Enerji Sorunum Bitti !!!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan edessastelio Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 140
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 73,982
Ynt: Enerji Sorunum Bitti !!!

Tamam şimdi yaşam aküsü de dediğimiz türden akülere dönelim.Bu türden akülerde bize lazım olan sürekli ama çok yüksek olmayan akımları üretirler.Bunlarla kesinlikle araba marşına basılmaz.Bu türden akülerde sürekli akım çekileceği için plakalar kalın yapılır böylecede aküler akü boşalmasına karşı dayanıklıdır kaba tabirle dibine kadar boşalsa da bozulmazlar tekrar ve tekrar bu türden olaya dayanırlar.Tüketilecek toplam akıma göre bu türden "YAŞAM AKÜSÜ" karavan içinde kullanıma uygundur.Yani karavanımız için start aküsü degil YAŞAM AKÜSÜ kullanacagız.Ben eşyaların Türkçe isimleri varsa onları kullanmayı tercih ederim,bu tür akülerin İngilizce ismide var elbette hani Deep diye başlıyan.
Tamam şimdi yaşam aküsü olacakta sıvılımı olacak,jell mi olacak nasıl karar verecegiz.Jell akü kullanım olarak en rahat olanıdır ne akar nede kokar ama yanlış kullanımda kolayca bozulur ve onarılamaz çöpe gider.
jell aküler kısa devreden, fazla sıcaktan,hızlı veya yüksek dolumdan hoşlanmaz.Bundan dolayı jell akülere özel dolum aleti gerekir.
Jell yaşam aküsünün iyi tarafları:uygun bir yere yerleştir ve unut gitsin, sessizce hizmet eder kendini belli bile etmez.
Kötü tarafları:Eş değer sıvılı akülere göre pahalıdır.Hoyrat kullanıma dayanamaz hemen bozulur,Özel dolum aracı gerektirir.
Yakında..... sıvılı Yaşam aküleri.......

Etiketler

Bu kadar cihaza ihtiyacim olsa jeneratör kullanırım. Ya da kamplarda elektrik alinca calistiririm. Deneyerek tecrübe edeceksiniz.

Oldukça uzun soluklu seyahatlar planlıyorum ve kamplara girmeyi çok zorunlu olmadıkça düşünmüyorum.. Bu nedenle kamp imkanlarına mümkün olduğu kadar bağlı kalmayacak bir sistem tasarlamaya çalıştım. Yoksa extradan 200kg yük taşımayı hiç istemezdim.
Tabii o da olacak karavanın bir köşesinde sırasını bekleyen ama jeneratörün masrafını hiç hesapladınız mı?

Etezcan: size acil 2KVA portatif jeneratör yazdım, Aksa veya Honda olabilir. Bunu alın, gittiğiniz yerde bana teşekkür edeceksiniz :smiley:

Hamama giren terler atasözünü hatırlamak lazım karavanda bol enerji istiyorsak. Benzinli jeneratörlerde kW başına 0.8 litre/saat gibi ortalama yakıt tüketimi olur. Sizin sistemde en zayıf nokta aküler. Siz cihazlarınızı aldığınıza göre bence ortalama bir akü ile en az bir sezon geçireceksiniz. Çok pahalı akü almanızı tavsiye etmem. Belki 500 liralık marin aküler gibi. Sezon sonunda kendi doğrunuzu bulursunuz zaten. Açıkcası tek bir doğru da yok.

Bu başlıkta Erdal Ötügen Bey'in daha önce yazdığı sistemi bana göre yapılabilir bir sistem, aynen kopyalayıp yapıştırıyorum;

"Yıllardır aracımda yaşam aküsü olarak bir adet 90 Ah.lık Marin akü (Mutlu marka-katalog ve yetkililerle konuşunca Full aküden fazlası var, eksiği yok) kullanıyorum (en az kullandığımı 6 yılda değiştirdim), 175 Watt.lık güneş panelim (yazın günde ortalama 50-60 amp. şarj edebiliyor) var, 12 V. orjinal Weaco 190 lt. soğutucu kullanıyorum, 12 V ile orjinal 37 ekran TV, 12 V.dan çalıştırılan bilgisayarım ve diğer 12 volt ekipmanlarım ve bunları kontrol eden Steca şarj kontrol sistemim ile kamp dışında günlerce konakladım ve bu güne kadar hiç bir enerji problemi yaşamadım. Beni tanıyanlar bunu biliyor."

Daha fazla cihaz için ben olsam jeneratör ya da harici elektrik kullanırım demiştim.

Katılıyorum, lakin uzun süreli seyahatlerde yaz sezonu dışını da dusunmek gerek. Bahar ve kış aylarında solar paneller yeterli olmuyor. Bazen de bulunduğunuz konum itibariyle güneşi kısa görebilirsiniz. Benim Aksa Jeneratör çok kez durumu kurtarmama yardımcı olmuştur.
Benim kullanım seklim: Akuler zayifladiginda günde 3-4 saat kadar asgari güçte calistiriyorum. 20A akü sarj cihazim 300W çekiyor. Bu da jeneratörü rolantide calistiriyor.Saatte 0.5lt harcıyor. Gunde 2-3 litre ile bence mantıklı bir çözüm. Enerji bitti diye onca yolu geri donsem daha fazla benzin harcarim.

Patates kizartmasindan artan yanık yağ ile çalışan jeneratör var mi? ;)

2kW az gelmez mi? :p Şaka bir yana sanırım 0,9kW civarında küçük ve sessiz bir jeneratörü sisteme dahil edeceğim zaten..

2KVA yaklaşık 1.7KW eder :smiley: bunun altında sessiz jeneratör var mi bilmiyorum. 1.7KW gerektiginde fön makinası, ütü, kettle gibi aletleri de çalıştırıyor. Ya da 2-3 karavan birarada iseniz grup ihtiyaçlarını da karşılar. Zaten 20kg bir şey...Ben çok memnunum :smiley:

Merhaba, arkadaşlar
Bu konuyu ben açmış idim.
Bazı arkadaşların şahsıma hitaben alaylı yorum yazmaları sebebiyle (sayıları azda olsa) uzun süredir girmiyordum buraya...
Aynen Erdal Ötügen beyinki gibi bir uygulama kullanıyorum halen...
Ve aradan epey zaman geçmesine rağmen ve herşeye rağmen kendi kendine yeten bir elektrik enerjisi var şu anda.
Bir arkadaşımızın senin durumunu önümüzdeki günlerde görürüz gibi bir yorumuna rağmen
hiçbir problem yaşamadığım gibi karavanın buzdolabını araç uzun süre kullanılmadığı zaman bile kapatmıyorum.
Ayni şekilde kullanan Sami Tolu arkadaşımızda var.
Bu bilgi yararlı olursa sevinirim.
Selamlar ve saygılar.

Sayın Tezcan,50Amp şarj kontrol cihazı kullanacaksanız,lütfen panellerden şarj kontrol cihazına geliş kablolarınızı olabildiğince kalın kullanmaya bakın.MPPT cihazınızın ambalajından çıkan,kullanımla ilgili bilgilendirmelerin olduğu, belki tam, ya da yarım sayfalık
yazıyı atmayın. Dikkatlice okuyun.

Selamlar, sevgiler.

derindeniz1' Alıntı:
Sayın Tezcan,50Amp şarj kontrol cihazı kullanacaksanız,lütfen panellerden şarj kontrol cihazına geliş kablolarınızı olabildiğince kalın kullanmaya bakın.MPPT cihazınızın ambalajından çıkan,kullanımla ilgili bilgilendirmelerin olduğu, belki tam, ya da yarım sayfalık
yazıyı atmayın. Dikkatlice okuyun.

Selamlar, sevgiler.
Evet, haklısınız..
Kabloları gerekli hesapları yapıp ona göre çekeceğim..

Takipteyim!
1) etezcan, karavan işi ne oldu? Güncel bilgi alabilir miyiz?

2) Fsirin: hani bizim sarj regulatörü? :smiley:

buzdolabı için izmirdeki ustayla konuştum(atom elektronik değil yanlış anlaşılmasın izmir deki başka kişi ustanın telefonunu 2. sayfada vermiştim.moderatör sağolsun mesajımı sildi).Malesef bu usta kurnaz çıktı.Bana 1000 tl fiyat çeken usta karavan teslim aşamasına gelince fiyat veremiyormuş,hemde bana arçtaki buzdolabını bile çevireceğini söylediği halde,şimdi telefon ettiğimde,1700-2000 i geçermi? dediğimde ''geçer ama fiyat veremem yeni sezonda imalata göre fiyat ayarlayacağız ''diyor,yahu 700 watt lık inverterin 150 tl ye düştüğü zamanda,her müşteriye çelişkili konuşma bana uygun gelmedi.150 tl ye inverter ile işi çözmek varken neden 2000-3000 tl dönüşüme vereyim.Syn karavan dostları,2. sayfada telefonunu verdiğim ustanın telefonu fikir danışmak içindi.zaten moderatör sildi.bir şekilde bu işi çözeceğim hadi hayırlısı....
selamlar.....

2000-3000 tl dönüşüm mü?bu parayı vereceğinize zaten 3 sistem yada 12 v buzdolabı alabilirsiniz,ben bu konuda dolly karavan bülent usta dile birkaç gün önce konuştum,çevrim işini 700 tl ye yaptırdıklarını söyledi,bence bir iletişime geçin

Sanırım atom elektrik bu işi iyi yapan bir yer; farklı bir kanaldan da kendisi hakkında iyi referans gelmişti.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR