Duster Aracımızı Motor Sağlığı Vede Ekonomi İçin Hangi Devirde Kullanmalıyız

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sozatman Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 29
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 25,683

sozatman

Ana Kamp
Merhabalar maalesef tüketimlerle ilgili tartışmalar hararetle sürüyor , dikkat çekmek istediğim nokta kullanım farklılıklarımız kimi normal yol şartlarında sürüş için ideal aralık yüksek vites ve 1750 - 2000 devir aralığı derken , kimileri 2000 - 2500 veya daha yüksek değerler olarak ifade ediyorlar şahsen ben ilk kez dizel kullanan biri olarak 2500 devir civarı vites değiştirip 1900 - 2000 devir civarında aracımı kullanıyorum .
en sağlıklı ve ekonomik yöntem nedir bilgilenizi rica ediyorum şimdiden teşekkürler ....

Etiketler
Ynt: Duster Aracımızı Motor Sağlığı Vede Ekonomi İçin Hangi Devirde Kullanmalıyız

DCI motorlu araclarin birinde bilgisayarda yuklu hatirlamiyorum sekli semalini gostergenin ama en kisa zamanda gosterge tablomu sökup yapicam asetat kalemi ya da keceli kalemle.
Devir saatindeki beyaz cizgilerin 2000 ve 2500 devir araligi yesildi. 3500 devir cizgisi kirmiziydi ve hiz gostergesinde 120nin cizgisi kirmiziydi.

Ynt: Duster Aracımızı Motor Sağlığı Vede Ekonomi İçin Hangi Devirde Kullanmalıyız

sozatman' Alıntı:
Merhabalar maalesef tüketimlerle ilgili tartışmalar hararetle sürüyor , dikkat çekmek istediğim nokta kullanım farklılıklarımız kimi normal yol şartlarında sürüş için ideal aralık yüksek vites ve 1750 - 2000 devir aralığı derken , kimileri 2000 - 2500 veya daha yüksek değerler olarak ifade ediyorlar şahsen ben ilk kez dizel kullanan biri olarak 2500 devir civarı vites değiştirip 1900 - 2000 devir civarında aracımı kullanıyorum .
en sağlıklı ve ekonomik yöntem nedir bilgilenizi rica ediyorum şimdiden teşekkürler ....
1750 -2000 devir arası dışında istediğin devirde git , yakıt tasarrufu yapıcam diye her tarafı kurum bağlatmanın anlamı yok , ara sıra da uzun süreli olmadan max seviyelere de çık bunun da faydası var

Sayın kaptan kuruma karşı bir takım uygulamalar var onlarla bu sorun çözülebilirmi , birde yanılmıyorsam sayın hassey ve karadeniz otoyolu dediğiniz devirlerde çok düşük tüketimler elde ediyorlar

sozatman' Alıntı:
Sayın kaptan kuruma karşı bir takım uygulamalar var onlarla bu sorun çözülebilirmi , birde yanılmıyorsam sayın hassey ve karadeniz otoyolu dediğiniz devirlerde çok düşük tüketimler elde ediyorlar
Benim fikrimi soruyorsan kurum için yapılan şeyi üstüne para versen yaptırmam aracıma devirli kullanılan araçta o tip problem olmaz zaten , yine üstüne para versen yakıt yakmıyacağım diye düşük devir kullanmam ,onlar kar ettiğini düşünüyorlar ama uzun vadede kol böreği pozisyonuna açık bir durum dizel aracın motor masrafıda benzinliye hiç benzemez

sozatman' Alıntı:

En doğru ve en verimli devir aralığında kullanıyorsunuz. Sorun yok.

Yalnız dikkat etmeniz gereken birkaç detay var. Araç yokuş yukarı veya aşırı yük durumlarında devri biraz yükseltmeniz daha sağlıklı olacaktır. Modern turbolu motorlarda maksimum torku veren ve motorun zorlanmayacağı en düşük devirlerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kurum bağlama olayı daha çok turbo teknolojisinin kullanılmadığı ve yakıtta kükürt oranının 5000 ppm . lerde olduğu zamanlarda bir sorundu. Şimdiki eurodizelde ppm oranı yalnızca 10.

Günümüzde ara sıra 5000 km.de bir 30-40 km kadar 3000-3500 devir aralığında kullanarak bu sorunu da bertaraf edebilirsiniz.

1900-2000 devir en verimli devir aralığımı hassey?

Diğer aracımız olan 2005clio sembolun arasıra egr valfini söküp temizletiyorum.3 cm civarındaki boğaz kurumdan nerdeyse 1 cm kadar daralıyor.

troyexplorer' Alıntı:
1750 -2000 devir arası dışında istediğin devirde git , yakıt tasarrufu yapıcam diye her tarafı kurum bağlatmanın anlamı yok , ara sıra da uzun süreli olmadan max seviyelere de çık bunun da faydası var

aynen öyle arabayı boğmadan turbo dizelin hakkını vererek kullanmak lazım...

KONUYA FAYDASI OLUR KANAATİNDEYİM

http://forum.donanimhaber.com/m_22026445/mpage_1/key_/tm.htm

Hassey' Alıntı:
En doğru ve en verimli devir aralığında kullanıyorsunuz. Sorun yok.

Yalnız dikkat etmeniz gereken birkaç detay var. Araç yokuş yukarı veya aşırı yük durumlarında devri biraz yükseltmeniz daha sağlıklı olacaktır. Modern turbolu motorlarda maksimum torku veren ve motorun zorlanmayacağı en düşük devirlerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kurum bağlama olayı daha çok turbo teknolojisinin kullanılmadığı ve yakıtta kükürt oranının 5000 ppm . lerde olduğu zamanlarda bir sorundu. Şimdiki eurodizelde ppm oranı yalnızca 10.

Günümüzde ara sıra 5000 km.de bir 30-40 km kadar 3000-3500 devir aralığında kullanarak bu sorunu da bertaraf edebilirsiniz.
110 hp 6 vites in en verimli devir aralığı 2500 3500 arasıdır. Turbonun kurum bağlamayı engelleyici özelliği kesinlikle yoktur , ppm olayı doğru fakat bu kurum yapmaz demek değildir.

troyexplorer' Alıntı:
110 hp 6 vites in en verimli devir aralığı 2500 3500 arasıdır. Turbonun kurum bağlamayı engelleyici özelliği kesinlikle yoktur , ppm olayı doğru fakat bu kurum yapmaz demek değildir.

Lütfen benim mesajlarımı alıntılamayın. Seni muhatap kabul etmiyorum. Herşeyi bilmek zorunda değilsin....

Ezberden sallama o zaman yanlışı düzeltirim bunun içinde kimseden izin almam

troyexplorer' Alıntı:
Ezberden sallama o zaman yanlışı düzeltirim bunun içinde kimseden izin almam

Sen önce bir üslup dersi al kaptan efendi,

laftan anlamıyorsan daha ne yapayım.

Hassey msjlarından alıntı yapılıp doğru veya yanlış yorumlarına katlanamıyorsan ortaya değil soranın özeline gönderirsin olur biter stres yaratma

troyexplorer' Alıntı:
Hassey msjlarından alıntı yapılıp doğru veya yanlış yorumlarına katlanamıyorsan ortaya değil soranın özeline gönderirsin olur biter stres yaratma

Genel olarak kullandığın kelimeler ve cümleler hem çok kaba hem de çok küstahca.

Salllama,yeni yetme vs gibi. karşındaki insanlarla gündelik hayatta böyle konuşabilirsin ama internet ortamında herkese açık bir forumda kim olduğunu bilmediğin insanlarla böyle konuşmaya ne hakkın ne de haddin vardır.

Ben ve benim gibi birkaç arkadaşın amacı duster alma arefesindeki insanlara bilgi vermek. Sense her ne hikmetse her şeye laf yetiştirmek gibi bir gayret içindesin. Sana defalarca dedim ama anlatamadım galiba.

GÖLGE ETME BAŞKA İHSAN İSTEMEZÜK

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

SON KONULAR

Geri