Enerjiyi Akü Dışında Depolamak

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ceremcem2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,450

ceremcem2

Kamp I
Henüz buzdolabım ve hidroforum yok, ancak olacağı zamanı bekleyip, deneyip sonuçlarını paylaşmaktansa şimdiden fikirlerimi paylaşmak istedim. Denenmediği için düşünülmeyen noktaları olabilir, beraberce bakarız.

Hidrofor, dün ölçtüğümüz kadarıyla 35W'lık bir ünite ve günde 3 saat kadar kullanılıyor(muş). Yarısı güneş battıktan sonra kullanılsa 35W * 1.5h = 52.5Wh ~~ 4Ah bataryaya tekabül ediyor. Yani akünüzün 4Ah'lik kısmını aslında hidrofor için finanse etmişsiniz demek oluyor.

Bunun yerine tepeye 20 litrelik bir depo konsa, hidrofor gündüzleyin panelden doğrudan enerji alırken oraya suyu bassa, geceliğin su kendi cazibesiyle kullanılsa bu 4Ah'ten tasarruf edilmiş olunur. Tabi ki tepede bir bidonu bulundurmanın stok maliyeti ne kadar mantıklı olur, onu şu an bilemiyorum.

Benzer şekilde buzdolabının buzluğuna 1-2 şişe su konulsa, her gün saat 10-12 civarında (öğlene doğru) bu sular aşağıdaki +4°C'lik bölmenin en üst rafına (en üst raf olmasın önemli) konulsa, en üst raftaki sular da yine buzluğa atılsa ve bu her gün tekrar edilse belki buzdolabının gece akü ihtiyacı hiç kalmayabilir bile. Tabi bu da hem buzdolabında 4 şişe suyu haybeden bulundurmayı hem de her gün bununla ilgilenmeyi gerektiriyor. Kârı kişinin içinde bulunduğu şartlara göre değişir elbet, ama aküleri iyi durumda olmayanlara önerebilirim.

Son düzenleme:

Etiketler
Hidroforun tüketimi yok denebilir. Hidroforun doya doya çalışacağı kadar suyunuz olmaz zaten:smiley:

Enerji hesabınızda hidroforun tüketimini ihmal edebilirsiniz.
Buzdolabı içinse çok daha inovatif&kreatif fikirler bekliyoruz.

Henüz buzdolabım ve hidroforum yok, ancak olacağı zamanı bekleyip, deneyip sonuçlarını paylaşmaktansa şimdiden fikirlerimi paylaşmak istedim. Denenmediği için düşünülmeyen noktaları olabilir, beraberce bakarız.

Hidrofor, dün ölçtüğümüz kadarıyla 35W'lık bir ünite ve günde 3 saat kadar kullanılıyor(muş). Yarısı güneş battıktan sonra kullanılsa 35W * 1.5h = 52.5Wh ~~ 4Ah bataryaya tekabül ediyor. Yani akünüzün 4Ah'lik kısmını aslında hidrofor için finanse etmişsiniz demek oluyor.

Bunun yerine tepeye 20 litrelik bir depo konsa, hidrofor gündüzleyin panelden doğrudan enerji alırken oraya suyu bassa, geceliğin su kendi cazibesiyle kullanılsa bu 4Ah'ten tasarruf edilmiş olunur. Tabi ki tepede bir bidonu bulundurmanın stok maliyeti ne kadar mantıklı olur, onu şu an bilemiyorum.

Benzer şekilde buzdolabının buzluğuna 1-2 şişe su konulsa, her gün saat 10-12 civarında (öğlene doğru) bu sular aşağıdaki +4°C'lik bölmenin en üst rafına (en üst raf olmasın önemli) konulsa, en üst raftaki sular da yine buzluğa atılsa ve bu her gün tekrar edilse belki buzdolabının gece akü ihtiyacı hiç kalmayabilir bile. Tabi bu da hem buzdolabında 4 şişe suyu haybeden bulundurmayı hem de her gün bununla ilgilenmeyi gerektiriyor. Kârı kişinin içinde bulunduğu şartlara göre değişir elbet, ama aküleri iyi durumda olmayanlara önerebilirim.
200 ah akü jel akü , 190x2 mono panel , 30 luk mppt şarj ile deneyenler , bu donanımın ihtiyacı karşıladığını ve dışardan elektrik almaya ihtiyaç bırakmadığını söylüyorlar , daha önce denenmiş ve hesabı yapılmış , ama biraz maliyetli yaklaşık 5.000 TL civarında

.
Sanırım @ceremcem2, basınç dengeleme tankı olan hidroforlardan bahsetmekte.
Fakat @memret ’in söylediği şekilde bu tankı olmadan deponun yanında hatta az üzerinde konumlandırılan hidrorofor pompaları ise sadece gerektiğinde çalıştığından tüketimleri ihmal edilecek derecelerde.

Fakat bence bütün Avrupalı karavan üreticilerinin yöntemi ise en kolay ve yakışanı.
Benim duşsuz Westfalia karavanın ayni mini dalgıç pompası toplamda 600 gün üzeri kullanımla, dokuzuncu senesinde. Bu pompa da musluktan tetikli ve sadece gerektiğinde çalışıyor. Fakat bazılarının debisi dalgıç pompadan az olabilir ?

Dalgıç pompalar ise hem kolay bulunabiliyor hem de ucuzlar. Yer aramaya bile gerek yok, hortumu ve kabloyu bağla at depoya ve unut..
Belki akademik olarak tüketimleri hidrofordan bile daha azdır ama o kadar da pintiliğe gerek yok artık..:yum:

@ceremcem2 , suyun kütlesini ısı deposu olarak kullanma düşüncenizin çoktan bir adım ileri çözümleri bulunmakta.
Ötektik aküler konusunu forumda işlemiştik. İlgili başlığa bakabilirsiniz. :yum:
Ben sekiz senedir kullanıyorum. Enerji bütçesine esneklik getiriyor.

Belki böyle ısı akülerini Türkiye’de bulmak sorunlu olabilir ?
.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Geri