Erciyes Dağının Zirvesine Jip ile Tırmanmak

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan vetvadi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 60
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 24,171
Ynt: Erciyes Dağının Zirvesine Jip ile Tırmanmak

1989 yılı 29 ekim tarihinde şimdiki telesiyej istasyonunun oraya 1972 model ford taunus GXL bir aracı çıkardık, fakat son metrelerde artık arabayı daha çok itiyorduk, çünkü belli bir yükseklikden sonra aracın çalışma düzeni bozuluyor, karbüratörde hava ayarlarının değiştirilmesi gerekiyor, resimler dia olduğu için şu an yollayamıyorum ama daha sonra ekleceğim...

Etiketler

ERCİYESE DAHA ÖNCE PAJERO İLE BİR KAÇ DEFA TIRMANDIM AMA ZİRVEYE YÜRÜYEREK BİLE ZOR,KAYSERİDE OFFROAD İLE İLGİLENE BİR GRUP ARKADAŞ VAR ONLARLA ZAMAN ZAMAN ERCİYES CİVARINDA OFFROAD GEZİLERİ YAPILIYOR,BİRDE KULÜP VAR AMA ÇOK AKTİF DEĞİL.ÇIKILABİLECEK EN YÜKSEK NOKTA KRATER CİVARINA KADARDIR.ODA ANCAK TEMMUZ-AĞUSTOS AYLARINDA OLBİLİLR,ROTA 1. TELEFERİK İSTASYONU ALTINDAN TIRMANARAK ÖNCE 2.İSTASYONA ULAŞIRSINIZ DAHA SONRA YUKARI DOĞRU BOZUK YOLLARDAN KRATERE KADAR ULAŞABİLİRSİNİZ.MUHTEŞEM BİR MANZARA SİZİ BEKLİYOR,YÜRÜYEREK 150 -200 METRE TIRMANIRSANIZ,KAR BLOKLARI (TEMMUZDA)VE PINARLARA ULAŞIRSINIZ SUYUNU MUTLAKA TADIN,FOTOĞRAF MAKİNANIZI UNUTMAYIN

Mustafa bey gereken açıklamayı açık bir şekilde yapmış. Tırmanışı yapabilmek için hava şartlarınıda göz önünde bulundurmak gerekiyor. Eğer ki gereken yerlerden izinimizi alırsak buda güzel olur. Una giderken evdeki bulgurdan olmamak gerekiyor. Macera arıyor isek canımızı tehlikeye atmamak gerekiyor. Herşeyi ölçüsünde kullandığımızda güzel olur. Belgeselde profesyonel bir dağcının maceranın biraz daha ötesine gittiğinde ayak parmaklarının tamamının donduğunu izledim. Onun için bisiklet ya da jeep o kadar önemli değil. Önemli olan bizleri dik tutan ayaklarımız, bugüne kadar yaşamamızı sağlayan beynimizle tırmanış yapmak daha doğru diye düşünüyorum...

İyi akşamlar;
Harun bey'in de anlattığı gibi erciyes dağına jiple tırmanmak ancak bir yere kadar mümkün.
Bunu 3-4 sene kadar önce yaz aylarında 87 model nivam ile denedim.Ancak 2750 metreye kadar çıkabildik zira önümüze kuzey cephede erimeden kalmış büyük bir kar kütlesi çıktı.
Devam edebildiğimizi farzetsek bile herhangi bir aracın (en azından benim bildiğim şeytanderesi rotasından) zirve yapabilmesi imkan dahilinde gözükmüyor.Yürüyerek bile zor çıkılan bir eğimde (zirveden mütemadiyen taş düşerken) araçla hareket etmek imkansız...

Yürüyerek gidip görmediğim yerden, herhangi bir araçla geçmeyi düşünmemek lazım...

Googleearth malesef çok işe yaradığı kadar, yanlış düşüncelerede sebep olabiliyor. Eğim yeterince anlaşılamıyor. Arkadaş gözüne kestirdiği yeri burada sormakla akıllılık etmiş. Ben de, googleearth den çıkardığım bir çok rotada saplanıp kaldım.

Zirve de olmak iyidir ancak, özellikle dağların, mümkün mertebe bakir kalması açısından, araçla çıkışına izin verilecek yollar olmaması gerektiği kanaatindeyim. Ne yazık ki, araçla çıkılabilen yerler, bir süre sonra çöplüğe dönüşüyor. Malzemesini sırtında götüren insan çöpünü, toplayıp yine sırtında indiriyor ama, araçla giden toplamak yerine orada bırakıyor(Gerekli özeni gösteren arkadaşlar olduğunu biliyorum, kendilerini tenzih ederim). O sebepten, akıllardan, zirvelere araçla çıkmak kısmını çıkarmayı şiddetle tavsiye ve rica ederim...

Bunların dışında, Erciyes e(zirveye), herhangi bir rotadan , Herhangi bir araçla tırmanmak mümkün değildir... Kaldı ki, dağcıların büyük bir kısmı bile tam anlamı ile zirveye çıkamamaktadır... Zirve olarak tırmanısın bitirildiği yerin yanında çıkması tavsiye edilmeyen(gevsek bir yapısı vardır)bir yükselti daha vardır. Erciyes, zirve anlamında tam tatmin edemeyen bir dağımızdır...

ciddi hazırlanmş bir 4 çekerle (jeep atv vb.)çıkıla bilir ama rotay iyi tutmak lazım kolay gelsin

Benim tırmandığım şeytanderesi rotasından bırakın jeep-atv yi paletli araçla bile çıkamazsınız.Diğer rotaları görmediğim için birşey diyemem.

şeytan dan da, süt dondurandan da çıktım...

çok iyi hazırlanmış bir aracı havadan bırakabilirsiniz... :p

Havadan bırakacaksanız aracı çok iyi hazırlamaya gerek yok.
Hatta sadece hazırlamaya bile gerek yok. ;D

Güzel başlık wesselam ... çıkılamasada çok iyi beyin fırtınalarıyla fikir alıverişi yapmış arkadaşlar.. bir işi başarmak için önce Hayal edebilmek gerekir sözünü hatırladığımızda ilk adım için oldukça iyi olmuş... paylaşım ve katkılar için herkesin eline koluna sağlık :smiley:

erciyese jeep le cikma kisimini once bi unutun..haa bisiklet derseniz orasi kolay.haa cikista gecekten bir efor sarfetmeniz gerekecektir.bir noktaya kadar bacaklariniz la,pedal gucuyle ciktiginiz farz edersek,geri kalani da bisiklet omuzda tirmalamaniz gerekecektir.inis,...inis kolay ama gercekten free down hill tecrubeniz varsa.bazi noktalardaki rampalarin inis acisi baktiginizda bile yurek kaldirmazken,bisiklet uzerinde yeterince tecrubasi olmayaninda oraya cikmasi bosa hamallik yapmak olacak,zevkden cok iskenceye donecektir.haaa ilk ben erciyese bisikletle ciktim hiiiyaaaaaaaa demek isteyenler icin birsey diyemem.oda ayri bi heves...:smiley:)
bir isi yaparken ne kadar zevk aldiginiz vede bu isi baskalarininda tehlikesizce yapabilmesine de onderlik edebilmelisiniz.bu benim dusuncem...tahtaliya vede bakirliya ilk bisikletle cikip da inen birisi olarak.
allah yardimciniz olsun..
jeep kisminida fazla kafaniza takmayiniz....
konuda goruntusu olan LADA NIVA icinde diyecegim sudur,o arac duz arazi ve buz icin gelistirilmistir.motor gucu tirmanmaya yetmez.tirmanis icin kullanacaginiz arac ancak kayak pistlerini duzlemede kullanilan paletli aparatlar olabilir ki,onlarda cok buyuk.hepsinden guzeli kardes gidin alin bir karmotorsikleti ve onunla deneyin.hic fazlaefor sarfetmezsiniz.caninizda emniyette olur bi yere kadar.
ama unutmadan...bir aparat var ki 4 tekere takilan ve tanesi 3500 $ ( civari olan ve 4 tane gerekli) palet sistemi.bunu herhangi bir jipe takarak kar vs uzerinde rahatca gidiyorsuunz.iste bu aparati alipda takar ve de cikarsaniz sadece tebrik etmek duser....heheheheee.
foto varrsa yukleyeyim.
[attachment=1]

ayrica birde soyle bir aparat ile calisan bir cross motoru sahibi olursanizda,burada sadece yine tebrik etmek duser bize...
ARTIK BU CAGDA OLMAZ DIYE BIRSEY ASLAAA YOKK, VEEE
IMKANSIZ ise biiiiiiiraz ZAMAN ALIYOR O KADAR...teknolociiii saaaagolsuun bubaaa..

[attachment=2]

Hummvonmattracks

Explorer snow bike 17

[attachment=1]
buda bacagina guvenen erkekler (!) icin snow track dag bisikleti icin.bunulada binerek cikabilecek yakisiklilar(!) icuun.
buyrun seciniz...
hehehhhheee:smiley:)

ktrack snowbike 2

Yukarıdaki fotodaki tekerleklerine kar paleti takılı aracın çıkması kesinlikle mümkün deyil, erciyese geliştirilmiş özel çivili lastikli motorsiklet ile çıkmayı 15 sene önce denedim, erciyese şeytan kulvarından 6 defa, kuzey kulvarından 3 defa çıktım dağı çok iyi tanıyorum ama sorun sanıldığı gibi motor güçlerinde deyil, sorun, araç eğime vurulunca, buz üstünde gitmiyorsunuz, merdiven gibi buza tırmanmaya başlıyorsunuz ve aracın ağırlığına birde motorun çekiş ivme gücü binince araç buzu parçalayarak patinaja kalkıyor, araç buza tutunamıyor, bunun için denemeyi geceleyin buzun gerçekden don olduğu saatlerde yaptık ama sonuç hüsran, bir müddet sonra buzun sertliği motor gücüne yeniliyor, ve patinaj......

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=5]
jeep lada ve land den sonnaaa birde sikilanlar icin sandelyemiz mevcuut..
erciyes zirveye biiiir ikiiii.:smiley:)

83a8af768008

MA 00187 XL

Db Mattracks 0141

Tankchairfx4

MOUNTAINBIKER' Alıntı:
jeep lada ve land den sonnaaa birde sikilanlar icin sandelyemiz mevcuut..
erciyes zirveye biiiir ikiiii.:smiley:)
güzel fotoğraflar .. paylaşım için teşekkürler ...
defender ın sırtındaki yakıt bidonlarından .. böyle durumdaki sarfiyatı tahmin etmek kolay gibi ;D

Geçen sene sağlık ve sosyal yardım bakanlığı köylerde hizmet vermek için bir düzine 4x4 ambulansa bu paletlerden taktırdı, televizyonların önünde karlı bir ortamda, hasta bir köylüyü kasabaya götürme şovu düzenlendi ve araç yol kenarlarındaki arka düştü ve çıkamadı çıkarmak için traktörle çektiler, sonuç kar paletleri resimlerde güzel ama uygulamada fiyasko...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR