Ermenistan'da 13 Gun - Mayis 2018

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan grkn-sa Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 72
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,640
Johannesburg 30 senelik bir realite :smiley:.
Mesut Bey, insan ilk defa gordugu bir ulkede, her gordugu seye dikkat ederken, ne yazik ki yasadigi ulkede gunluk yasantinin getirdigi bir aliskanligin icine dusup farkindaligini kaybediyor.
.

Size hemen özelden cevap yazayım dedim ama 40 dakika içinde pes ettim. Sanırım konu ancak yüz yüze konuşulabilecek hacme sahip. :yum:

Yazılarınızda yemeklere yer vermeniz çok sevimli. Ben de yazsam aynisini yapardım.
Ama şu anda bulunduğumuz boylamda bilerek atladığımız öğle öğününe pek uymuyor. :p

.

Son düzenleme:

Etiketler

.

Size hemen özelden cevap yazayım dedim ama 40 dakika içinde pes ettim. Sanırım konu ancak yüz yüze konuşulabilecek hacme sahip. :yum:

Yazılarınızda yemeklere yer vermeniz çok sevimli. Ben de yazsam aynisini yapardım.
Ama şu anda bulunduğumuz boylamda bilerek atladığımız öğle öğününe pek uymuyor. :p

.
Mesut Bey; umarim bir gun bir yerlerde karsilasir, uzun uzun sohpet ederiz.

Ah bu yemek fotograflari!! :tongueclosed: Oyle degisik yemekler yiyince tadini paylasamadik bari goruntusunu paylasalim diyoruz. Tamam ogle yemegi saatine yakin koymayacagiz yemek fotograflarini. Soz ;)

Gürkan Bey, Azerbaycan vizesi için aşağıdaki linkten giriş yapabilirsiniz. Ancak Azerbaycan'a gitmeyi düşünüyorsanız, pasaportunuzda Ermenistan girişi görürlerse ülkeye almıyorlar diye duymuştum. Konsolosluğa danışılıp teyid alınması yerinde olur.
ASAN Viza (e- Visa)
Ferhat Bey; link icin tesekkurler. Internetten arastirdigimiz kadariyla Azerbaycan, Ermenistan ile arasinda sorun olan, Nagorno-Karabag bolgesine gidenlere kesinlikle vize vermiyor. Ermenistan'da gerek yollardaki afisler ve gerekse halk, Artsakh Cumhuriyeti olarak adlandirilan bu bolgenin gorulmeye deger oldugu konusunda cok reklam yapiyorlar. Bir ara bolgenin cok yakinina kadar gidince niyetlenmedik degil ama ayrica vize almak gerektigini ogrenince vazgectik.

Etchmiadzin'den sonra Vagharshapat'in hemen disindaki 7. yuzyildan kalma Zvartnots Tapinagi'na gittik. 1300AMD/kisi

1 20180523 135003

Dis duvarlari yikilmis olan Zvartnos Katedrali'nin ortasindaki yuvarlak salonun sutunlari.

Kral III. Trdat'in Ermeni Apostolik Kilisesinin kurucusu St. Grigor Lusavorich ile gorustugu tarihi yerde yapilan katedral, St. Grigor'un ruyasinda gordugu meleklere (Zvartuns) ithafen Zvartnots olarak adlandirilmis.

2 20180523 140346

Katedralin orijinal halinin maketi.

3 20180523 140936

Katedralin cevresinde yer alan ve genis bir alana yayilmis olan yasam alanlari.

4 20180523 135944

Gunes saati.

Daha sonra sehrin 15km kadar disindaki Metsamor Muzesi ve Metsamor kalesi kazi alanina geldik. Giris 1000AMD/kisi. Fotograf icin ayrica 1000AMD daha istedikleri icin fotograf cekmedik. Burasi MO 5000 ile MS18. yuzyil arasinda insanlarin yasadiklari bir bolgeymis. Neolitik donemden kalan daire seklinde dizilmis taslar burasinin bir astronomi gozlemevi olabilecegini dusunduruyormus.

Biz kazi alanini gezerken kara bulutlar gelmeye ve gok gurlemeye baslamisti. 16:00'da Metsamor'dan ayrildik. Bu civarda gecelemeye uygun yer bulamadik. Vagharshapat'a geri donup buraya gelirken atladigimiz Byurakan kasabasina gitmeye karar verdik.

Byurakan'a vardigimizda saat 17:30 olmustu. Byurakan astronomi gozlem evini gormek icin gelmistik ama bu saatte hala daha acik olacagindan emin degildik. Kapidaki emniyet gorevlileri bir kadina telefon ettiler. Kadin gozlemevini bugun gezebilecegimizi ve ucretinin kisi basina 6000AMD (€10.7) oldugunu soyledi. Kabul ettik. 15 dakika sonra gozlemevinin sefi, Astrofizik Profesoru Gamu geldi. Bizi buradaki 5 teleskopun 2.6m boyundaki en buyugune goturdu 40.3303 44.2696

1 20180523 172042

Toplam 5 teleskopun oldugu gozlemevi.

Byurakan gozlemevi unlu Ermeni astrofizisist Viktor Hambardzumyan'in girisimiyle 1946 yilinda kurulmus. 2.6m capinda lensi olan bu Cassegrain reflector Sovyetlerin ikinci en buyuk teleskobu olmus ve uzun yillar da oyle kalmis.

2 20180523 183112

Teleskopu degisik eksenlerde donduren tabani.

3 20180523 184147

Teleskop, yildirim dusmesi ihtimaline karsi bulutlu havalarda otomatik olarak kapaniyormus. Ne yazikki biz gezerken de kapaliydi. Bu bolgede hava cogunlukla bulutlu oldugu icin teleskop ancak yazin 2 veya 3 ay calisabiliyormus.

Profesor Gamu bize 1 saate yakin bilgi verdi. 1 saatin sonunda bize telefonda soylendigi uzere toplam 12 000AMD olan ucreti vermek istedigimizde Profesor cok fazla diyerek sadece 6000AMD aldi. Hayatini bilime ve bu kucuk kasabadaki gozlemevine adadigi her halinden belli olan Profesor Gamu, gerek derin bilgisi gerekse dostca yaklasimi ile bizi cok etkiledi.

Byurakan Kasabasinda gecelemeyi dusunuyorduk ama bir yamaca kurulmus kasabada duracak bir duz alan bulamadik. Bunun uzerine 28km otedeki Yerevan'a geldik. Geceyi burada bir sokakta gecirdik. 40.19047 44.46845

Gezdiğiniz gözlemevi, 2.6m çapıyla çok büyük bir teleskop barındırıyor. Ermenistan'a gidersem benim için de mutlaka ziyaret edilecek yerlerin başında gelir. Şu an Türkiye'deki faal olan en büyüğü 1.5m ama Erzurumda 4m ile çok büyük bir teleskop inşa halinde.

Son düzenleme:

Gezdiğiniz gözlemevi, 2.6m çapıyla çok büyük bir teleskop barındırıyor. Ermenistan'a gidersem benim için de mutlaka ziyaret edilecek yerlerin başında gelir. Şu an Türkiye'deki faal olan en büyüğü 1.5m ama Erzurumda 4m ile çok büyük bir teleskop inşa halinde.
Erzurum'da bir gozlemevi yapildigindan haberimiz olmamisti. 4m lik teleskop gercekten gormeye deger. Umarim yapimi tamamlandiginda gormek isteyenlere "yassak hemserim" demezler!. :tongueclosed:

24 Mayis 2018 Persembe
MO 782'de kurulmus olan baskent Yerevan, 1 milyondan biraz fazla nufusu barindiriyor.
Genellikle daglik olan Ermenistan'da ,990m yuksekligiyle Yerevan, ulkenin gezdigimiz bolgeleri icinde en alcak yeriydi. Bu nedenle de iklim burada diger bolgelere gore daha ilimandi.
Bu sabah Yerevan'a bakan bir tepenin uzerine kurulmus olan Ermeni soykirimi aniti ve muzesini gezdik. 40.185101 44.55815

Giris ucretsizdi.

1 20180524 121319

Ermeni Soykirimi Aniti.

2 20180524 121620

Anitin ortasindaki sonmeyen ates.

3 20180524 120858

Ermeni soykirimini kinayan ulkelerin adina dikilmis agaclar.

4 20180524 122833

Muzeye girer girmez dev bir Turkiye haritasiyla karsilasmak sasirtici oldu.

5 20180524 125639

Tarih sirasiyla dizilmis panolarda olaylar anlatiliyor ve fotograflar sergileniyordu.

Muzeden karisik duygular icerisinde ciktigimizda oglen olmustu. Sehirin dis mahallelerine dogru bir yol uzerinde bir restaurant/ otel gorduk. Onunde genis park yeri vardi. Sis kebap ve sis kofte ismarladik (4500AMD) .

6 20180524 152211

Yemeklerimizi beklerken sevimli garson kiz bize yandaki bahceden atistirmalik olarak bunu getirdi :smiley:

Yemekten sonra 1000AMD verip buradaki odalardan birinde dusumuzu aldik. Geceyi de buranin park yerinde gecirdik.40.23542 44.55815

Güzel bir gezi, herzaman ki gibi güzel resimler ve değerli bilgiler. Anı şehri harabelerini gezerken Ermenisten sınırına kadar yürümüştük. Sınırı geçip biraz gezmek isterdim ama sınır kapısı yoktu.
Anı şehrinden geçen Ipek Yolu üzerindeki bu resmi eşim ve ben çok severiz. Bu resmin arkasında Ermenistan nöbetçi kulesi görülüyor.
ANI

Tekerlerin somunlarını sökme sorununu bir kaç defa yaşadım. Yıllardır somunları tamirciye sıktırmam. :smiley:Yanımdaki tork anahtarı ile, aracın kullanım klavuzundaki NM verilerine göre sıkınca sorunu bir daha yaşamadım.

Son düzenleme:

Güzel bir gezi, herzaman ki gibi güzel resimler ve değerli bilgiler. Anı şehri harabelerini gezerken Ermenisten sınırına kadar yürümüştük. Sınırı geçip biraz gezmek isterdim ama sınır kapısı yoktu.
Anı şehrinden geçen Ipek Yolu üzerindeki bu resmi eşim ve ben çok severiz. Bu resmin arkasında Ermenistan nöbetçi kulesi görülüyor.
Ekli dosyayı görüntüle 508574

Tekerlerin somunlarını sökme sorununu bir kaç defa yaşadım. Yıllardır somunları tamirciye sıktırmam. :smiley:Yanımdaki tork anahtarı ile, aracın kullanım klavuzundaki NM verilerine göre sıkınca sorunu bir daha yaşamadım.
Huseyin Bey; guzel sozleriniz icin cok tesekkurler. Dediginiz gibi ne yazik ki Ani oren yerinden Ermenistan'a gecis olmadigi gibi Ermenistan sinirina cok yakin olan bir kalintiyi gezen turistlere Ermeni askerler tarafindan ates acildigi konusunda bir bilgilendirmeye de rastladigimizi hatirliyorum.

Tekerlek somunlari ders oldu. Artik biz de tedbirimizi aliyoruz.

25 Mayis 2018 Cuma
Bu sabah Zafer Parki'na gittik (Victory Park). Parkin genis ve parasiz park yerine aracimizi biraktiktan sonra parkin icindeki Ermenistan'in Anasi (Mother of Armenia) heykelini gorduk.

1 20180525 113529

Ermenistan'in Anasi heykeli.

Heykelin altinda bir de muze vardi. Muze gorevlisi hanimlar giris bedava diyerek muzeyi gezmemiz icin bizi adeta zorladilar. Muzedeki kisiler ve fotograflar bizi cok ilgilendirmedigi icin zaten kucuk bir salondan ibaret muzeyi biraz da kadinlari memnun etmek icin cabucak gezdik. Ama bedava diyerek bizi zorla soktuklari muzeden cikarken ayni hanimlar onumuze yardim kutusunu dayayinca biraz bozulduk.

2 20180525 114516

Heykelin altindaki muzenin girisi

3 20180525 120412cropped

Ermenistan'in flamasi. Ortasinda Agri Dagi, tepesinde Nuh'un gemisi ve de geri cekilen sel sulari betimlenmis.

Zafer Parkinda biraz dolastiktan sonra parktan cikip fazla uzakta olmayan Cascades denen sehrin kat kat inen unlu merdivenlerine geldik.

4 20180525 130932

Cascades ve sehir manzarasi.

5 20180525 131941

Her bir kat heykeller, havuzlar, ve ciceklerle suslenmisti.

6 20180525 132552

Medivenlerden inince asagida bir suru ilginc heykelin oldugu guzel bir park vardi.

7 20180525 134111

Cascades in asagidan gorunusu. Iki taraftaki at heykelleri at nallarindan yapilmis.

Oglen yemegimizi bir acik bufe restoranda yedik. Etli lahana ve yaprak sarmasi aldik. Gercekten cok lezzetliydiler. Bundan sonra her firsatta her yerde lahana sarmasi yer olduk. Yemekten sonra poncigi ile meshur olan Grand Candy denen yeri epey bir yurudukten sonra bulduk.

8 20180525 151335

Ici vanilyali, cilekli, muzlu veya cikolatali krema ile doldurulmus ponchik (100-120AMD).

9 20180525 162602

Buradan sadece yayalara ayrilmis olan Kuzey Bulvari'na (Northern Avenue) geldik.

Burasi sehrin en modern ve zengin caddesiydi ve tum taninmis butikler, luks oteller ve isyerleri de buradaydi. Ayrica her kose basinda muzik calip sarki soyleyen insanlar ve bir cok cafe de buraya renk katiyordu.

10 20180525 172739

Sonra sehrin merkezi olan Cumhuriyet Meydani'na geldik. 1924'de unlu mimar Alexander Tamanyan tarafindan dizayn edilmis olan meydani Tarih Muzesi ve Hukumet binasi gibi onemli binalar cevreliyordu.

11 20180525 175431

Cumhuriyet meydani ve Tarih muzesi (solda).

Her ayin son Cuma gunu aksam uzeri Cascades'in altindaki parkta genclere folklor ogretildigini duymustuk. Saat 19:00 civarinda parka geldigimizde muzik baslamisti bile. Buyuk hoperlorlerden verilen ve bize hic de yabanci gelmeyen muzik esliginde gencler kulturlerinin bir parcasi olan milli danslarini yapiyorlardi. Isteyen herkes bu saatte buraya gelip halkanin ucuna takiliyordu. Gencler o kadar guzel ve hatasiz dans ediyorlardi ki devamli bu danslari yaptiklari belliydi. Cok kalabalik olduklari icin 5 hatta 6 ayri halka olusmustu.

O sirada ciselemeye baslayan yagmur bir sure sonra hizlandi. Seyirciler semsiyelerini acarken, biz de yagmurluklarimizi giydik. Yagmurun yagmasi genclerin hizini kesmedi. Dans edenlerden ve seyircilerden bir kisinin bile ayrilip gitmemesi buna ne kadar onem verdiklerini gosteriyordu. Genclerine, kulturlerinin bir parcasi olan milli danslarini buyuk bir hevesle ogreten Ermeni halkini bir kere daha takdir ettik (ayni sekilde Ermeni yemekleri yapan restoranda da ayni duygulari yasamistik).

Yagmur hic durmadan devam ediyordu ve hava kararmaya baslamisti.

12 20180525 193238

Istemeye istemeye ayrildigimizda siril siklam olmus gencler hala dans ediyorlardi.

En cok begendigimiz dansi internetten bulmayi basardik. Isteyen asagidaki linkten izleyebilir.
Video: https://www.youtube.com/watch?v=6dIreVbZtt0

Park yerine ulastigimizda bir Hollanda plakali camperin da burada park etmis oldugunu gorduk. Gece tamamen issizlasan bu park yerinde iki motokaravan birbirimizden destek alarak geceyi gecirdik. 40.196301 44.524601

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri