Elektrikli Fırını Lpg'li Fırına Dönüştürme Projesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mkokayhan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 46
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 20,432
İlgim, fırın enerjisinin karavanın kendi elektriğinden kazanımı üzerineydi.
Her hangi bir çözümü fantezi karakterli bulmak, ondan rahatsız olmak için sebep olmamalı ?
Rica ederim, niye rahatsız olduğumu düşündünüz ki ? İma bile etmedim.
Dünya zaten kimsenin etrafında dönmüyor..
İsterseniz böyle gezin.. :yum:

1608497628889

Son düzenleme:

Zaten temelde 2 pisirme araci var. Ocak zaten var olduğuna göre fırını tartışmak son derece normal.

Biz bir ihtiyacimizin çözümü için fikir alışverişi yapiyoruz, fikir üretmek için uygulamış olmak gerekmiyor(adı üzerinde fikir).
Fikir üretmemiz, fikir alışverişi yapmamız sizi rahatsız etmiyordur umarım.

Madem yemek için yaşayanlardansızın ve zihni sinir fikirlerin üretilmesine açık bir konu.
Bir tanede benden gelsin.:smiley:
En ucuza mini elektrik fırın alın,alt rezistansı yerinden sökün.
Fırın alt sacını merkezleyerek lpg li ocak gözünüze uygun ve biraz daha geniş çapında kesin.Fırınızı ocağınızı üstüne yerleştirin. Tabiki pişirme esnasında kaza ile kaymaması kelepcelemeyi unutmayın

İşte karşınızda ocak üstü fırın.
Nasıl olsa karavanda lpg li ocak var
İşin içine ne alternatörle bağlantı yapma derdi ,ne şebeke elektriği derdi.

Keyif işlerinin çoğu firinda hocam;)
Firinda tavuk,
Kahvaltiya sicak börek,
Kestanesi vs.

Yaşamak için yiyenlere çok gerekli olmayabilir ama yemek için yaşayanlara zorunluluk;)

Boşnak ustaların yaptığı LPG li fırınlar vardı, yıllar önce görmüştüm. Altı tamamen açık sadece altta brülör var, dört bir tarafı kapalı ısınan hava yukarı çıkıyor fazlası alttan deşarj oluyor, yemeğin pişme süresince ısı sabit kalıyor. (termostata ihtiyaç kalmıyor)

Konu lezzetli yemek yapmak ise, inanın karavanda değil evde bile 220 V fırını kullanmazsınız :smiley: .

Fırında tavuk yapmak için 180_ 200 derece minimum 45 dk, ortalama bir saat ısı elde etmek için odunu vermek gerekir (odun ateşinde taş fırını konu dışı :smiley: )

Son düzenleme:

Araçta fırına çok ihtiyaç mı var?
Neden zihni sinir projeler peşinde koşuluyor.
İhtiyacı fazla olmayacak bir şey için emek,zaman ve para ısrafı olmayacak mı?
Gerci konuyu 6 Temmuz 2018 de açan arkadaş bile bu işin peşine düşmemiş ve konuya daha sonralarıda katkı yapmamış.
firin hiç ihtiyacım olmadı ,çift taraflı tava firin eksiğini çok rahat gideriyor

Oberlink, Hollanda’da kamping malzemeleri satan ve Alman karavancıların iyi tanıdığı bir yer.

Aşağıdaki linkte 800 watlık fırınlarda var.

En üst soldaki gazla çalışan, eşim Sonja’nın hep karavanda bulundurduğu bir fırın.

Einen Mini Backofen kaufen? Natürlich bei Obelink.de!
Hüseyin bey, Türkiye'de de"ocakta kek tenceresi " adı ile satılıyor ama aliminyüm olduğu için zararlı olabilir diye korku var. Yoksa en iyi çözüm bence de.

firin hiç ihtiyacım olmadı ,çift taraflı tava firin eksiğini çok rahat gideriyor

Tam "ne iş olsa yaparım abi" kıvamında bir ürün.
Et,balık,tavuk, muhtelif yemeklerde,mısır-brokoli -patates haşlamalarında,börek,pizza gibi farklı içerikler içinde bile lezzetli biçimde işini yapıyor.
Evin gerçek hizmetkarı, karavancılarında can dostu olacak bir ürün.

.
Süleyman bey silikon contaların kokuyu önleme yahut azaltma işlevi yeterli oluyor mu ?
Bende yer kısıtlı. Kulpları demonte olanlarına rastladınız mı ?

kulpları demonte olan görmedim fakat bende KARACA marka var , onun alt üst parçaları ayrılabiliyor ve yıkama da kolaylık sağlıyor , çoğu model de alt üst parçalar ayrılmıyor.

conta ise işlevini yapıyor , ancak arkada küçük bir hava tahliye deliği var , düdüklü tencere sibobu görevi yapıyor .

bence her karavanda bulunmalı , hemen alın derim , karavanın olmazsa olmazı , her işe yarıyor , börek bile pişiriyor , hemen hemen fırın görevini bile yapıyor diyebiliriz .

Kulpu demonte olan , teklisi ikea da var. Yalnız çin malı. Gemilerden sökülmüş, radyasyonlu dönüşümdur kuruntusu nedeniyle almamıştım.

.
Bilgilendirmeniz için candan teşekkürler.
Anladığım kadarıyla bu çok işlevli ikiz tava, ağırlıkla Türk yemek kültüründe yer bulmuş durumda.
Almanya’da az sayıdaki modellerden biri de Türk malı olan Schäfer.

Yeni bir tavaya gereksinimiz vardı. Şimdi bir mini fırın ve ikinci tavamız olacak.

Umarım alternatöre bağlamayacağım için @memret gücenmezdi ? :yum:

Son düzenleme:

.
Bilgilendirmeniz için candan teşekkürler.
Anladığım kadarıyla bu çok işlevli ikiz tava, ağırlıkla Türk yemek kültüründe yer bulmuş durumda.
Almanya’daki az sayıdaki modellerden biri de Türk malı olan Schäfer.

Yeni bir tavaya gereksinimiz vardı. Şimdi bir mini fırın ve ikinci tavamız olacak.

Umarım alternatöre bağlamayacağım için @memret gücenmezdi ? :yum:
@Doğrucu Davut gücenirim tabi, biz fırın için kafa patlatalım siz işi ızgara-tavayla bağlayın;)
İhtiyaç fırın olduğu için ızgara-tava bir çözüm olamiyor.

Şikemperver meşrebin, Fırında tavuk, börek, kek, poğça, kurabiye için fırın ihtiyaci devam ediyor.

@ilker 72 nin gazıyla kuzine fırın bakıyorum. Benim alanım geniş olduğu için(m29) taşfırın-tandır bile yapabilirim;) IMG 20201222 052428 308

Son düzenleme:

@Doğrucu Davut gücenirim tabi, biz fırın için kafa patlatalım siz işi ızgara-tavayla bağlayın;)
İhtiyaç fırın olduğu için ızgara-tava bir çözüm olamiyor.

Şikemperver meşrebin, Fırında tavuk, börek, kek, poğça, kurabiye için fırın ihtiyaci devam ediyor.

@ilker 72 nin gazıyla kuzine fırın bakıyorum. Benim alanım geniş olduğu için(m29) taşfırın-tandır bile yapabilirim;)Ekli dosyayı görüntüle 633721

En sevdiğim, evimde baca olsaydı sobayı çoktan kurmuştum. Kampa gidemedigimiz şu günlerde bari onu yakıp biraz olsun avunurduk. :smiley:

Yoktur lafımız şikempervar kursağa hâşa
Sebeb-i fizikidir kaygımızın meşreb-i âlâ

:yum:

En sevdiğim, evimde baca olsaydı sobayı çoktan kurmuştum. Kampa gidemedigimiz şu günlerde bari onu yakıp biraz olsun avunurduk. :smiley:

Sen sobayı bırak İlker, bak sana ne hediyem var.
Yükle ve keyfine bak.. :yum:

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR