Evde Elektrik Üreten Var Mı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tornado57 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 19
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 22,538

tornado57

544 547 55 81
Yer
AFYON, Dinar
Sevgili gezenbilir dostları,
bir çoğumuzun karavanına uyguladığı güneş paneli ile elektrik enerjisi üretme fikrini evinde kullanan var mı?
(Grid tie) şebeke bağlantılı sistem kurmayı düşünüyorum ufaktan,
resmi prosedir kısmı hakkında bilgi alamadım,
şebekeye pararlel üretip kullanma konusunda sıkıntı yok,
ama tüketimden fazla üretip şebekeye satma konusu anlaşma ve özel bir saat (alıcı-verici) ile oluyormuş,
tevrübesi, bilgisi, ilgisi olan arkadaşların görüşleirni bekliyorum,
saygılarımla,

Etiketler
Ynt: Evde Elektrik Üreten Var Mı?

Merhaba,

bildigim bir konuya rastlamisken cevap yazayim. Mevzuata gore bu dediginizi yapabikmek, yani cift yonlu olarak elektrik uretim/tuketimi yapabilmek icin otoproduktor lisansi almaniz gerekiyor. Bu da oldukca pahali bir lisans. Normal sartlar altinda buyuk fabrika, uretim tesisi vb gibi tesisler barindiran kuruluslarin yaptigi bir sey. Kisisel olarak almak bilgigim kadari ile mumkun degil. Ancak mevzuata bakip daha detayli inceleyip cevap donmeye calisacagim.

Soz konusu islem icin "serbest tuketici" olmaniz on sart. Serbest tuketici oldugunuzda normal hane abonesi sinifindan cikiyor ve farkli degerlendiriliyorsunuz. Bu durumda ornegin elektriginizi herhangi bir ureticiden alabilir hale geliyorsunuz. Dagitim sirketi ise sadece elektrik dagitimindan, olcum devrelerinin bakim/onarim v eisletmesinden vs. sorumlu oluyor. Boyle bir durumda pazarlik yaparak her hangi bir elektrik ureticisinden anlasmali elektrik alabiliyorsunuz. Dagitim sirketi kullandiginiz enerji miktarini olcup TEIAS'a bildirmek ile ve dogal olarak enerjiyi iletmek ile yukumlu oluyor.

Otoproduktor lisansi aldiginizda farkli bir olcum devresi kuruluyor (cift-yonlu) ve uzaktan otomatik sayac okuma sistemi (OSOS'a) dahil olabilmeniz icin iletisim ekipmani kuruluyor. bunlarin tumunun bedelleri size faturalaniyor. Bu asamadan sonra bir de gunluk olarak her saat icin enerji uretim/tuketim tahminlerinizi olusturmaniz, her gun uretim/tuketim kapasitenizi raporlamaniz vs gerekiyor. (yapmadiginizda cesitli cezali bedellerden islem goruyorsunuz, uyariliyorsunuz, en son lisansiniz iptal ediliyor)

Ozetle su an icin otoproduktor lisansi kendi bunyesinde ciddi anlamda enerji uretme kapasitesine sahip tesisler icin anlamli.

Bireysel kullanim icin mevzuatta herhangi bir uygulama tariflenmemis durumda (dedigim gibi emin olmak icin kontrol edecegim ama boyle bir uygulama var ise dahi uygulandigi tek bir ornek olmadigina cok eminim)

En guzeli yalitilmis bir sistem ile kendi enerjinizi kullanmak, mumkun mertebe depolamak, fazla kapasiteniz olursa da komsuya yardim etmek olabilir :smiley:

Kolay gelsin..

Emekli olduğumda evime yapacağım ilk iş bu olacak.. bu hükümete ne elektrik nede su parası vereceğim..dip komşum 2 katlı eve ortalama 60 tl elektrik faturası öderken.ben tek ev ve tek kişi olarak 85 tl fatura ödüyorum..akıllı sayac+led ampul+çalışsan sadece buzdolabı A++ ve sohben..bumudur adelet..

Ev için en az 15 kwa sistem kurmak gerekir, 100 x 1500 watt güneş paneli, panel şarz kontrol cihazı 500 mp, 200 x 20 = 4000 amp akü, 6000 watt inverter...Vasati maliyet 50.000 TL bilginize...

Sn gokkor,
Sn atiladi,

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim,
yeni düzenlemelerde görüldüğü üzere işletmeler için,
bize uygun değil, teekrar teşekkür ediyoorum,
saygılar

Bu uygulama yapılsa dahi geri kazanımı anca torunlarım sebeblenir :smiley: ..en azından %60 ını kendim sağlasam o bile bana yeter.bu memlekette yaşamak gercekten zor..:(:(

bende şöyle bir cevap vereyim size.evdeki eşyaları en az elektrik tüketecek şekilde dizayn eder ve seçersiniz, rahatınızdan biraz fedakarlık edersiniz, sisteminizi kurup evin ana giriş sigortasını kapatır ve elektrik işletmesiyle bağınızı kesersiniz ve onlarda siz elektrik kullanmadığınız için size fatura kesemezler dolayısıyla beleş beleş ihtiyaçlarınızı karşılarsınız.atilla bey 15 kw demiş ama sanırım evde imalat yapıyor kanımca :smiley: gerçi toplamda kullanılan eşyalarla o rakamı kesin buluruz da önemli olan en az elektriği nasıl tüketiriz ve en fazla elektriği nasıl elde ederiz

Doğrudur, ben karavana bile no-frost buzdolabı takan gördüm, tabiki çalışmıyor, çünkü inverter müsade etmiyor sadece statik dolaplara izin veriyor...
Evlerde kullanılan cihazlara örnek; Fırın 2000 watt, ütü 1600 watt, fön makinası 1500 watt, kettle 1200watt, kahve makinası 1000 waatt, elektirikli şofben 2800 watt, elektrik süpürgesi 1800 watt, otomatik çamaşır makinası 1600 watt, bulaşık makinası 1600watt, tost makinası 1800 watt, microway 800 watt, elektrikli ısıtıcı ufo tipi 2500 watt, no-frost buzdolabı 1400 watt, klima 1300 watt vb. gibi rezistans tipi çalışma prensibi aletlerin çoğundan vazgeçilebilse, neden olmasın..
Yukarıdaki liste 30 kwa, tv, recevier, müzik seti, home theatre, ev telefonu, aydınlatma, blender, mikser, ocak manyetosu, traş makinası, sivrisinek kovucu, cep tel şarzı, bilgisayar, yazıcı gibi şeyler zaten devede kulak..
Bir an için ütopik düşünün ve evdeki tüm elektrikli aletleri çalıştırın, çekilen yük 40 kwa yani 400 amp/saat, fabrika gibi maşallah...Cihazların watt'ını 12'ye bölün çıkan rakam cihazın aküden bir saatte çekeceği enerji miktarıdır...
Sonuç, alternatif enerji evde direkt kullanım için amaotisman bakımından henüz çok pahalı, biz şimdilik karavanlarda enerji sorununu paneller ile çözelim yeter....

ya aslında olabilir bir tek klima ve televizyonu çalıştıracak bir sistem olsa gene elektrik maaliyetini bir hayli fazla düşür. yatırım maaliyetide fazla olmasa gerek.

atilla bey sizin yazılarınızı takip ediyorum ve bu yazınız beni fazlasıyla güldürdü.çünkü gerçekleri söylemek (duymak) insanların pek hoşuna gitmiyor bu devirde.aslında sade bir yaşam tarzıyla herşey ama herşey mümkün ama biz insanoğlu çok açgözlüyüz ve doyumsuzuz.

Amaç tasarrufsa, yukarıda da belirtildiği gibi günümüzde mümkün değil modern bir evi sürekli aktif tutmak.

Amaç "ben kendi elektriğimi üreteceğim arkadaş" ise, tabii ki mümkün.

evimizde gerçekten ama gerçekten onsuz yapamam diyeceğimiz kaç elektrikli alet var ve acaba bunlar olmadan biz nasıl yaşıyormuşuz diye hiç düşündükmü.kaç gün tv izlemeden yaşarız, kaç gün klimasız yaşarız, kaç gün elktrikli su ısıtıcı çay makinası mikser vs vs olmadan iş yapıyoruz.aslında çok da zaruri olmayan birçok makine var elimizin altında kullanmadığımız.gerçekten ihtiyacımız olanları kullansak bence evdeki elektrik bize fazlasıyla yeter...daha düne kadar cep telefonu yoktu ama yinede haberleşiyorduk ama şimdiyse wc de bile onsuz olamıyoruz.(en azından bir kısmımız) bırakın hayatı daha sade ve güzel yaşayalım tv izlemek yerine sohbet edin, ayranı mikserle değil elle çırpın, saçınızı kurutmak yerine biraz daha erken kalkıp duşumuzu erken alalım vs vs işte.hayat bize ne verirse onu değil biz nasıl istersek öyle yaşamalıyız (ben delimiyim neyim diye de düşünmeden edemiyorum bunları yazınca)

Arkadaşım ve iş ortağım Gökhan (Muhasebeci) 2 yıldır TEK ve BUSKİ bağlı olmadan solar sistemle buzdolabı, tv, leptop, su pompası.. gibi çalıştırıp hayatı 4 yetişkinle idame ettiriyor. Sistemi parça parça ihtiyaç oldukça çoğaltarak hayata geçirdi ve devam ediyor.
İlginç ve mantığa sığmayan sistemi var
450W panel
2*135 A akü
2*72 A akü
Solar şarz cihazı kullanmıyor direk bağlı.
2 veya 3 ayda bir elektriği yetmediği oluyormuş.

Şimdi birden çok ses gelecektir, görmek isteyen olursa ziyarete gidebiliriz.

ilhan bey gayet maantıklı ve uygulanabilir bir sistem ama sadece kanaat etmek gerekiyor ve beklentilerimizi yüksek tutmamamız gerekiyor

aslında sahibinden.com da bu tür ilanlar çokça var.
http://www.sahibinden.com/ilan/is-makineleri-sanayi-elektrik-enerji-gunes-panelleri-kendi-evinizin-elektrigini-kendiniz-uretin-gunes-paneli-25000-tl-143608240/detay

bu tür sistemler henüz elektriğin ulaşmadığı dağ ve yayla evlerinde de sıkça kullanılıyor.
http://www.sahibinden.com/ilan/is-makineleri-sanayi-elektrik-enerji-gunes-panelleri-yayla-ve-bag-evlerine-ozel-paket-tv-aydinlatma-mini-buzdolabi-144556292/detay

ayrıca hem solar hem rüzgar türbini ile yapılan hibrit sistemlerde yeriniz müsaitse ( gece de elektrik üretimi için ) kullanışlı.

benim şahsi düşüncem ise; solar enerjinin maliyeti ve zamanla oluşacak bakım masrafları düşünülünce, eğer karavan-yat-dağ evi-arıcılık vs gibi solar enerji mecburiyeti yoksa ; şebeke gerilimi çok daha mantıklı...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,433
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR