Elektrikli Fırını Lpg'li Fırına Dönüştürme Projesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mkokayhan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 46
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 20,521

mkokayhan

Ana Kamp
Merhaba sevgili karavansever dostlar. Karavanda kullanılacak LPG'li mini fırınları araştırdığımda bunların içinde basit bir brülör barındıran, gazlı mangalların yalıtılmış hali olduğunu, sadece altta yanan bir brülörle fırının ısıtıldığını, üstte ise herhangi bir ısı kaynağı (ızgara özelliği) olmadığını ve böyle bir fırının asla şu andaki fiyatları olan 4000-5000 TL gibi bir maliyet tutmayacağını fark ettim. Gel gelelim ülkemizde mini lpg fırın üretimi olmadığından karavanımızda pizza kek börek pişirmek istiyorsak bu paraları gözden çıkarmaya mahkum edilmişiz.

Ben de saydığım sebeplerden dolayı karavanda kullanmak üzere elektrikli bir mini fırını lpg'li fırına dönüştürmenin iyi bir fikir olduğunu, bunu en başarılı bir şekilde hayata geçirmenin ise sizlere danışarak yapılabileceğini düşündüm.

Normal elektrikli bir fırın alıp içerisine altlı üstlü, (ızgara özelliği de olacak şekilde) lpg tüplerinin üzerine takılarak basit sobaya dönüştürülen şu aparatlardan takarak bunu nasıl yaparız? Kullaılacak borular, gaz bağlantıları için gerekli aparatlar ve montaj için fikirlerinizi bekliyorum.

Şimdiden teşekkür ederim.

Screenshot 6

Firin

https://www.amazon.de/Camping-Backo...d=1530876917&sr=8-3&keywords=CAMPING+BACKOFEN
Sorunuza cevap değil ama Isveçli karavancıların yıllardır kullandığı ve Alman karavancılarında son zamanlarda keşfettikleri bir fırının resmini yukarda görüyoruz. Gaz veya elektrik ocağında kullanılabiliyor. Eşim gezilerimizde ekmeğini kendisi yapmayı sever. Iki hafta önce bu fırından bir tane satın aldık ama henüz kullanmadık. Iki hafta sonra başlayacak gezimizde kullanacağız.

Belki size bir fikir verebilir.

Ekli dosyayı görüntüle 503146
https://www.amazon.de/Camping-Backo...d=1530876917&sr=8-3&keywords=CAMPING+BACKOFEN
Sorunuza cevap değil ama Isveçli karavancıların yıllardır kullandığı ve Alman karavancılarında son zamanlarda keşfettikleri bir fırının resmini yukarda görüyoruz. Gaz veya elektrik ocağında kullanılabiliyor. Eşim gezilerimizde ekmeğini kendisi yapmayı sever. Iki hafta önce bu fırından bir tane satın aldık ama henüz kullanmadık. Iki hafta sonra başlayacak gezimizde kullanacağız.

Belki size bir fikir verebilir.

Çok teşekkürler Sayın Akdeniz45. Fikir vermesi açısından güzel oldu. Yine de pizza ve börek için de iş görecek bir fırın olursa ihtiyaçlarımı daha iyi karşılayacak.

Saygılarımla.

Çift taraflı tava bizde de vazgeçilmez oldu. Et ürünlerini kendi buharında pişiriyor gayet iyi oluyor. Kek denemesi bile yaptık sonuç oldukça başarılıydı. Fotoğrafını da çekmiştim ama tarihini hatırlayamayanca bulamadığım için paylaşamıyorum. :smirk:

Merhaba , Fotoğrafda ki pizza karavan da teflon tavanın üzerine kapak kapatılarak yapıldı. Börek yapmak aynı yönetemle daha kolay ve başarıli.Hazır yufka ile hazırlanan böreģin ,alt tarafı pişince ,alt üst yaparak iki tarafını da pişirmek mümkün. (Su böreği yapar gibi) Artık evde bile
kolayımızı gittiği için bu yöntemi kullanıyoruz. Pizza pişirirken cam yerine metal kapak kapatırsanız üst tarafa ısı daha iyi ulaşıyor.

20171208 135815

Son düzenleme:

Merhaba sevgili karavansever dostlar. Karavanda kullanılacak LPG'li mini fırınları araştırdığımda bunların içinde basit bir brülör barındıran, gazlı mangalların yalıtılmış hali olduğunu, sadece altta yanan bir brülörle fırının ısıtıldığını, üstte ise herhangi bir ısı kaynağı (ızgara özelliği) olmadığını ve böyle bir fırının asla şu andaki fiyatları olan 4000-5000 TL gibi bir maliyet tutmayacağını fark ettim. Gel gelelim ülkemizde mini lpg fırın üretimi olmadığından karavanımızda pizza kek börek pişirmek istiyorsak bu paraları gözden çıkarmaya mahkum edilmişiz.

Ben de saydığım sebeplerden dolayı karavanda kullanmak üzere elektrikli bir mini fırını lpg'li fırına dönüştürmenin iyi bir fikir olduğunu, bunu en başarılı bir şekilde hayata geçirmenin ise sizlere danışarak yapılabileceğini düşündüm.

Normal elektrikli bir fırın alıp içerisine altlı üstlü, (ızgara özelliği de olacak şekilde) lpg tüplerinin üzerine takılarak basit sobaya dönüştürülen şu aparatlardan takarak bunu nasıl yaparız? Kullaılacak borular, gaz bağlantıları için gerekli aparatlar ve montaj için fikirlerinizi bekliyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 503145

70 lerin sonu ve 80 li yıllarda auer marka lpg li fırını olan ocağımız vardı sadece altta kare şeklinde brülörü vardı fırını değiştirdikten sonra annem hep derdi yeni fırın eskisinin yerini tutmuyor diye. Birde müşterimde görmüştüm lpg li fırın onunda sadece altta brülörü vardı ve altı tamamen açıktı boşnak fırını diyorlardı boşnak ustalarına yaptırmışlar bence üste ısıtıcı koymaya gerek yok ısınan hava yukarı çıktığı için alta uygun bir brülör koymanız yeterli pastane lerdeki fırınlarda böyle çalışıyor

Son düzenleme:

1975 li yıllarda babam almıştı vezüv, altta u şeklinde boru 2cm aralarla delikler vardı katalik taşa gerek yok bir memenin borunun açık ucundan tazyikle lpg enjekte etmesiyle çalışan basit sistem yapılabilir hiçbir zorlığu yok boru bu
Endustriyelmutfakydkparca4
Endustriyelmutfakydkparca5

Son düzenleme:

Ekli dosyayı görüntüle 503145

İstediğiniz çözüme ulaştınız mı, bende merak ediyorum LPG'li fırın çözümünü.

Az önce firma sahibi Hürrem beyle telefonda görüştüm. Kendisi oldukça ilgili, daha önce Bodrum'da 15 tane tekneye bu fırından verdiklerini, geçen hafta da İzmir'den bir karavancı arkadaşa sattıklarını anlattı. İzmir'deki arkadaşımızdan daha dönüş olmadığını, onunla konuşarak tecrübelerini bize aktaracağını söyledi.
sendere.net

Bu fırın güzel gibi görünse de 2016 yılında güvensiz ürün olduğu gerekçesiyle toplatılmış Üstelik resimdeki ürün altı açık model. Bir de bunun altı kapalı olan modeli var. Açıklamada gaz kesme emniyetli diyor. İyi incelemek lazım. Emniyetli ise karavan için güzel ve ucuz bir çözüm olur.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR