Fm60TG Buzdolabı hakkında... (Faik Minibar)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yugun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,783

yugun

YÜCEL GÜNDÜZ
Yer
Ankara
Web
www.yucelgunduz.com
Yoğunluğum nedeniyle manisa'da üretim yapan firmaya gidip bir türlü inceleyemesem de yeni karavanım için bu dolabı kullanmayı düşünüyorum. Dediğim gibi bir ara fırsat bulursam gidip göreceğim ama forumda bu dolabı kullananlar varsa deneyimlerini paylaşabilirler mi? Ön bilgi olması açısından.
Teşekkürler.

http://www.fmminibar.com/060tg.php

Etiketler
Ynt: Fm60TG Buzdolabı hakkında... (Faik Minibar)

Bu dolap, iki kişi için gündelik kullanım dolabı, yani içine konulan soğuk malzemeyi soğuk olarak tutuyor, sıcak kola koyarsan yandın, ancak ertesi gün soğuk olarak içersin, dolaba ancak 1 adet 1.5 lt kola, 2 adet 1.5lt su, kahvaltılık malzeme, 1 kg domates, 2 paket tavuk kanadı 2-3 konserve ton balığı barbunya pilaki, ancak bunlar sığabiliyor, artan yemeği koyacak yer yok, kavun karpuz koymakda soğutmakda imkansız gibi bir şey..Rakı soğutmayı tamamen aklından çıkar, buzu unut, kapak sık sık açılırsa kaybettiği soğukluğu tekrar kazanması çok uzun sürüyor....
Büro tipi tezgah altı dolaplar 140 lt, bu dolap 60 lt gerisini sen düşün..
sonuç; Dolap çok küçük ve sadece soğuk konulan şeyleri soğuk tutuyor...

Atilla abi, Kullanmadığım büro tipi alaska marka buzdolabım var, Neredeyse hiç kullanılmadı, Tertemiz. Senelerdir sarılı evin bir köşesinde duruyor. Bunu karavana koyacaktım ama vazgeçtim, Biraz fazla büyük ve çok fazla enerji harcayacak. Yeni tip küçük büro tipi buzdolaplar çıkmış, Bunlar derinliği karavan dolapları gibi 50 cm, Benim çok büyük bir buzdolabı zaten düşünmüyorum tezgah derinliğim yeterli değil. Zaten bir camper trailer'de daha büyük hacim gereksiz alan işgali, Yani başka marka da olsa aynı boyut kullanacağım,
Peki aynı boyutta önereceğiniz bir marka ve model var mı? (Üçsistem)

En iyisi Dometic (Electrolux) diye biliyorum ama Türkiye'de satılmıyor galiba. Dışardan getirtmek lazım. Bir de Kleo var ama oda FM lerden kötü galiba. Ferhat'ın Küheylan'ında FM var ve kendisi memnun. Senin de beklentilerin yüksek olmazsa memnun kalacağını zannediyorum. Ferhat'ın buzdolabının temmuz sıcağında Topuk Yaylasında buzluğuna konan donmamış kanatları sabah çatır çatır dondurduğunu gözlerimle gördüm. Ama sonuçta orası yayla güneyde sahil kenarında daha kötü sonuç vereceği muhakkak.

Abdi abi Manisa da bu firmayı (Faik) aradıydı bulamadıydı, oradan taşınmış buraya gitmiş, izini sürdü ama ulaşamadı... ;D
Böyle de bir durum var, bilesin yani... :D
Tırcı tanıdığın varsa 3 sistem üstten açılan dolaplardan getirtmeni tavsiye ederim... (Dometic RC2200)

Faik buzdolaplarından bir netice alamazsınız.. Ben buzdolabımı değiştireceğim zaman Karavancı dostumuz sayın Yavuz Öntaş bana yardımcı oldu ve Manisa'da Uzman soğutmadan 12v kompresörlü buzdolabı aldım. Ve çok memnunum. Linki veriyorum incelemenizde yarar var.
http://www.otobuzdolabi.com/ Benim aldığım dolap fridge BC133 modelidir.

Ben 4 yıldır kullanıyorum. Buz kullanma alışkanlığınız varsa önermem ama soğutucu plakası ortam sıcaklığı 25 dereceye kadar olan durumlarda tamamen kar ve buzla kaplanıyor. Et ürünlerini 3 güne kadar koruyor. içecek her zaman soğuk suyumuz oluyor. Bu dolabın en iyi özelliği 3 sistem olması. Diğer bütün 3 sistem buzdolaplarında olduğu gibi motor içermediğinden tamamen sessizdir. LPG ile çok uzun süre çalıştırmanız mümkün oluyor.

Hızlı ve güçlü soğutma gibi özellikler istiyorsanız, güçlü bir yaşam aküsüyle kompresörlü buzdolabı önerebilirim.

Teşekkürler,
Yaşam aküsünü doğrudan aracımdaki yaşam aküsünü büyültüp kullanacağım. Çelebi ayrıldığı zaman hizmete alınabilecek küçük bir akü ayrıca karavana koyacağım. Bu aküyü sadece aydınlatma, laptop, şarj vb için kullanacağım. Böylece hem aracımdan doğrudan şarj edebileceğim bir yaşam aküm, Ayrıca karavanda ikinci bir yaşam aküm olmuş olacak. Ebat olarak bu aküyü oldukça küçük tutacağım. Ayrıca aynı aküyü besleyecek küçük bir panel de ekleyebilirim. Bu yüzden buzdolabını üç sistem düşünüyorum. Ocak ve buzdolabı için ortak lpg, Isınma için mazotlu ısıtıcı veya tamamen elektriksiz doğalgaz sobası kullanacağım. Doğalgaz sobası kullanırsam ikinci piknik tüpü gerekecek, Bunu biten tüpü her yerde bulabilme kolaylığı ve gerekli durumunda diğerini diğerine takıp kullanmak için düşünüyorum. Ama mazotlu ısıtıcı için de 10L mazot taşıyacağım nasıl olsa.. Tabii sobaların 20-25kg kendi ağırlıkları da var. Büyük akü pek düşünmesem de zaman içinde buna ihtiyaç oluşur mu bilmiyorum.

Bulacağın her marka üç sistem buzdolabından randıman alacağını sanma.
Bu biraz da teknoloji işi.
On yıldan eski olmamak üzere temiz bir Elektrolux / Tropicana bulabilirsen (ve de havalandırma konusunu kitabına uygun halledebilirsen) randıman alırsın ve de küçük tüp bile epey bir süre yeterli olur.İ maj da Ege karavan da ikinci el olabilir.
Diğer minibarlar (Faik vb.) otel odası için yeterli olabilir ama biz karavanda kullanıyoruz ve ikisinin arasında ortam ısısı vb. bakımlardan çok fark var...

Sobanın en küçüğü bile işini rahat rahat görür.Büyük soba takıp enerji ve yer kaybına uğraman gereksiz.

Kolay gelsin,

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR