Duster 4x4 Şanziman - Dİferansİyel Yağ Değİşİm Perİyodu

veteriner

www.bagbasiveterinerklinigi.com
Mesajlar
1,931
Tepkime puanı
29
Konum
DENİZLİ
Web sitesi
www.bagbasiveterinerklinigi.com
2016 Duster 4x4 aracımın 60.000 bakımını Denizli Yetkili Servis'te yaptırdım. Rutin yağ-filtre değişimi harici ekstradan fren hidroliği de değiştirildi. Kitapçıkta konu hakkında bilgi olmadığından; Antifriz, Direksiyon Hidroliği, Şanziman-Diferansiyel Yağlarının hangi bakımda değişeceğini sordum. Bunlardan sadece soğutma sıvısının(antifriz) 80.000 de değişeceğini; diğerlerinin kritik öneme sahip olduğundan ( ne demekse!) arıza-kaçak olmadıkça ömürlük olup değiştirilmeyeceğini söylediler.
Bu durum bu Yetkili Servise özel bir şey mi yoksa markanın genel bir politikası mı bilen var mıdır? Ya da Şanzıman - diferansiyel yağlarını değiştiren, numarası-özelliği - miktarı vs... Bana kalırsa araç garantide olduğundan eğer değişim sonrası ses, uğultu vs... gelirse garantiden yapmak zorunda kalmamak için başlarından savıyorlar, garanti bittikten sonra müşteri ne hali varsa görsün mantığı...
 

ahmet_kemal

Kamp I
Mesajlar
166
Tepkime puanı
71
şanzıman, diferansiyel gibi dişli sistemi olan ve sürtünmenin olduğu her yerdeki yağların belirli periyotlarla değişmesinde fayda var. sürtünen dişlilerden zaman içinde toz metal parçacıkları dökülür. bu parçacıklar hem yağı bozar hem de dişlileri aşındırır. yağ değişmekle hem bu parçacıklar temizlenmiş olur hem de kısmen özelliğini yitirmiş yağ yenilenmiş olur..
 

veteriner

www.bagbasiveterinerklinigi.com
Mesajlar
1,931
Tepkime puanı
29
Konum
DENİZLİ
Web sitesi
www.bagbasiveterinerklinigi.com
Gün içinde bu konu ile ilgili Dacia Türkiye'ye mail attım. Yetkili servisin şanzıman - diferansiyel yağlarının ömürlük olduğunu iddia edip değiştirmediğini, değişim için hangi özellikte yağdan kaç lt kullanılacağını sordum. Bir kızcağız aradı, yazdıklarımı pek anlayamamış gibiydi. Bu konuyu yetkili servise danışmam gerektiğini servis değişmez diyorsa değişmeyeceğini söyledi. Uzatmadım kapattım.
 


Forum istatistikleri

Konular
99,928
Mesajlar
1,475,312
Kullanıcılar
167,722
Son üye
melkosa

SON KONULAR

Üst