Erba 3.75 Karavan

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan hanvan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 224
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 62,257

hanvan

Kamp II
@e_karaca üyemizin ricası üzerine açıyorum.
Bu modeli sipariş edenlere hayırlı olsun. Bende bunu düşünmüştüm ama iki küçük çocuk eşim ben sigamayacagimiz için elemistik.
Bu da benim sipariş ettiğim Güney Midi 360 Bombe gibi tam bir fiyat performans ürünü.

Etiketler

Benim gördüğüm kadarıi le bu karavanda , gündüz masada otur,
gece masayı kaldır, yatak yap düzeni var..

Çok sıkıntılı bir durumdur bu.
Günlük kullanımda harika, ama gecelemeli seyehatlerde çok sıkıtılıdır.

Karavan tecrübeniz olmadığını belirttiğiniz için uyardım.
Buna çok dikkat edin.

Kararınız hayırlı olsun.

Öncelikle alanlara, almak isteyenlere, düşünenlere düşünmeyelere, herkese selamlar.
Biz de uzun süredir eşimle ve kedimizle çadır kampçılığının ardından karavana terfi etmeye karar verdik. Borçlar bitince kredi oranları da düşük olunca bi cesaret giriştik ama sonumuz da güzel olur umarım.
Biz daha yeniyiz, illa ki daha tecrübeli olanlar, büyüklerimiz vardır. Herkesin fikir ve tavsiyeleriyle şekillenecek tabi zaman içinde herşey.
İlk olarak Güney Karavan yeni modelini düşündük ama özellikle 2 kişi için yatak kısmı çok dar olması ve yazın sıkıntı yaşayacağımızı düşündüğümüz için biraz mesafeliydik. Sonra erba 3.75 için alanlar, sipariş verenler çoğalmaya başladı. İçinin genişliği, güneş paneli ve akü dahil yaklaşık 650 kilo olması, webasto ve gazlı su ısıtıcıyla da nisbeten uygun fiyatlı olması, tam açılır camlar, u oturma düzeni gibi özelliklerle çok içimize sindi. Çocuk olmadığı için ranzaya ihtiyacımız olmayacaktı zaten. Kedimiz de bir şekilde bizimle çadırda bile yaşamaya alıştığı için karavanın sorun olacağını hiç zannetmiyorum.
Son görüştüğümde aralık sonuna doğru sipariş teslimi yapıyorlardı. Yani ciddi bir yoğunluk var. Ödemede de yardımcı oluyorlar, sağolsunlar.

Aldıktan sonra ise gelen panel ve aküye göre elektrik aksamına bir el atmayı düşünüyorum. Termosifon 220 ile çalışacak şekilde ama diğer donanımlar buzdolabı vs 12 volta uygun. Gerekirse bir akü daha ilave edip inverter ile şebekeye ihtiyaç olmadan en azından haftasonu kendi kendine yetebilecek bir sistem olsa bana yetecek. Bir de güzelinden bir tente taktırmam gerekicek. Fabrikadakinden memnun değiller. Çok ufak masraflarla memnun bırakacak halde yürütürüm diye düşünüyorum. Uzun vadede iç tasarım vs illa ki başka şeyler de yapılır. Ama öncelik karavana kavuşmak tabi ki.

Buna çok dikkat edin.

Kararınız hayırlı olsun.
Abi herkesin durumu senin gibi değil,aylarca karavan kampı yapabilsek keşke
Hafta sonları ve yazın bir hafta,en fazla 14 gün karavan tatili yapabilecek durumda olan, aktif çalışan kesim için bu tür karavanlar uygun
İlerde emekli olduğumda, çocuklar üniversiteli olduğu zaman alırım bir motokaravan,arkasınada 2 tane elektrikli bisiklet
Ama şimdi zaten 3-5 gün o zahmet olmaz,yatak toplama

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Buna çok dikkat edin.

Kararınız hayırlı olsun.
Sizi de uzun süredir ilgiyle okuyup takip ediyorum. Düşünceleriniz çok kıymetli.

750kilo altında zaten neredeyse hepsi aynı şekilde. En boy olarak ranzaya sığmam mümkün değil. 183 boy 90 kiloyum. Yani o yatağı açacağız mecburen. Gönül tabi ki yatak odası ve oturma odası ayrı olsun isterdi. Ama gönülün istediği karavanı alacak para ve borç ödeme gücü bende şu an yok. Olmasını beklersem yıllar geçecek. En iyi karavan alabildiğin karavandır diyerek çıktık yola. Başka borcum olmadığı için büyükçe bir kısmını kredi çekerek ödeyeceğim ama taksitler beni zorlayacak kadar değil. Karavanı alıp rahatça yürütecek bütçem olacak. Erba 3.75 almamızın sebebpleri biraz da bunlar.

Hafta sonları ve yazın bir hafta,en fazla 14 gün karavan tatili yapabilecek durumda olan, aktif çalışan kesim için bu tür karavanlar uygun
İlerde emekli olduğumda, çocuklar üniversiteli olduğu zaman alırım bir motokaravan,arkasınada 2 tane elektrikli bisiklet

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Aynen dediğiniz gibi, bankacıyım bende. Yazın 14 gün ve aynı zamanda egede olduğum için haftasonları 2 günlüğüne gidiyoruz tatillere. Keşke daha çok zaman ayırabilsek.

--------------------------------------------

Erdoğan Kardeşim,
ben bu gezileri yaparken emekli değildim..
Ama çok şükür ki, avantajım, kendi işimde çalışmam.

Bu gerçekten büyük +
Allah sizlere de nasip etsin inşallah.
Bazen 36 saat uyumadan çalışırsınız, iş sıkıştırmışsa,
işçiler ustalar gider gelir, siz işin başından ayrılamazsınız.
Ama ertesi bir kaç gün de, gitmez, işi evden kontrol edersiniz.

Farklı zamanlarda, durum müsait ise 10-15 günlük geziler yapabilirsiniz.
Allaha şükrederim, 40-45 senedir bu düzendeyim.

Ana konuya dönersek, ben dediğimde ısrarcıyım,
tercih sizlerin.
Bu arada ben, siz Güney kullandınız diye hatırlıyorum,yanıldım mı..

Karaca dostumuza da bir bilgi,
ben de 1.78 boyda 80-85 Kg. arasıyım.

Tecrübeye istinaden, açıklamalar benden,
değerlendirmek seçicilerden.

Teklif var, ısrar yok.!

Sağlıklar dilerim..

Öncelikle alanlara, almak isteyenlere, düşünenlere düşünmeyelere, herkese selamlar.
Biz de uzun süredir eşimle ve kedimizle çadır kampçılığının ardından karavana terfi etmeye karar verdik. Borçlar bitince kredi oranları da düşük olunca bi cesaret giriştik ama sonumuz da güzel olur umarım.
Biz daha yeniyiz, illa ki daha tecrübeli olanlar, büyüklerimiz vardır. Herkesin fikir ve tavsiyeleriyle şekillenecek tabi zaman içinde herşey.
İlk olarak Güney Karavan yeni modelini düşündük ama özellikle 2 kişi için yatak kısmı çok dar olması ve yazın sıkıntı yaşayacağımızı düşündüğümüz için biraz mesafeliydik. Sonra erba 3.75 için alanlar, sipariş verenler çoğalmaya başladı. İçinin genişliği, güneş paneli ve akü dahil yaklaşık 650 kilo olması, webasto ve gazlı su ısıtıcıyla da nisbeten uygun fiyatlı olması, tam açılır camlar, u oturma düzeni gibi özelliklerle çok içimize sindi. Çocuk olmadığı için ranzaya ihtiyacımız olmayacaktı zaten. Kedimiz de bir şekilde bizimle çadırda bile yaşamaya alıştığı için karavanın sorun olacağını hiç zannetmiyorum.
Son görüştüğümde aralık sonuna doğru sipariş teslimi yapıyorlardı. Yani ciddi bir yoğunluk var. Ödemede de yardımcı oluyorlar, sağolsunlar.

Aldıktan sonra ise gelen panel ve aküye göre elektrik aksamına bir el atmayı düşünüyorum. Termosifon 220 ile çalışacak şekilde ama diğer donanımlar buzdolabı vs 12 volta uygun. Gerekirse bir akü daha ilave edip inverter ile şebekeye ihtiyaç olmadan en azından haftasonu kendi kendine yetebilecek bir sistem olsa bana yetecek. Bir de güzelinden bir tente taktırmam gerekicek. Fabrikadakinden memnun değiller. Çok ufak masraflarla memnun bırakacak halde yürütürüm diye düşünüyorum. Uzun vadede iç tasarım vs illa ki başka şeyler de yapılır. Ama öncelik karavana kavuşmak tabi ki.

Hayırlı olsun kararınız. Biz de 15 gün kadar önce, gidişatı ve gelecek zamları da öngörerek 3.75 siparişi vermiştik. Benim aklıma Erba bu yeni modelle girmişti, öncesinde ben de Güney Midi ya da Saly Carabinata düşünüyordum ama bir türlü tam olarak emin olamamıştım. 3.75 bize de çok mantıklı geldi. Bir de sürekli gelişiyor olması güzel bence. İlk üretimler ile son üretimler arasında görsel ve kullanışlılık olarak çok fark görüyorum ben.
Yalnız bildiğim kadarıyla, ki dün Onur beye tekrar sordum, gazlı su ısıtıcısı mümkün değil. 220'ye bir tek burda ihtiyaç olacak gibi görünüyor.
Bir de benim takip ettiğim kullanıcı yorumlarının hepsinde şu var, paneller ve akü 3-4 günlük webasto+buzdolabı+aydınlatma ve hidrofor kullanımına rahat rahat yetiyormuş. Hem de kışın bile. O yüzden değişiklikler için acele etmeyip, yaşayıp görmekte fayda var diye düşünüyorum, belki hiç ihtiyaç olmayabilir bu tür masraflı değişikliklere.

Cesaret edip tartıya çıkan olmadı henüz :smiley:
Selamlar ben de sıraya girmiş durumdayım bekliyorum zam gelir diye öyle acele ettim ki bazı noktaları sormadığımı farkettim :smiley: Şimdi bu model de elektrikli su ısıtıcı ya da şofben yok doğru mu ? Telefonların şarjı için bir dönüştücü almak gerekiyor mu 12 v olduğu için ? Son olarak ısınmaya bir çözüm arıyorum güvenlik sorunu olacaksa webasto mecburi yön olacak.

Merhaba, hayırlı olsun tercihiniz. Ben de sipariş verdim Nisan ortasında. Aslında tam tersi, yani hermetik, gazlı şofben opsiyonu yok ama 220 volt şebeke elektriği ile çalışan şofben ve 15 litrelik termosifon opsiyonları var. Ama bunları güneş paneli çalıştıracak durumda değil bildiğim kadarıyla.
Dönüştürücü kısmını bilmiyorum henüz ama ısıtıcı kısmında Webasto, Eberspacher ve Dai Shava olarak 3 alternatif var. Erba Dai Shava takmıyor ama birkaç nedenle (daha yüksek rakımda çalışma, dahili kontrol paneli ve fiyat) Dai Shava tercih edip dışarıda taktıracak olanlar var, muhtemelen biz de öyle yapacağız.
Saygılar, selamlar

Merhaba, hayırlı olsun tercihiniz. Ben de sipariş verdim Nisan ortasında. Aslında tam tersi, yani hermetik, gazlı şofben opsiyonu yok ama 220 volt şebeke elektriği ile çalışan şofben ve 15 litrelik termosifon opsiyonları var. Ama bunları güneş paneli çalıştıracak durumda değil bildiğim kadarıyla.
Dönüştürücü kısmını bilmiyorum henüz ama ısıtıcı kısmında Webasto, Eberspacher ve Dai Shava olarak 3 alternatif var. Erba Dai Shava takmıyor ama birkaç nedenle (daha yüksek rakımda çalışma, dahili kontrol paneli ve fiyat) Dai Shava tercih edip dışarıda taktıracak olanlar var, muhtemelen biz de öyle yapacağız.
Saygılar, selamlar
Size de hayırlı olsun teslim ne zaman görünüyor sizde ? Dai shawa için çok reklamı yapılıyor forumlarda ama sorun çıkartabilen vaadedilenleri yapmadığına dair bilgiler aldım sanayiden biraz tamkinliyim bir malum site forumunda klup var orada da bunu dile getirenleri yasaklıyorlar hemen biraz güven sorunum var bakalım biraz daha araştıracağım.

Saygılar, selamlar
sizde de hayırlı olsun teslim ne zaman görünüyor sizde ? Dai shawa için çok reklamı yapılıyor forumlarda ama sorun çıkartabilen vaadedilenleri yapmadığına dair bilgiler aldım sanayiden biraz tamkinliyim bir malum site forumunda klup var orada da bunu dile getirenleri yasaklıyorlar hemen biraz güven sorunum var bakalım biraz daha araştıracağım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR