Eski Model Bir Arazi Aracı Alacağım, Lpg Mi Dizel Mi Tercih Etmeliyim.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan agahbagrik Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,866

agahbagrik

Yeni Üye
Yer
Istanbul, Turkey
Web
www.facebook.com
merhaba,
ben ciddi amatör seviyesinde fotoğrafçılıkla uğraşıyorum.
bazen doğada fotoğraf gezileri yapıyoruz.
bunun için satın alacağım aracın dağ keçisi olmasa bile yoldan dışarı çıkabilen bir şey olmasını istiyorum.
1998-2003 yılları arası modelde bir arazi aracı bütçeme uygun gibi duruyor.

ama yakıt ve vergi konusu kafamı karıştırıyor.
mesela aynı motor hacminde iki araçtan lpg'li olanın mı yakıt masrafı daha azdır dizel olanın mı?
aracın yıllık vergisi ne civarda olur?
ben motor hacmine göre yıllık vergi belirleniyor sanıyordum ama sanırım eski arazi araçlarında böyle bir durum yok.
çünkü 85-185 lira arası yıllık vergilerden bahsediliyor.

bir de offroadcu olarak sizce bu işlerin acemisi ve bütçesi çok geniş olmayan birisi eski offroad araçlarından uzak mı durmalı?
yoksa offroad araçları zaten zor şartlar için üretilmiştir, üstelik de sahipleri iyi bakar yaşıtı şehir araçlarından daha iyi durumda olurlar mı dersiniz? tabii ki kader kısmet ve abartı bir şekilde hor kullanılması ihtimali her zaman geçerli ama bunları göz ardı edersek genel olarak ne söyleyebilirsiniz?

şimdiden teşekkür ederim.

Etiketler
ben tekrar alicak olsam dizel bi arac bakardim suya girdiginde kafa rahat olur bi nebze ama dusunursen grand cherokee 5.2 lpg li aracim satista :smiley:

Ynt: Eski Model Bir Arazi Aracı Alacağım, Lpg Mi Dizel Mi Tercih Etmeliyim.

Selamlar
bilgim olcusunde fikirlerimi paylasmak isterim...

mesela aynı motor hacminde iki araçtan lpg'li olanın mı yakıt masrafı daha azdır dizel olanın mı?
>> tecrube ile sabittir ki, LPG li arac daha "yakıt tüketimi" daha fazladır. (hem litre hem de kurus olarak)

bir de offroadcu olarak sizce bu işlerin acemisi ve bütçesi çok geniş olmayan birisi eski offroad araçlarından uzak mı durmalı?
>> bence hayır, cok limitli butceler ile de araziye cikabilirsiniz. Ancak, hatirlatmak icin, LPG'li araclar cok daha ucuzdur..

genel olarak ne söyleyebilirsiniz?
>> Bence, fotograf gezileri icin kullanacağınız... Arazide "kasıtlı olarak" hor kullanmayacağınız araç. Hem fotoğraf fırsatları hem de yeni bir hobi sahibi olmanız nedeni ile masrafınızı kesinlikle çıkartacağına inanıyorum...

iyi gunler dilerim, reha

Günaydın,iyi pazarlar.Arkadaşların yorumlarına ben de kendi bilgilerimden katmak isterim.
Dizel araç su geçişleri için daha az risklidir ama onun da şnorkeli yoksa seviye neredeyse aynıdır.
Elbette benzinlide çok daha dikkatli geçmek gerekir,ateşleme ıslanırsa küt diye kalırsınız.

LPG li araç tüketim olarak fazladır ama fiyat olarak her zaman dizeli geçmeyebilir.(Terrano örn.)
Dizel motorun torku fazladır ama benzinli de olsa arazi araçlarında bu fark minimize edilmiştir.
Alman İngiliz Amerikan gurubu ile Japon gurubunu bu konuda ayrı tutmak lazım bana göre.

Eski ama bakımlıdır ya da bakımlı olabilir konusu biraz muallaktadır,sahibine göre değişir.
Eski sahibinin üzmeden kullandığı ama zor şartlara uyan araç,sizin altınızda ilk dakikada off olabilir.

Her zaman yazarım,ikinci elden araç almak zor değil çok çok zordur,çünkü kapalı kutudur.
Hatta eski sahibinin bile bilmediği ama sırada bekleyen sorunlar olabilir ve bunlar sizde patlayabilir.

Yine her zaman yazdığım gibi öncelikle güvendiğiniz,işinin ehli,sağlam bir servis veya tamirciniz olsun.
Sonrasında ikinci el aracınızı onun da OK lemesini müteakip alınız.

Reha beyin dediği gibi çok fazla bütçe ayırmaya gerek yok,ne kadar basit o kadar az sorun demek.
Bir de tek araç mı yoksa hobi aracı mı olacak konusuna karar verdiniz mi aracın cinsi yavaşça şekillenir.
Şahsi fikirlerim ve tecrübelerimden bazılarıdır,hayırlısı olsun.

oguzhan3434' Alıntı:
ben tekrar alicak olsam dizel bi arac bakardim suya girdiginde kafa rahat olur bi nebze ama dusunursen grand cherokee 5.2 lpg li aracim satista :smiley:

teşekkür ederim ama oradaki 5.2 sanırım motor hacmi oluyor, ben 2.0-2.5 arası bir şey bakıyorum. sürekli kullanacağım bir araç olacağı için kilometredeki yakıt masrafı benim için önemli.

reha ve ttogan beyler size de teşekkür ediyorum, arazi aracı kullanma konusunda biraz daha cesaretlendim.
sanırım gözümü karartıp girecem bu işe. bütçem 23bin tl gibi ve 18-20bin lira civarında lpg'li bir araç almayı planlıyorum.

işin gözü karartma kısmı şu oluyor, bu fiyata, kazası olmayan, temiz kullanılmış gibi duran, görünür ve hissedilir bir sorunu olmayan bir araba en fazla 2-3bin lira masraf çıkarır diye umuyorum (tabii ki çok büyük bir talihsizlik yaşamazsam) ilk sene içerisinde 2-3bin liralık bir masraf benim için kabul edilebilir bir değerdir ve canımı sıkmaz. çünkü 2-3 bin lira fazla versem de aynı sorunlarla karşılaşmayacağımın bir garantisi yok. hiç olmazsa olası arızalar ve masraflar için bütçe ayırmış olurum. sizce bu doğru bir akıl yürütme midir?

Selamlar,
"istisnalar kaideyi bozmaz" ama araba 4 4 lük olsa kimse satmaz.. yada satacak kişi "masraf yapmaz"... Yani ne kadar temiz alırsanız alın, mutlaka bir miktar masraf çıkacaktır. Bu nedenle, satınalım sonrası için bir bütçe bulundurmak da fayda var bence de.. reha

ben fikrimi soyliyim sadece bu araci ben severek aldim ama zamanla gordum ki arazi icin pekde uygun deilmis heryerinde sensor var yakiti beni asiyor aldigimdan beri 7-10 bin tl harcadim .simdi sunu yapmayi planliyorum bu araci satip bi tane temiz 10-15 bin tl ye lada niva alip cok az bi masraf edip arazide kullanicam bide 10-15 bin tl ye asfaltta kullanicagin kucuk bi araba bakiyorum.daha mantikli gibi duruyor.cunki araziye yaklasan araba herzaman asfalttan uzaklasir.ne kadar arasiye giricem diye masraf ederseniz o kadar asfaltta konforsuz bir arac olacaktir bunu unutmamak lazim.su sekilde olabilir 4low olan bir arac bakarsan biraz yukseltip mt lastiklerini takarsin snorkel ini alirsin onune de vincini koyarsin bunlar 18-20bin tl arasi standart jiplere uygulayabilicegin seyler.ucuz zannetme bunlari da masraf ve zaman alan seyler.suda unutulmamalidir ki her araziye girdiginde arac masrafini goze alarak girilmeli aks rot direksiyon kutusu amortisoru bazen kaporta hasari paranizin 2-3 bin tl sini ayiripta kalani bi arazi araci alicam dersen bence yanlis yaparsin o 2-3bin sizi kurtarmaz diye dusunuyorum.

zevkler ve renkler tartışılmazmış ama bence bu "araziye girme" (*) olayını birdaha düşünmeli, mümkünse rafa kaldırmalı.
bence bunların hiçbiri arazi aracı değil. arazi aracı traktördür.
bu aletlere jip, suv, vs denir. jip nedir bir bakın. jeep markası "general purpose" kelimesinden türetilmiş bir kelimedir (ge-e-p, jeep okumuşlar). "genel amaçlı" (yani %100 asfalt arabası olmayan daha genel amaçlı düşünülmüş) araç demektir. arazi aracı demek değildir. offroad spordur, standart kullanım değildir ve araçlar da offroad için üretilmez, sonradan ona uygun hale getirilir, maliyeti ve bir takım zararları olur (yol tutuş, güvenlik vs). araçlarınızın çıkarttığı problemlerin de mekanik bir kaza ya da hor kullanım sonucu olanlar hariç arazi ile ilgisi pek yoktur. sensör belli bir yıldan sonra bozulur çünkü araç üreticisi tarafından bozulması planlanmıştır. benim evdeki bilgisayarın bile ekran görüntüsü arada bir gidiyor, neden mi, kıllığına kondansatörün birini sıcak bir parçaya yakın koymuşlardır, üretiminden 5 sene sonra bozulsun, müşteri yeni bir bilgisayar alsın diye. tamamı mekanik olan araçlar da sonsuza dek sorunsuz çalışmayacak günün birinde tamir edilmeleri gerekecek. tabi lada nivanın tamir masrafı ile jeep grand cherokeeninki bir olmuyor, ayrı konu.

(*)tabi kışın 15-20 cm kar yağmış yollarda gezmek, bozuk yollarda dolaşmak değil araziden kastım, onlar aracın amacına uygun, yanlış anlaşılmasın asfalttan dışarı çıkarmayın demiyoruz. bu arada bu araçların hepsi "araziye" asfalttan gider, giderken de içinde siz olursunuz, vaktiniz de kısıtlıdır öyle her zaman 80-90 km/s hızla gitmek mümkün olmaz, arabayı yükseltip "arazi uyumlu" hale getirirken bunları da düşünmek lazım.

offroad konusunda pek çok şey gibi sınıflandırmalar ve kavramlara da pek hakim değilim.
2 çeker bir aracın geçemeyeceği yerlerden geçmek benim için şu aşamada yeterlidir.
yani devrilme veya saplanıp kalma ihtimalim olan bir parkura girmeyi istemem çünkü amacım aracımın ve sürüş becerilerimin sınırlarını zorlamak değil, hedefime sağsalim ulaşmak. yani offroad şu anda benim için amaç değil araç. asıl amacım fotoğraf çekmek.

mesela geçenlerce fotoğraf forumumuzdan arkadaşlarla şöyle bir gezi yaptık
http://yap-poz.com/vbfrm/showthread.php/1107-N%C3%BCzhetiye-Gezisinden-45-Kare-Tekmili-Birden
eminim o yürüyerek zor ilerlediğimiz yerlerden aracıyla geçebilecek arkadaşlar vardır aramızda, ama benim amacım orayı aracımla geçmek değil, aracımla o parkurun başlangıcına rahatça ve güvenli bir şekilde ulaşmak.

arıza konusunda gelince dediğim gibi aracı ve kendimi çok zorlamayı düşünmüyorum, yani muhtemelen tüy siklet bir offroad olacak benimkisi (en azından başlangıç olarak, ilerde ne olur bilemeyiz) zaten kendi sebep olduğum arızalar çok sorun değil, kendi düşen ağlamaz deyip gereği neyse yapacam artık, ben şu aşamada ekonomik olsun derken sorunlu bir araç almaktan çekiniyorum.

bir sormak istediğim şey ise offroad yaparken oluşan kazaları sigorta karşılıyor mu? bunu asıl şunun için soruyorum, plakadan hasar ve kaza araştırması yaptığımızda offroad yaparken oluşan hasarlar aracın siciline işleniyor mu? yoksa offraod yaparken yaşanan hasarlar sigortada ve kaskoda gözükmez ve hasar ne kadar yüksek olsa da araç sahibi cebinden mi karşılar? yani kaza/hasar sorgulaması temiz olan bir araç aslında offroad yaparken çok kez (hatta aşırı) kaza yapmış olabilir mi?

offroad konusunda pek çok şey gibi sınıflandırmalar ve kavramlara da pek hakim değilim.

http://www.youtube.com/watch?v=Tpjj5ow9gs4 (bu sitede takılan arkadaşlar böylesini yapmıyorlar ama offroadtan kasıt genelde kış ortası pikniğe gitmek değildir. hatta çoğu kişinin yaptığı bunun uzaktan yakınından geçmez, ama arada bir çamurda araba yüzdürmekten zevk alan arkadaşları görebilirsiniz. arabanın yapılış amacına aykırı olan şeyler işte bu türden şeyler. )

offroad yaparken oluşan kazaları sigorta karşılıyor mu?

hayır.

plakadan hasar ve kaza araştırması yaptığımızda offroad yaparken oluşan hasarlar aracın siciline işleniyor mu?

tamir parasını sigortadan almadıysanız işlenmez.

yani kaza/hasar sorgulaması temiz olan bir araç aslında offroad yaparken çok kez (hatta aşırı) kaza yapmış olabilir mi?

olabilir, ama o araçları görünce hemen tanırsınız expertiz raporu bile lazım olmaz. üzerinde aracın tasarlandığından çok daha büyük bir lastik ve orjinalinin 1.5-2 katı kadar yerden yükseklik olur.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri