Duster 4x4 Michelİn Crossclİmate Suv Dört Mevsİm Lastİk

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan veteriner Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,796

veteriner

www.bagbasiveterinerklinigi.com
Yer
DENİZLİ
Web
www.bagbasiveterinerklinigi.com
69000 kilometredeki 2016 Duster 4x4 aracım için bir süredir lastik araştırdım ve dün itibarıyla lastikleri değiştirdim. Kullanıma dair henüz tecrübem olmasa da en azından benimle benzer şartları olanlara teorik anlamda bir fikir vermesi açısından paylaşmak istedim. Kullanım koşullarımdaki değişiklikler nedeniyle gerçek bir arazi aracına ihtiyacım kalmadığından beş ay önce Duster'a geçiş yapmıştım. Aynı sebebe ek olarak özellikle araç Duster olduğundan lastik konusunda da eski araçlarımda kullandığım AT ve MT lastiklere hiç bakmadım. Malum Duster birçok arazi aracına göre izolasyonu yetersiz bir araç, bir de lastik kaynaklı uğultu duymak istemedim.
Benim araçtan ve lastikten beklentim; tek takım lastikle kışın karda bir yaz lastiği veya AT lastiğe göre daha performanslı olması (en azından AT kadar kar performansı) ve ek olarak asvaltta konfor, sessizlik, düşük yakıt tüketimi, uzun diş ömrü.
Tabi hiçbir lastikte bütün beklentiler tam manasıyla bir arada olamaz. Bu anlamda ne bir yaz lastiğinin konforunu, ne bir kış lastiğinin kar-buz çekişini , ne bir AT lastiğin diş ömrünü beklemiyorum.
Bu bakış açısıyla konuya yaklaşınca aracın orjinal ebadlarında genelde diş deseni kış lastiklerindeki gibi V harfine benzeyen dört mevsim lastiklere yöneldim. Bu lastiklerle ilgili internet araştırmalarımda kafamda çok net bir şey oluşmadı. Bir grup dört mevsim diye bir lastik olmadığını bunun firmaların pazarlama taktiği olduğunu yazın yaz, kışın kış lastiği kullanılmasını savunuyor, genelde bu insanlar bu lastikleri hiç kullanmayanlar. Kullanıcılardan bir grup çok memnun olduğunu söylerken, bir grup çok pişman hiç memnun değil. Ancak bu yorumların hemen hepsi dört mevsim lastiklerin otomobil versiyonları hakkında. Benim Duster için düşündüğüm ise dört mevsim SUV lastikler. Genelde firmalar aynı ebadda, aynı desende bile olsa SUV lar için ayrı modeller üretmişler. Bunların yapıları gerçekten aynı lastiğin otomobil versiyonlarından farklı mı yoksa bir pazarlama taktiği mi bilmiyorum. Michelin müşteri temsilcileri farklı olduğunu iddia etmekle birlikte farkı izah edemediler. SUV modeller ile ilgili ise bir yorum bulamadım. İşin bir diğer yönü genelde memnun olmayan kişiler sedan araçlarda ve önceden yaz lastiği kullanan kişiler. Bu araçların yol tutuşu, ses izolasyonu, konforu zaten yapısı gereği lastikten bağımsız olarak Duster'dan daha iyi olduğundan bir de lastik dört mevsime çevrilince bu araç sahipleri özellikle yazın ses, aşınma, yakıt, fren - viraj emniyeti konularında memnun olmuyorlar. Bir de sanki kış lastiği gibi gibi bir performans beklentisi varsa lastik beş para etmez deniyor. Ancak benim için durum farklı, ben hep AT veya MT lastikle dolaştım. Araçlarımda çok hard olmasa da off road modifiyeleri vardı, lastik ebadları bile orjinal dışıydı. Bunlardan sonra Duster gibi doğal hali çok konforlu- sessiz olmayan, yerden yüksekliği sebebiyle fren -viraj emniyeti sedan araçlardan düşük bir araçta bahsi geçen konfor-güvenlik-ses-yakıt konularında sorun yaşamayacağımı düşünüyorum. Ancak karda bir AT kadar çekiş sağlamaz - diş ömrü 30.000 lerde biterse can sıkıcı olur.
Bu grupta öne çıkan üç marka bulabildim. Nokian weatherproof, Goodyear vector 4 all season ve Michelin crossclimate.
Nokian markanın Denizli'de bayisi olmadığından direk eledim.
Goodyear ile ilgili okuduğum yorumlarda kışın Michelin'e göre kar performansının daha iyi olduğu ancak yazın da aynı sebeple daha kolay eridiği yazıyor. Bu sebeple aslında Goodyear'ın edab dışında hız ve yük endeksi Duster'in fabrikasyon lastikleri ile birebir aynı olmasına rağmen Michelin'de karar kıldım.
Michelin Crossclimate SUV 215 65 16 XL ebad 102 V hız yük endeksli dört lastik aldım.
Lastikler 2018, 14. hafta İspanya üretimi.
Michelin'in sitesindeki reklam fotoğraflarında olduğu gibi yanaklar OWL Beyaz yazılı değil.
Yanaktaki Ekstra Load ibaresi lastik yanağının ekstra güçlendirilmiş olduğu anlamında.
Yönlü kullanılan bir lastik ve desen itibarıyla orta kısım kış lastiklerinin geneli gibi V harfi şeklinde desene sahip iken iç ve dış yanaklara yakın kısımlar düz desenli. Diğer iki markada desen lastik tabanının tamamını kaplayacak şekilde V tipi desen. Tahminimce kullanıcıların diğer iki markanın kışın daha iyi olmasına rağmen yazın daha kötü performans sergileyip ses, yakıt tüketiminin artmasından ve hızlı erimesinden şikayetleri desen yapısındaki bu farklılıktan. Denizli'de çok sert kış koşullarının olmayışı, asıl beklentimin yaza yönelik olması da beni bu lastiğe yönlendirdi.
Lastik yanağında genelde çoğu AT lastikte de olan M+S ibaresi yanında , kış lastiklerinde olan dağ içinde kar tanesi sembolü de var. Araştırmalarıma göre M+S yazısı üretici firma tarafından herhangi bir test yapılmadan yazılabildiği halde, kar tanesi logosu belli testlerde kar üzerinde belli bir newton çekiş sağlandığında koyulabiliyor.
Yakıt endeksi C, ıslak zemin fren emniyeti B, ses 69 desibel. Bu değerler hem fabrikasyon lastikler hem de genelde kullanılan AT lere göre daha avantajlı ancak bunlar fabrika tarafından uydurulan değerler mi bağımsız bir kurum tarafından test ediliyor mu bilmiyorum.
Aslında aynı marka fakat SUV olmayan Cross climate + lastikte yakıt endeksi B ancak Michelin müşteri temsilcisi sebebini tam açıklayamasa da kesinlikle SUV tipi araçta bu lastiği önermediğinden almadım.
Duster fabrikasyon lastiklerde hız yük endeksi 98 H. Yani 750 kg yük , 210 km/s hız. Aldığım lastiklerdeki 102 V nin karşılığı ise 850 kg yük ve 240 km/s hız. Daha fazla hız ve yük endeksi benim gibi aracı düşük hızlarda ve genelde tek kişi kullanan biri için dezavantaj mıdır bilemedim. Kaynağını hatırlamıyorum ama daha fazla hız ve yük endeksi için lastiğin fiziksel ve kimyasal yapısındaki farklılıklar lastiği daha sert ve konforsuz yapabilir diye bir bilgi aklımda kalmış, inşallah öyle değildir.
Henüz pek yol yapmadım, yaklaşık 50 km kadar şehir içi bir sürüşüm oldu. İlk izlenimlerim olumlu fabrikasyon lastiğe göre ses daha az ve daha konforlu. İlerleyen zamanlarda kullanım tecrübelerimi yazarım.
Lastiğin adet fiyatı, dört lastik almak şartıyla yapılan indirimle 740 TL. Beklentimi karşılamazsa sağlam bir kazık.

Son düzenleme:

Etiketler
Resimler

20181004 084756

20181003 180429

20181003 180420

20181003 171556

20181003 171544

hayırlı olsun.peugeot 2008 de kullanıyorum ve memnunum.bazı yorumlara rağmen virajlarda sorun yaşamadım.ıslak zeminde de tatmin edici.hafif çamurda da başarılı bence.girdiğim hafif arazide hiç sorun yaşamadım.peugeotun grip controlü ile birleşince beni tatmin ediyor.
önceki lastiğim goodyear grip daha yumuşaktı ama 35 binde bitti.ağır araziye çıkmadığınız sürece iyi bir tercih yaptığınızı düşünüyorum.
cümle başlarındaki büyük harf kurallarına uymadığım için özür dilerim.klavyem bozuk.
saygılar.

Ben 400 km kullandım şimdilik. Aracın fabrikasyon lastiği Continental'e göre daha konforlu ve sessiz. Uzun yol sabit hızda yakıt tüketiminde bir değişiklik yok. Psikolojik mi bilmiyorum ama şehir içi sürüş dur kalklarda sanki biraz daha rahatladı gibi, veya ışığa yaklaşırken gazı kesince felan biraz daha iyi akıyor.

Hayırlı olsun. Kastamonu'da kış sert geçtiği için 4 mevsim lastikler tercih edilmiyor. Fakat Denizli için olur mu sizden göreceğiz. (Babam yılın çoğu Uşaktadır, kış gelince İstanbula gider)

Hayırlı olsun. Kastamonu'da kış sert geçtiği için 4 mevsim lastikler tercih edilmiyor. Fakat Denizli için olur mu sizden göreceğiz. (Babam yılın çoğu Uşaktadır, kış gelince İstanbula gider)
Teşekkürler. Lastikleri takalı 4000 km'ye yaklaştı. Yoğun yağmurda ıslak zeminde fren viraj emniyeti daha önce kullandığım Lassa ve Bridgestone AT ve aracın üzerinde gelen Continentalden daha iyi. Karın yağmasını bekliyorum

Merhaba Abdullah Bey ben bu lastikleri 2 yıl boyunca binek otomobilimde yaklaşık 70 bin km kullandım (Her gün Çivril'e gidip geliyorum.). Hafif karda zıpır yokuşundan çıktım sorunsuzdu malum 2 yıldır çok kar olmadı . Tek dezavantajı çok sıcak havalarda kayma eğilimi gösteriyor ve Abs çabuk devreye giriyor. Bir de Akhan yokuşunda sulama suyu yola doğru aşrı akıyorken girdim orada da ani yol değişiminden dolayı kayma yaptı. Yağışta ve kışın güzel. Genel olarak ben beğendim şimdiki aracıma da 4 tane aldım, bizim bu bölgelerde yeterli.

Merhaba Abdullah Bey ben bu lastikleri 2 yıl boyunca binek otomobilimde yaklaşık 70 bin km kullandım (Her gün Çivril'e gidip geliyorum.). Hafif karda zıpır yokuşundan çıktım sorunsuzdu malum 2 yıldır çok kar olmadı . Tek dezavantajı çok sıcak havalarda kayma eğilimi gösteriyor ve Abs çabuk devreye giriyor. Bir de Akhan yokuşunda sulama suyu yola doğru aşrı akıyorken girdim orada da ani yol değişiminden dolayı kayma yaptı. Yağışta ve kışın güzel. Genel olarak ben beğendim şimdiki aracıma da 4 tane aldım, bizim bu bölgelerde yeterli.
Merhaba hocam. Teşekkürler. Ben arazi değil ama ufak tefek taşlı yollara giriyorum. Oralarda ayrılma felan da olmazsa genel olarak memnunum. Yaklaşık 4000 km oldu dediğiniz gibi ıslak ve kuru asfaltta gayet iyi.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR