Ekipmansız Kaçkar Zirve

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan m38a1 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 33
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 23,922

Etiketler
Ynt: Ekipmansız Kaçkar Zirve

Arkadaşların yorumlarına katılmakla birlikte belirtmek isterim 2012 3 temmuzunda öküzyatığının üst kısmıda bulunan derebaşı gölünde kamp attık. yüksekiğimiz 2800mt. civarında idi.

3000mt itinari ile bulunduğumuz bölgede buzlar erimemiş durumda idi. Kuzey rotasına gitmediğimiz için yorum yapamayacağım. ama bölge kuzeye baktığı için buzların olabileceğini unutmayınız.

yukarı kavrun yaylasına kadar ayderden kalkan minibüsler ile ulaşabilirsiniz. büyük karadeniz gölüne çıkış için toplamda 5 balkon geçeceksiniz. çıkışınız genel anlamda rahat olacaktır arazi koşulundan ötürü. karadeniz gölünün etrafı kamp alanı için uygun düzlüklere sahiptir.

bilginize.

cellmanim' Alıntı:
Arkadaşların yorumlarına katılmakla birlikte belirtmek isterim 2012 3 temmuzunda öküzyatığının üst kısmıda bulunan derebaşı gölünde kamp attık. yüksekiğimiz 2800mt. civarında idi.

3000mt itinari ile bulunduğumuz bölgede buzlar erimemiş durumda idi. Kuzey rotasına gitmediğimiz için yorum yapamayacağım. ama bölge kuzeye baktığı için buzların olabileceğini unutmayınız.

yukarı kavrun yaylasına kadar ayderden kalkan minibüsler ile ulaşabilirsiniz. büyük karadeniz gölüne çıkış için toplamda 5 balkon geçeceksiniz. çıkışınız genel anlamda rahat olacaktır arazi koşulundan ötürü. karadeniz gölünün etrafı kamp alanı için uygun düzlüklere sahiptir.

bilginize.

Değerli bilgileriniz için teşekkürlerimi sunarım. Herkes o aylarda aynı şekilde kar olacağını söylüyor. Hatta temmuz ayında kar yağdığını okudum bir forum sitesinde. Bizde bu işin ehli kişiler gibi ağustos ayının sonlarına doğru zirve yapmaya karar kıldık:smiley: Hayırlısı diyelim.

Syg

kaçkarın hangi rotasını kullanacağınıza karar vermeniz gerekiyor.

kuzey rotasını kullanacaksanız ve inişinizi de aynı tarafa yaparsanız ulaşım ile ilgili daha rahat edersiniz. (ulaşımınızı kendi arabanız ile ya da uçak ile trabzon üzerinden yaptığınızı varsayıyorum.)

güneyden çıkarsanız yine kendi arabanız ya da kirallık araba ile yusufelinde ispire giden yolu kullanmamanızı ısrarla tavsiye ediyorum. bizim o yolu tamamlamamız 6 saat sürdü. baraj yapımlarından ötürü yol yol olmuştu geçen yaz. yönlendirme levhaları yok, gps sizi yolda göstermiyor. google maps ve telelfonun gpsi ile yol bulmaya çalıştık, bilginize.

size iyi faliyetleri dilerim.

cellmanim' Alıntı:
kaçkarın hangi rotasını kullanacağınıza karar vermeniz gerekiyor.

kuzey rotasını kullanacaksanız ve inişinizi de aynı tarafa yaparsanız ulaşım ile ilgili daha rahat edersiniz. (ulaşımınızı kendi arabanız ile ya da uçak ile trabzon üzerinden yaptığınızı varsayıyorum.)

güneyden çıkarsanız yine kendi arabanız ya da kirallık araba ile yusufelinde ispire giden yolu kullanmamanızı ısrarla tavsiye ediyorum. bizim o yolu tamamlamamız 6 saat sürdü. baraj yapımlarından ötürü yol yol olmuştu geçen yaz. yönlendirme levhaları yok, gps sizi yolda göstermiyor. google maps ve telelfonun gpsi ile yol bulmaya çalıştık, bilginize.

size iyi faliyetleri dilerim.

Kuzey rotasını kullanacağız öyle karar kıldık. İlk önce ayderden araçla yukarı kavruna oradan öküzyatağı gölü yada mezovite kamp atmayı devrisi günü zirve yapmayı ve tekrar kamp yerine dönmeyi karar kıldık. Sonraki gün ise büyük deniz, meterez ve karadeniz gölü tarafına geçip kamp yapmayı, dönüş yolu olarak ise yukarı kavron samistal üzerinden hazindağ sal ve pokut yapmayı düşünüyoruz. Pokuttan sonra çamlıhemşine yürümek aklımızda :smiley: Yaklaşık 1 hafta vaktimiz olacak. Hava durumu ne gösterir bilemiyorum fakat zirve için bir arkadaştan Gps ayarlamıştık ve küçük bir kazadan sonra artık Gpsimiz bize veda etti. Gps olmadan benim için zirve yapmak delilik olacak. Alternatif yaratmaya çalışıyorum. Harita pusula vs vs sonumuz hayrola.

Ayderden kavrona minibüs olduğunu söylüyorlar. Kavrona minibüsle çıktıktan sonra aynı gün aklimatizasyon yapmadan mezovite çıkılır mı yada bu konuda sağlık problemi yaşayan oldu mu merak ediyorum.

Birde yukarı kavrondan hazindağa geçmek için samistal üzerindeki rotayı kullanan var mıdır. Biraz inişli çıkışlı da :smiley:

Teşekkürlerimi sunuyorum.

sırasıyla cevap vermeye çalışayım o zaman.

ayderden (kaplıcanın oradan) minibüsler kalkıyor. eğer arabanız yeni ve altı alçak ise kavrun yoluna vurmayın derim. çünkü ulaşımda sıkıntı yok.

yukarı kavrunda büyük deniz gölüne yürüyerek yaklaşık 2 saatte çıkabilirsiniz. nefes ile ilgili bir sıkıntı yaşayacağınızı açıkcası tahmin etmiyorum. ben kız arkadaşımla çıkmıştım 2 sene önce ve kendisinin hiçbir tecrübesi yok idi. ona rağmen bir sıkıntı yaşamadı yukarı çıkarken.

son olarak gps ile ilgili şunu söyleyebilirim. ben doğada iphone kullanıyorum. gideceğim yerin haritasını telefonun çektiği bir yerde açıp cash belleğine atıyorum. sonra bölgeye gittiğim zaman eğer şebeke yoksa bile bellekteki haritayı açarak gps ile kendi konumumdan rotamı takip edebiliyorum. çok güvenilir bir yöntem diyemem tabii. ama ben kullanıyorum.

umarım işinize yarar bilgiler vardır.

merhaba;

ayderden aynı gün rahatlıkla mezovit düzüne çıka bilirsiniz,bir problem olmaz;
Mezovitten kuzey rotadan rahatlıkla zirve yaparsınız;(zirve ye kadar gerekli işaretler var (bab kırmızı boyalı oklar)) kaybolaum diye kormayın (sis yoksa sis varsa denemeyin)
diğer gerekli bilgileri http://www.kackar.org/ sitesinden bulabilirsiniz.

:0)

merhaba ben bu sene motorla gittiğim doğu karadeniz turunda yukarı kavruna kadar cıktım fakat binek araçlar için uygun bir yol değil , yukarı kavrunda kamp alanında motorumu bırakarak eşimle birlikte 2,5 saatlik bir tırmanışla buzgöllere çıktık (deniz göle yörede böyle diyorlar sanırım) tırmanış yolunda işaretçileri takip ederek yoğun sis ve yağışa rağmen rotayı kolaylıkla bulduk.Herhangi bir ekipmana gerek yok , kamp içinde yukarı kavrun uygundur , pansiyonda var ancak o sezonda yer bulmak zor .. Tabii ceymakçur üzerinden aydere dönmeyi planlamıyorsanız bu rota uygundur..birkaç fotoda ekliyorum..

2012 tatil 265

2012 tatil 254

2012 tatil 253

2012 tatil 256

2012 tatil 255

bir kaç foto da ben ekleyeyim dedim. (becerebilirsem tabii)

derebaşı gölü 3 temmuz 2012 (öküz yatağına sapmayıp yukarı çıkmaya devam ederseniz karşına gelen göl)

http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/267985_10150226904867104_6129749_n.jpg

derebaşı gölünün üst kısmı 3 temmuz 2012 (yükseklik 2900mt civarı)

http://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/270476_10150226905252104_7153728_n.jpg

yukarı kavrundan büyük deniz gölüne çıkarken ilk balkondan kavrunun görünüşü

http://sphotos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/39471_416207667103_8261403_n.jpg

karadeniz gölünden kavruna bakış. bulutların altı yukarı kavrun.

http://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/39468_416208867103_4776470_n.jpg

Değerli yorumlarınız için hepiniz ayrı-ayrı teşekkür ederim. Ağustos ayının son haftası yola çıkış, rize pazar ve ayder, oradan yukarı kavron, öküzgölü, mezovit ve zirve, karadeniz gölleri ve tekrar yukarı kavron. Dönüşü yolu ise pokut, sal yaylaları üzerinden çamlıhemşine yürü ya kulum şeklinde olacak :smiley:

cellmanim arkadaşın dediği gibi araba ile belli bir rotaya kadar çıkmak mantıklı geldi ancak fotoğrafçılık ile az çok ilgilendiğim ve o güzellikleri kardeşimle sindire sindire tatmak istediğimiz için bundan vazgeçtik. Altı yüksek arabam yok ve çocukluğumu arka koltuğunda uyuyarak geçirdiğim deri tente ve benzin kokan Cj-5'ini toplamak için henüz kolları sıvamadım :smiley: Belki o zaman altı yüksek(!) bir araba ile ileri bir tarihte o doğayı tekrar gezmiş olurum.

ikinci fotoğraf dönüş rotası. bilmem ne kadar uygun :D

Rota

Rota2

gece yıldız fotoğrafları çekiyorum. hayatında görebileceğin (eğer bulut yok ise) en güzel samanyolu bulutsusunu görmeye hazırlan. tripodun var ise mutlaka al yanına derim.

fotoğraflarını da yollarsın zahmet olmaz ise :smiley:

cellmanim' Alıntı:
gece yıldız fotoğrafları çekiyorum. hayatında görebileceğin (eğer bulut yok ise) en güzel samanyolu bulutsusunu görmeye hazırlan. tripodun var ise mutlaka al yanına derim.

fotoğraflarını da yollarsın zahmet olmaz ise :smiley:

zahmet ne demek :smiley: o zaman yıldızlardan uzun pozlama yapacağım :smiley:

Öncelikle merhaba;

Ağustos 2012 de yaptığımız kaçkar zirvenin rotasını eklemek istedim belki yardımcı olur diye. Sarı ile gördüğünüz yol bizim öküz yatağına gitmek için kullandığımız yol oradaki gölleri görmek için bu şekilde dolandık 6 saatlik kamp yükü ile zevkli bir yolculuk oldu. Asıl önemli olan kısmı öküz yatağından zirveye olan kısmı öküz yatağından zirveye çıkmamız 4 saat sürdü güney tarafından kampa inişimiz 8 saat sürdü ve çok yoğun bir sis içinde gps yardımı ile döndük.

Bu bilgi size biraz olsun yardımcı olur herhalde.

Sizin rotanızı incelediğimde güzel bir rota çizmişsiniz yalnız öküz yatağından çamlıhemşine inerken araba yollarını takip etmenizi tavsiye ederim. Rahat kaybolabileceğiniz arazi.

Ekran Alnts

Ahmet Kabil' Alıntı:
Öncelikle merhaba;

Ağustos 2012 de yaptığımız kaçkar zirvenin rotasını eklemek istedim belki yardımcı olur diye. Sarı ile gördüğünüz yol bizim öküz yatağına gitmek için kullandığımız yol oradaki gölleri görmek için bu şekilde dolandık 6 saatlik kamp yükü ile zevkli bir yolculuk oldu. Asıl önemli olan kısmı öküz yatağından zirveye olan kısmı öküz yatağından zirveye çıkmamız 4 saat sürdü güney tarafından kampa inişimiz 8 saat sürdü ve çok yoğun bir sis içinde gps yardımı ile döndük.

Bu bilgi size biraz olsun yardımcı olur herhalde.

Sizin rotanızı incelediğimde güzel bir rota çizmişsiniz yalnız öküz yatağından çamlıhemşine inerken araba yollarını takip etmenizi tavsiye ederim. Rahat kaybolabileceğiniz arazi.

Teşekkürler Ahmet bey

Rota çok güzel görünüyor. Güney yamaçtan öküzyatağına dönüş işi bizi biraz aşar gibi :D Sal yaylasından çamlıhemşine kadar olan rota araba yolu üzerinden çizildi. Biraz kaba bir rota. Önerdiğiniz rota da çok güzel ama ilk öküzyatağı gölüne kamp atıp uygun güzel bir havada zirve yapmayı düşünüyoruz. Gölleri gezip görme işini ikinci plana attık. Çünkü sabah zirve için yola çıkıp hava bozarsa, kamp alanına döneriz. Gerekirse güzel havada zirve şansını yakalayana kadar yerimizden ayrılmayız mantığı güdüyoruz. Hava güzel olur da zirve tırmanışını başarırsak ikinci planda gölleri öyle gezip etrafına kamp atmayı düşündük.

Syg

Denizgöle gidecekseniz Yusufeli Sarıgöl Yaylalar köyüne aracı bırakıp Hastaf vadisinden 4 saat tırmanarak Dilberdüzü'ne kamp atabilirsiniz. Şafakta yürümeye başlarsanız kampı Denizgöle de atabilirsiniz aslında, çok da güzel olur. kazma ve krampon olmadan Zirve yapacaksanız mutlaka Ağustos'ta gidin. Son sırt çıkışında Yan geçişlere azami dikkat, baton ve kask olmadan asla olmaz. Zirve için şafaktan önce kamptan ayrılmanız elzemdir, kaya babaları çok büyük ve düzenlidir, dikkatlice izlerseniz çıkabilirsiniz. dev çarşaklar çok görkemlidir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri