Duster 4x4 Sistemi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cemabay Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,711

cemabay

Yeni Üye
Merhaba
2017 duster laurate 4x4 araç aldım. 4x4 sistemi ile ilgili takıldığım bir kaç konu var.

1-Auto modda araç 4x4 sistemine girdiğindeki 4x4 sistem ile 4x4 lock moddaki çekiş sistemi birbirinin aynısı mıdır. ?Yoksa 2 sininde farklı bir işlevi mi vardır?

2- Düz yolda 4x4 lock modunu kullanarak hızlı gitmek araca zarar verir mi. Kullanım klavuzunda 4x4 lock modunu araç parçalarına zarar vermemek için bozuk yol şartlarında kullanın gibi bir açıklama var. Oysa yine klavuzdaki açıklamalara göre bu mod 60 km hızdan sonra devreden çıkarak araç auto moda geçiyorsa neden parçalara zarar versin.
Teşekkürler.

Etiketler
Merhaba
2017 duster laurate 4x4 araç aldım. 4x4 sistemi ile ilgili takıldığım bir kaç konu var.

1-Auto modda araç 4x4 sistemine girdiğindeki 4x4 sistem ile 4x4 lock moddaki çekiş sistemi birbirinin aynısı mıdır. ?Yoksa 2 sininde farklı bir işlevi mi vardır?

2- Düz yolda 4x4 lock modunu kullanarak hızlı gitmek araca zarar verir mi. Kullanım klavuzunda 4x4 lock modunu araç parçalarına zarar vermemek için bozuk yol şartlarında kullanın gibi bir açıklama var. Oysa yine klavuzdaki açıklamalara göre bu mod 60 km hızdan sonra devreden çıkarak araç auto moda geçiyorsa neden parçalara zarar versin.
Teşekkürler.

Merhaba

Teşekkürler.
Bu işi profesyonel olarak yapanlar daha iyi yorumlar yapacaklardır ama benim gözlemlediğim şunlar;

1-4x4 lock modu kesinlikle ağır arazi için yada yol tutuşunun çok az olduğu (çamur, buz, kar,vs...) şartlarda kullanılır. Auto mod sadece gerekli durumlarda devreye girer. Gerektiğinde aracı zor durumdan kurtarır.

2-Düz yolda ben şahsım adına 4x4lock modda zaten performanslı hızlanamadım. 4x4Lock modu aracı ağır arazi şartlarıda ağır devirde işlem görüyor gibi geldi, ama 60km hıza çıkmadım yani devreden çıktığını görmedim kendi adıma...

Aracın doğru ve düzgün çalışması adına kuru zemin ve asfaltta 2WD, Yağmur,kar ve hafif arazi şartlarında Auto, Çamur ve derin karda 4Lock modunu kullanıyorum.

Yorumu görüp kesinlikle doğru ve bilimsel açıklamayı yapan arkadaşlar olacaktır :smiley:
Duster ile keyifli sürüşler :smiley:

Bu işi profesyonel olarak yapanlar daha iyi yorumlar yapacaklardır ama benim gözlemlediğim şunlar;

1-4x4 lock modu kesinlikle ağır arazi için yada yol tutuşunun çok az olduğu (çamur, buz, kar,vs...) şartlarda kullanılır. Auto mod sadece gerekli durumlarda devreye girer. Gerektiğinde aracı zor durumdan kurtarır.

2-Düz yolda ben şahsım adına 4x4lock modda zaten performanslı hızlanamadım. 4x4Lock modu aracı ağır arazi şartlarıda ağır devirde işlem görüyor gibi geldi, ama 60km hıza çıkmadım yani devreden çıktığını görmedim kendi adıma...

Aracın doğru ve düzgün çalışması adına kuru zemin ve asfaltta 2WD, Yağmur,kar ve hafif arazi şartlarında Auto, Çamur ve derin karda 4Lock modunu kullanıyorum.

Yorumu görüp kesinlikle doğru ve bilimsel açıklamayı yapan arkadaşlar olacaktır :smiley:
Duster ile keyifli sürüşler :smiley:
Teşekkürler

Merhaba aracınızda ağır devir içeren bir aktarma sistemi yoktur.
Normalde önden çekişi olan bir araca şaft vasıtasıyla arka çekiş eklenmiştir.
Bu sayede ön çekişin yetmediği durumlarda dört tekere de güç gitmektedir.

Auto modda sürmenizde sakınca yoktur, ihtiyaç anında devreye giren sistemdir.
Olaki aracınız ön tekerlerden patinaja düşerse sensörler hisseder arkaları da devreye alır.
Bu durumda yol tutuş aniden değişeceğinden bilinçli ve dikkatli olmak gerekir.
Lock modunda ise sürekli dört tekerden çekişi devrede tutmakta olursunuz.
Bu durumda yakıt artar bir nebze de olsa performansınız düşer doğal olarak.

Normalde ön çeker bir araç kullanandan farkınız yokken bu tip araçlar 4x4 sayesinde avantajlıdır.
Karda ve yağmurda auto modda kullanmanızı tavsiye ederim. Arazide de autoda kullanabilirsiniz.
Sürekli çamurlu ve kaygan arazide sürüş kontrolünü kaybetmemek adına lock modunu tavsiye ederim.
Zaten zorlu koşullarda çok fazla süratli kullanmanın doğru olmadığı herkesçe malumdur.
Belli süratlerde dört çekerden çıkma konusuna vakıf değilim ama öğrenirim ve buradan bilgi veririm.

Merhaba aracınızda ağır devir içeren bir aktarma sistemi yoktur.
Normalde önden çekişi olan bir araca şaft vasıtasıyla arka çekiş eklenmiştir.
Bu sayede ön çekişin yetmediği durumlarda dört tekere de güç gitmektedir.

Auto modda sürmenizde sakınca yoktur, ihtiyaç anında devreye giren sistemdir.
Olaki aracınız ön tekerlerden patinaja düşerse sensörler hisseder arkaları da devreye alır.
Bu durumda yol tutuş aniden değişeceğinden bilinçli ve dikkatli olmak gerekir.
Lock modunda ise sürekli dört tekerden çekişi devrede tutmakta olursunuz.
Bu durumda yakıt artar bir nebze de olsa performansınız düşer doğal olarak.

Normalde ön çeker bir araç kullanandan farkınız yokken bu tip araçlar 4x4 sayesinde avantajlıdır.
Karda ve yağmurda auto modda kullanmanızı tavsiye ederim. Arazide de autoda kullanabilirsiniz.
Sürekli çamurlu ve kaygan arazide sürüş kontrolünü kaybetmemek adına lock modunu tavsiye ederim.
Zaten zorlu koşullarda çok fazla süratli kullanmanın doğru olmadığı herkesçe malumdur.
Belli süratlerde dört çekerden çıkma konusuna vakıf değilim ama öğrenirim ve buradan bilgi veririm.
Cevap için teşekkürler.

Peki şunu diyebilir miyiz. AUTO moddaki 4 çeker çalışma sistemi ile 4WD Lock moddaki 4 çeker çalışma sistemi tamamen aynımıdır?

Evet güç ve aktarma olarak her iki konumda herhangi bir fark yoktur.
Tek fark auto modda iken patinaj olmadıkça sadece iki çeker olması.
Sizin kontrolunuz olmadan önler patinaja düşerse arkalar devreye giriyor.
Lock konumunda ise sürekli ön arka çekerler devrede oluyorlar.
Dişli ve diferansiyellerde herhangi bir farklılık vs kesinlikle yok.

Dört çekeri de daha önce yazdığım gibi arkaya bir şaft uzatmışlar.
Dört çekere alınca kaplin vasıtasıyla arka diferansiyele güç bağlanıyor.
Diğer hallerde arka tekerler çekiş olmayan şekilde avare durumdadır.
Captiva, Terrios, Rav4, X Trail, Qashqai gibi araçlar hep aynı sisteme sahiptir.

4 lock on arka dıfransıyelı kılıtler 70 km hızı gecersenz otamatık olarak 4 lock modundan cıkar arac 4 ceker moduna gecer

Merhaba

Araç "Auto modda" iken arazi durumuna göre 4 çekere geçtiğinde ekranda bir ikaz beliriyor mu? Teşekkürler.

Ben kullanırken çok hız yapmadığım için o duruma gelmedim ama okuduğum kadarıyla evet 4lock konumundan çıkıp auto moduna geçiyor ve ikaz ışığı auto olarak değişiyormuş. 70 km hızı geçtiğinizde de aracın durumuna göre değişmekle beraber 2WD konumuna geçiyor. Bu bazen daha yüksek süratlerde de olabiliyor. Sensörler aracın ve yolun durumuna göre buna karar veriyor.

Auto modunda tecrübeli olmanız ve her an 4WD ye girip çıkacağını bilerek sürmeniz gerekiyor. Bu durumda araç elinden geleni yapmaya çalışacaktır. Sizin emniyetiniz için düşünülmüş olan bu sistem aniden dört çekere geçip viraj, yokuş gibi durumlarda beklemediğiniz kadar iyi yola tutunma sağlayarak, direksiyonun sizin istemediğiniz bir yöne dönük olması neticesi tehlike yaratması olasılığı vardır. Daha önceki yazımda belirttiğim üzere yolun ve arazinin riskli olduğu durumlarda fazla hız yapmayınız. Mühim olan limana sağ salim ulaşmaktır.

Bence bu araca 2 WD ve 4WD butonu bosuna eklenmis oto mod her türlu yolda is görüyor ben 5 cm karda 4wd moduna aldim arac hantal kaldi cikamadim oto moda gecince hic takilmadan ciktim ve ayni zamanda yine oto modda 1500 km uzun yol yaptim

Diyecegim o ki her türlü yol moşulunda oto modda olun araç zaten yolun durumuna gore ne lazimsa yapar

4wd modu arazide araci kasiyor

2 wd modu asfaltta sadece ön tekerleği aktif birakiyor ani bir durumda arka tekerlek lazim olursa ortada kaliyorsunuz

Ben duster kullanmadım ama benim duyduğum 4wd modu 4 tekere de eşit güç aktarıp 4 tekerin de yola tam tutunmasini sağlar ve ağır çamur kar şartlarında aracın yol almasını sağlar. Bu yüzden araç bu modda hantal kalır. Oto modda ise araç gücü ön tekerlerle arka tekerler arasinda dağıtıyor ama yolun durumuna göre farklı oranlar olabiliyor %40-%60 gibi. Bu modda ise hangi tekerlek yola tutunuyorsa güç ona aktarılıyor gibi. İnşallah doğru duymusumdur.

Arkadaşlar tecrübelerime dayanarak bence 4*4 de 60 km geçmeyin eğer(devamlı) kullanıyorsanız illaki zarar verir.kısacası sadece kar,taşlı mıcırlı çıkışlarda,çamurda vs araba rölantideyken çevirip kullanın.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

>> 4WD-Lock modu sadece off-road şartlarında kullanılmalıdır. Uç (ekstrem) koşullarda, dik yokuş çıkışlarında gevşek zemin yani KUM, ÇAMUR ve YUMUŞAK DERİN KAR'da kullanılması önerilir. BUZ gibi aşırı kaygan zeminlerde DEĞİL, bakın burası önemli.

>> Buzlu yollarda, aşırı kaygan zeminlerde 4WD-Lock modu önerilmez, AUTO mod önerilir. ÇÜNKÜ 4WD-Lock modunda ABS de off-road moda geçer. Bu off-road modundayken de gevşek zeminlerde, zemin materyalinin tekerin önüne yığılıp frenleme etkisinin artması için tekerlerin kısa süreli kilitlenmesine izin verir. OYSA bu durum, yani tekerlerin kilitlenmesi (dönmelerinin durması) BUZDA kontrol ve yönlendirme kaybına yol açar ve risk yaratır.

>> ESC sisteminin gevşek zeminde kapatılması önerilir. Yani yine KUM, ÇAMUR ve YUMUŞAK DERİN KAR'da. Çünkü ESC sistemi, aracın patinaja düşmesi, savrulması, direksiyon kontrolünü yitirmesi olarak algıladığı durumlarda motor gücünü ve dolayısıyla çekişi azaltır, aracın altının zemine oturması, saplanıp kalması risklerini barındıran geçişlerde bunun olmasını yani ESC'nin gereksiz gaz kesmesini istemeyiz.

>> 4WD-Lock ya da AUTO modlarında ESC kapalı olsa bile, sistem, boşa düşen (havada kalan) tekeri frenleyerek motor gücünün tutunan diğer tekere aktarılmasını sağlar. Yani tek tekere fren yaptırabilme özelliğini korur sistem, ESC kapalı olsa dahi.

>> Çekiş modu değişikliği araç hareket halindeyken yapılabilir ama çok hızlı olmamak, patinaj yapıyor olmamak ve düz çizgide gidiyor olmak kaydıyla.

>> Aracın 4WD sistemi bilgisayar kontrollü olduğundan o da belli parametreler gözetilerek programlandığından LASTİKLERİN belirlenen standartların dışında OLMAMASI gerekiyor. Ayrıca tüm lastiklerin aynı marka, desen ve yıpranma derecesinde (aynı çapta) ve doğru basınçta olması gerekiyor. Çünkü sistem hesabını yapıp çekişi yönetirken her bir tekerin dönüş hızını da sürekli olarak ölçüyor, izliyor ona göre müdahale ediyor. Lastik farklılıklarından doğan farklı dönüş hızlarını sistem çekiş kaybı olarak algılar, sürekli müdahale eder bu da gereksiz aşınma hatta arızalanmalara neden olur.

- Duster'daki 4WD sistem diyoruz ama Nissan ALL MODE 4X4-i bu sistemin adı (i: intelligent, pek zeki)
- AWD sistemlerin o kadar çok farklı türü ya da aynı tür olsa bile kullanılan farklı teknolojili bileşenleri var ki bu genelde kavram karmaşasına neden oluyor.
- AWD - 4WD ayrımı yapılmaya çalışılması bile bir kavram karmaşası. AWD bir araç 4 tekerli ise 4WD 6 tekerli ise 6WD'dir. aslında fark full-time 4WD, part-time 4WD gibi tanımlamalarla ifade edilmelidir.
- Daha çok eski araçlarda gördüğümüz tamamen mekanik sistemlerin daha çok full time 4WD ya da ortada transfer merkezli part-time 4WD özellikte olduğunu görüyoruz. arazi kabiliyeti en üstte görülen araçların geneli transfer merkezinde düşük oranlı 4L, yüksek oranlı 4H 4WD ve yüksek oranlı 2H 2WD çekiş seçim imkanı tanıyan araçlar. motordan (ve şanzımandan tabi) güç önce bu merkeze, merkezden de öne ve arkaya uzanan iki şaft ile ön ve arka diferansiyele iletiliyor. Bu araçlarda güç, tekerin zemine tutunamadığı çekiş kaybettiği ya da boşta kaldığı anlarda bu tekere yöneldiğinden, buna kısmen engel olmak için arazi koşullarında diferansiyel kilitleri kullanılıyor. iyi örneklerde ön, orta, arka üçü birden ayrı ayrı kilitlenebilen 3 diferansiyel oluyor.
- Konumuza yaklaşacak olursak, bu tür araçlarda bir teker çekiş kaybettiğinde gücü onun üzerinden boşa harcamamak üzere dif kilitlendiğine sağ ve sol tekere de tam olarak 50-50 güç dağılımı başlıyor tur sayıları eşitleniyor ve dönüşlerde oluşan teker tur farkı telafisi ancak ve ancak çok kaygan zeminlerde patinajla mümkün oluyor. Yine bu araçların çoğunda orta dif de bulunmadığından teker tutunmasının tam olduğu asfaltta sadece 2H 2WD olarak kullanılmaları gerekiyor. o nedenle dif kilitliyken bu araçlarda dönüş yapmak yasak. dif kilitleri de araç dışından manuel, araç içinden elektrikli, havalı vs olabiliyor.
- nissan, renault ve duster'ın kullandığı sistemin bunlarla 4 tekere de güç iletebiliyor olmak haricinde hiç bir benzerliği yok.
- transfer kutusu yok
- orta diferansiyel yok
- ön ve arka diferansiyellerde kilit yok
- 4WD-Lock dense de aslında gerçek anlamda 'kilit'lenen bir aktarma organı da yok
- enine yerleşimli motor ve şanzımandan, şanzımanla bütünleşik bir ayna mahruti ile hareketin ikiye ayrılması ve yön değişimi, hareketi arkaya ileten ve sürekli dönen şaft, şaftın bağlı olduğu arka diferansiyelin hemen önünde yer alan çoklu plakalı (/diskli /balatalı) elektrikli (elektronik diyoruz ama elektrikli dememiz lazım aslında) bir kavrama var (multi plate electric coupling)
- bu kavrama takımında AUTO modda bilgisayar gerekli gördüğühallerde, 4WD-Lock modunda ise sürekli olarak, plakaları birbirine itip sıkıştıran ve güç akışını başlatan bir elektromagnet var. bazı marka modellerde elektromagnet yerine (özellikle güç dağılımının 50-50 değil de 90-10, 80-20 vs gibi değişken olmasını sağlayan) hidrolik iticili sistemler de mevcut. VW grubun Haldex kavraması buna bir örnek.
- bu sistemin ne ön ne de arka diferansiyelinde kilit yok, ama güncel teknoloji, bilgisayar kontrolü ve 4 tekere ayrı fren yaptırabilen fren merkezi ve ESP kontrol merkezi bulunduğundan, sistem aracın tüm açılarını ve 4 tekerin birden hareketlerini sürekli izliyor ve tutunması azalan ya da boşa çıkan tekeri algılayıp sadece ona fren yaptırarak gücün tutunan tekere iletimini sağlıyor. kilitli dif ile tutunan tekere sağ-sol ayrımında %50 güç iletilirken bu sistemde %100'e kadar çıkmak mümkün. yani teknoloji ile dif kilidi gereksinimi ortadan kaldırılmış oluyor. kilit olmadığı için de sağ sol teker tur farkı telafisi derdi yok.
AMA
- 4WD-Lock çekiş modunda ön ve arkaya güç dağılımı sadece 50-50 oranında oluyor, bu oran değişken değil. bu sefer dönüşlerde ön ve arka tekerler arasında oluşan tur farkının telafisi gündeme geliyor. bunun ana yolu bu modu gevşek zeminde kullanıp tekerlerin kaymayla telafisine imkan tanımak. bunun haricinde işte çok plakalı sistem tamamen kilitlenmediğinden biraz ısınma ve aşınma karşılığında bunu az da olsa telafi edebiliyor, ya da sistem AUTO modda ise, dönüşler esnasında kısa süreli arkaya giden gücü keserek (arka dif kavramadaki plakaları gevşeterek) de bunu sağlıyor.
DOLAYISIYLA
- zeminin kaygan olduğu, tekerlerin tur farklarını kayarak telafi edebildiği çamur, kum, yumuşak karlı off-road durumlarında 4WD-Lock tavsiye ediliyor. AUTO edilmiyor, çünkü zırt pırt sistemin devreye girip çıkması ve bu şekilde aşınmaya uğraması istenmiyor.
- lastiğin tutunabildiği stabil sıkışık toprak yollarda ya da ıslak asfaltta AUTO mod tavsiye ediliyor. bu durumlarda zaten ön tekerler çok az patinaja gireceğinden arkaya güç iletim gereksinimi nadiren oluyor. sistem aslında %99 2WD çalışıyor. belirtmeliyim arkaya güç iletimi sadece ön tekerin patinajıyla değil, yokuş çıkışında da gerçekleşiyor. güç dağılımını monitörden izleyebilen kadjar kullanıcıları da bunu doğruluyor. aracını hissederek kullanan her sürücü de AUTO modda yokuş çıkıştakş farkı algılayabilir.
- zeminin kuru olduğu asfalt kullanımlarında ise, yolda sürprizler olmadığını da düşünüyorsanız 2WD mod tavsiye ediliyor. bu hem yakıt ekonomisi hem de kavrama ömrünü uzatmak açışından iyi. zaten aracın 2WD kullanılabilmesi bir avantaj ve olumlu özellik olarak ifade ediliyor.
örnek de vermek gerekirse, geçen pazar (11.02.18) Duster Off Road Türkiye grubu olarak 55 Duster'ın katıldığı tüm gün bir buluşma ve off-road gezi aktivitemiz oldu. zemin ıslak ve toprak olduğu için ben baştan 4WD-Lock (ESC kapalı) kullanmayı tercih ettim ama sıkışık ıslak toprakta tutunma iyi olduğundan bir yerde dönüşte kavramadan gelen uğultuyu duyunca (araç kitabında ekstra seslerin başlamasının normal olduğu belirtilir) AUTO moda döndüm. yumuşak derin çamura girdiğimiz ve bu şekilde sürdüğümüz saatler boyunca da 4WD Lock modunda kullandım, birçok da dönüş yaptım, aralarında sert dik dönüşler de epey vardı. sistem bir kere bile ısınma nedenli geçici soğuma beklemesi ya da 2WD'ye dönme uyarısı vermedi. yani daha önceki yorumlarda da belirtildiği gibi, her ne kadar sistemin kendini koruma özellikleri bulunsa da aslında sistemi ve araziyi iyi tanıyıp doğru bilinçli seçim yapmak gerekiyor. bu şekilde bu sistemi çok uzun ömürlü olarak kullanmak mümkün ve örneği de çok.

Merhaba

Teşekkürler.
1. Aracın auto moduyla 4x4 modu arasında fark var
Auto moddayken araç sadece önden çekiş yapar eğer ön patinaja düşerse yada kaymaya başlarsa arkalar devreye girer aracın ihtiyacı kalmadığı zaman tekrer iki çekere düşer
4x4 modunda ise araç sürekli 4 tekerden çekiş sağlar

2. Asfaltta aracı 4x4 modunda kullanmanız kısa sürede araca zarar vermez ama uzun vadede sıkıntılar oluşturur her ne kadar 60 üstünde ikiye düşsede sonuç olarak o hıza ulaşana kadar 4 çekerdesiniz ve bu modda aracın sağa sola döndürülmesi durumunda aksamlar zorlanacaktır düz giderseniz çok bir sorun yaşamazsınız

Not: aracı her şartta siz autoda kullanın o yolun durumuna göre kendisini ayarlayacaktır hatta ben arazide bile autoda kullanıyorum eğer saplanır kalırsa kısa süreliğine 4x4 e alıp sonra tekrar autoya geçiyorum 4x2 yi ise hiç kullanmıyorum

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.