Esnek Solar Panelleri Sudan Ucuz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan fatatug Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 92
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 25,561
Sakıncası yoksa adınızı soyadınızı, Firmanızın, dükkanınızın adını paylaşabilirmisiniz

LG-K220 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alışverişte güven sorunumu yaşıyorsunuz? Para verip de mal alamayacağınızdan mı endişeniz var? O zaman size son bir fırsat! Siparişinizi verin parayı mal elinize geçtiğinde ödeyin. Ürün isterse 10 gün isterse 1 ay sonra gelsin paranız cebinizde dursun. Arayın görüşelim. 0555 3243323

arkadaşlar .. herkese selam ve saygılar... 3 kişinin kalabileceği bir motokaravanda 24 saat 9000 btü klima ve buzdolabı çalıştırmak için nasıl bir enerjı sıstemi gereklidir? ( araç mercedes sprinter) herhangi bir yerden elektrik almadan araç üzerinde yeterli enerjiyi sağlamak için neler yapılmalıdır, maliyet ne kadar olur ?. kısa ve net cevaplar yazabilirseniz çok sevinirim.

arkadaşlar .. herkese selam ve saygılar... 3 kişinin kalabileceği bir motokaravanda 24 saat 9000 btü klima ve buzdolabı çalıştırmak için nasıl bir enerjı sıstemi gereklidir? ( araç mercedes sprinter) herhangi bir yerden elektrik almadan araç üzerinde yeterli enerjiyi sağlamak için neler yapılmalıdır, maliyet ne kadar olur ?. kısa ve net cevaplar yazabilirseniz çok sevinirim.a

.
Aşağıdaki malesef net ve tek cevabın resmidir. ;)

Large

Son düzenleme:

arkadaşlar .. herkese selam ve saygılar... 3 kişinin kalabileceği bir motokaravanda 24 saat 9000 btü klima ve buzdolabı çalıştırmak için nasıl bir enerjı sıstemi gereklidir? ( araç mercedes sprinter) herhangi bir yerden elektrik almadan araç üzerinde yeterli enerjiyi sağlamak için neler yapılmalıdır, maliyet ne kadar olur ?. kısa ve net cevaplar yazabilirseniz çok sevinirim.
9000btu bana bir şey ifade etmediğinden; İnternetten araştırmam sonucunda 9000btu klimanın ilk çalışmada 1200W güç tükettiğini öğrendim. Ne kadar doğru olduğunu bilemem ama benim tahminimden düşük neyse bu değere göre düşünelim. İnvertör klimalarda istenilen sıcaklığa ulaşıldığında tüketim 100W mertebesine kadar da düşüyormuş. Gelelim karavanda bunu nasıl sağlayacağımıza, 1200W demek 10 tane 100W panel demektir. Kayıplarla ve diğer tüketimlerle panel sayısının daha da artması gerekir. TIR'dan karavan yapmıyorsak bu mümkün değil tabiki. Gelelim aküden çekilecek invertör akımına 1200W 12V aküden 100A tüketecek demektir. Burada invertör kayıpları ve araçtaki diğer cihazların tüketimi ilave edilmemiştir. 100A tüketime hiçbir akü uzun zaman dayanamaz. En az 500Ah dolayında bir akünüz olması gerekir ki bu akımı uzunca bir süre kaldırabilsin. Tabiki tüketilen bu enerjiyi yerine koymak için bir çözüm de bulmak gerekiyor. Tavana 5 tane 100W panel koyduysanız yaklaşık 30A üretebilirsiniz. Bu değer de klimanın tüketimini karşılamaktan çok uzak kalıyor. 200-300W ortalama tüketimi olan klima olsa ancak yetebilir. Tek çare EvliyaCelebi2'nin de dediği gibi dışarıdan elektrik almak. :smiley:

Son düzenleme:

Ferhat Bey..9600 btu yaklasik 2.7 kW saat enerji tuketimi demek. Demeraj vs kalkis aninda fazla guc cekebilir. Jenerator ya da harici elekrik haricinde cozum ne yazik ki yok. Mobil ozel karavan klimalari icin bile en az 3 kWlik jenerator kullaniyor.

Son düzenleme:

Ferhat Bey..9600 btu yaklasik 2.7 kW saat enerji tuketimi demek. Demeraj vs kalkis aninda fazla guc cekebilir. Jenerator ya da harici elekrik haricinde cozum ne yazik ki yok. Mobil ozel karavan klimalari icin bile en az 3 kWlik jenerator kullaniyor.
Olabilir, dediğim gibi ben de daha yüksek diye tahmin ediyordum. İnternetten bulduğum bilgi bu oldu onun üzerine yorum yaptım. 2.7kW ise durum daha felaket zaten. :smiley:
Bir ara bendeki eski tip invertörsüz 12kbtu klimanın tüketimini bir ölçeyim bari. Burada paylaşırım.

Edit: Biraz önce ölçüm yaptım. Ortam 25C iken klima 20C ayarlandı soğutma konumunda 1100W ölçüldü. Bahsettiğiniz 2.7kW belki soğutma gücü olabilir. Isı pompası özelliği ile elektrik tüketimi soğutma gücünün altında oluyordur. :rolleyes:

Son düzenleme:

Olabilir, dediğim gibi ben de daha yüksek diye tahmin ediyordum. İnternetten bulduğum bilgi bu oldu onun üzerine yorum yaptım. 2.7kW ise durum daha felaket zaten. :smiley:
Bir ara bendeki eski tip invertörsüz 12kbtu klimanın tüketimini bir ölçeyim bari. Burada paylaşırım.

Edit: Biraz önce ölçüm yaptım. Ortam 25C iken klima 20C ayarlandı soğutma konumunda 1100W ölçüldü. Bahsettiğiniz 2.7kW belki soğutma gücü olabilir. Isı pompası özelliği ile elektrik tüketimi soğutma gücünün altında oluyordur. :rolleyes:
1100 Wat - 1 saat boyunca harcansa klimadan 3753 btu karşılığı soğutma temin edilmiş olacak. Klima % 25 yükle çalışmış olacak. Sanırım hem klimacılar biraz değerleri abartıyor hem de biz tam yükte kullanmıyoruz.

Ev tipi klimalar gücünde olan klimalar ile arazide karavan ile solar panel kullanarak işlem yapmak çok maliyetlidir. Onun yerine oto akünüzü klimaya bağlayın ve arabanızı çalışır vaziyette bırakın. Solar panel kullanmak istiyorsanız panelin kaplayacağı alan karavanın çatısından fazla olacaktır. Eğer ciddiyseniz bu iş için koyacağınız sermaye 20000TL civarındadır bilginize...

Karavanlarda klima çalıştırmak için size tavsiyem araba klimasıdır. Bunu solar panelle çalıştırabilirsiniz. Fazla da maliyet tutmaz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR