Fiamma Atık Su Tankı Boşaltma Tekniği

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dinozor izci Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,773
Yer
Ankara
Çok acaip bir soru soracağım. Soruna bir çare bulamadım. Her türlü şekli denedim, ı-ıh olmuyor. Bilen biri varsa yardım istiyorum. İmdat!

Fiamma'nın 23 lt. lik atık su tankını kullanıyorum. Önden ve arkadan görünümünü aşağıya yüklüyorum.

Görüldüğü gibi, önde büyük bir kapaklı doldurma deliği var. Arkada da, küçük bir boşaltma yeri gibi görünen kapaklı bir deliği var.

Şimdi sorun şu: Doldurma ve boşaltma diye farklı amaçlara hizmet ettiğini "farzettiğim" bu deliklerin kapaklarını boşaltma yerinde açtığımda, hem önden hem arkadan pis su boşalıyor ve hava yaptığı için, fışkırmalar oluyor, etrafa pis su saçılıyor. Çünkü her ikisi de aynı hizada. Küçük boşaltma yeri gibi görünen delik yukarılarda bir yerde olsa, açıldığı zaman hava girişi sağlayacağı için, aynı zamanda doldurma deliği olan yerden su boşaltmak daha işlevsel olurdu ama değil. Bidonu yatırıp alttan küçüğü, üstten büyüğü açmak aklıma geldi ama bidon yatıkken altına el girmiyor.

Böyle bir ürünü üretenlerin, bunun boşaltılmasını da düşündüklerine eminim. Ben keşfedemedim. Lütfen bilen biri yardım etsin.

:smiley: :smiley: :smiley:

Atik su tanki 23 lt 8607

Atik su tanki 23 lt 0fc5

Etiketler

Arkadaki küçük delik; depoyu ön taraftaki büyük kapaktan boşalttıktan sonra detaylı yıkama ve temizlik için su hortum girişi olabilir.

.
Bildiğim kadarıyla 23 litre tankınızın iki boşaltım kapağından büyüğü yatay durumda açılıp, içeriği dikey durumda dökülmekte ve boşaltım da ekstra hava girişi olmadan sağlanmakta. Yani bu durumda küçük kapak açılmamalı. Dikey duruma kademeli olarak getirilmesinin de sıçramayı kontrol edebileceğini sanıyorum ?
Tabii araç bağlantısı için hortum kullananların boşaltım işi daha kolay olmalı. (Neden iki büyük kapağa gereksinim olduğunu ise bilmiyorum. Halbuki sırf alttaki de yetebilirdi ?)

İkinci olanak olan küçüğü ise ters durumda açılıp, boşaltım için yatırılmakta. Bu durumda büyüklerden biri daha sonra hava girmesi için aralanabilir. (Beklenenin tersine bir durum)

Bereket süzgeç kullanılan lavabolardan gelen gri su, WC atıklarına göre daha muhlis bir 😊 yapıda..

Kim dedi size mis gibi ev konforunu bırakıp, kış günleri yollara düzülüp böyle işlerle uğraşın diye.
Eee serde hala izcilik kırıntıları arta kalmış olmalı ? 😄

Son düzenleme:

.
Bildiğim kadarıyla 23 litre tankınızın iki boşaltım kapağından büyüğü yatay durumda açılıp, içeriği dikey durumda dökülmekte ve boşaltım da ekstra hava girişi olmadan sağlanmakta. Yani bu durumda küçük kapak açılmamalı. Dikey duruma kademeli olarak getirilmesinin de sıçramayı kontrol edebileceğini sanıyorum ?
Tabii araç bağlantısı için hortum kullananların boşaltım işi daha kolay olmalı.

İkinci olanak olan küçüğü ise ters durumda açılıp, boşaltım için yatırılmakta. Bu durumda büyüklerden biri daha sonra hava girmesi için aralanabilir. (Beklenenin tersine bir durum)

Bereket süzgeç kullanılan lavabolardan gelen gri su, WC atıklarına göre daha muhlis bir 😊 yapıda..

Kim dedi size mis gibi ev konforunu bırakıp, kış günleri yollara düzülüp böyle işlerle uğraşın diye.
Eee serde hala izcilik kırıntıları arta kalmış olmalı ? 😄
Öyle. Akıllı adam karavancılık mı yapar? :smiley:

Verilen yanıtlar çok işime yaradı, söylemeliyim. Sorunun bende ve çözüm üretme yeteneğimde olmadığını memnuniyetle anlamış oldum. Bu deponun tasarımını yapan her kimse (umarım bir endüstriyel tasarımcı değildir) sorunun onda ve onun tasarımını üretime koyan karar vericide olduğundan artık eminim.

Böylece ben de, İtalyanlara özgülediğim tasarım dehası özelliğinin "pıt" diye patladığına şahit olmuş oldum. Bu biraz travmatik oldu ama zararın neresinden dönülse kârdır. :smiley:

Teşekkürler.

Not: Bu arada, iki büyük delik gibi görünen yapıdan biri kapaklı bir delik, buradan doldurma yapılıyor. Onun üstündeki ise delik değil. Kapalı. Doldurma sürecinde büyük deliğin kapağı kaybolmasın diye oraya vidalayıp bırakıyorsunuz. Sadece o işe yarıyor.

Son düzenleme:

.
Walla elime bile almadığım bir metanın çalışmasını, internetten edindiğim eser miktarda bilgiyi sanılarımla harmanlayıp yazmıştım. Ben de bu vesile ile sonuçta sizden doğru yapısını öğrenmiş oldum. 🙂

Son düzenleme:

İlahi @dinozor izci hocam, sen çok karmaşık düşünmüşsün. Hava deliği falan değil o küçük kapak. Adamlar bildiğin normal bidon yapmışlar. Suyu dökeceğin yerde tekerleklerin üzerinde yatay pozisyon alıp üstteki büyük kapağı açıyorsun. Bu şekilde kapağı ilk açtığında su akmadığı için ellerin ve üstün başın ıslanmıyor/kirlenmiyor. Sonra bidonu tutacak yerinden tutarak tekerlerin üzerinde kaldırarak döküyorsun.

Bidonun tasarımından dolayı altında bir miktar su kalıyor. En sonunda bu suyu bidonu ters çevirip büyük delikten akıtamıyorsun. Çünkü delik ortada olduğu için sallasan da içinde su kalıyor. Bu noktada küçük delik devreye giriyor. Bidonu dik hale getirerek küçük deliği açıyorsun. İçinde çok az su olduğu için bu pozisyonda delikten su akmıyor, dolayısıyla ellerin de kirlenmiyor.

Bidonu en baştaki dökme pozisyonunda, yani küçük delik aşağıda olacak şekilde çevirince içindeki bütün suyu kolayca tahliye etmiş oluyorsun.

Not: Küçük deliğin kapağını sökerken ve takarken O-ring'li olduğu için biraz zor merkezleniyor. Elinden kayıp yere düşmesi işten bile değil. O yüzden sök-tak yaparken en kötüsünü düşünerek elinden kayarsa tuvalet gibi yerlerde kapağın yuvarlanıp tuvalet deliğine düşmeyecek şekilde bu işi dışarda yaparsan iyi olur.

Son düzenleme:

.
@12:01 inki tam profesyonel kullanım klavuzu. İnternette bir saate yakın aradığım halde böyle üsluplusunu bulamamıştım. Sanırım İtalyanca biliyor..😉
Benimkisi ayni kapıya çıksa da “olabilene sezgi” metoduydu. 😊

Artık kasetinizi mektepli boşaltabileceksiniz. İtalyanlar da paçayı kurtardı sayılır. Günahlarını almışsınız.. 😊

Son düzenleme:

İlahi @dinozor izci hocam, sen çok karmaşık düşünmüşsün. Hava deliği falan değil o küçük kapak. Adamlar bildiğin normal bidon yapmışlar. Suyu dökeceğin yerde tekerleklerin üzerinde yatay pozisyon alıp üstteki büyük kapağı açıyorsun. Bu şekilde kapağı ilk açtığında su akmadığı için ellerin ve üstün başın ıslanmıyor/kirlenmiyor. Sonra bidonu tutacak yerinden tutarak tekerlerin üzerinde kaldırarak döküyorsun.

Bidonun tasarımından dolayı altında bir miktar su kalıyor. En sonunda bu suyu bidonu ters çevirip büyük delikten akıtamıyorsun. Çünkü delik ortada olduğu için sallasan da içinde su kalıyor. Bu noktada küçük delik devreye giriyor. Bidonu dik hale getirerek küçük deliği açıyorsun. İçinde çok az su olduğu için bu pozisyonda delikten su akmıyor, dolayısıyla ellerin de kirlenmiyor.

Bidonu en baştaki dökme pozisyonunda, yani küçük delik aşağıda olacak şekilde çevirince içindeki bütün suyu kolayca tahliye etmiş oluyorsun.

Not: Küçük deliğin kapağını sökerken ve takarken O-ring'li olduğu için biraz zor merkezleniyor. Elinden kayıp yere düşmesi işten bile değil. O yüzden sök-tak yaparken en kötüsünü düşünerek elinden kayarsa tuvalet gibi yerlerde kapağın yuvarlanıp tuvalet deliğine düşmeyecek şekilde bu işi dışarda yaparsan iyi olur.
Evet bu açıklama sanırım tek olası yöntemi tarif ediyor. Teşekkür ederim. Bu şekilde deneyeceğim ilk fırsatta.

.
@12:01 inki tam profesyonel kullanım klavuzu. İnternette bir saate yakın aradığım halde böyle üsluplusunu bulamamıştım. Sanırım İtalyanca biliyor..😉
Benimkisi ayni kapıya çıksa da “olabilene sezgi” metoduydu. 😊

Artık kasetinizi mektepli boşaltabileceksiniz. İtalyanlar da paçayı kurtardı sayılır. Günahlarını almışsınız.. 😊
12:01'in çözümü aktarış becerisinin, İtalyan tasarımcıların tasarlama yeteneğinden daha ileride olduğu muhakkak.
Bu konuyu forumda açmadan önce internetin altını üstüne getirdim ama bir açıklama bulamadım. Bu sayede elbirliği ile bu önemli konuyu internete hediye etmişiz ve Fiamma üreticisini bu eksiği nedeniyle utandırmışızdır umarım. 😝

Kumluk alanda kamp kurulan bir kampingde eskilerden bir motokaravancı abimize denk gelmiştim. Fiamma gri su tankının alttaki küçük vanasını gevşetip o şekilde damla damla hafiften kazdığı kuma deşarj ediyordu. Hatta bana da önermişti ancak doğru bulmadığım için uygulamadım. O vananın bu amaçla yapılmadığını düşünsem de bizim milletimizin yaratıcılığının üst seviyede olması hiç şaşırtmadı.

Son düzenleme:

Kumluk alanda kamp kurulan bir kampingde eskilerden bir motokaravancı abimize denk gelmiştim. Fiamma gri su tankının alttaki küçük vanasını gevşetip o şekilde damla damla hafiften kazdığı kuma deşarj ediyordu. Hatta bana da önermişti ancak doğru bulmadığım için uygulamadım. O vananın bu amaçla yapılmadığını düşünsem de bizim milletimizin yaratıcılığının üst seviyede olması hiç şaşırtmadı.
Hiç aklıma gelmezdi. Gerçekten hayret edilesi bir zeka türüne sahibiz. Bu türe "zeka" demekten çok, "kurnazlık" demek daha doğru sanırım. Kurnazlık da yüksek bir zeka belirtisidir ama döner dolaşır, sahibinin ayağına ateş eder.

.
Gri suyun kanalizasyon dışı boşaltımında onu çevre için prensipte sorunlu yapanlar; bulaşıklarda kullanılan deterjan ve tensit içerikli diğer temizleyiciler ile duş bağlantılı durumlarda da şampuan ve bazı kozmetikler olmakta.

Eğer bulaşıklar için sadece potasyum hidroksit (kül suyu) ile yağ içeren mutlak çevre dostu “arap sabunu” ve duş dahil kişisel temizlik için de yalnızca zeytinyağı ve sodyum hidroksit içeren “kalıp yeşil sabun” kullanılırsa bu çekinceler için başka önemli bir sebep kalmamakta.

Açıkçası böyle seçim ve disiplinle yollarda olan bir karavancı tanımıyorum.
Sanırım ben dahil herkes eline geçeni kullanıyor..

* Bulaşık yağları bu sabunlarla bağlanmamış olsalar bile, toprağın özellikle humus tabakasında ve her yerinde bulunan hidrokarbon parçalayıcı mikro organizmalar onları birkaç hafta içinde tamamen metabolize etmekte. Zaten yağlar fiziksel yapıları nedeniyle toprağın derinlerine inememekteler.
* Eskiden sabun yapımında kullanılan organik madde kaynaklı külün etken maddesi potasyum hidroksit için bir çevre çekincesi bulunmamakta.
Sodyum hidroksit yani kostik ise verimi arttırmak için toprak PH sını düzenleme amacıyla zaten gübre olarak kullanılmakta. Üstelik ciltte koruyucu ince bir yağ tabakası bırakması amacıyla da zeytin yağ bazlı kalıp sabunda kostiği bağlamanın üzerinde yağ bulunuyor.
* Yine de böyle bir gri suyun küçük canlılar nedeniyle akar sulara dökülmemesi yerinde olurdu..

1671809003310

1671809110791

Son düzenleme:

Açıkçası böyle seçim ve disiplinle yollarda olan bir karavancı tanımıyorum.
Sanırım ben dahil herkes eline geçeni kullanıyor..

İşte zurnanın zırt dediği yer burası. Teorik ve bilimsel olarak sıralanacak her türlü iyimser senaryo, avuntudan öteye gitmiyor. Karavandan dışarıya attığımız her şey doğaya, yani insanlar dahil tüm canlılara zarar veriyor. Çünkü çok çeşitli nedenlerden dolayı, kullandığımız tüm temizlik maddeleri zararlı. Sadece atıkken değil, kullanıldığı anda da zararlı, hatta üretildiği anda da zararlı. Zararlı olmayanları ya pahalı, ya kullanımı pratik değil, ya da "güzel kokmuyor". O yüzden, atığımızı doğaya direkt olarak karıştırmak yerine, hiç olmazsa atık yerine kadar taşımamız gerekiyor, bir zahmet.

Kurnaz vatandaşlarımız, sizin zekanızı kıskanıyoruz ama siz yine de onu bize karşı kullanmaktan vaz geçin ki, ultra ayrıcalıklı muhteşem zekalı üstün varlıklar olmak yerine biz "insanların" arasına gelin.

Eğer…. “kalıp yeşil sabun” kullanılırsa bu çekinceler için başka önemli bir sebep kalmamakta.

O önemli olmayan (!) başka bir sebep de bu cins kalıp sabunun su içerisindeki magnezyum ve kalsiyum iyonları ile çözülmesi zor kalıntıya sebep olması. Su ne kadar sert ise o kadar artan bu ince macun kıvamındaki yapışkan açık gri renkli tabakanın karavanların küçük çaplı gri su gider yollarını daraltıp tıkama tehlikesi var.

Görüldüğü üzere yukarıda tavsiye olarak değil ama “istisnalar kaideyi bozmaz” düşüncesiyle yazdıklarımın teorik doğrularının bile, biz karavancılar açısından sorunları bulunmakta.

Yanlış anlaşılmamak için tekrar edeyim.
Gri su kanalizasyona, hem de mutlaka arıtma tesislerine bağlı olanlarına dökülmeli. Çünkü böyle bir bağlantısı olmayan kanalizasyonlar, ya denizlerde ya da ücra yerlerdeki çukurlarda sonlanıyor. Bunun da doğrudan çevreye saçılmasından bir farkı yok ! Sadece yol biraz uzamış olmakta. Gözden Irak olanın gönülden de uzak olması hesabı yani..

Bu gün Türkiye’de belediyelerin yarısından fazlasının 1000 üzerindeki sayısıyla nüfüsün 3/4 üne hizmet veren atık su arıtma tesisleri bulunmakta. Bizler sıklıkla bu sınırlar dışında kamp yapsak da atık sularımızı sorarak yalnızca böyle bir kanalizasyon sistemine boşaltma sorumluluğumuzu boş geçmemeliyiz diye düşünüyorum..

Açıkcası Türkiye’de bu güne kadar gri suyu boşalttığım kampinglerde aklıma böyle bir araştırma yapmak gelmemişti. Herhangi bir kanalizasyona dökmek yeterli diye düşünüyordum. Lütfen üstü kapalı da olsa kimseyi itham ettiğim akla gelmesin.
İnsan yazarken daha kapsamlı düşünebiliyor. Kendime teşekkür etmem lazım.🤓
Bundan sonra arayıp soracağım kesin…

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

SON KONULAR

Geri