Emsallerinin 1/3 fiyatına 4x4 alırmıyız ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan oort cloud Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 43
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,740
Ynt: Emsallerinin 1/3 fiyatına 4x4 alırmıyız ?

Getirsinler alalım,özellikle JEEP parçaları ucuz gelsin,madem Çin de üretiliyor,bizim ithalatçılarda bu pazara bi baksınlar Bakmıyorlar çünkü ,Amerikada 4 dolar olan anahtarlı benzin depo kapağını burda 60 TL ye satmak daha çok işlerine geliyor,Çin ürünlerinin tamamınıkötülemekte yersiz bence ,Şu anda lisanslı olarak ürettikleri ürünlerin hepsi belli kalitede mesela şu anda kullandığınız DİZÜSTÜ BİLGİSAYAR %90 ÇİN MALIDIR.

Etiketler

sernoberze' Alıntı:
Getirsinler alalım,özellikle JEEP parçaları ucuz gelsin,madem Çin de üretiliyor,bizim ithalatçılarda bu pazara bi baksınlar Bakmıyorlar çünkü ,Amerikada 4 dolar olan anahtarlı benzin depo kapağını burda 60 TL ye satmak daha çok işlerine geliyor,Çin ürünlerinin tamamınıkötülemekte yersiz bence ,Şu anda lisanslı olarak ürettikleri ürünlerin hepsi belli kalitede mesela şu anda kullandığınız DİZÜSTÜ BİLGİSAYAR %90 ÇİN MALIDIR.

Çok ama çok haklısınız ... :smiley:

Yurdumumuzda tüketiciler korunmuyorlar, hatta Devlet tarafından da, bu duruma vergi toplamak uğuruna göz
yumuluyor diyebilirim. Hele söz konusu araç olunca, zaten durum içler acısı, yapılan ithalatın önemli bir bölümü
yani döviz çıktısı, araç ithalatına kaymış vaziyette. Ama araçların üzerindeki vergiler dolayısı ile devletin en önemli
gelir kaynaklarından bir tanesi de araçlardan alınan vergiler.

Ayrıca, otomobil ithalatçılarının eline düşmüş bir vaziyetteyiz, biribirilerine bakarak fiyat belirliyorlar. Aslında araçların
vergiler hariç satış fiyatlarının, yurt dışındaki vergiler hariç satış fiyatları ile aynı, hatta gelir düzeyine göre fiyatlandırıldığı
zaman daha aşağılarda olması lazım.

Bizlerin de, pazardaki ürünler hakkında pek bilgimiz yok. Kulaktan dolma bilgiler ile satın alma yapıyoruz ..
Yurt dışında Altın Direksiyon ödülü alan,22.000 USD lık bir aracı, 105.000 USD a alanları biliyorum. O araç üzerinde bulundurduğu
ekipmanlar, kullanış kolaylığı, motor hacmi ve kuvveti, içinde bulundurduğu extra donanımları, BU FİYATA sattığı için Altın
Direksiyon Ödülü alıyor. Her şey fiyat ile alakalı, yani Amerikalı'nın dediği gibi her şey para...

Bu durumda, sizin de dediğiniz gibi 4 USD lık bir parçayı 40 USD a aldığımız için sevinmeli miyiz bilmiyorum, çünkü,
bu durumda kontrolsüzlük ve ithalatçıların vicdasızlıklarından dolayı 140 USD a da satabilirlerdi .

Tüketici Koruma Örgütleri ve Dernekleri veya STK lar ne iş yapıyorlar bilmiyorum, bilen varsa beri gelsin.
Sorun, bu araçların Çin malı olması değil, biraz ağır olacak ama, Serbest Piyasa Koşulları adı altında bizlerin soyulması, kendimi
satın alma yaparken nedense hep dolandırılıyormuşum gibi hissediyorum ,böyle hisseden sadece benim galiba diye de
düşünmekten kendimi alamıyorum. Neticede, bu araçlar kendi ülkelerindeki vergiler hariç satış fiyatları ile bizdeki vergiler hariç
satış fiyatları ile satılırlarsa biz bu araçlara en azından emsallerine göre yarı yarıya bineriz . :smiley:

ha bunlar gelsin de görelum.çin işi japon işi bunu yapan kac kişi.

bence bu işte gene belli marka araba üreticilerinin parmağı var gibime geliyor,adamlar bilinen modellerini anımsatan daha ucuz modelleri kendileri çıkaramayacakları için çinlilere ürettiriyor olabilirler,zaten oralarda kendilerine ait fabrikalar var,parça ürettiriyorlar falan
yoksa o kadar aleni ortalıkta benzeri aracı yaptırmazlar diye düşünüyorum
ucuza alınabilirmi meselesi hükümetin vergileri,at ile ilişkiler v.s e bağlı bence,çin malını kısıtlarsa koyar vergiyi rakkam yükselir,cazibesi kalmaz
mesela gündeme düştü,venezuella dedi ya konut yapın,petrol verelim,bu muhabbet gerçekleşse yakıt fiatları ucuzlar mı sizce
ben venezuella nın cubaya sağlık hizmetleri karşılığı varili 2 usd den petrol verdiğini okumuştum

Ucuz olsa bile,yedek parça ve araçların uzun zamanda nasıl performans göstereceğini bilemediğimiz için ,almayı düşünmem,ama araçların görünüşleri mükemmel.

[attachment=1][attachment=2]

CHN 0048 Baw b 90 hybrit

CHN 0049 Baw b 90 hybrit suv

Ilk resimlerde ki H1 fena durmuyor... Turkiye'de halihazirda satilan bazi Cin mali araclar Koreli arkadaslarindan pekde asagi kalmiyorlar...

Arkadaşlar adamlar taklit maklit derken neler yaptılar gördük.
Ancak şunu unutmayalım bizim ülkemizde ucuz mal sattırmazlar ve bizim yöneticilerimiz bizlerin ucuza birşeyler satınalmasına kesinlikle izin vermezler.Onlar birileri için sadece bizlerin alınterini ucuza alırlar.Bu böyle gelmiştir ve böyle gidecektir.Suçlu kim mi?Ben, sen, o, bizler, sizler, onlar.
Kalın sağlıcakla.

sisdağılı:smiley:
toprağım çok haklı
ben de aynen öyle düşünüyorum:smiley:
yediğimiz çavuşlu ekmeğinden mi? ya da pancar çorbasından mı bilmem:smiley:

araziye çıkarken güvenemeyeceğim için almam herhalde
ama parasını verirseniz çinliler güzel ve kalitelide mal üretebiliyorlar.. bir arkadaşın dediği gibi zaten elektroniğin %90 ı çin malı..
bir de söylemeden edemeyeceğim.. bu ürünleri imal eden işçilerin çalışma koşulları hiç te insansı değil.. doğa ya verdikleri ekstra tahribat ta cabası

çinliler uzaya adam gönderdi,araba yapacak teknolojileri fazlasıyla var,sadece fiyatına göre mal üretirler bu kadar basit,bence,

bütün arabaların ufak degışıklerle aynısı yapmış helal damalara ne dıyelım.kopyada olsa darısı bizim başimiza

zapatista arkadaşım yalanmı?Bizim yurdumuzda ucuz mal sattırmazlar.Birileri birbaşka birilerine sermaye koymadan gizli ortak olacak mallar gelecek ve satılacak.Bakın Sultanbeyli'de çok sayıda çift katlı halk otobüsü vardı çin malı markası yanılmıyorsam ZANTA veya benzer birşeydi ne oldu kaçtane var piyasada çalışan?Demekki hem satılmasına hemde çalışmasına birileri engel oldu.
Çinliler yapar abi hemde engüzelini taklit eder yapar.Benim kayınco yıllardır bir RO-RO da kaptan geçen sene Çin'e malzeme taşıdılar Çin'den aldıkları yük 300 civarında ÇAKMAN yani MAN'ın birebir takliti kamyon, çekici,mikser.Kısaca adamlar ülkeye para gelsin diye yapıyor bizler benim cebime para gelsin diye.
O nedenle birileri çok para kazanmayacaksa bu arabaları sıfır maliyetle getirseler yinede uygun sattırmazlar.
Kalın sağlıcakla.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,409
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri