Evimi Satıp Karavanda Sürekli Yaşama Düşünceme Neden Sürekli Muhalefet Ediliyor?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan karagozlers Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 55
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 33,912

karagozlers

Doğa bizleri çağırıyor
Yer
Tekirdağ
Göçebe yaşam şu an çok itopik görünsede hayal değil atalarımızın çoğu göçebe değilmiydi, aslında bulunduğumuz site karavancılığı desteklemek yaymak ve özendirmek amacıyla kurulmuş olmalı ama bakıyorum Yusuf (Yaybek) karavanını satıyor herkes evinin hayırlı olmasını diliyor, ben evimi satıp karavanda yaşamaya kalkıyorum çoğu kişi muhalefet yapmaya kalkıyor ya arkadaşlar ben mi bulunduğum sitenin adını yanlış okuyorum yoksa sitenin adı gezenbilir değilde evinde güle güle oturanbilir sitesimi lütfen karar verin ve karavancılığa karşıysanız yeni bir bölüm açın veya beni bu siteden atın.

Etiketler
Ynt: Evimi Satıp Karavanda Sürekli Yaşama Düşünceme Neden Sürekli Muhalefet Ediliyor?

karagozlers' Alıntı:
Göçebe yaşam şu an çok itopik görünsede hayal değil atalarımızın çoğu göçebe değilmiydi, aslında bulunduğumuz site karavancılığı desteklemek yaymak ve özendirmek amacıyla kurulmuş olmalı ama bakıyorum Yusuf (Yaybek) karavanını satıyor herkes evinin hayırlı olmasını diliyor, ben evimi satıp karavanda yaşamaya kalkıyorum çoğu kişi muhalefet yapmaya kalkıyor ya arkadaşlar ben mi bulunduğum sitenin adını yanlış okuyorum yoksa sitenin adı gezenbilir değilde evinde güle güle oturanbilir sitesimi lütfen karar verin ve karavancılığa karşıysanız yeni bir bölüm açın veya beni bu siteden atın.

Süreyya bey herkesin yaşam biçimi farklıdır, kimseyi kararlarından dolayı yargılayamazsınız veya eleştiremezsiniz, burada herkes özgür olarak düşünce ve bilgi paylaşımı yapılan bir forumdur, sizin verdiğiniz kararlara nasıl destek olup yardımcı olmaya çalışıyorsak aynı şey bir başka arkadaşımız içinde geçerlidir,
bu bağlamda Yusuf kardeşimizin verdiği karar kendi ailesi için en doğru karardır, ayrıca karavancılıktan veya kampçılıktan vazgeçmiş değildir, en kısa zamanda bir araç alarak yine aramızda olacaktır,
burada aynı zamanda muhalefet olarak adlandırdığınız yazılar bile sizin faydanıza, hayat şeklinizi değiştirmeye karar vermişsiniz bizde karşılaşabileceğiniz sorunları dile getirmeye çalışıyoruz, neticede karavan hayatını sevmediniz veya bir sene sonra bıktınız eski düzeninize geri dönüş artık sizin için(ekstra imkanlarınız yoksa)çok zor, karavan almak için sattığınız evi karavanı satarak geri alamazsınız

Ynt: Evimi Satıp Karavanda Sürekli Yaşama Düşünceme Neden Sürekli Muhalefet Ediliyor?

Sn Sureyya bey .
Hemen bırden-bıre hayal kırıklıgına ugramayın. Forumdakı arkadaslarımızın cogunlugu yardımı ve dayanışmayı ılke edınmış kişilerlen olustugunu umuyorum. Daha durun gezgınlık ugruna aramızda ne ucuk fıkırlı ınsanlar vardır kımbılır. Tahmınım şu dur ki: Uzunca gezıler yapan arkadaslarımızın karsılastıkları bır cok olumsuzluk bırıktıırmışliklerı var , peyderpeyh bunları sıralayacaklardır dogal olarak . Ama dedıgım gıbı gezme ve gormek adına oyle fadakar fedakarlık edenler var kı; cadırlarını naylon ıle korumaya calısıp kotu havalarda bıle bu tutkularını surdurmektedırler. Karavanda devamlı yaşamaya gelınce, kendı adıma soyluyorum aaaahh ki ne ahh . Oylesınne cok ısterım kı bılemessınız her turlu karmasadan uzaklasıp , sadece dogada sadece yenı yerler gorebılmek ıcın neler feda ederdım. Yıne de aklımın bır kenarında Kessin tahtını asla yıkamayacagını bılıyorum .Ve bana umut oluyor ve o umut benı hep guclu ve zınde tutuyor. Haala fırsat kollamaktayım . Elbet bır gun. Çogumuzunda boyle dusundugunu sanıyorum. Ama bunların işlerınden ancak çoook cesur olanları basarabılırler. Kım bılır içimizdekı korkak yanımız engellıyor olabılır bu yaşanası omru. Mazeretler o kadar coktur kı , hele bır sıralamaya gorulsun , bunların ıcınde ne absut olumsuzluk orneklerı gosterılebıllır kımbılır . Yok mu bu alıskanlıklarımızdan kultuamamızın dayanılmaz hafıflıgı . İşte onun ugruna ne uyduruk olumsuz sebebler vardır. Soyledıgınız gıbı yasamayı cok ısterım . Ah daha cesur , daha sorumsuz , belkı daha ısteklı, yanında da katlanacak bır eş .
Yıne de umudunuzu kesmeyın .Boylesıne koşelı arkadaslarımızın içimide cok oldugunu umuyorum.
Saglık dılerım .

karagozlers;
Bu şekilde düşünmenize gerek yok, herkes kendine seçdiği hayatı yaşamakda özgürdür, sende karavanda sürekli yaşamak istiyorsan bu senin en doğal hakkınin, muhalefet dediğin şey, olsa olsa zorluklarını ortaya koymakdır, ama bu zorluklar ortaya koyulurkende, iki kategoride değerlendirmek gerekir.
Birincisi, hakikaten karavanda uzun süreli yaşama deneyimi olanların, bu düşüncenin zor yanlarınında düşünülmesi gerekdiğini vurgulamak istemeleri, hatta daha geniş kapsamlı düşünmek gerekdiğini vurgulamak istemiş olabilirler.
İkincisi, bu hayal herkesde vardır ama bu kararı almak bireysel olarak olanak ve cesaret ister, kendileri gösteremedikleri bu cesareti biri gösterince doğal olarak, aksi tepkilerde olabilir, buda hayatın en doğal yanlarından biri..Kimse size kasıtlı olarak muhalefet yapmış olamaz..
Yusufun olayı farklı, yusuf hem bir doğa sever ama aynı zamanda ailesine karşı sorumlulukları olan biri, onlar uzun vade de rahat etsinler diye, en sevdiği oyuncağını sattı, bunu böyle anlamaya çalışın..yusuf ve yusuf gibiler için hayat tek karavandan ibaret deyil, bunu satar yarın ekonomik olarak farklılıklar olur, bir tane daha yapar, yusuf artık bir karavan ustası, belki hayatı boyunca onlarca karavan yapıp satacak...
Sen niye kişisel fikrinden tereddüt ediyorsun, benim bir arkadaşım, ataköydeki karavan kampinginde 8 sene 6.5 mt bir çekme karavanda yaşadı, bizde akşam ziyaretlerine karavana giderdik...Yine başka bir arkadaşımız, iki senedir marmarisde bir motokaravanda, karı koca, halen yaşamakda, istendiği zaman çevrenin tüm eleştiri, ve farklı hayat görüşlerinden dolayı farklı değerlendirmeleri kimsenin umurunda deyil, onlar doğru bildikleri yolda ilerliyorlar, karavanda yaşamayı, tüm zorluklarına rağmen devam ettiriyorlar...
Bence sende kimseden etkilenmeden doğru bildiğin yolda ilerlemelisin...Arkadaşlar çıkıp karavanda sürekli yaşanabilirmi diye ilginç sorular soruyorlar, arkadaşlarda kendi düşüncelerini yazıyor, burda sizin karavanda sürekli yaşama düşüncenize eleştiri olduğunu sanmıyorum, sadece zorluğu dile getirilmeye çalışılıyordur...
Bence sen hayallerinize kaldığın yerden devam et, bizlerde bu yaşam şeklini seçenlerin neler ile karşılaşabileceklerini sadece bilgi kapsamında, tecrübelerimizi aktarmaya, ve bu yaşam şeklinde hayatı kolaylaştırabilecek bilgileri paylaşmaya devam edelim...

Süreyya bey, eleştiri biraz ağır olmuş ama haklı olduğunuz yönleri de var. Bu bölümün, karavan yaşamı, geziler, yollar ve kültürü ile anılmasını en çok isteyenlerden biriyim. Ancak herkesin ekonomik, kültürel ve felsefi altyapısı bir değil. Dolayısıyla öncelikli tercihleri de farklı olabilir. Sizin gibilerin burada çoğunlukta olmasını hepimiz arzu ederiz ama mevcut koşullar gereğince bu neredeyse imkansız. Yine de, benim ve bir çok arkadaşımın rahatsızlık duyduğumuz bir konuyu gündeme getirdiğiniz için teşekkürler.

Bence "evinizi satıp ömür boyu karavanda yaşama düşüncenize" burada hiç kimse gerçek anlamda muhalefet etmez. Aksine büyük bir saygı ve hayranlıkla karşılarız bu düşünceyi. Hayata geçirirseniz de hepimiz ayakta alkışlarız. Öncelikli amacımız karavan kültürünün tanıtımı ve teşvik edilmesidir. Ancak sizin kararınız radikal bir karardır ve ardı ardına en doğru hamleleri yapmayı gerektirir. Başlangıçta yanlış iliklenen bir düğme, geri kalan tümünün yanlış yerde olmasına neden olur. Size en başından beri "bilgi edinmek için kendinize yeteri kadar zaman tanımanız gerektiği" konusunda naçizane tavsiyelerde bulunmuştum. Ben bu işin kompetanı değilim ama "Aman sen de... Bir yerden bir an önce başla da, ne olursa olsun..." diyebilecek kadar umarsız da değilim. Pek çoğumuz değildir... Doğru ekipmanla başlayabilmek için ciddi bir birikim gerekiyor. Tavsiyelerimizin bu yönde olmasının nedeni aramızda kalıcı olmanızı istememiz nedeniyledir. Olmadık bir fiyata olmadık bir karavanı alıp bir yıl sonra "karavancılık bize göre değilmiş" diyerek aramızdan ayrılmanızı istemeyiz. Bunun örneklerini çok görüyoruz. Bu gün karavanıyla dünyayı dolaşan, 4 mevsim karavanda yaşayan üstadların hiç biri bu işe sıfırdan dört dörtlük her türlü konfora haiz karavanlarla başlamadılar. Araştırırsanız böyle olduğunu siz de göreceksiniz. Önce kiralayın, sonra "istediğinizde elinizden kolayca çıkarabileceğiniz" küçük bir araçla başlayın, ihtiyacınız olacağını düşündüğünüz bir çok şeye aslında ihtiyacınız olmadığını, hiç aklınıza gelmeyen başka ayrıntılara ise çok ihtiyacınız olacağını söylememin nedeni budur. Neredeyse tüm karavancılar gerçek ihtiyaçlarını karşılayan karavanlarına 3., 4. araçtan sonra kavuşuyor. Aksini iddia edene şimdiye dek rastlamadım. Bu tecrübelerden neden faydalanmak istemiyorsunuz onu anlayamadım? Yanlış bir karavanla başlayıp gezileri eziyete dönüşen ve bu işten soğuyan bir çok insan görüyoruz. Sizi bu şekilde kaybetmek bizi üzer.

Tüm bunlara rağmen belki de anlayamadığımız konu "sizin gerçekten çok radikal kararlar alabilecek ve riskleri de göze alabilecek kadar cesur, donanımlı ve maddi imkanları güçlü bir insan olduğunuz" konusudur. Eğer böyle ise bize de kararlarınıza saygı duymak ve hayranlıkla izlemekten başka bir şey düşmez. Bunun dışında yardımlar için hepimiz her zaman buradayız. Alacağınız kararlar konusunda yolunuz açık olsun... :smiley:

"Tüm bunlara rağmen belki de anlayamadığımız konu "sizin gerçekten çok radikal kararlar alabilecek ve riskleri de göze alabilecek kadar cesur, donanımlı ve maddi imkanları güçlü bir insan olduğunuz" konusudur. Eğer böyle ise bize de kararlarınıza saygı duymak ve hayranlıkla izlemekten başka bir şey düşmez."

Bütününe katıldığım yeterli ve doyurucu bir açıklama..
Düşüncelerinizi hepimiz adına bu kadar yalın ve güzel açıkladığınız için teşekkürler Cem bey.

;D sayın Karagözlers öyle bir salladınız ki hepimiz kendimize gelmeye başladık.Biz toplum olarak radikalleri sevmeyiz hele hele düzen karşıtlarını hiç sevmeyiz.Hemen neden olmayacağını söyleriz,çok zorlamaya gerek yok bu cümleyi herhangi medeni bir ülkede söyleseniz tam tersi bilgiler verilirdi size.
Güzel yanı bu çok ağır cümlelerinizin tamamen doğru olması,ister ekonomik zorluklar deyin,ister egolar deyin nederseniz deyin ağırlıklı olarak karavan yapımına odaklandık aslında burası gezenbilir doğa sporları,gezi ve macera sitesi .Bakın en çok mesaj atılan konulara karavan yapımı konularında.Yapılsın ama bu siteninde bizimde bu siteye geliş amacımızın önüne geçmesin.Faydası yokmu tabi ki var,karavan olmadan karavancılık olmaz,bir çok arkadaşımız bu site sayesinde karavan sahibi oldu ama öncelik verilmesi gereken bu değil macera,gezi ,yaşamın içinde olmak.Yap karavanı sat,hiç gezme kışın yap yazın sat,bu durumdan silkinip kurtulmamız lazım.
Herkesin bu sitenin adına yakışır bir şekilde hareket etmesi gerekli bence.Sat kardeşim ama Atilla abi gibide Yusuf gibide gez,hakkını ver.Özel durumlar istisna dışıdır genel oluşturmaz.Gezmeyecekmisin o zaman ben satıcıyım de bizde ona göre hareket edelim,sen yapacaksın satacaksın diye kendimizi parçalamayalım, biz insanlara çok sevdikleri bir oyuncağa,hobiye,yaşam tarzına destek olacaz diye en samimi duygularla yaklaşıyoruz.
Bu fikirlerim de yalnızca beni bağlar,yanlış anlaşılmasını istemiyorum.

Bir aileye sahipseniz (eşiniz,çocuklarınız varsa) bütün hayatınızı sürekli karavanda geçiremezsiniz.
Ailenin temelini oluşturan bir bireyseniz hele, bu söylediğiniz şeyler çok fazla anlam ifade etmez.
Kendi zevkleriniz için diğerler aile bireyi veya bireylerinin yaşamlarına müdahale edemezsiniz.
Bireysel zevkleriniz için bencillik yapmış olursunuz.

Yok eğer tek başınıza veya eşinizle birlikte aynı yaşam tarzını benimsiyorsanız (maddi manevi vs. bu tür bir yaşama müsaitseniz) o zaman yazdıklarınızda sonuna kadar haklısınız ve destek bulursunuz.

freediver2009' Alıntı:
Bir aileye sahipseniz (eşiniz,çocuklarınız varsa) bütün hayatınızı sürekli karavanda geçiremezsiniz.
Ailenin temelini oluşturan bir bireyseniz hele, bu söylediğiniz şeyler çok fazla anlam ifade etmez.
Kendi zevkleriniz için diğerler aile bireyi veya bireylerinin yaşamlarına müdahale edemezsiniz.
Bireysel zevkleriniz için bencillik yapmış olursunuz.

Yok eğer tek başınıza veya eşinizle birlikte aynı yaşam tarzını benimsiyorsanız (maddi manevi vs. bu tür bir yaşama müsaitseniz) o zaman yazdıklarınızda sonuna kadar haklısınız ve destek bulursunuz.

Kişileri ve koşullarını yeterince tanımdan bu denli kesin hükümlere varmanın doğru olmadığını düşünüyorum.

Ben karavanda yaşayan ve hiç okula gitmemiş,bütün eğitimi ailesinin verdiği aileler gördüm(belgeselde).
Herşey bize dikte edilen değerleri sorgulamaktan geçer .Bize söylenen ve dikte edilen bu değerler nelere hizmet eder bunu çözmeliyiz.Sonra bireylere inip onları çözmemiz daha kolay olur.

mayıstosböce' Alıntı:
Ben karavanda yaşayan ve hiç okula gitmemiş,bütün eğitimi ailesinin verdiği aileler gördüm(belgeselde).
Herşey bize dikte edilen değerleri sorgulamaktan geçer .Bize söylenen ve dikte edilen bu değerler nelere hizmet eder bunu çözmeliyiz.Sonra bireylere inip onları çözmemiz daha kolay olur.

Ben 9 mt.lik yelkenlide iki çocukla dünyayı dolaşan bir aile görmüştüm. Belgesel değildi. Biri 9 diğeri 12 yaşında pırıl pırıl iki çocuk...(yıl 1994) Üstelik mazot paralarının olmadığı zamanlarda rüzgar da yoksa yelkenliyi hareket ettirebilmek için kürekle seyahat ediyorlardı. Elbette Türk değillerdi. Keşke isim ve adreslerini bir yere not almış olsaydım. Çocukların çöpçü ya da dilenci olup olmadıklarını kontrol ederdik. Vizyon meselesi... Kalıpların dışına çıkmadan bir yere varamayız.

mayıstosböce' Alıntı:

Bu ailelerden biri Türkiyeden de geçmişti...
Maslak sanayide MAN karavanlarıyla karşılaşıp sohbet eden arkadaşların akılları durmuştu...
Çocuklar uzaktan eğitimle okuyorlardı...
Gezdikleri ülkeleri aşağıda görebilirsiniz...

http://anautica.free.fr/

Süreyya dostum,şu yağışlı hava dalgası geçip,pastırma sıcakları başlayınca şöyle Gömeç'e doğru gelde bu konuyu uzun uzun konuşalım hem de "ne olacak bu karavancıların hali "deriz. ;D ;D

Biz karavan kulturu olmayan bir cografyanin cocuklariyiz. Mumkun degil dedeleri ve babalari ile karavanda buyumus olanlar gibi dusunme ve algi relekslerine sahip olmamiz.
Cok karavan ve camper gordum. 3 yilligina 4 yilligina yolda olan. Cogunu da Karyat'da. 3 cocuklu 5 kisilik bir isvecli aile bir westfalia vw t3 ile dunya turuna cikmislardi. Biz cilginlar gibi kahkahalar atip mangalimizi yellerken onlar camasirlarini yikayip cocuklarina ders calistirdilar. Saat 2200 gibide yattilar. Ertesi gece bir hayli muhabbet kurmustuk. Nepale gidiyorlarmiş, iki senedir yolda imisler. Cocuklar konsolosluklarda sinava giriyorlarmis. Adam netten danismanlik yapiyormus. Kadin ise ogretmenlik. Nepal'den gemi ile yanlis hatirlamiyorsam Amerika kitasina gececeklerdi. Kamperde sorunlari cikmis ve ertesi gun Mecit onlari Levent sanayii mahallesinde bir ustasina goturdu .
Bu aileyi ve yasama alanlarindaki cozumleri anlamamiz mumkun degildi. Hicte egleniyor gozukmuyorlardi. Benim evdeki halim gibi bir hayat suruyorlardi. Bu durumu bir gevseme olarak almadiklari kesindi.
Bizim karavanciliktan anladigimiz oyle mi? Tatil sadece tatil. Bir cok seye alternatif olma. Gercek olmayan, gercek olamayacak kadar hobi bir eglence ve birliktelik araci.
Benim durumumdan sikayetim yok.

Duzensizlik icinde duzenini kurmak icin çalışan bir insana, duzensiz bir hayati (karavanla olan hayatı) benimseyemedigi icin kizmak haksizlik. Bu ulkede neyimiz garantiki. Egitim mi? Saglik mi? Hukuk mu?
Duzenimizi devam ettirme, bozmama, sukretme gudulu olmada bu sistemin de katkisi cok var.
Velhasil durum normal. Bu cografyada bu tip karavanci normaldir. Tabiiki evini dusunecek, cocugunu dusunecek, yarinini dusunecek. Sasirana sasarim. Ben bu kadar karavanci bulduguma daha çok sasiyorum.
Sevgiler.
İnsel
www.overlandswithkids.com Cocukla dunya turu mu hayatta olmaz. Karavan bekar işidir diyenlere hediyem olsun. Zira bir zamanlar ben de ayni seyleri soyluyordum. :D

Belki bunlar gibi buyuseydik cocuklarimizla dunya turuna cikabilirdik. http://threelefthands.com/en/about-us/

Süreyya bey merhaba .Yaşam felsefesi olarak neye karar verirseniz orada yaşayabilirsiniz.Fiilen siz gerçekleştirecek olduğunuzdan bizler ancak yorum yapabiliriz.Kanaat önderleri TÜRKİYE yaşam koşullarını değerlendirerek size fikir verebilirler.Geçmiş yıllarda Obalarda ve çadırlarda yaşamış insanlar.Evrim geçirerek bu hale geldik.Tercih eden insanlara belediyeler ve şehir planlamacıları alt yapıları sunmaları gerek diye düşünüyorum.SEVGİ ve SAYGILAR.

orsaalabanda' Alıntı:
Kişileri ve koşullarını yeterince tanımdan bu denli kesin hükümlere varmanın doğru olmadığını düşünüyorum.

Amacım Süreyya beyi kırmak veya yargısız infaz yapmak değildi. Yanlış anlaşıldımsa özür dilerim.

Ben kendi yetiştiğim coğrafi şartlarla, kendi aileme karşı olan hissiyatım ve biraz da dünya görüşümü harmanlayarak böyle bir değerlendirme yaptım.
Benim insafsızlığım da bu oldu.

insel' Alıntı:
Biz karavan kulturu olmayan bir cografyanin cocuklariyiz. Mumkun degil dedeleri ve babalari ile karavanda buyumus olanlar gibi dusunme ve algi relekslerine sahip olmamiz.
Sevgiler.
İnsel
www.overlandswithkids.com Cocukla dunya turu mu hayatta olmaz. Karavan bekar işidir diyenlere hediyem olsun. Zira bir zamanlar ben de ayni seyleri soyluyordum. :D

Belki bunlar gibi buyuseydik cocuklarimizla dunya turuna cikabilirdik. http://threelefthands.com/en/about-us/
Kültür ve yaşam farkı burada başlıyor işte. Yaşam, yetişme ve düşünce farkımız çok farklı. Türkiye de yaşayıp avrupalı gibi düşünmek buraya kadar oluyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR