Enjektör Ve Yakıt İlişkisi, Araç Soğukken Gelen Sesler, Vs...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mohawk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 42,958

mohawk

Kamp II
Yer
istanbul
Merhaba,
Merak ettiğim bir konu var. Enjektörlerin arızası ile yakıt tüketimi arasında bir bağlantı var mıdır? Dedikten sonra konuya giriyorum;

Aracımın ön tarafından ilk çalıştırdığımda yada araç soğuk iken “..tırrrrr...tırrr” şeklinde bir tırlama sesi geliyor. Daha sonra motor ısındığında 20-25 dak sonra ses kayboluyor. Birde bu ses varken gaza bastığımda ses kesiliyor. Serviste enjektörlerimden 2 tanesinin değerleri düşük çıktı. Tam emin olamamakla birlikte sesin kaynağının enjektörler olabileceği söylendi. Böyle br tecrübe yaşayan oldu mu? enjektörler pahalı olduğundan hemen almadan önce daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Birde yerli, yabancı forumda okuduklarıma göre çoğu zaman enjektörleri değiştirmek yerine sadece bakır enjektör pullarını değiştirmek çoğu soruna çare olabiliyormuş. Aracım sarsıntılıda çalışıyor biraz, stop ederken bayağı bir titretiyor.

Yakıt tüketimini açmam gerekirse, normalde şehir içinde 1 depo ile 630-650 kim gidebiliyorken şu anda 500 km civarı gidebiliyorum. Enjektörlerde problem varsa yakıt tüketiminde bu kadar farkeder mi?

Cevap verenlere şimdiden teşekkürler
Haydar

Etiketler
Ynt: Enjektör Ve Yakıt İlişkisi, Araç Soğukken Gelen Sesler, Vs...

merhaba haydar bey. sanırım aracınız discovery td5 arızanız muhtemelen enjektörlerinizin fazla işemesi
ilk çalıştırdığınızda fazla yakıtı yakmak için zorlanıyor. motor ısınınca yanma daha kolay olduğu için zorlanma gidiyor,
bir diğer sebebi yakıt hava yapıyor çalıştırdıktan sonra havasını alana kadar şikayetiniz devam ediyor havasını aldıktan sonra şikayet yok oluyor. bir diğer sebep de silindir kapağınızda çatlak var motor yağına mazot karıştırıyor.
son söylediğim sebebi anlamak çok kolay motor yağ çubuğunu çekin ve yağ seviyesine bakın seviyede artma var ise kapak çatlak demektir. yada telden bize ulaşın şikayetinizi tam anlayalım yardımcı olalım.
istanbul civarında iseniz bize uğrayın ücretsiz kesin teşhis koyalım garanti olsun saygılar.

ADEM KARNUÇU TEL: 0536-287-75-56

Adem Bey, teşekkürler. Ejektörlerin fazla püskürtmesinin tedavisi var mı? yani yeni enjektör almadan:smiley: birde yakıtta hava varsa nasıl anlarız, ben genelde depoyu tam doldururum ve ışık yanana kadar kullanırım.
Teşekkürler

Selam, konuya dışarıdan içeri doğru girelim. Sarsıntı olayı için bir ara motor kulaklarına (bağlantı yerlerine) baktırın, bozulmuş olabilirler, değiştirmeniz gerekir. Mazot hattınız da hava varsa, ısınma anında pompa havayı tahliye eden bir sisteme sahip, ışık sönmeden çalıştırırsanız hava tahliye edemez.
Şunu deneyin. Işık söndükten sonra marşa basmayın, 1er saniye aralıkla 7/8 kez fren pedalına sonuna kadar basın, ondan sonra aracınızı çalıştırın. Manuel olarak sistemdeki havayı tahliye etme işlemidir bu. Neden fren pedalı diye sormayın, çünkü aracınız LR grubundan böyle tuhaf yöntemleri var.
Enjektör değerlerinizin düşük çıkmasının birkaç sebebi olabilir, yıpranmış enjektör, bozuk mazot, pompa vs vs.
Fazla büyük bir sorun olduğunu zannetmiyorum, çünkü çekişte bir problem yaşanmışa benzemiyor. Kendi başınıza çözebileceğiniz bir sorun değil, o yüzden Adem Beyin tavsiyesine uyun, kendisini bir ziyaret edin, probleminizi çözer.

Slm arkadasimizinda konuyu ele aldiği gibi kontagi 5'er saniye araliklarla
ac kapa yaparsaniz havasini alacaktir.
Fakat sizin aracinizda bir problem soz konusu ise tekrar hava yapacaktir.
Hava yapmasinin sebepleri yakit sisteminde herhangi bir kacak soz konusu oldugunda
ve yakit filtresinde bir sorun oldugunda enjektor ve enjektor pullarinda sorun oldugunda
Birde hava yapmayip baska arizalar soz konusu ise bakilacak yerler
enjektor tesisati,motor beyin tesisati,enjektorlerin cihaz ile kodlanmasi,
Motor icinde mekanik sorunlar.
Burdan anlatildiginda arizanin teshisi uzun gorunsede araci inceledigimizde
kisa surede teshisi yapilabilir. Tavsiyem istanbulda degil iseniz normal bir tamirciden
ziyade land roverden iyi anlayan bir ustaya gostermeniz.
Saygilar ADEM KARNUÇU
TEL:0536-287-75-56

Merhaba Haydar Bey,

Aynı sıkıntılar bizde de vardı, hepsi çözüldü. Enjektörlerin değişmesi lazım motoru daha fazla zorlamayın derim. Rüstem Usta ile bir görüşmenizi tavsiye edeceğim. Hemen yan dükkan da Land Rover ustası zaten. Sorun yaşamazsınız. Ama 120-250 TL lik bir parça için motoru bitirmeyin bence.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=99862.0

Merhaba Dixie, kulakçıklarda zaten bir sorun var, yani değişmesi gerek. Bir ara onuda halledeceğim. 2 tane lastik takoz dünyanın parası. İşçiliğide zormuş galiba. Haftasonu başka bir serviste arabayı bilgisayara bağladık, bu seferde enjektör değerleri normal çıktı !!?? Ne iş anlamadım. Adem usta ile tanışıyoruz zaten en iyisi bir uğrayıp enjektörlere biraz ilgi gösterip, sistemi gözden geçirmek. Bahsettiğiniz hava tahliye işlemini denedikten sonra tırrr tırrrr sesleri biraz azaldı ama halen var. Bu arada aracı makinaya başladığımızda klima fanı arızası verdi. O da tamir edilmiyormuş:smiley:
Iyi akşamlar

Dixie' Alıntı:
Selam, konuya dışarıdan içeri doğru girelim. Sarsıntı olayı için bir ara motor kulaklarına (bağlantı yerlerine) baktırın, bozulmuş olabilirler, değiştirmeniz gerekir. Mazot hattınız da hava varsa, ısınma anında pompa havayı tahliye eden bir sisteme sahip, ışık sönmeden çalıştırırsanız hava tahliye edemez.
Şunu deneyin. Işık söndükten sonra marşa basmayın, 1er saniye aralıkla 7/8 kez fren pedalına sonuna kadar basın, ondan sonra aracınızı çalıştırın. Manuel olarak sistemdeki havayı tahliye etme işlemidir bu. Neden fren pedalı diye sormayın, çünkü aracınız LR grubundan böyle tuhaf yöntemleri var.
Enjektör değerlerinizin düşük çıkmasının birkaç sebebi olabilir, yıpranmış enjektör, bozuk mazot, pompa vs vs.
Fazla büyük bir sorun olduğunu zannetmiyorum, çünkü çekişte bir problem yaşanmışa benzemiyor. Kendi başınıza çözebileceğiniz bir sorun değil, o yüzden Adem Beyin tavsiyesine uyun, kendisini bir ziyaret edin, probleminizi çözer.

Sevgili kuzay bey arac lpg li degil diesel ve enjektorler 120-250 tl degil cunki
lpg enjektoru degil. Arac land rover discovery td5 lutfen yanlis yonlendirme
yapmayalim. Bildiginiz land roverden iyi anlayan bir usta varsa tabiki yonlendirmede
yardimci olmaniz tesekkure şayan. Ancak bu araclar uzerinde yeterli bilgilgiye
sahip olmayan ustalar yardimci olmak amaci ile mudehale edip
sorasinda donusu olmayan zararlar verebilirler.buda maddi sikintilara yol acar.
Yardim ve tavsiyeleriniz icin tesekkurler. Basinizdan gecen tecrubelerinizi
bizlerle paylasmaya devam ederseniz mennun oluruz.
Saygilarimla... ADEM KARNUÇU

Aşağıdaki işlemleri yaparak şikayetlerim giderildi;

- Enjektörler sökülerek Bosch Diesel Center'da temizlendi (Değerleri düşük çıkmıştı).
- Motor takozları değişti.

** tır tırrr ses kesildi. Nedeni radyatör pervanesinin çerçevesine değmesi.
** Aracımı aldıktan 1 gün sonra yolda giderken motor stop etti. Bir kaç çalıştırma denemesinden sonra sonsuza kadar sustu. Enjektörler temizlenirken firma kendi o-ring lerini ve pullarını takıyormuş, orjinal Land Rover olanlarıyla değiştirdikten sonra sorun düzeldi.
** Enjektörlerin temizlenmesinin yakıt tüketimine etkisini henüz test etmedim. Sonucu bildiririm.

Herkese iyi yıllar

Enjektörler Diesel servise bakıma gitmeden önce 1 depo ile 460-480 km gidebiliyordum. Bakımdan sonra bu rakam 580 km oldu. Değerler şehiriçi ağır trafikte (sabah ve akşam köprü trafiği dahil) ölçülmüştür. Depoyu doldurup ilk ışık yanana kadar tüketilen yakıt miktarıdır yaklaşık 85 lt'ye denk geliyor. Bilginize.

Selam,
verdiğiniz değer 85lt ve 580km baz alırsak ortalama 14.65lt/100km denk geliyor, normal şehir içi 12/13lt olması lazım gibi. Birkaç kere depoyu doldurun, ışığa kadar kullanın sonra tekrar doldurup kaç litre aldığınızı ve kaç kilometre yaptığınızı not edin. Verdiğiniz değerlere göre, tahminimce tüketiminiz fazla....

Evet, haklı olabilirsiniz. Benimde kafam karıştı gari:smiley: en iyi zamanımda yazın ağır şehiriçi (ağır şehiriçinden kastım her gün köprüden Maltepe-Beşiktaş gidiş dönüş) 630 km gidiyordum. Şehirlerarası en iyi 750 km yapabildiğimi daha önce yazmıştım.

Siz kaç km gidebiliyorsunuz bir depo ile?

Teşekkürler

Cümleten selamün aleyküm, 2012 Ford CMax Titanyum X aracım var.Aracımın Enjektör problemi vardı sıfır enjöktör ile hepsini değiştirdim. PSA enjektör
Değiştirdim ama aracımda Rolantede tııırrr-tııırrr diye ses gelmeye başladı.Gaz pedalına bastığımda ses kesiliyor.Pompacıya sorduğumda bunlar akıllı enjektör hareket halinde iken yol adaptasyonu yapacak ve zamanla ses normale dönecek dedi 300 km gittim ama hala düzelmedi.
Enjektör değişimi yapılmadan önce aracın STOP edilmesi durumunda herhangi bir sarsıntı veyahut bir ses gelmiyordu ama enjektörler değişdikten sonra aracın STOP edilmesinde sarsıntılı ve sesli bir kapanma oluyor.

Bu şekilde problemleri olupta düzelen varsa ALLAH rızası için yardımcı olsun.Teşekkürler

Cümleten selamün aleyküm, 2012 Ford CMax Titanyum X aracım var.Aracımın Enjektör problemi vardı sıfır enjöktör ile hepsini değiştirdim. PSA enjektör
Değiştirdim ama aracımda Rolantede tııırrr-tııırrr diye ses gelmeye başladı.Gaz pedalına bastığımda ses kesiliyor.Pompacıya sorduğumda bunlar akıllı enjektör hareket halinde iken yol adaptasyonu yapacak ve zamanla ses normale dönecek dedi 300 km gittim ama hala düzelmedi.
Enjektör değişimi yapılmadan önce aracın STOP edilmesi durumunda herhangi bir sarsıntı veyahut bir ses gelmiyordu ama enjektörler değişdikten sonra aracın STOP edilmesinde sarsıntılı ve sesli bir kapanma oluyor.

Bu şekilde problemleri olupta düzelen varsa ALLAH rızası için yardımcı olsun.Teşekkürler

O ustacıktan kaçarak uzaklaş. Enjektör kodlaması yapılacak veya değişecek

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR