Düz dizel Defender BD30 dönüşümü

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dturan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 154
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 79,069
Ynt: Düz dizel Defender BD30 dönüşümü

Bugün 160 km lik bir deneme turu yaptım. Bahçeşehirden çıkarak Yassıören,Balaban,karaburun dönüşte hadımköy sazlıbosna gezdim.
Motorun gaz tepkileri mükemmel. Önceden 2 ile çıktığım tampalarda 4. Vites ile kamyon solladım doğrusu bu kadarını bende beklemiyordum. Arazide de performans çok iyi. Low2 ile çıktığım çamur rampayı Seri 2. Vitesle devam ettim. Çamurda bayılma güçten düşme gibi bir sıkıntı yok, hangi viteste olursa olsun gaza yüklenince hemen toparlıyor. Yakıt konusu tam olmamakla birlikte 60 tl 160 km gibi. Ama çoğunluğu resimdeki gibi yollar.
Kısaca doğru tercih yaptığım için mutluyum. Bunda ustam (low2 garage) Ayhan ın da sabrı ve emeği çok büyük.
Darısı diğer düz dizel sahiplerine inşallah.

Sent from my iPhone using Tapatalk

ImageUploadedByTapatalk1427920191934489

ImageUploadedByTapatalk1427920242083617

Etiketler

dturan' Alıntı:
Bugün 160 km lik bir deneme turu yaptım. Bahçeşehirden çıkarak Yassıören,Balaban,karaburun dönüşte hadımköy sazlıbosna gezdim.
Motorun gaz tepkileri mükemmel. Önceden 2 ile çıktığım tampalarda 4. Vites ile kamyon solladım doğrusu bu kadarını bende beklemiyordum. Arazide de performans çok iyi. Low2 ile çıktığım çamur rampayı Seri 2. Vitesle devam ettim. Çamurda bayılma güçten düşme gibi bir sıkıntı yok, hangi viteste olursa olsun gaza yüklenince hemen toparlıyor. Yakıt konusu tam olmamakla birlikte 60 tl 160 km gibi. Ama çoğunluğu resimdeki gibi yollar.
Kısaca doğru tercih yaptığım için mutluyum. Bunda ustam (low2 garage) Ayhan ın da sabrı ve emeği çok büyük.
Darısı diğer düz dizel sahiplerine inşallah.

abi bu yorumunu okuduktan sonra içim rahatladı vallah çok mutlu oldum :smiley:) iyi ki bd30 aldım motoru aldık nisanın ortalarında inşallah takacam

Çok iyi oldu Serdar. Hızlanması nedereyse tdi gibi. Bizim garajdaki arkadaşlar kafa kaldıran Defender diyorlar gaza biraz yüklenince kafa kaldırıyor gerçekten.
Şuan elektrik haricide bir sıkıntı yok. Bugün elektrikçiye bırakacağım tüm tesisat değişecek.

Takip eden iyi dileklerini sunan fikir veren herkese çok teşekkürler. Daha iyileri sizin olsun inşallah. Kazasız günler hepinize.

Ynt: Düz Dizel Defender Bd30 Dönüşümü

dturan' Alıntı:
Çok iyi oldu Serdar. Hızlanması nedereyse tdi gibi. Bizim garajdaki arkadaşlar kafa kaldıran Defender diyorlar gaza biraz yüklenince kafa kaldırıyor gerçekten.
Şuan elektrik haricide bir sıkıntı yok. Bugün elektrikçiye bırakacağım tüm tesisat değişecek.

Kanka arabayı sıfırladın tesisat da bittimi bir tek boya kalıyo onuda yaza doğru hallettin mi 10 sene anahtar vurmazsın hayırlısıyla..

tafa4196' Alıntı:
Kanka arabayı sıfırladın tesisat da bittimi bir tek boya kalıyo onuda yaza doğru hallettin mi 10 sene anahtar vurmazsın hayırlısıyla..
Kanka boya işi şimdilik beklesin zaten. daha 2 sene önce alıp depoda gezdirdiğim camları trimleri fitilleri vs. değiştiricem. :smiley:
Değişmeyen tek ön diff. kaldı onun haricinde herşey değişti. parça listesi 2 sayfayı buldu, sırf kayalardan 2600 tl lik parça almışım motor değişimi için. Sökülen vidayı bile geri takmadan yenisiyle değiştirdik. İnşallah sıkıntısız uzun zaman kullanırım.

Hayırlı olsun Derya Bey, iyi günlerde kullanın inşallah. Memnuniyetinizi görünce neredeyse kendi aracım yenilenmiş gibi sevindim nedense :smiley: BD30 için çok faydalı bir bilgilendirme olmuş, teşekkür ederiz. Benim aracımda da rektifiye veya daha sorunsuz bir onarım için yeni bir motor olarak BD30 tavsiye edilmişti. Gerçi benim aracım 2.7 Tdi ama sanırım 2.7 olanı da varmış. O yüzden ilgiyle okudum.

Sadece motor değişiminin size maliyeti ne oldu acaba bilgi verebilir misiniz?

Teşekkürler..

Sent from my Novo7 using Tapatalk

Td27 nin turbolu olanini kullandim defender la hic alakasi kalmamis aracin :smiley: otomobil gibi hizlaniyordu masallah

Terrano 2.7 Tdi mi kullandınız? Öyle ise bana da gayet seri gibi geldi, ağırlığına göre. Gerçi ben çok yeniyim henüz 4x4 konusunda ama öğreniyoruz yavaş yavaş :smiley:

DMN' Alıntı:
Hayırlı olsun Derya Bey, iyi günlerde kullanın inşallah. Memnuniyetinizi görünce neredeyse kendi aracım yenilenmiş gibi sevindim nedense :smiley: BD30 için çok faydalı bir bilgilendirme olmuş, teşekkür ederiz. Benim aracımda da rektifiye veya daha sorunsuz bir onarım için yeni bir motor olarak BD30 tavsiye edilmişti. Gerçi benim aracım 2.7 Tdi ama sanırım 2.7 olanı da varmış. O yüzden ilgiyle okudum.

Sadece motor değişiminin size maliyeti ne oldu acaba bilgi verebilir misiniz?

Teşekkürler..

Teşekkür ederim İlker Bey.

RN 380 şanzumanı ve onunla ilgili yapılan işlemleri (şanzumanı sökme takma içerisinden parça değiştirme motora a akuple etmek için araya yapılan ekstra parçalar vs. gibi) saymazsak,
3.750 tl Motor, muhafaza, pleyt, yağ-mazot filtresi, motor kulakları, egsoz, direksiyon pompası kayış kasnak vs..
1.000 tl işçilik.
250-300 tl elektrik
150 tl egzos kaynak uzatma vs.
Bunlar haricince yaklaşık 750-800 tl gibi parça çıkar diye tahmin ediyorum. (tabii kullanılacak parçalara bağlı olarak.)
Baskı balata yay çatal alt üst merkezler vs çoğu HD kullanıldı. En basiti debriyaj bilyasının gövdesi ambalajından plastik çıktığı için biz onu döküm olanıyla değiştirdik.
Kabaca 5-6000 tl ye bitebilecek bir işlem.

Tam olarak fiyat veremiyorum çünkü RN380 şanzuman ve onun bağlantıları ile ilgili bir çok parça aldık ve değiştirdik. normalde LT77 ile direk kullanılabilecek bir motor olmasına rağmen biz RN380 i tercih ettik. İyiki de öyle yapmışız.
RN380 i motora bağlamak için araya CNC de alüminyum parça işlettik sadece bu parça 500 tl tuttu. sonrasında motor yaklaşık 15 cm öne gittiği için hava filtresinin yerini değiştirmeye karar verdik ve ön göğüsle motor arasında kalan boşluğa 300tdi ın hava filtre kazanını alarak onu bağladık. Bu da bağlantı parçaları (şnorkel,klips kelepçe hortum vs.) ile beraber yaklaşık 600 tl tuttu. tüm bunlar yapılırken motorda su deposu, direksiyon hid. deposu, mazot filtresinin yeride değişmek zorunda kaldık. tabi bunların hortumları da bize ekstra oldu.
Tabi daha bitmedi :smiley: çekilen elektrik tesisatı hoşumuza gitmedi. (araç çalışsın diye biraz aceleye gelmişti) Şimdi araç elektrikçide. komple elektrik tesisatı değişiyor. Herhalde bu haftasonu oda bitmiş olur.
Bu kadar teferruata BD30 için gerek varmıydı?? derseniz bence gerek yoktu. BD30 bmc den söküldüğü halde defender a takılıp kullanılabilecek bir motor. ama ben uzun süre daha aracımı kullanmak istediğim için bu kadar uğraştım. İnşallah uğraşımıza değer. :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,409
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri