En Ucuzundan Karavan Enerjisi(panel,inverter,akü,regülatör)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mehmeteal Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,714

mehmeteal

Ana Kamp
Telsiz Çağrı Kodu
TA2MSP
tüm forumu ve hatta tüm interneti taramama rağmen çözüm bulamadığım bir husus var

165 w panel 360 tl
10 amper regülatör 63 tl
12V 105Ah 760CCA oto aküsü 655 tl
600w inverter kullanmak istiyorum 168 tl
bir sistem kurmak istiyorum

çözüm bulamadığım husus

1. regülatör kaç amper olmalı? 10? 20? 30?
2. inverter aküye bağlanmak zorunda mı regülatöre bağlayamaz mıyım?
(maliyet önemli tabi akıllı cihazlara bağlandığını biliyorum fiyatları 1000 telden başlıyor bana max 100 150 tl regülatör lazım)

Etiketler

sipariş vericem fakat regülatörün 10 amper 20 amper ve 30 amper ne farkedeceği konusunda bir bilgiye ulaşamadım.
ve şu inverteri Power Inverter 600 W 12v-200v Çevirici Akü Baglantili Ve Çakmakli - n11.com şu regülatörün Solar Güneş Paneli Şarj Kontrol Cihazı Regülatörü 10a/20a/30a - n11.com çıkışına bağlayıp bağlamama konusunda?
İnverter inizi direkt aküye bağlamanız lazım , inverteri regülatöre niye bağlayasınız anlıyamadım . Bu işi bilen birine yaptırsanız iyi olur

165 lik panele 20 A şarj regülatörü yeterlidir

sipariş vericem fakat regülatörün 10 amper 20 amper ve 30 amper ne farkedeceği konusunda bir bilgiye ulaşamadım.
ve şu inverteri Power Inverter 600 W 12v-200v Çevirici Akü Baglantili Ve Çakmakli - n11.com şu regülatörün Solar Güneş Paneli Şarj Kontrol Cihazı Regülatörü 10a/20a/30a - n11.com çıkışına bağlayıp bağlamama konusunda?

Fazla detaya girmeden, panelin 165 watını 12 volta (aracınızdaki akülerin gerilimi) bölerseniz amper değeri olarak 10 amperin üzerinde bir değer çıkar. Regülatörü 20 amper almanız uygun olur.
Sorduğunuz sorular konuya hakim olmadığınızı gösteriyor. Süleyman Beyin dediği gibi işi bilene yaptırsanız iyi olur.

Güneş Paneli kurulumu çok önemli, Mutlaka bilen biri tarafından yapılması gereken bir iş,
Aksi durumlar özellikle yangın gibi tehlikelere davetiye çıkarır.
Karavan gibi küçük bir yerde yangın güvenliğinin tehlikeye atılması,
can ve mal güvenliğiniz açısından iyi olmaz.
İşi bilene yaptırın.
Selamlar.

Yalnız şöyle de bir şey var .Panel üzerinde amper çıkışı yazıyordur.
165 Watt panel 18V çıkışlı olmalı, o da 9.16 amper çıkış verir. Pwm sarj cihazı ile de ancak 12V da 9.16amper verir. Mppt şarj cihazı ile 13.75 amper verir 12Voltta.
Yaptığım teorik hesap doğru olmalı.
Arkadaşlarin da yazdığı gibi bir bilenden komple sistem almalısınız.

İnverter inizi direkt aküye bağlamanız lazım , inverteri regülatöre niye bağlayasınız anlıyamadım . Bu işi bilen birine yaptırsanız iyi olur

165 lik panele 20 A şarj regülatörü yeterlidir

aküye bağlar isem akünün ömrünü muhafazası için gerekli doluluk oranını kontrol etmem mümkün olmaz. fakat sarj regülatörü bu durumda güzü keserek akünün belli bir doluluk oranının altına düşmesini engelliyor. bu maksatla regülatörün enerjiyi verdiği çıkışa bağlamak istiyorum. hatta bir çakmaklık hattı ve bir inverteri birlikte bağlamak istiyorum.

konuya hakim değilim. değerli temennilerinizin de benim ve ailemin güvenliği ve iyiliği için olduğunu biliyor ve size bu temennilerinizden dolayı teşekkür ediyorum.
lakin yalıtım, mobilya, dizayn vb hiçbirine esasen hakim değilim. ama gerekli fizibilite çalışması ile yapabileceğime inanıyorum.
e tabi maddi kaygılar da var..

aküye bağlar isem akünün ömrünü muhafazası için gerekli doluluk oranını kontrol etmem mümkün olmaz. fakat sarj regülatörü bu durumda güzü keserek akünün belli bir doluluk oranının altına düşmesini engelliyor. bu maksatla regülatörün enerjiyi verdiği çıkışa bağlamak istiyorum. hatta bir çakmaklık hattı ve bir inverteri birlikte bağlamak istiyorum.
Hocam madem kimseye yaptırmak istemiyorsunuz en azından bir karavan bulup inceleyin derim.Şarj regulatörünün çıkışına inverter bağlanmaz.

konuya hakim değilim. değerli temennilerinizin de benim ve ailemin güvenliği ve iyiliği için olduğunu biliyor ve size bu temennilerinizden dolayı teşekkür ediyorum.
lakin yalıtım, mobilya, dizayn vb hiçbirine esasen hakim değilim. ama gerekli fizibilite çalışması ile yapabileceğime inanıyorum.
e tabi maddi kaygılar da var..
Yalıtım, mobilya dizayn yüzünden karavanınız yanmaz,
Ama Güneş enerjisinin invertörünü bağlarken yanlış kablo kullanırsanız belki de bir gün karavanınız yanar.
Allah korusun siz ve aileniz içinde de olabilirsiniz.
Bence ne olursa olsun uzman yardımı almalısınız.
Selamlar...

İnverter lerin içinde , bahsettiğiniz akü doluluk düzeyi koruma ve kontrol düzeneği vardır zaten , inverterler akü belli bir seviyenin altında sesli ikazla kendini kapatır ve aküyü korumaya alır , bu nedenle inverter direk aküye bağlanır .

Biraz araştırıp okursanız , bizi de yormazsınız , madem okuyup araştırmıyorsunuz , böyle tehlikeli işleri kendiniz yapmaya kalkmayın derim .

Yolunuz açık olsun , kolay gelsin .

Arkadaş sanırım invertor-regulator birleşik cihazları gördü internette.
O nedenle öyle yazdı.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.