Evimizdeki Bitkiler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mogzilla Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 42
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,109
Ynt: Evimizdeki Bitkiler

Biz tam karadeniz ailesiyiz . Annem bahçesiz hayatı düşünemez bile . Sabah gözünü açar açmaz bahçede alır soluğu. Meyva ağaçları , sebzeler . Bazen bahçesini bizden daha çok sevdiğini düşünürüm . ;D ;D ;D

Aya23002

Kandil çiçeği

3016

3018

Turp

3003

Marul Ve önde büyümeye çalışanlar taze sarımsak

3005

Roka

3006

Tere

3007

Dereotu

3011

kereviz

Etiketler

3012

Enginar

3013

Annemin küçük serası

3015

Kivi ağacı '' Bu büyecekte bizde kivi yiyeceğiz '' diyorum Annem kızıyor '' onun kivilerinden sana yedirmeyeceğim '' diyor :D :D

Aya8055

Ispanak

Aya8054

bakla

Aya8053

Karadeniz bahçesinin olmazsa olmazı ;kara lahana

Aya8052

Pırasa

Aya8050

Biraz abarttım galiba ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

bluedream' Alıntı:
hocam sizin oralarda manav acmak
komik bir fıkra olur heralde :smiley::smiley::smiley:

Bizim çevremizde böyle bir bahçe daha yok . Her gören hayretle bakıyor zaten.Bu bahçe annemin özel ilgisi sayesinde oluştu . Nerelerden tohum istetiyor . Ziraatlere gidiyor .Bilgi alıyor .

Merak etme o manav iş yapar :smiley:

Geçen ayki Soğucak off_road gezimizde yaylada yaşayan Rize'li (Laz'cada konuştuk) hemşehrimi ziyaret ettik, çay içtik..
Recep abi ile yıldızı barışmasada grup olarak sohbet derinleşti..Amca aslında iyi biri ama çok aksi :smiley:

Bir ara Mustafa (MK51) abiye'' şu ağacı tanıyormusun, şu bitki ne'' gibi sorular sordu..Allah'tan Mustafa abi bildi :D
Sonra dediki : Öyle cip lerle gezip, biz doğayı seviyoruz demekle olmaz.Gezdiğin baktığın ağaçları bitkileri tanıyacaksın.Yoksa buraya gelme ne işin var :( ..Aksimi aksi amca anlayacağınız..Hem çay demliyo hem fırça :D

İçimden dedimki Allah'ım inşallah bana bir şey sormaz..Kargadan başka kuşta tanımam :D

Ama amca haklı..Bitki ve ağaç çeşitlerini tanımak lazım...

Jeep34' Alıntı:
Geçen ayki Soğucak off_road gezimizde yaylada yaşayan Rize'li (Laz'cada konuştuk) hemşehrimi ziyaret ettik, çay içtik..
Recep abi ile yıldızı barışmasada grup olarak sohbet derinleşti..Amca aslında iyi biri ama çok aksi :smiley:

Bir ara Mustafa (MK51) abiye'' şu ağacı tanıyormusun, şu bitki ne'' gibi sorular sordu..Allah'tan Mustafa abi bildi :D
Sonra dediki : Öyle cip lerle gezip, biz doğayı seviyoruz demekle olmaz.Gezdiğin baktığın ağaçları bitkileri tanıyacaksın.Yoksa buraya gelme ne işin var :( ..Aksimi aksi amca anlayacağınız..Hem çay demliyo hem fırça :D

İçimden dedimki Allah'ım inşallah bana bir şey sormaz..Kargadan başka kuşta tanımam :D

Ama amca haklı..Bitki ve ağaç çeşitlerini tanımak lazım...

:D çok hoş, okurken çok eglendim :smiley: paylaştıgın için teşekkürler...

Uğurunkine benzerbir olayı da ben anlatayım.1981 yazında Almanya Stuttgart Orman Başmüdürlüğünde 3 aylık bir staja katılmıştım.Burdakilerle kıyaslanamaz bile , çok ağır ve tempolu bir stajdı.Biraz kıdem aldıktan ve çevre ile kaynaştıktan sonra,orman işletme müdürü beni ailesi ile birlikte yapılacak bir pazar gezisine davet etti.Tabii yabancı biri olarak benim için onore edici ve çok nazik bir davetti.
O pazar kendime biraz çeki düzen verdim ve gezi başladı.Orta boylu bir minibüs ile yola koyulduk.Benden başka yabancı yoktu.10-12 kişi Müdürün 1.dereceden akrabaları idi.Ve nereye gittik biliyormusunuz ?
Müdür Beyin sorumluluğunda olan ve benim de hafta içi bizzat çalıştığım bir orman parçasına. ;D
Aşağıya inildi.Çoluk-çocuk , yaşlı- büyük hemen herkesin elinde resimli bir bitki teşhis kitabı.Bir tek bende yok.( Şu anda kütüphanem de var )Abicim görecektiniz o manzarayı.Ormanda gördükleri her bitkiyi , kitaptan arayıp buldukları zaman attıkları sevinç çığlıklarını.Ve bir mühendis adayı olarak ve de canım ülkemi düşünerek çok etkilenmiştim o zaman.Ve de hep düşünmüştüm , birine birlikte katıldığımız 2 dünya harbinden de yenik ve bitik çıkmış bir toplumun günümüzde yine dünyanın en başta gelen süper güçlerinden biri olmasının sırrı neredeydi ?Belki de benim anlattığım o sırrı oluşturan bütünün sadece bir parçası idi.

Benzer bir anı da canım ülkemden .
Zannedersem 1992 yazıydı.Sn Sözen zamanında trafiğe kapatılarak düzenlemesi yapılan İstiklal Caddesi ( Beyoğlu ) Bölge Şefi olarak benim sorumluluğumdaydı.Tünelden başlayarak Taksim meydana kadar çok şık beton saksılar getirip, içerlerini yine caddenin mimari ve klimatik değerlerini de göz önüne alarak güzel ve kıymetli fidanlarla doldurduk ( Zira caddede kazı yapmak mümkün değildi )
On onbeş gün içinde fidanlarda bir anormallik başladı.Uçlarından uçlarından kopartılıp , kel kör kirpiye dönüşmüşler.Neyse daha yenidir dedik değiştirdik, bir müddet sonra yine aynı manzara.Ulan çıldıracam , üst makamdan devamlı fırça geliyor.Neden olduğunu da çözemiyoruz.Bir kaç geceliğine 2 işçiyi nöbete bıraktım. Çaprazlama Tünel-Taksim yürüyerek gözlem yapacaklar.
En sonunda rapor geldi :
'' Sn.Şefim , işkembeci ve bar , pavyon v.b. gibi yerlerden çıkan vatandaşlar bizim fidanları kürdan niyetine kullanıyorlar ''
Bu hareket zaten Türk insanında tik ve insiyaki olarak varolduğundan pek te şaşırmadım.
Alın size 2 uç örnek.

merhabalar bunlar da benim ilk çiçeklerim: Balkonumda saklsıda petunya yetiştirmeye başladım ama çok fazla rüzgar olduğu için balkona çıkarmaya kıyamıyorum

204559yz6.jpg

180727br7.jpg

181107om5.jpg

bende çelikleme ile 78 kök altuni taflan yetiştirdim (fide torbasıyla) ama yerim olmadığı için 2. sene bakamayacağımı anlayınca seracı bir arkadaşa uygun fiyata verdim..
aslında evet, satmak için yetiştirdim ama insan kıyamıyo satmaya ... çocuğu gibi oluyo insanın kar yağınca onları düşünüyodum .. arabayı bırakıp onları temizliyodum donmasınlar falan diye.. bide sokak kedileri üzerinde dolaşıyolar diye dikenli telle çevirmiştim etraflarını ve aralarını...
Birazda annemin mızmızlanmasıda etkili oldu malum bahçenin nerdeyse 2/3 ü nü kaplamaya başlamıştı.. :smiley:
artık seracılarla (ithal edenler ve al-satçılar hariç ;D ) fazla pazarlık edemiyorum.. baya emek varmış.

Taflan2

merhabalar siteye daha yeni dahil oldum ve her bir bölümde ayrı bir güzellikle karşılaşıyorum.ellerinize sağlık.ben de bir gıdım toprakta yapabileceğim her şeyi yapıyorum hatta artık abartıp sanki çok büyük bir alana sahipmişim gibi gördüğüm her bitkiden bir tohum veya kök alıyorum .onlar yerlerini buluyorlar.ve tabi benimde tek hayalim bahçeli bir ev çiçekler böcekler huzur.:smiley:)sevgiyle kalın.

Gittigidiyor'dan Venüsflytrap tohumu ve seti aldım. Yaklaşık 2 ay önce ektim. Filizler yaklaşık 25 gün sonra verdi. Ama gelişimi çok yavaş. Şu an hâla minik filiz şeklindeler. Sanırım sinek kovucularımın gelişimi daha uzun sürecek.

işyerimde bir avuç toprak ile mutlu oluyorum...klasik iç mekan çiçeği menekşelerim var...mor menekşelerim ...bir insanın menekşeleri bu kadarmı güzel olur diye sabah akşam onları seviyorum...yanımda çalışanlar bazen delirdiğimi düşünüyolar...çünkü sıkça saksılarını ve topraklarını değiştiriyorum...alt tarafı menekşe diyorlar ama şimdi onları coşmuş görünce anladılar beni...
toprakla,tarımla uğraşmak ve aslında hayatımı böyle sürdürmek istiyorum...
nadir abi sizden öğreneceğimiz çok şey var :smiley:

ilk defa gülleri çelikleme ile denedim. şimdilik sadece birkaç yaprak ve tomurcuk var.ama hepsi tuttu. :smiley: şimdi görmemiş demeyesiniz diye bu hallerini buraya koymuyorum. :smiley: bahçe rengarenk olcak. siyah gülü olan varsa budandığında bir dalına talibim :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,416
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri