Far Barcelona IMOCA Filosunu Yolcu Edecek

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan SEVAL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,079

SEVAL

www.sevalduban.com
Web
www.sevalduban.com
[attachment=1]

İspanyolların 135 yaşındaki ünlü yelkenli okul gemisi Far Barcelona, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın “Denizcilik Projeleri” kapsamındaki etkinliklere katılmak üzere İstanbul’a geldi.

1874 yılında inşa edilen 23 metre boyundaki tarihi okul gemisi, 29 Ağustos Cumartesi günü İstanbul Europa yarışının startına da eşlik edecek.

İspanya Büyükelçiliği, Deniz Ticaret Odası ve Barselona denizcilik otoritesi Consorci El Far’ın işbirliğinde düzenlenen proje kapsamında İspanya’nın en önemli eğitim gemilerinden olan Far Barcelona ilk kez İstanbul’a geldi.

TÜRK ÖĞRENCİLERLE SEYRE ÇIKACAK

Akdeniz’in farklı limanlarından mürettebatına dâhil ettiği öğrencilerle değişim programı sağlayan ve bu çerçevede Türk denizcilik öğrencilerine de uluslararası eğitim ve deneyim fırsatı sunan proje, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti kapsamındaki “Boylu Soylu Yelkenliler Yarışı” etkinliğinin de ilk adımını oluşturuyor.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, İspanya Ankara Büyükelçisi Juan Clos ve Consorci el Far Genel Müdürü Andor Serra 26 Ağustos Çarşamba günü bir basın toplantısı düzenleyerek projenin detaylarını anlatacak.

Toplantı Ataköy Marina’daki Far Barcelona’da yapılacak.

Kaynak: TurkSail

3

Etiketler
Ynt: Far Barcelona IMOCA Filosunu Yolcu Edecek

Far Barcelona'nın güvertesi tarih kokuyor

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın “Denizcilik Projeleri” kapsamında İstanbul’a gelen İspanyolların 135 yıllık tarihi yelkenli eğitim gemisi 12 Türk öğrenci ile Akdeniz seyrine hazırlanıyor.

Bir yanda son teknoloji ürünü IMOCA 60’lar, diğer yanda 1874 yapımı Far Barcelona, birinde karbon, kevlar, diğerinde urgan, ahşap doğrusu ilginç bir tezat oluşturdu.

Denizciliğin nerelerden başlayıp nerelere geldiğine sahne oldu Ataköy Marina…
Akdeniz’in diğer ucundan gelen farklı konukları vardı.

Bunlardan biri İstanbul Europa Yarışı'na katılacak IMOCA 60’lar, diğeri de Barselona’dan gelen 1874 yılında inşa edilen ahşap yelkenli okul gemisi Far Barcelona… Veya Türkçe karşılığı ile “Barselona Feneri”.

[attachment=1]

TARİHİN KOKUSU OLUR MU? EVET!

Her iki tür de yelkenli… Sadece biri diğerlerinden 135 yıl daha yaşlı…
Güvertesi “eski” kokuyor, tarih hemen her köşesine sinmiş, geçen yıllar her yerine iz bırakmış.

İki direkli, 23 metre boyundaki Far Barcelona’da sadece elektronik seyir gereçleri ve kıç mataforaya bağlı lastik bot “yeni” sayılır. Ve bir onu yelken dışında yürüten makinesi…

İspanya Büyükelçiliği, Deniz Ticaret Odası ve Barselona denizcilik otoritesi Consorci el Far işbirliğinde gerçekleştirilen uluslararası proje çerçevesinde Far Barcelona, TÜDEV (Türk Deniz eğitim Vakfı)’de eğitim gören 12 Türk öğrenci ile birlikte 30 Ağustos sabahı Akdeniz seyrine çıkacak.

12 TÜRK ÖĞRENCİ BARSELONA YOLUNDA

Türk sularını ilk kez ziyaret eden tarihi yelkenli, İstanbul Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ana sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Europa Race’in startına eşlik ettikten sonra Türk öğrencileri de 5 kişilik mürettebatına katarak ülkemizden ayrılacak. 12 kişilik Türk öğrenci grubuna ayrıca bir de aşçı eklenecek.

Volos, Malta, Tulon’un ardından 23 Eylül tarihinde Barselona’ya ulaşacak gemideki Türk öğrenciler, ünlü La Merce Festivali kapsamında gerçekleştirilecek 2010 AKB etkinliklerinde, Türk kültürünün İspanya’da tanınması için de gönüllü elçilik yapacak.

[attachment=2]

Far Barcelona gidecek ama kısa bir süre sonra “arkadaşlarını” da alarak yeniden ülkemize gelecek.

Konuyla ilgili olarak bugün Ataköy Marina’daki Yarış Köyü’nde ortak bir basın toplantısı düzenleyen İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç ile İspanya’nın Ankara Büyükelçisi Juan Clos denizcilik alanındaki projeleri hakkında bilgi verdi.

[attachment=3]

KÜLTÜRLERİN PAYLAŞIMI SAĞLANACAK

İstanbul 2010 AKB Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, “Ülkeler arasındaki bu işbirliğinin kültürlerin paylaşımına yol açacağını" söyledi. İspanya’nın Ankara Büyükelçisi ve bir önceki dönem Barselona kenti Belediye Başkanı olan Juan Clos da şöyle konuştu:

“Far Barcelona 14 Ağustos’ta İspanyol öğrencilerle Barselona’dan yola çıktı ve 24 Ağustos’ta İstanbul’a vardı. Burada İspanyol öğrencilerini indirdi, yerlerine 12 Türk öğrenciyi alıp Akdeniz’de gerçekleştireceği eğitim seyri ile Barselona’ya götürecek.”

Düzenlenen basın toplantısına İspanyolların denizcilik otoritesi olan Consorci el Far adına Alicia San Miguel de katıldı.

[attachment=4]

“BOYLU SOYLU YELKENLİLER” DE GELECEK

Far Barcelona’nın İstanbul ziyareti aynı zamanda İstanbul 2010 AKB Ajansı’nın gerçekleştireceği önemli uluslararası denizcilik projelerinin de ilk adımını oluşturuyor.

Ajans tarafından düzenlenecek iki büyük projeyle Türk denizciliğinin uluslararası alanda daha etkin tanıtımı ve rol alması hedefleniyor.

İstanbul 2010 etkinliklerinin yıldız projesi “Boylu Soylu Yelkenliler Yarışı” 2010 yılının Mayıs ayında gerçekleşecek. Yaklaşık 20 adet tarihi yelkenlinin Türkiye’ye geleceği “Boylu Soylu Yelkenliler Yarışı”, dünya denizciliğinin tanıtım, kültür, tarih ve eğitim olimpiyatları olarak adlandırılıyor.

1956 yılından bu yana geleneksel hale gelmiş yarışlar tarihinde ilk defa Ege, Marmara ve Karadeniz sularında seyredecek ve 27-30 Mayıs 2010 tarihleri arasında İstanbul’da devam edecek.

Türkiye, Yunanistan ve Bulgaristan’ın ortaklaşa düzenleyeceği “Boylu Soylu Yelkenliler Yarışı”, dil, din, ırk farkı gözetmeksizin gençleri bir araya getirerek denizle tanıştırmayı, eğitim sağlamayı, deniz sevgisini ve saygısını aşılamayı ve deniz kirliliği gibi konularda bilinçlendirmeyi hedefliyor.

[attachment=5]

1

2

3

4

5

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.