Everest'e Tırmanan İlk Görme Özürlü Dağcı Ağrı Dağı'nda

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan omeronay Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 40
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,813

omeronay

Kamp II
Yer
Tokyo
Web
www.araratexpedition.com
Daha önce Everest’e tırmanan ilk görme özürlü ve 7 zirveleri bitiren ilk görme özürlü unvanlarını alan Amerikalı dağcı, yazar Erik Weihenmayer yarın ağabeyi ile birlikte Ararat Trek Expedition gurubu ile Ağrı Dağına tırmanmayı deniyor.
Gurup yarın sabah saat 8.00 de 3200m kampına ulaşmak için yola çıkıyor. Amerikalı, İranlı ve Slovenyalı dağcılardan oluşan karma gurupta Türkiye’den ekip lideri olarak Gökmen Önay bulunuyor.
Bu tırmanışta bulunan dağcıların listesi şöyle;
Gökmen Önay (Ararat Trek Ekspedisyon Gurup Lideri kardeşim Türkiye )
Erik Weihenmayer (Evereste tırmanan ilk görme özürlü, yazar Amerika)
Edwin Albert Weihenmayer (Erik Weihenmayer’in ağabeyi Amerika)
Bahar Ganjavi (Bayan dağcı İran)
Behrouz Khabbaz Beheshti (İran)
Seyed Hassan Moghimi (Bisiklet Sporcusu İran)
Blaz Groselj (Slovenya)
Tomaz Koritnik (Slovenya)
Türkiye’den 1 Amerika’dan 2, İran’dan 3 ve Slovenya’dan 2 dağcının katıldığı bu dostluk tırmanışının bütün dünya’ya barış adına bir mesaj olmasını, sevgili kardeşime ve bütün guruba başarılar diliyorum.
Fotoğraflar tırmanış başarılı ya da başarısız olarak bittiğinde bu başlığa eklenecek ayrıca yeni haberler ulaştığında bu başlık altında sizinle paylaşılacak.

Etiketler

Ynt: Everest'e Tırmanan İlk Görme Özürlü Dağcı Ağrı Dağı'nda

Doğubayazıt’ta yağmurlu hava irtifa yükseldiğinde kara çevirdi. Gurup saat 16:30 da 3200 metrede bulunan kamp yerine sorunsuz ulaştı.
Kampta hava açık zirve ise kapalı görünüyor. Bu gün 3200 metre kampında dinlenecek gurup yarın 4200 metreye tırmanış yapmayı planlıyor.
Hava durumuna göre yarın Ağrı dağında hava açık olacak.

Bu gün Ağrı dağında hava güneşli ve açık. Gurup saat 9:30 da tırmanışa başladı. Şu anda (saat 11:30 ) 3700 metrede mola veridiler.

Grup az önce (saat 13:35) 4200 metrede bulunan kamp yerine vardı. Hava açık ve güzel. Bu gece sabaha karşı zirveye ulaşmayı denemek için yola çıkacaklar.

ömer ne kadar sürede varıyorlar zirveye ?yiyecek ve yükleri katırlarmı taşıyor
sen ohh otur kardeşin tırmansın :smiley:
şaka ama başarılar dılerim iyi tırmanışlar darısı bize:smiley:
ben ıkıncı etapta soguktan donarım :smiley:

Hepsi daha önce yüksek irtifaya alıştıkları için alıştırma yapmıyorlar ayrıca performansları da iyi olduğu için biraz hızlı gidiyorlar. Ayrıca hava durumuna göre cumartesiden sonra sis ve yağmur var gecikip zirve şansını riske atmak istemiyorlar. Bu nedenlerden dolayı normalde bu gün yapılması gereken alıştırma tırmanışını yapmayıp direk kampta kalıyorlar. Ana kamp malzemelerini 4200 metreye kadar katırlar taşıyor. Ekipten bir kişinin gözleri görmüyor o nedenle buzul girişinde özel güvenlik tedbirleri alacaklar. 4200 den zirveye kadar bu malzemeleri kendileri taşıyacaklar.
Son olarak ben oturmuyorum ordan aldığım bilgileri adım adım size ulaştırıyorum. Türkiyede ilk kez Ağrı dağı tırmanışı adım adım anında size ulaştırılıyor gezenbilir sayesinde.

tşkürler sanada taa dünyanın öbür ucundan
görmeyen arkadaşımızında cesaret ve azmınden dolayı helal diyorum

Erik Weihenmayer'in belgeselleri kitapları ve kim olduğunu merak edenler resmi sitesine bakabilirler. Site adresi http://www.touchthetop.com
Hayatını ve Everest konu alan film'in bilgileri için ise bu adrese bakabilirsiniz. http://www.imdb.com/title/tt0491811/

Sabah 8:15 de toplam 8 kişilik gurubun tamamı sorunsuz zirveye ulaştı. 4200 metrede bulunan kampa geri dönen dağcılar iki saat dinlenmeden sonra saat 3:00 da 3200 metre kampına doğru inişe geçecekler. Yarın sabah 3200 metre kampından doğubayazıta ulaşacaklar.

Açtığınız linki yogun işlerimden dolayı yeni gördüm,bir solukta heyecanla okudum...Resimleri ve paylaşımlarınızı merakla bekliyorum.
Teşekkürler...

Gökmende bulunan Dijital makinenin pili donduğu için sorun çıkarmış. Pentax ile filmli çekim yapmış. Ekiptete bulunan diğerlerinin makineleri sorun çıkarmamış döndüklerinde izin verirlerse ilk o resimleri gönderecem. İzin verilmezse filmlerin yıkanıp taranmasını bekleyecez biraz gecikecek fotoğraflar. Şu anda kadar gelen tek kötü haber buydu. ;D

Fotoğrafları merakla bekliyoruz ..

Tüm ekibi tebrik ediyorum.
Görme özürlü arkadaşı, azminden dolayı ayrıca tebrik ediyor ve Allah'a şükrediyorum.
( Sabah o güneşin doğuşunu, Ağrı dağının gölgesinin ufuktaki ihtişamını görebildiğim için......)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

SON KONULAR

Geri