En İyi Turbo Dizel Motor Hangisidir?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ULTRABA Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 132
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 136,831
Ynt: En İyi Turbo Dizel Motor Hangisidir?

guzelmis, keske biraz daha detayli olsalardi. toyotanin 3.0 d4d motorunun grafisindeki uyum super.

Etiketler

Samimi söylüyorum, bu konuda en doğru bilgi Nadir beyden gelir diye düşünüyordum ve geldi, teşekkürler..

Ne olursa olsun araçlar konusunda engin bir bilgiye sahip olduğunuzu forumdan takip ediyorum, en yakın zamanda tanışmak dileğiyle kolay gelsin diyorum.

hyundai nin binek grubu aynı klasmandaki tüm rakiplerine 1km de 400 mt de en az 10 boy fark atıyor. 1.5 crdi den bahsediyorum. ford fiesta, 1,3 palio, clio, toyota, peugeot, dizelleri ile denedik 10 boydan da fazla aslında yapmış adamlar.

Turbo içinden geçen exhaust gazı, türbinin diğer tarafında soğutulmuş havanın sıkıştırılmasını sağlar, bu durumda bir sabit PAL'li turbo türbininde, kanatçıkların açısının aynı olduğu, ulaşılan devire bağlı olarak turbonun sıkıştırma performansı sona dayanır.

Ya büyük hacimli bir turbo kullanacaksınız, ama exhaust gazı içini istenen hızda çevirmeye yetene kadar turbonuz soğuk havayı sıkıştıramayacak, ya da ufak hacimli bir turbı salyongozu kullanacaksınız , o zamanda hemen dolan turbo, hızla max devire çıkacak ve ilerleyen aşamalarda yetersiz kalacak. Turbo LAG bu...

Şimdi ise değişken geometrili turbo, ikiz turbo, turbo + supercharger gibi uygulamalar yaygın olarak kullanılıyor. Bunlar sayesinde aşırı besleme sistemlerinde görülen sorunlar büyük oranda aşılıyor ve bu sistemlerin dayanıklılığı ile yaygın kullanılan araçlara adaptasyonu da tercih ediliyor.

Aşırı besleme sistemleri hep vardı ama maliyet, garantiden dönen parça gibi kaygılarla genel maksat araçlara uygulanmıyordu. Şimdi ise daha güvenilir, basit, ucuz ve kullanışlılar.

Bu şekilde çok fazla geliştirilmiş ama "ticari olarak uygulanabilirlik" oluşsun diye bekleyen çok teknoloji mevcut.

997799' Alıntı:
hyundai nin binek grubu aynı klasmandaki tüm rakiplerine 1km de 400 mt de en az 10 boy fark atıyor. 1.5 crdi den bahsediyorum. ford fiesta, 1,3 palio, clio, toyota, peugeot, dizelleri ile denedik 10 boydan da fazla aslında yapmış adamlar.
hyundai vgt açılımıyla variable geometry turbo(değişken kanatçık açı geometrili turbo) kullanıyor bu nedenle rakiplerinden daha iyi olabilir ancak bence tek kıstas performans değil, yakıt tüketimi ve de dayanıklılıkta çok önemli, kısa sürede yüksek basınç nedeniyle biten bir turbodansa sürdürebilir bir performanı daha çok tarcih ederim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR