Egzoz Manifoldunda Ufak Çatlak Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan KLL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 24,256

KLL

Hayatta en hakiki mürşit ilimdir fendir.
Yer
Ankara
Tamir için döküm kaynağı yapan birini bulmam gerekiyormuş,bulamazsam, çıkması yada yenisi kaç paradır acaba? Çok ciddi değil ama ses yapıyor.
Gittigidiyor da bir adet var 600 tl istemişler. Bence çok pahalı. Ne yapmalı?

Etiketler
Ynt: Egzoz Manifoldunda Ufak Çatlak Sorunu

merhaba,

döküm tamir olmuyor. olsa bile tekrar atıyor. parça araştırsanız daha iyi. opel frontera için geçen sene 380 TL ye almıştım. 600 e yakın rakamı gözden çıkaracaksanız özel headers yaptırmanızı tavsiye ederim.

headers nerede yaptırılır? 600 lira büyük para doğrusu. ciddi bir problem yok aslında ama teker teker eksikleri gideriyorum araçta.

Araç ne marka, manifoldun durumu nedir, daha önce kaynakla tamir olmuşmu, sadece çatlak mı var yoksa aşırı derecede yıprandığından ötürü mü çatlak oluşmuş? Bunları yanıtlarsanız hatta fotoğrafını da çeker eklerseniz size sağlıklı bir yorum yapabilirim, kaynak olup olmayacağı konusunda. Selamlar

97 laredo 4.0 ZJ grand cherokee. 5 cm çapındaki borunun üzerinde 3 numaralı silindirle 4 ün birleştiği yerde üst kısımda orijinal kaynağının hemen yanında 1.5 cm lik bir çatlak gördüm. bunu geçici olarak epoxy macun ile kapattım macun yanıp dökülene kadar sesi kesti. araç 86000 mil de. oldukça diri bir araç. bu arada bence araçta aşınmış bir valf te var. yanık deil belki ama görevini yavaş yavaş yapamayacak hale geliyor. rölantide aynı ateşleme problemi varmış gibi çok hafif tekleme hissediyorum.ancak ateşleme elemanlarını yeni dğeiştirdim arabayı alır almaz. 1 haftadır bizde. vitesteyken hissedilmiyor ve çekiş sorunu yok. performans iyi ve tüketim bence gayet normal. hadi hayırlısı. yarın makro bir fotosunu çekmeye çalışırm oldukça karanlık bir kısım.

Manifoldun dökümü çok fazla yıpranmamışsa ki anlattığınıza göre öyle görünüyor, iyi bir ön tavlama ve nikel içerikli (en az %90 Ni içeren) bir elektrodla, kısa kısa puntalarla ve her puntadan sonra çekiçleyerek, kaynak sonrası tekrar tavlayarak ve yavaş soğutarak kaynak yapılabilir. Bu işlemi iyi bir kaynakçı yapar, fiyatınında çok yüksek olacağını sanmıyorum. Unutmadan söyleyeyim kaynak yapmaya başlamadan önce çatlağın her iki bitiş noktasına da birer delik delmek gerekli, aksi durumda kaynağa başlar başlamaz çatlak ilerleme eğilimi gösterecektir. Selamlar

headers için maslak oto sanayi de modifiye ile uğraşan dükkanlar var. onlara sorarsanız onlar sizi yönlendirir. döküm fazla yıpranmamışsa arkadaşın dediği gibi titiz ve işini iyi bilen bir kaynakçı ile denemek lazım..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR