Eski Model Araç Fren Ustası...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan karakurum Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,717

karakurum

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar,
78 model bir mercedes O309'um var. Ancak son muayenede frenlerden kaldım.
Araç eski model olduğu için küçük yerlerde ustalar bakmak istemiyor.
yedek parça izmirden bulabiliyorum.
Bu araca hakettiği gibi bakabilecek iyi bir fren ustası var mıdır acaba İstanbulda?
Araçta hava destekli Hidrololik sistem mevcut.
İyi günler ve gezmeler herkese.

Etiketler
fren ustası
Bu araçlara ait yedek parça satıcısi , izmir 2. sanayi sitesinde postane ve dernek binası yakınlarında hafif ticari (kamyonet , panelvan, minibüs vs.) parçaları bulundurmaktadır . Bu satıcı ile irtibat kurabilirseniz aracınız ile ilgili tamirciler tavsiye edebilirler .
Aracınızdaki firen sistemi emme basınç takviyeli olduğunu yazmışsınız. Bilemediğim ise tekerlekler kampana mı ? disk sistemli midir. Öncelikle firen merkezinizdeki kromaj kaplamalı aksamlar prüzlenmemiş ve kromajları bozulmamış ise , tüm basınçlı orling lerini yenisi ile degiştiriniz (tamir takımı) ,( tekerlek merkezleri dahil) (temizliğe dikkat ediniz) . Hortumları kontrol ediniz . Hortum çıkışından söküldüğünde içinde bulunan hidrolik sıvısı kendiliğinden akıyor olmalı . Nadiren katmanlar arasına hidrolik sızmış ise kendi akış yolunu kapatır ve hidrolik sıvısının yolunu kapatır . Dolayısı ile tekerlek merkezine basınç iletemez siniz. Durma mekanizması disk sistemi ise , firenleriniz tutuyor olsa bile mekanik el fireniniz aynı neticeyi vermeye bilir . Böyle durumlarda arka diskler balata yatakları genellikle taşlanarak kurtulunabilir . Aşınmanın fazla olduğu durumlarda disklerin değiştirilmesinde yarar var .
Kaba ca sistemin işleme sistemini anlatmaya çalıştım . Tabi ki; En doğru olanı yenileri ile değiştirmek dir . Ancak malum markadan dolayı bir çok parçayı muadil üretim olarak bulamayacaksınız . Masrafı düşürebilmek amacı ile iş den anlayan birinden görüş almanızı tavsiye ederim . Firen bu. Bilirsiniz , şakaya gelmez .
Size kolaylıklar dilerim .

merhaba mehmet bey,
yazdıklarınız çok aydınlatıcı. araç kampanalı. ve birçok bakımı yapılmıştı. kampanalar yenilenip arka merkezler değişmişti. ve hala ayar sonrası sağ tekerlekler kilitlenmiyor. yüksek ihtimal borularda bir problem var. Ancak araç bir süredir yatıyo. yaklaşık 8-9 ay kadardır. bunun etkisinin olduğunu biliyorum.
en büyük problemim, şu an bulunduğum yerde ilgilenen birisinin çıkmaması:(
umarım kısa zamanda iyi bir usta bulabilirim.

Aynı durumdan bende çok sorun yaşadım,İstanbul Esenyurta Cumali usta isminde eski bir ustaya ulaştım hem çok dürüst ve çok uygun fiyatta iş yapıyor,telini ve sn. sitesinin hatırlayamadım,yarın ararsanız arkadaşımdan ögrenebilirim.

Ayrıca araç uzun süre yatmış ise bakır fren boruları hariç tüm plastik boruları degişin ve kampana merkezlerini de degişin,ana merkezide kontrol edin,Cumali usta size tüv de sorun olamayacak başka bir aracın daha güçlü olan ana merkezide degişme önerisi yapabilir.
Kolay gelsin,Mehmet beye de selamlar saygılar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Çevrimiçi üyeler

Geri