Dumansız Ateş Yakmak

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ahmeterkin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 44,227

Etiketler
Ynt: Dumansız Ateş Yakmak

Ben çok tekniğinden anlamam ama çok ateş yaktım diyebileceklerim duman olayı tamamen kullanılan odun ile alakalı
nasıl bir ateşten bahsediyorsunuz bilemiyorum benim ateş anlayışım biraz farklı odun yaş çürük olursa duman yapar
yanan ateşe çok odun atarsan duman yapar kalın odun atarsan odunun yeni yanmaya başlayan yerleri özellikle alttaki köz az ise duman yapar kalın odunları köz olduktan sonra yanına ince odunlar atarak kullan

teşekkürler, bunları bi deneyeceğim. bahsettiğim ateş ise normal bir kamp ateşi ama büyük bişey değil. yemeğimi ısıtıp yemek için küçük çaplı ama duman ile yeri belli etmeyecek şekilde olmasını istiyorum.

O zaman iş değişir kuru ve yaktığın ateşin dışına taşmayacak kısa odunlar kullan
çürük ve yaş olmasın dikkat et birde kalınlıkları bilekten ince olsun
tabi sürekli çalı çırpı yakmaya uğraşma ;D ama ateşin yanında ince çalı çırpı dediğimiz türden odun parçalarını eksik etme dengeyi kaçırıp duman yapmaya başlarsa biraz atarsın dumanı keser alev olmas ise duman olur
her ne kadar ateş olmayan yerden duman çıkmaz :smiley: densede bunları uygularsan dumansız hava sahan olur iyi eğlenceler

ecnebilerin "dakota ateşi" dedikleri bir ateş yakma tekniği var. arazide birçok defa uyguladım gayet etkin. linki burada http://www.youtube.com/watch?v=amUXydTgwck

navigaturk' Alıntı:
ecnebilerin "dakota ateşi" dedikleri bir ateş yakma tekniği var. arazide birçok defa uyguladım gayet etkin. linki burada http://www.youtube.com/watch?v=amUXydTgwck

Reşo ların tek kullanım için olanları mevcut. İşiniz kadar kullanın sonra kapağı kapatın. Dumansız ateş. Üstelik çıraydı odundu yok tüttü yerim belli oldu dertleri yok.

Eğer duman çıkmasını istemiyorsan kabularından arındır küçük bir balta yordamıyla kuruysa ve kabuğu yoksa kuru ot kozalak atmasan dumansız olur

Yabancıların "wood gas stove" olarak adlandırdığı ve basitçe iki teneke kutudan yapılan sistemde duman nispeten az, verim ise yüksek oluyor.
Bir denemenizi öneririm...

instructions-wood-gas-stove.jpg

Bunu küçük bir fan ve 9v pil ile bunu daha da ileriye taşıyanlar da var...

Duman ateşin tam yanmamasından oluşur. Bunun nedenleri ise yakacak odunun nemli olması, yeterli hava alamaması veya atılan odunun ateşin gücüne göre büyük veya miktarca fazla olmasıdır. Ateşin dışında kalan kısımlar da duman yapabilir. Ateşin dumansız yanabilmesi için canlı ve dolayısıyla biraz büyük olması gerekir. Çok küçük ateş mutlaka duman yapar. Büyük, hızlı yanan ateş ise çok odun yer ve sürekli beslenmek ister. Odunların çatılarak yakılması hızlı ve dumansız yanma sağlar. Alttan yakılan ateşte tam yanma oluşana kadar aşağıdan yukarıya doğru çıkan alev, üstteki odunları ısıtarak geçer, dolayısıyla duman oluşur. Ateş yeterince güçlendiğinde üstteki odunlar da tamamen tutuşur, duman kesilir. Eğer hem duman yapmayan, hem de çok güçlü değil uzun süren bir ateş istiyorsanız, (mesela gece boyu kamp ateşi gibi) o zaman ateşi üstten yakabilirsiniz. Aşağıya en kalın odunları kabuksuz tarafları üste bakacak şekilde üste doğru incelerek ve her sıra birbirine dik olacak şekilde dizersiniz. (Kabukları komple soyabilirsiniz, duman yapmaması için) En üste en ince dallar ve bolca çalı çırpı koyarsınız. Üstten yakarsınız. Eğer üste yeterli çalı çırpı koyduysanız ateş yandıkça aşağı sıraları da tutuşturacaktır. Ama hem saatlerce yanacak hem de neredeyse sıfır duman olacaktır. Youtube'da aratırsanız bulursunuz.
Bunun dışında eğer amaç sadece yemek ısıtmak, çay yapmak vs. ise altı kapalı üstü açık basit bir salça tenekesinin kapalı altına ve dibine yakın yan taraflarına kalem kalınlığında delikler açıp açık tarafın kenarlarını da kale burcu gibi kesersen ve iki taşın üzerine koyarsan (altı açık olup deliklerden hava alsın) içinde çalı çırpı yakıp üzerine tencere, çaydanlık vs. koyup ısıtabilirsin. Tencereyi koyunca burç şeklindeki deliklerden çıkan ateş 6-7 dk gibi sürelerde yarım litre suyu kaynatır, üztelik 3-5 parça dal, kozalak ile... Bu iş için satılan hazır ocaklar da var, paslanmaz vs. malzemeden, kullanışlı birbirine geçip az yer kaplayan hafif.

arkadaşlar zaman ayırıp bilgi ve tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. hepsini tek tek deneyeceğim. sağolun :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR