km'deki bir araçdan çok daha iyi durumda olanlarını gördüm..
Kesinlikle uzun yıllar aracı kendi kullanacaklar iyi durumdaki yüksek km'li araçları alabilir ama kısa vadede satılacak araçlarda yüksek km, alıcılar açısından isteksizlik yarattığı için ben şahsen gerekirse haftalarca araç arayıp düşük km'lisini bulmaya çalışıyorum, çünkü artık sistem değişti herkes plakadan sorgulama yapıp araçların km'sini ve kaza sayı ve hasarları TL bazında 4TL karşılığında görebiliyor, aracın 5 kazasının olması önemli deyil kazalarının TL tutarı önemli...14-15 kazası olup ama hasarlarının hiç biri 500 TL'yi geçmeye araçlarda gördüm, ama 2 kazası olup hasarlarından biri 9000 TL diğeri 7500 TL olanlarıda gördüm...Araç almak birazda şans işi, ama en önemlisi alanın içine sinmesi , aracı sevmesi sevdikden sonra gerisi laf.....

Abi haklısın. Aracın son sahibi olmakta var sonuçta. Bu da aracın ne kadar uygun oldugunda kilitleniyor.

Hasan

hasan bey 2 yıl kullanıp 800 bini geçince satarsınız :D
şaka bir yana bence vazgeçin
son sahibi olma ihtimaliniz çok ama çok yüksek

Murat Bey;
Siz yazınca haklısınız oldukca kotu gözüktü. 800.000 km aracla katolik nikahı yaparız :smiley:)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri