DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM

Elbruz Dağı Tırmanış Raporu Elbuz' A Nasıl Çıkılır...

'TIRMANIŞ RAPORLARI' forumunda erdem kılıç tarafından 13 Eylül 2018 tarihinde açılan konu 779 kişi tarafından okunmuş, 2 cevap yazılmıştır

 1. erdem kılıç

  erdem kılıç Ana Kamp

  Mesaj:
  68
  Alınan Beğeni:
  21
  Elbruz dağı tırmanışı / Teknik ve lojistik faaliyet raporu

  17 - 27 ağustos 2018

  Katılan kişiler: Ertan Teksöz, Mehpare Teksöz, Züleyha Akgün, Erdem KILIÇ (Panter).

  Elbruz dağı zirve faaliyetini bireysel olarak yapmaya karar verdiniz. Peki nasıl, nereden ve ne şekilde gidilir. Faaliyet boyunca ne kadar bütçe gerekir? Zirve yapmayı düşünen dağcı arkadaşlarımızın faydalanması için lojistik bir döküman hazırlamak ve bu soruların cevabını paylaşmak istedim.


  İstanbul Sabiha gökçen’ den dört dağcı, Pegasus ile Mineralnyye Wody havaalanına uçtuk. Buradan Terskol kasabasına taksi tutarak geçtik. Taksi 50 dolardı. Yalnız pazarlık payı koyarak yüksek rakam istiyorlar. İyi pazarlık edilmeli. Bu rakamı da yol arkadaşı ile paylaşmak uygun olacaktır. Zira arkadaşınız yoksa bile, mutlaka elbruz’ a giden başka dağcılar görmek mümkün.


  Terskol, Elbruz dağı kayak merkezine 5 km yakın küçük bir kasaba. Taksi ile Terskol içerisinden, Azau kayak merkezine, yani elbruz dağı teleferiklerin olduğu köye kadar gittik. Havaalanından buraya toplam yol; 4- 5 saat sürüyor.


  Azau’ da çok sayıda otel, restoran ve bankamatik var. Her türlü dağcılık ve kayak malzemesi kiralayabileceğiniz dükkanlar bulunmakta. Kot gömlek gelseniz bile tepeden tırnağa kuşanabilirsiniz. Aldığınız malzemeye göre günlük fiyatı; 150 – 250 ruble arası değişiyor. Yanınızda ruble yoksa buradaki bankamatiklerden bir miktar çekmelisiniz.


  Yol yorgunluğu ve o günkü sağanak yağıştan dolayı; Azau’ da, teleferiğe en yakın otelde 1 gece konakladık. Bu konularda Mehpare pek hamarat. Burası deniz seviyesinden 2.350 metre. Aklimasyon durumunuza göre, bir gece burada kalmak yerinde olacaktır.


  Teleferik ücreti 1200 ruble. Bindiğinizde 3850 ana kampa kadar toplam 3 defa değiştiriyor, bir anda 1400 metre irtifa alıyorsunuz.


  3850 kampında, milli park giriş ücreti olarak kişi başı 300 ruble ödeme alınıyor. Şayet varillerde konaklama yapmak istiyorsanız, kişi başı geceliği 12 dolar. (1000 ruble)
  Varillerde elektrik, ısıtıcı, ikişer adet ranza var. Mutfak ayrı bir varilde. Varil dediğim bildiğiniz oda. Öyle boş tenekeye girmiyorsunuz.


  Dilerseniz doğruca çadır kurabilirsiniz. Ana kamptan yukarı 4200 kampı, (Orada yine variller ve inşaatı süren dağ evi var.) Devam ederseniz 4700 metrelere kadar sağda sıra sıra kayalıklar arasına kamp atabilir ya da aşağıda kalıp, bir sonraki gün çadırınızı buraya taşıyabilirsiniz. Bu tamamen sizin aklimasyona bağlı tercihinizdir.


  20 kişilik kar paletleri, 5100 metreye kadar zirve yapacağınız gece ekip taşıyor. Kişi başı 150 dolar istiyorlar. 4200 ya da üzerine kamp attıysanız buna gerek yok, ama teleferiklerin oraya kurduysanız, paletleri kullanmanız iyi olacak. Çünkü asıl rotaya girmeden önce, az eğimli buzul üzerinde ciddi bir mesafe yürümek gerekiyor ve enerjiyi çok harcıyor.


  Elbruz dağı; teknik zorluk içermeyen, ama irtifası ve her yanı açık olmasından dolayı sürekli değişken havası ile tırmanışı engelleyebiliyor. Havanın güzel günü bütün rota net görünmekte. Sürekli sırt ve yatay geçişler var. Rüzgarlı havada ciddi soğuğa maruz bırakıyor. Yani kaçacak yer olmadan uzun, sıkıcı, bezdirici bir yol var önünüzde.

  Havanın uygun olmasından dolayı, zemin kazma ve kramponu engelleyecek kadar sert değildi. Bu nedenle ip birliğine girmeden ayrı ayrı dağıldık. Grup olarak katılan diğer dağcılar bütün rota boyunca ip birliğinde ilerledi.

  Hava şansımıza iyi olduğundan dağ bize destur vermişti. İrtifaya da hızlı uyum sağladık. Meteoroji den havanın o sabah öğleye kadar bozacağı bilgisini aldığımızdan tek atım zirve denememiz vardı. O gece hareket etmemiş olsaydık, belki bir kaç gün daha beklememiz gerekebilirdi.

  DAĞ İZLENİMLERİ;

  Elbruz kalabalık bir dağ. Kamptaki varillerden inildiğinde medeniyetin içindesiniz.

  Teleferiklerin yanında market var. Hemen her şey mevcut. Buna vodka bile dahil.

  Azau köyü ve çevre civarda Karaçay dili konuşuluyor ve zorlayınca anlayabiliyorsunuz. İngilizce bilen yok. Sadece dağa çıktığınızda görevliler ve diğer dağcılar biliyor. Ertan abi’ de İngilizcesi ile hamarattı.

  Rusları belki ev sahibi oldukları için mi bilmiyorum ama yardımsever gördüm. Bireysel hareket ediyorsanız zirve tırmanışında peşlerine takılmanızı tavsiye ederim. Diğer dağcılar pek soğuk geldi.

  Dağ da kar paletlerini kullanacaksanız sıkı pazarlık ve hatta, çıkan başka ekibe teklif sunmanız gerekebilir. Parayı bölüşürsünüz. Çünkü genel olarak tur düzenleyen ekipler kullanıyor. Doğrusu şu ki, bu paletlerin işletilmesi mafyalaşmış ve bunu bölgenin yerli dağcıları da söyledi.

  *Yanınızda olması gereken teknik ekipman;

  Kazma, krampon, emniyet kemeri, kask (Soğuktan koruması için alın, yoksa gerek yok.) tozluk, 2 adet karabina, 1 metre yardımcı ip, (Sert buzulda sabit hatta girebilirsiniz.)

  Zirve çantanızda bivak ve alüminyum battaniye olmalı. (Tabi ki her zaman olmalı)

  5100 metrelerde, küçük zirvenin altında kalan kayalık üzerinde acil sığınma evi ( iglo) yapmışlar.

  Sabit hat döşenen bir bölge var. Zirveye yakın bir yer.

  Dağda su ihtiyacı yok. Buzulların altından akan sular toprakla temas ediyor ve mineral açısından zengin.

  Bu faaliyeti yapmak için 10 gün süre ayrılmalı. Zira biz, 4. gün zirve yapıp, 5. gün kampta dinlerek, 6. gün aşağı indik. Kalan 4 günü treking ile geçirdik.

  TOPLAM NE KADAR BÜTÇE GEREKİR ?

  Uçak ücreti pegasus da 1200 tl den başlıyor.
  Masrafın büyük bölümü ulaşım olduğundan, dağda malzeme kiralamayacak ve farklı yerlere giderek masraf etmeyecekseniz pek harcama olmayacak. 300 dolar, 5000 ruble bu faaliyet için fazlası ile yeterlidir.


  Ağustos 2018
  Erdem KILIÇ.


  39961495_1787590098027954_4456835516645507072_n.jpg

  39945362_1786286581491639_2601055099518189568_n.jpg

  39997197_1787590311361266_8865567455410388992_n.jpg

  caucasusfromelbrus2.jpg
   
  YOL, KIPÇAK70, tanersarp ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  Etiketler:

 2. erthem

  erthem Moderatör

  Mesaj:
  2.380
  Alınan Beğeni:
  12
  Şehir:
  Ordu
  Erdem kardesim agzina saglik zevkle okudum faaaliyetinizi. Öncelikle guzel faaliyetinizi tebrik ederim, 2019 gibi bir tirmaniş da ben planliyorum. Bu tirmanisin ilk temmelerini senin raporun attı sayılır. Teşekkürler
   
  YOL bunu beğendi.

 3. tanersarp

  tanersarp S R P A

  Mesaj:
  61
  Alınan Beğeni:
  42
  Şehir:
  Mersin
  güzel bir bilgilendirme ve iyi bir rota. emeğinize sağlık.
   

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...