Ermenistan"a Aracla Güvenle Gidip Gelebilirsiniz. Gezi Notları.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kinstd Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,422

kinstd

Ana Kamp
yıllar önce ermenistan a 2 kez gitmiştim.
önceden rüşvet dönüyordu yıllar önce son gittiğim de ermeni memur benden 20 dollar vergi bahanesiyle para almıştı. o olaydan sonra 3-4 yıl boyunca gitmedim ermenistan a

şubatta gürcüstan üzerinden ermenistan a gittim
ardahan aktaş sınır kapısı en yakın kapıdır
aktaş tan bavra ermenistan sınırı 100 km
aktas türk sınır kapısından yerevan ise 245 km

bavra ermeni sınır kapısından girdim
gümrük görevlileri bana hiçbir ülkede davranılmayacak kadar iyi davrandılar
pasaportum da daha önce 2 kez azerbaycan a gittiğime dair vizeler vardı.
komutanın odasına davet edildim.
bana neden azerbaycan a gittiğim soruldu ermenistan a neden gidiyorsun diye sorular soruldu
azerbaycan a gezmek için gittiğimi ermenistan a da turistik gezi için gittiğimi söyledim.
bana ülkemdeki memurlardan daha iyi davrandılar.

önceden rüşvet vardı ve şimdi vergiler de düşürülmüş.
4 yıl öncesinde gir çık 100 dollar para gidiyordu şimdi araba yol vergilerini yazıyorum

vize 3000 dram (6 dollar)... yani 35 tl....kapıda ve internette yapılıyor
araca sigorta yaptırdım. 3000 dram da o 35 tl de ona verdim 10 günlük sigortaya
ASWA bu adresten sigortayı ruhsatınız ve araç sahibinin kimlik bilgilerini göndererek sigortayı yapabilirsiniz.

biri yol yıpranma diğer ekolojik vergiye
3950 dram + 5500 dram olmak üzere=9450 dram... yani 100 tl civarında yol ve ekolojik vergi verdim

önceden çıkarken 20 dollar alıyorlardı o kalkmış.kısacası çıkarken vergi ödemedim
rusya bana sıkıcı geliyor kimse ingiliz

herhangi bir ırkçılığa maruz kalmadım halk gayet medeni.
diyeceğim güvenle gidip gelebilirsiniz.

Etiketler
bazen tabi öyle bir duyguya kapılıyorum düşman ülke diye insanın aklına geliyor sizi zora sokmak için bi şeyler yapabilirler fakat öyle kötülük insanlar değiller. en azından üst düzey insanlar öyle değiller.

mesela kötüsü nahcivan da basıma gelmisti
nahcivan a gittiğimde azeri neden ermenistan a gittiğimi sormuştu. ama vizeyi vermişti
ama nahcivan da vize verdiler ama her gittiğimde arabamı gıcıklık olsun diye 1 saat boyunca aramışlardı

azerbaycan bakü için gittiğimde ise
2 farklı azerbaycan konsolosluğu ermenistandan dolayı vize vermemişti.
bir de yolda ehliyetime el koymuşlardı. yolları bilmediğim için ceza yemiştim 2 kez.
son azerbaycan a gittiğimzde polis 50 dollar rüşvet almıştı.

azerbaycan da iyi ama çok olumsuzluklar yaşamıştım
ermenistan da yol ücretleri çok fazlaydı bu düşürülmüş
eski dönemde ermenistan da çıkarken 20 dollar fazla yol parası adı altında şeytanlık yapmıştı
sadece ermenistan da rüşvetin kalktığını anlatmak istedim.

memnun olmadığım ülkeler
iran nahcivan azerbayan memnun değilim.
iranda depodaki mazota depon bos olsa bile para alıyorlar
yok ona vergi buna para diye bir sürü para çıkıyor.
ve arabanını da gıcık bir sekilde arıyorlar

rusya ukrayna dan memnundum
ukraynalı bana iyi davranmıstı
rusya da sadece bir belge imzalatıyorlar onun yapılması biraz uzun suruyor o sinir bozucu
bir de polis rüşvet istiyorlar gümrükte değil yoldaki polis
ama vermeyince bırakıyor

gürcüstan da son zaman can sıkıcı olay
sigorta ve gürcü polisinin olmadık yere acıgını arayıp ceza yazması
ama kurallara uyarsnız ceza yapmıyorlar.

ırak da giriş parası 45 dollar ıstıyolar.
çıkarken belge para istiyorlar
o da cok sinir bozucuydu.
iran ırak gibi gelişmemiş ülkelere gidilmez.

yunanistan bulgaristan gibi ülkelerde sorun yok.
yunanistan uluslararası ehliyeti sorun ediyordu ama artık kalktı cipli ehliyetlerimiz çıktı ya.
gelişmiş ülkelerde sıkıntı sorun stres yasamıyorsunuz.

1 lari 2 tl
1 tl 0.93 dram

en yakın yerden gürcüstan üzeri aktaş sınır kapısından gireceksiniz.
gürcüstan da mazot ermenistanla hemen hemen aynı.
gürcüstan da ucuz yerlerde mazot 2 lari yani 4 tl
ama genel olarak yerlerde 2.15 lari ile 2.30 lari yani 4.30 ile 4.60 tl arasında gürcüstan da.
ucuz veren heryeri de bulamıyorsunuz.

ermenistan da mazot ve benzin fiyatları
mazot 430 dram benzin 420 dram
ama ben ucuz bir yerden yerevan ın girişinde bir yer vardı ordan almıştım
benzin 390 dram dizel 400 dram baska ucuz bi yer bulamadım
430/93= 4.62 tl ucuz yere rastlarsanız bulmak zor 400/93= 4.30 tl den almıştım ama tavsiyem gürcüstan dan depoyu doldurun.
dönüşü cep kalan parayla dediğim yerden alırsınız.

gürcüstan ın lpg si rezil ama ermenistan ın lpg si nasıl bilmiyorum. fakat 200 dram olarak gördüm
denedikten sonra size söylerim lpgli aracla gitmedim dizel araçla gitmiştim.
lpg:2.15 tl

parayı cevirirken gümrük içinde cevirebilirsiniz.
gürcüstan ve bulgaristandaki gümrüklerdeki gibi parayı değer kaybettirerek bozmuyorlar.

evet gürcüstan üzerinden gittim çıldır aktaş sınır kapısından çıktım 100 km sonra bavra sınır kapısından girdim
irandan gidilmez hem uzak hem de iran bir sürü belge istiyor vergi istiyor sinir bozucu yani

Ermenistan ile ilgili ilgili olarak karayolları sınırının da açılması malumlarınız olduğu üzere söz konusu ve belki de Zengezur koridoru üzerinden Azerbaycan a da gitmek mümkün olacak. Takipte olmaya devam

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.