Duster 2012-2013 Modellerde Fabrika Tüketim Verileri Neden Farklı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kizil_atli Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,294

kizil_atli

Yeni Üye
Arkadaşlar herkese selam,

2012 Aralık ayında sıfır kilometre dacia dusterın 110hp 4x4 laurate versiyonunu yani en fullünü aldım. Aracımdan genel olarak memnun olmakla birlikte yakıt tüketiminin biraz fazla olmasından şikayetçiyim. Almadan önce diğer versiyonlarıyla tüketim değerlerini karşılaştırmış ve almak istediğim versiyonun 4x4 olması dolayısıyla 110hp lik 4x2 versiyonundan fazla yaktığını görmüştüm ancak 4x4 bir araç istediğim için bu farkı kabullenmiştim. Aracımın tüketimi fabrika değerlerine göre 6,5-5,6-5,2lt. Ben bu değerlere yakın tüketiyorum ancak 2013 model dusterın aynı versiyonunun tüketim değerleri farklı ve internet sitesinde görülebiliyor. Yeni değerler 5,7-5,2-4,9lt ve araç yine 110hp ve hızlanma, maksimum sürat ve tork değerleri aynı.

Sorum şu: Tüketim değerlerindeki bu fark sadece yazılımsal mı? Değilse hangi parçaların farklılaşmasından kaynaklanıyor? Yetkili servise gitsem aracım garanti kapsamından çıkmadan yazılım güncellemesiyle yeni tüketim değerlerine ulaşabilir miyim? Bir de internette kurumsal ve profesyonel olduklarını iddia eden bazı firmalar yazılım güncellemesiyle 500-1000tl bir ücretle aracımı 110hp den 146hp ye ve torkunu da 240nm den 341nmye çıkarabildiklerini tüketimde ise %10a varan tasarruf sağladıklarını, aracın garantiden çıkmadığını ve motor ömründe de bir kısalma olmadığını iddia ediyorlar. Tabiki bu iddialarının hepsinin doğru olamayacağının farkındayım ancak böyle bir işlem yaptırmak sizce ne derece mantıklı yani kazanç kayıp durumu nedir? Böyle bir işlemi yaptırmaya değer mi? Böyle bir işlemden sonra aracımı arıza yapmadan uzun yolculuklarda kullanabilir miyim?

Yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim.

Etiketler
Ynt: Duster 2012-2013 Modellerde Fabrika Tüketim Verileri Neden Farklı?

Ben 2012 deki değerleri hiç yakalayamadım diyebilirim , başlığı görünce yanlışlığın farkına varıp düzelltiler diye düşündüm fakat dahada düşürmüşler ilginç
Burda yazılımı tavsiye edenlerde var karşı çıkanlarda ben karşı çıkanlardanım heleki 110 hp li araçlarda hiç gereği olmamasının yanında aracı uzun süre kullanmayı düşünüyorsan zararlı olduğunu düşünüyorum

Dacia'yı aradım. Beni servisteki ustaya bağladılar. Adama farklılığın nedenini sordum. Yazılımsal dedi. Dedim o zaman geleyim bana yazılımı yükleyin parası neyse vereyim dedim. Olmaz mümkün değil dedi. Niye dedim basit bi yazılım yüklemesi sonuçta. Bu sefer de aracın enjektör beyni falan filan farklıdır dedi. O parçaları da değiştirelim dedim. Olmaz diyip duruyor adam sinir etti beni. Açık açık desene ben bişeyden anlamıyorum aslında beni buraya arızalı parçayı sök yenisini tak diye koydukları montaj işçisinden farkı olmayan bir adamım diye :D

Bence hiçbirşey değişmez yakımda görürüz zaten alan olursa burda paylaşır
Daha önceki corsa aracım 1.3 75 hp idi 2 sene aonra eco yazılımı çıktı serviste garanti kapsamında yaptırdım hiçbirşey değişmedi hikaye yani

Bende 1.3 benzinli otomatik mitsubishi colt var dusterla aynı yakıyor ya :D 0-100 ü de otomatik vites olmasına ve dusterın neredeyse yarısı kadar max torku olmasına rağmen 0,5 sn daha iyi dusterdan. Dustera binince dizel ekonomisi alamıyorum iyice rahatsız etmeye başladı beni.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.