Düz dizel Defender BD30 dönüşümü

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dturan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 154
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 78,935

dturan

hayal ettiğin yere git..
Yer
Kocaeli
Web
www.dekalazer.net
Telsiz Çağrı Kodu
TA1IDT
Yaklaşık 5 yıldır severek, keyif alarak kullandığım defenderımı daha uzun yıllar daha rahat kullanabilmek için motorunu değiştirmeye karar verdim.

Bütçem dahilinde araştırdığım motorların arasında en mantıklısı 105bg turbosuz güç üreten nissan BD30 oldu. Yine uzunca bir araştırmadan sonra Zafer Bager sayesinde çok az km de olan bir motor bulduk ve aldık.

Forum da daha önce yapılan motor tadilatları gibi motor değiştirmeyi düşünenlere güncel bilgi olması açısından aşamaları paylaşmak istedim.
Halihazırda sıkıntısız kullandığım Defender ımın motorunu değiştirmemin en büyük nedeni bu yıl çok daha fazla yol yapacak olmam. Ve yine bilinen düz dizelin yetersiz Güç üretmesi nedeniyle özellikle rampalarda yaşanan çekiş kaybı. BD30 un arkasına RN380 şanzuman bağlayarak bu sıkıntıyı çözeceğimi düşünüyorum. Aracımın mevcut alt yapısı 35" lastik takmaya müsayit olduğundan lastik büyütmek de ikinci düşüncem.
Bu hafta mevcut motoru sökmeye başlayacağımızı tahmin ediyorum. Yapılanları Aşama aşama buradan bilgi Amaçlı paylaşacağım.

Sent from my iPhone using Tapatalk

ImageUploadedByTapatalk1424631230400031

Etiketler

Ynt: Düz dizel Defender BD30 dönüşümü

Abi piano millerine talibim :smiley: gelismelerden de dk dk seni haberdar ederim :p

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ynt: Düz Dizel Defender Bd30 Dönüşümü

Hepinize teşekkürler.

Bugün yada yarın aracımı Ayhan a teslim edicem. Motorla beraber bir sürü yedek parçayı da yanında teslim ettiler. şanzuman bağlantı flanşı, arka koruması, direksiyon pompası, filtreler, debdiyaj merkezi, takozlar contalar vs.

İlk etapta mevcut motor indiğinde ön göğüsü dıştan yalıtım yapacağım. içten yalıtımı aracı aldığımda yaptırmıştım. şanzuman da ineceği için şanzuman tüneli dahil komple yalıtım olacak. Motoru aldığım servis sahibinin "bu motorun vidasına bile ellemeden tak çalıştır" ısrarı nedeniyle önce yerde bağlayıp çalıştırmayı düşünüyorum.

Şanzumanı henüz teslim almadım ama hafta içinde gidip onuda halledeceğim inşallah. Ondan sonra ikisi bağlanmadan önce ufak bir torna işi olacak gibi. rn380 milinin bu motorun yatağından kalın olma ihtimali var. belki tornada ikisi uyarlanacak.

BD30 a RN380 montajı daha önce yapılmış bir işlem. Bunu yapan Abilerimizden ve ustalarımızdan öğrendiğim kadarıyla yapılacaklar şu şekilde olacak.

bd30 bizim şanzumanlarla beraber kullanıldığında motor göğüse çok yaklaşıyor ve manifolt sıkıntı yaratıyor. Bu şekilde de kullanılıabilir ancak motoru biraz daha öne almak daha uygun bir yöntem. bunun için prizdirek mili kaynak ile uzatılabilir ya da v8 lerin uzun mili kullanılabilir. ve ya rn 380 lerde uzun mil olabiliyor o uygulanabilir. kaynak işine çok sıcak bakmadığım için orjinal uzun mil olması bence daha sağlıklı.
Uzun mil ile motor akuple edildiğinde arada kalan boşlukta şanzumanı bağlamak için bir flanş yapılması gerekli. Burada da torna işi devreye giriyor.
Her iki parça beraber yerine kaldırılıp motor kulaklarının yerleri hazırlanıyor. soğutma sisteminde bizim radyatörler ters bağlanarak kullanılabilirmiş, ayrıca bd30 un orjinal direksiyon pompasının yeri motorun altına çok yakın olduğu için arazide sıkıntı yaratabileceği duyduğum tüyo lar arasında. ;) onun çözümü de pompanın ayaklarının biraz ayarlanarak yukarı alınması şeklinde.
Motorun çalıştırılması kısmında benimde anlayamadığım bir şey var. Bu motorda diğer dizellerdeki gibi "kızdırma bujisi" yok. onun yerine sıcak hava ile ısıtan bir sistem var ????? Onu henüz çözebilmiş değilim ama -20c ye kadar tek marşta bir tur çevirerek çalıştığını söylüyorlar. yani marşı aç kızdırmayı beklet gibi bir şey bunda olmuyormuş. kontağı aç marşa bas şeklindeymiş. ??? Halen anlamış değilim. :smiley:
Motorun elektrik işleri yapılırken çalışmayan ikaz ışıklarımıda elden geçirteceğim. arazi müşürüm canı isteyince yanıyor, depo göstergesinin aydınlatması yanmıyor vs.. Detayları ve yapılanları bir bir anlatmaya devam edeceğim.

Unutmadan.,

Motoru aldığımda garanti olsun diye triger setinin de değiştireyim dedim, ama bu motorlarda "triger" seti yokmuş. yani bildiğimiz zincir yada kayış sistemi yerine dişli sistemi kullanılmış.

mrdnmz' Alıntı:
bu motordan sonra bagajında taşıdığın yedek parçalarda ciddi bir azalma olacak Derya :smiley:

:D öyle umud ediyorum. :smiley:

ama motoru koymak için alet çantasını eve bıraktım dün gece dağ başında hidroliğin hortumu çıktı. :( allahtan tafada vardı anahtar. yine de temkinli olmakta fayda var ;)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.