Fiat Fiorino Aracım ve Çekme Karavanım Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan nyuksek42 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 26
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 35,360

nyuksek42

Yeni Üye
Merhaba Ben Nebi

Buca da oturuyorum ve bu yıl daha konaklamam mümkün olmadı bir çekme karavan aldım.

2011 Yılı içinde buluşmanız olacakmı ? Sizlerden öğrenecek çok şeyim var diye düşünüyorum.Aracım fiorino 1,3 multijet 75 ps .

Aldığım karavan ise 740 kg lık bir karavan çeki demiri için tereddütlüyüm bundan dolayıda taktıramadım.

Sizler ne dersiniz acaba benim arabam bu karavanı çekebilirmi ?

Saygılarımla.

Etiketler
Ynt: Fiat Fiorino Aracım ve Çekme Karavanım Hakkında

Hımm ilginç bir soru.

Karavancı üstadlarımız bir yanıt vereceklerdir mutlaka.

Nebi bey,
Karavanınız 740 kg ise aracınız karavanı çekmeye yeterli gelecektir. İzmirli karavancılar bu hafta sonu buluşacakları bilgisi aşağıdaki linkte

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=66150.msg1045411#new

buluşmaya katılabilirsiniz. Selamlar.

Sayın nyuksek42,

Aracınızın ağırlığına (yaklaşık 1200 kg) ve tork değerine(190 nm) bakıldığında belirttiğiniz karavanı sorunsuz çekebilecek kapasiteye sahip gibi görünüyor, ANCAK :

Merak edip Fiat Türkiye web sayfasına baktım ancak pekçok araçta rastladığımız gibi çekme kapasitesi belitilmiyor. Yurtdışında Fiat Qubo olarak pazarlanan aracınızın frenli çekme kapasitesi (Braked Towing Weight) 600 kg olarak verilmiş. Frensiz çekme kapasitesi(Non Braked Towing Weight) ise 400 kg. Eğer aracınızın el kitabı varsa bu değeri bulup kontrol edebilirsiniz.

Fiat İngiletere'nin web sayfasında bu değeri görebilirsiniz:

http://www.fiat.co.uk//showroom/fiat-qubo-compare/?vars=300,300,300&ses=true&hash=showroom/qubo/compare

Bazı araçlarda fren, amortisör, radyatör,şanzuman vs. gibi sebeplerle beklenenden daha düşük çekme kapasiteleri verilebiliyor. Bazı araçlarda ise üretici firmanın garanti süresi içinde oluşabilecek arızaları en aza indirmek için yapay sınırlamalar getirdiği gibi bir fikre kapılıyorum.

Neticede bahsettiğiniz karavan aracınızın yazılı teknik kapasitesinin üzerindedir. Umarım aracınıza göre başka bir karavan bulur ya da aracınızı değiştirir, ancak her durumda karavancılığa devam edersiniz.

Selamlar,

Doğan

Doğan bey merhaba.

Mesajınızın 2. satırında ki cümlede " görünüyor " kelimesi - görünmüyor - olması gerekmiyor mu.?

Bir harf eksikliği olması gerektiğini düşünüyorum tüm mesajınızı okuduktan sonra.

DOBLO KANGO FİORINO gibi araclara pilan projelı römörk ceker ruhsatı alına bılyormu ki? izin verilmiyor biliyorum ??

Selamlar,
Ben Fiat Palio ya çeki demiri taktırdım, plan projeli ve muayeneden geçti,
yapan usta yük konusunda çok fazla yüklenmememi de tavsiye etti, 400-500 kg civarı dedi,
orjinal çeki demiri palio weekend modelinden uyarlama, bana çok cansız geldi,köşebent ve profil ile yaptırdım, topuzun monte olduğu kısmı,
Fiber kayık çektim römorku ile birlikte, ağır bi yük değil,cidid bi oranda arabayı etkilemiyor gibi, ben de çekme karavan hayalindeyim, şimdilik bütçe el vermiyor :smiley:

dediğiniz gibiyse iyi sorun cıkmasın da sonra arkadaşa.

Arkadaşımızın mesajını başka bir başlıktan bölerek konu açmıştım.

Kendisine e-posta atarak bu konuya davet ettim ama hala dönüş yapmadı.

Sanırım çekme karavanını sattı.

Yorgan gitti kavga bitti.
;D

TezzMertek' Alıntı:
Doğan bey merhaba.

Mesajınızın 2. satırında ki cümlede " görünüyor " kelimesi - görünmüyor - olması gerekmiyor mu.?

Bir harf eksikliği olması gerektiğini düşünüyorum tüm mesajınızı okuduktan sonra.

Murat Bey merhaba,

İfade etmeye çalıştığım durum aracın motor verilerinin ve ağırlığının uygun değerlere sahip olması sebebiyle sözkonusu karavanı çekmeye uygun gibi "görünmekte" olduğuydu. O cümleden sonra bir "ANCAK" ilave edersem yanlış anlamaya engel olurum sanırım.

Teşekkürler, selamlar,

Doğan.

sanırım 1.3 motor araç ile römork çekmek bazen size zor anlar yaşatabilir.aracın aero dinamik özelliği ve çekilen römorkun rüzgar tutacağı bununla birlikte yokuş yukarı kalkmanız gerektiğinde baskı balata ve buna bağlı sistemleri zorlayacağını düşünmeketeyim ve yağ değiştirme aralığını sıklaştırmanız gerekecektir mutlaka eğer aracınızın sizi üzmesini istemiyorsanız.hem yakıt tüketimide bariz oranda artacaktır . mototr cc düşük olduğu için istenen gücü elde etmek için daha fazzla gaza basmanız gerekecektir. benim naçizane fikrim.

bende böyle düşünüyorum,1.4 dizel 70 bg peugeot 307 ile 750 kg çekme karavanı bir yıl çektim,çekmesine çeker,çekiyor eskişehirden fethiyeye gidip geldim,ama arkadaşın dediği gibi dik bir yokuşta durursan ve yol nemli ise kalkamayabilirsin,araç mecburen hep yüksek devirde çalışacağı için uzun süre yokuş çıkarsan hararet yapabilir,yakıt tüketimi iki katına çıkar,benim önerim bu tip bir karavanı en az 1.6 dizel bir araçla çekmek lazım,1.6 benzinli de yetersiz kalabilir,dizele göre torku düşük olduğu için
sevgiler

Evet,eski bir caretta kullanıcısıyım, arkada hissedilmiyor bile,rahat çeker

SM-J200F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Geri