DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM
  1. NISSAN X-TRAIL'İ BATI TOROSLAR'DA TEST ETTİK!. OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ
    Duyuruyu Kapat
Duyuruyu Kapat
ARAÇ TESTİ: NISSAN X-TRAIL

NISSAN X-TRAIL'İ TOROSLAR'DA TEST ETTİK!.
OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Elektrikli Fırını Lpg'li Fırına Dönüştürme Projesi

'MUTFAK' forumunda mkokayhan tarafından 6 Temmuz 2018 tarihinde açılan konu 251 kişi tarafından okunmuş, 8 cevap yazılmıştır

1. mkokayhan

mkokayhan Ana Kamp

Alınan Beğeni:
    4
    Merhaba sevgili karavansever dostlar. Karavanda kullanılacak LPG'li mini fırınları araştırdığımda bunların içinde basit bir brülör barındıran, gazlı mangalların yalıtılmış hali olduğunu, sadece altta yanan bir brülörle fırının ısıtıldığını, üstte ise herhangi bir ısı kaynağı (ızgara özelliği) olmadığını ve böyle bir fırının asla şu andaki fiyatları olan 4000-5000 TL gibi bir maliyet tutmayacağını fark ettim. Gel gelelim ülkemizde mini lpg fırın üretimi olmadığından karavanımızda pizza kek börek pişirmek istiyorsak bu paraları gözden çıkarmaya mahkum edilmişiz.

Ben de saydığım sebeplerden dolayı karavanda kullanmak üzere elektrikli bir mini fırını lpg'li fırına dönüştürmenin iyi bir fikir olduğunu, bunu en başarılı bir şekilde hayata geçirmenin ise sizlere danışarak yapılabileceğini düşündüm.

Normal elektrikli bir fırın alıp içerisine altlı üstlü, (ızgara özelliği de olacak şekilde) lpg tüplerinin üzerine takılarak basit sobaya dönüştürülen şu aparatlardan takarak bunu nasıl yaparız? Kullaılacak borular, gaz bağlantıları için gerekli aparatlar ve montaj için fikirlerinizi bekliyorum.

Şimdiden teşekkür ederim.

Screenshot_6.png

2. Akdeniz45

Akdeniz45 Moderatör

Alınan Beğeni:
    1.783
    Firin.PNG
    https://www.amazon.de/Camping-Backo...d=1530876917&sr=8-3&keywords=CAMPING+BACKOFEN
    Sorunuza cevap değil ama Isveçli karavancıların yıllardır kullandığı ve Alman karavancılarında son zamanlarda keşfettikleri bir fırının resmini yukarda görüyoruz. Gaz veya elektrik ocağında kullanılabiliyor. Eşim gezilerimizde ekmeğini kendisi yapmayı sever. Iki hafta önce bu fırından bir tane satın aldık ama henüz kullanmadık. Iki hafta sonra başlayacak gezimizde kullanacağız.

Belki size bir fikir verebilir.

mkokayhan bunu beğendi.

3. mkokayhan

mkokayhan Ana Kamp

Alınan Beğeni:
    4

Çok teşekkürler Sayın Akdeniz45. Fikir vermesi açısından güzel oldu. Yine de pizza ve börek için de iş görecek bir fırın olursa ihtiyaçlarımı daha iyi karşılayacak.

Saygılarımla.

4. DOKTOR63

DOKTOR63 yenilik güzeldir

Alınan Beğeni:
    210
    drares bunu beğendi.

5. fsirin

fsirin Karavan Yönetim

Alınan Beğeni:
    720
    Çift taraflı tava bizde de vazgeçilmez oldu. Et ürünlerini kendi buharında pişiriyor gayet iyi oluyor. Kek denemesi bile yaptık sonuç oldukça başarılıydı. Fotoğrafını da çekmiştim ama tarihini hatırlayamayanca bulamadığım için paylaşamıyorum. :smirk:

6. Aliço

Aliço Kamp I

Alınan Beğeni:
    32
    Merhaba , Fotoğrafda ki pizza karavan da teflon tavanın üzerine kapak kapatılarak yapıldı. Börek yapmak aynı yönetemle daha kolay ve başarıli.Hazır yufka ile hazırlanan böreģin ,alt tarafı pişince ,alt üst yaparak iki tarafını da pişirmek mümkün. (Su böreği yapar gibi) Artık evde bile
    kolayımızı gittiği için bu yöntemi kullanıyoruz. Pizza pişirirken cam yerine metal kapak kapatırsanız üst tarafa ısı daha iyi ulaşıyor.

20171208_135815.jpg

Son düzenleme: 8 Temmuz 2018
    drares ve fsirin bunu beğendi.

7. ilker 72

ilker 72 Kamp II

Alınan Beğeni:
    42

70 lerin sonu ve 80 li yıllarda auer marka lpg li fırını olan ocağımız vardı sadece altta kare şeklinde brülörü vardı fırını değiştirdikten sonra annem hep derdi yeni fırın eskisinin yerini tutmuyor diye. Birde müşterimde görmüştüm lpg li fırın onunda sadece altta brülörü vardı ve altı tamamen açıktı boşnak fırını diyorlardı boşnak ustalarına yaptırmışlar bence üste ısıtıcı koymaya gerek yok ısınan hava yukarı çıktığı için alta uygun bir brülör koymanız yeterli pastane lerdeki fırınlarda böyle çalışıyor

Son düzenleme: 11 Temmuz 2018

8. drares

drares Haşmet Kalkancı

Alınan Beğeni:
    313
    Biz de çift taraflı tava kullanıyoruz. Et, balık, vs için ve çok memnunuz :smiley:

DOKTOR63 ve fsirin bunu beğendi.

9. tr100a

tr100a Kamp II

Alınan Beğeni:
    55
    1975 li yıllarda babam almıştı vezüv, altta u şeklinde boru 2cm aralarla delikler vardı katalik taşa gerek yok bir memenin borunun açık ucundan tazyikle lpg enjekte etmesiyle çalışan basit sistem yapılabilir hiçbir zorlığu yok boru bu

Son düzenleme: 11 Temmuz 2018

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...
Yükleniyor...