Enerji Sorunum Bitti !!!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan edessastelio Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 140
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 73,894
Galiba gunes panelleri ile ilgili yanlis bilgi var herkeste. 25C sicaklik uzeri gunes panelleri verimini cok kaybeder bu yuzden 25C uzeri gunesli gunlerde kazanc azalir. Sizden aldigimiz bilgi 400 watlik gunes paneli + 250 AH aku motorkaravan icin yeterli diyorsunuz. Tesekkurler.
Ben verim kaybeden durumu hiç yaşamadım, 2014 den beri...Kullandığım aküler, ağır hizmet aküsü yani Forkliftler için üretilmiş. Hatta 2 yılını doldurdu bile...
Doğru ürün kullandığınız zaman sorun yaşamazsınız...

Etiketler
2014 yazında tesadüfen Mutlu İzmir ana bayiine gittim ve şirket müdürü ile tanıştım.Hangi aküyü kullanmam gerektiği konusunda bana bilgi verdi. 15 aydan beri kullandığım bu akülerden son derce memnunum. Arkadaşlarıma bilgilendirme amaçlı paylaşıyorum.
Full Enerji - Solar
Akü seçerken, uygulama ve çalışma beklentisine göre tercih yapmak çok önemlidir. Full Enerji ve solar akümülatörleri uzun çalışma süreli makineler için önemli ve kritik güç kaynağıdır.
Başlıca kullanım alanları arasında Temizlik Makineleri, Elektrikli Taşıtlar, Alarm ve Emniyet Sistemleri, Güneş Enerjisi Sistemleri, Engellilere Özel Araçlar, Asansör, Palet Kaldırıcıları, Golf Araba ve Karavanları ve U.P.S.’i sayabiliriz.
Özellikleri:
Starter akülere göre daha kalın plaklar
Elyaflı seperatör ve özel akü içi sabitleme sistemi
Vibrasyona karşı ekstra dayanıklılık
Derin deşarj özelliği
Yüksek çevrim ömrü
635688622740830236.png

2014/Temmuz ayından beri, Motokaravanımda kullandığım, BASİT SiSTEM:
4 adet 100 lük monokristal güneş paneli
3 adet 85 amper "MUTLU" "FUL ENERJİ" AKÜ
1 Adet provista şarj regülatörü.
Tüm elektrik ihtiyacımı karşılıyor, kapalı havalarda bile, Alternetör'den takviyeye gerek olmuyor.

Motokaravanımda tüm cihazlarım 12 volt ile çalışıyor...
Sadece 300 vatlık invertörümü Çok gerekmedikçe KULLANMIYORUM, gerekirse,220 ile işim olursa NADİREN kullanıyorum...
Herkese Selam ve Saygılar
mon

monokristal yanlış seçim olmuş. bizim ülkemize uygun değil. Monokristal güneş panelleri kuzey ülkeleri için yapılır yani güneşi az bulutlu havası çok bize göre daha serin iklimler için. Sıcak iklimli bölgelerde verim %70 in altına düşer.seçim polikristal olmalıydı.

solar regülatör de enerji verimini %30 a kadar arttırabilen yeni nesil regülatörler var..kısaca MPPT regülatör diyoruz..açılımı maximum power point tracking. Standart regülatörlerden biraz pahalıdır..diyelimki elinizde 100 watt lık güneş paneli var standart regülatör güneş ışınlarını dik aldığınız saatlerde yaklasık 5.5 amper elektrik üretir.MPPT solar regülatör ise 7 amper üretir.

monokristal yanlış seçim olmuş. bizim ülkemize uygun değil. Monokristal güneş panelleri kuzey ülkeleri için yapılır yani güneşi az bulutlu havası çok bize göre daha serin iklimler için. Sıcak iklimli bölgelerde verim %70 in altına düşer.seçim polikristal olmalıydı.

solar regülatör de enerji verimini %30 a kadar arttırabilen yeni nesil regülatörler var..kısaca MPPT regülatör diyoruz..açılımı maximum power point tracking. Standart regülatörlerden biraz pahalıdır..diyelimki elinizde 100 watt lık güneş paneli var standart regülatör güneş ışınlarını dik aldığınız saatlerde yaklasık 5.5 amper elektrik üretir.MPPT solar regülatör ise 7 amper üretir.
Mono kristal konusunu Ankara'daki "B-HET" mühendisliğe söyleyelim, bugünden itibaren, müşterilerini yanlış yönlerdirmesin...
MPPT regülatör zaten tercihimiz ve almıştık....Karavan yaptırdığımız firmaya, B-HET tarafından teslim edildiği ve teslim anında o firma tarafından telefonla teslim alınan malzemelerbana söylendiği halde çalınmış veya kaybolmuş... Zaten buda ayrı bir hikaye: O polatlı yakınlarındaki sözde karavan imalatçı şirketten, aracımızı 6 - 7 ayda zor kurtardık. Ve Ankarada onların düzgün yapmadığı işler için 20 gün ve para harcadık...Bunu nedenmi yazıyorum ? Bir vatandaş daha bunlara yem olmasın diye...Polatlı yakınlarına dikkat etsinler...Selamlar

Bir çok yerde okudum. MTTP solar regülatör sıcak bölgelerde pek tavsiye edilmiyor. Nedeni sıcaklık yükseldikçe solarpanelin daha düşük voltajda akım üretmesi. Solar panelin voltajı düştükçe MTTP regülatörünün verimi düşüyor. Aşağıdaki Almanca metin bir MTTP solar regülatörün kullanım rehberinden. Basit tercümesi „ solarpanelin MTTP gerilimi çevre sıcaklığının artmasıyla azalır. Yazın sıcaklık arttıkça bu voltaj düşer. Çok yüksek sıcaklıklarda gerilim akü gerilimine kadar düşebilir. Böyle durumlarda MTTP solar regülatörü diğer regülatörlerden daha verimli olamaz. Bunu önlemek için solarpaneleri seri bağlayarak voltaj yükseltilebilir.“

„Die MPPT Spannung eines Solarmoduls sinkt in Abhängigkeit mit steigender

Umgebungstemperatur. Steigt im Sommer die Umgebungstemperatur an,

sinkt dadurch auch die MPPT Spannung des Solarmoduls. Bei sehr heißen

Temperaturen kann die Spannung bis auf Batteriespannung absinken. In

diesem Fall kann der MPPT Laderegler auch keinen Leistungsvorteil mehr

erbringen. Abhilfe kann das Verschalten der Solarmodule in Reihe bringen.

Durch die Reihenschaltung wird die Generatorspannung erhöht“

http://www.off-grid-systems.de/mediafiles//Sonstiges/bedienungsanleitung/CS-Laderegler/CS1024-MPPT-V1.pdf

zaten polikristal solar paneller sıcak iklim bölgeleri için üretiliyor. voltaj kayıplarını azaltabilmek için..ben teknede kullanıyorum deneme yanılma ile öğrendik..doğru paneli secmek çok önemli 4x9 yani 36 hücreli (matrix) 17.1-17.5 çıkış voltajındaki ürünleri secmemiz gerekiyor. keza MPPT regülatörde de iyi markalara yönelmek gerekiyor..ben steca marka soğutuculu ve display ekranı olan 25 AMP. lik model kullanıyorum..gökovadayım yazın burda sıcaklıklar güneşin altında 45 dereceyi bulur ..ekrandan takip ettiğim kadarıyla öğlen 12.00 ve 14.00 arasında toplam 330 watt lık panellerde 21 22 amperi görüyorum..max 24 amperi yakaladım bir kere.

ilk aldığım regülatörü yanlış yer secimi yapıp teknenin akülerinin bulunduğu depolardan birine koymuştum ortalıkta gözükmesin diye . dediğiniz gibi aşırı ısınma ve alt segment ürün secimi voltaj verimini epey düşürdü.Bu tür elektronik aletleri alırken iyice arastırmak gerekiyor içinde mini bir fanı olan soğutuculu modelleri ve iyi markaları secmek gerekiyor yoksa ucuz etin yahnisine dönüyor..hem emek hem maliyet olarak çifte zarar görüyoruz..

Hava sıcaklaştıkça verim düşer. Paneller ise güneşin altında el yakacak kadar sıcak olur. Ne de olsa koyu renkliler. Verim de iyice düşer tabiki. MPPT regülatörler panelin en yüksek güç ürettiği noktada çalışırlar. Bu sayede PWM regülatöre göre panelden %10-20 daha fazla güç alırlar. Karavanda ne kadar gerekli olduğu ise tartışılır. MPPT regülatöre fazla para ödemek yerine, bir panel daha fazla takarak çok daha fazla güç artışı elde etmek de mümkün. Tabiki uygun fiyatlıysa neden olmasın derim. :smiley:

Merhabalar, benim 1000w tam sinüs tommatech marka inverterim var iki adet 100amper aküm var .bir aded 90litre flavel marka 220v buzdolabı kullanıyoruz karavanda.nezaman buzdolabı atak yapıyor motorunu çalıştırıyor İnverter yük alarmı veriyor ve enerji kesiyor daha sonra tekrar açıyor elektrigi ama bu alarm normal değil ve rahatsız edici,ne yapmalıyım sizce

Ynt: Enerji Sorunum Bitti !!!

Arkadaşlar,
Gökan bey beni uyarmıştı, dinlemedim...Böyle bir konu başlattığım için çok pişmanım...
Kendim için yaptığım kişiye özel değişikliğin gühahıda sevabıda benimdir...Malefef burada tartışmak için benim zamanım yok...Konu burada benim açımdan kapanmıştır...Sorusu olanların bana sormamalarını rica ederim.
Saygılar herkese, hoşçakalın.
Merhabalar, benim 1000w tam sinüs tommatech marka inverterim var iki adet 100amper aküm var .bir aded 90litre flavel marka 220v buzdolabı kullanıyoruz karavanda.nezaman buzdolabı atak yapıyor motorunu çalıştırıyor İnverter yük alarmı veriyor ve enerji kesiyor daha sonra tekrar açıyor elektrigi ama bu alarm normal değil ve rahatsız edici,ne yapmalıyım sizce

.
220V çözümleri karavana uygun bulmadığımdan pek ilgilenmediğim bir konu olsa da aklıma sorununuzun aşağıdaki başlıkta konuşulduğu geldi. Umarım faydası olur ?
Foruma hoş geldiniz.

.
220V çözümleri karavana uygun bulmadığımdan pek ilgilenmediğim bir konu olsa da aklıma sorununuzun aşağıdaki başlıkta konuşulduğu geldi. Umarım faydası olur ?
Foruma hoş geldiniz.

Hoş buldum, teşekkür ederim

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR