Ford Transit Kampervan Aracımın Tadilat Aşamaları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan minemeral Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 140
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 39,271
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

minemeral

Ana Kamp
Yer
Antalya-Kemer-Beycik Köyü
Tüm Gezenbilir üyelerine selamlar. Ben 1972 de kamp hayatına başlayan ve hala devam eden bir doğaseverim. Gezenbilir ile Yusuf Beyin başarısını okuyarak tanıştım. Üyeler arasındaki yardımlaşma ve dostlukdan çok etkilendim.Aranıza benide kabul ederseniz çok mutlu olacağım.
İçi boşaltılmış bir camper sahibi oldum. Şimdi ufak tefek kaporta ve boya işlerini yapıyorum.Sonrasında izolasyonu kontrol ve kaplamasından başlayacağım.İşim epey çok.
Ama araç camlıvan olarak kayıtlı(tasiş- şehadetnameli)[attachment=1][attachment=2][attachment=3][attachment=4][attachment=5]. Öncelikle Motorlu Karavan olarak proje ve TSE onayı alabilmem için yardımlarınızı bekliyorum. Cevdet Çelikörs Bey e mail gönderdim ama henüz cevap alamadım. Ankara da ikamet ediyorum.Saygı ve sevgilerimle.
Sami - 05324725803

Transit    elif 007

Transit    elif 014

En son transit 2 015

En son transit 2 014

Motokaravan 2

Etiketler
Ynt: Ford Transit Kampervan Aracımın Tadilat Aşamaları

Sami bey hayırlı olsun aracınız orjinal bir araç ama içini boşaltmış olmaları üzücü umarım ruhsatınıda alırsınız Cevdet bey bu konuda size yardımcı olacaktır.

Sami Bey,aracınız hayırlı olsun.Enazından bir aracınız var.Yasal prosedür gereği yapmanız gerekenler konusunda bu forumda size bilgisi tecrübesi olan arkadaşlar yardım edecekler ve enkısa sürede istediğiniz araca kavuşacaksınız. Kolaylıklar diliyorum,İzmirden selamlar,sevgiler.

İlginize çok teşekkürler, Sayın yaybek ve derindeniz1. Aracımı evin önüne getirdikten sonra yapım aşamasında, değerli öneri ve eleştirilerinizi bekleyeceğim. Selam ve saygılarımla.[attachment=1][attachment=2][attachment=3]

Transit technische daten 019

Transit    elif 015

En son transit 012

Sami bey aramıza hoşgeldiniz, işiniz çok olsada bir yerden başlamışsınız, aracınızı almışsınız..
bizlerin bir sözü vardır ''başlanmış iş bitmiş işdir'', kolay gelsin :smiley:

Bende aynen katılıyorum arkadasların goruslerıne aracınızın esgali cok guzel tam karavan yapısı vede özellıkle arka köşelerin yukseklıklerı banyo wc ıcın falan cok uygun , artık her cm.kareyı degerlendırmenız lazım :smiley: güle güle kullanın.

Selamlar Erhan

Teşekkür ederim,daha iyisi sizlerin olur inşallah.Bu aracı yaklaşık 14 aydır bekliyordum,fiyatı pahalı oldu ama, orijinal tavan için verdim. Sağolsun Cevdet bey den de bugün olumlu cevap aldım,TSE için. Bende Ankara da kendi projecime gittim, oda okey verdi.Araç önde sadece iki koltuk 1+1 Motorlu Karavan olarak proje yapılacak. Araç gümrük çıkışlı olduğundan Karayolu Uygunluk ve Motorlu Karavan projesi ile TSE ye gidecek.
Aracım 2000cc.benzinli, Ford OHC motor,Otosan 2.0 taunus motorlarından. Boyadan sonra LPG dönuşümünü yaptıracağım. BRC klasik karbüratörlü sistem düşünüyorum. LPG tankını simit tank olarak arka altta stepnenin olduğu yere montaj yaptıracağım.Birde içeri bir gaz girişi alırsam ,ocak ve ileride truma için.Dönüşümü yapacak usta ile görüştüm, muhafaza sacı varmış onu istiyorlarmış ve yerden yüksekliği en az 32 santim olması gerekiyormuş.Orijinal BRC ye 750.-TL. fiyat verdi(muhafaza sacı ve şamandıra farkı olduğundan). Stepneyi araca koymayı düşünmüyorum.Çakmağa takılan kopresörler lastikciye gidecek kadar iş görüyorlar.
Ondan sonraki işim iç yanların kaplanması ve elektrik tesisatı olacak.
Amacım mümkün olduğu kadar az ve hafif malzeme kullanmak.Yoksa biliyorsunuz karavanın heryıl yükü artıyor. Buda fazla sarfiyat ve hemen toparlanıp hareket edememeğe neden oluyor.Aracım küçük olduğundan şehiriçi de kullanmak istiyorum. Buarada kendi otomobilimide acil satmak zorundayım.306 peugeot, oda gümrük çıkışlı, bakımlı temiz ekonomik bir araç,vasıta bölümüne ilanımı verdim.[attachment=1]
Levent Bey bugun mobilyacılar sitesinide dolaştım biraz,kontralara baktım, 15mm.175x250 kavak kontra iki plaka benim işimi görecek gibi. Birde ilonbe diye bir kontra var, Afrika dan geliyormuş dediler,desenleri çok güzel 1200x200 plakalar halinde,fiyatı kavak ile aynı, netde baktım bulamadım,oda fena değil. Aletlerden eksiğim daire testere var,bauhaus da 1200W 4500 devirli 75.-TL.ye bir çin malı var,herhalde işimi görür. O aşamalara geldiğimde değerli bilgilerinize başvuracağım.Birde bilgisayarda şu painti çözebilirsem,iç dizaynımı sizlere sunacağım. Herkese bol karavan muhabbetli günler dilerim.Saygılarımla.

X1db756b6fcfefae2809f14bf14b922e6

paint çok basit bir program göreceksiniz,
stepne olmadan muayeneden geçemiyorsunuz,
elimizden gelen yardımı esirgemeyiz :smiley:

Sami bey merhaba.Aracınıza LPG taktırırken içeri alacağınız gaz borusunun gizli olması gerek.Yoksa her yıl yaptırılan gaz sızdırmazlık kontrolü sırasında problem yaşarsınız.
birde stepne lastik taşımak istemiyorum diyorsunuz ya.Bir keresinde otomobilimin lastiği patladı ve parçalandı.Stepneyi taktım 1 km sonra oda parçalandı.Otostopla gidip
lastik getirmek zorunda kalmıştım.Bence stepneyi eksik etmeyin.Kolay gelsin. Nallıhan'dan Sami. :D

Sızdırmazlıkda, simit deponun orta kapağını bile söktürüp iç bağlantılarına ilaç sıkarak kontrol ediyorlar, Simit depo araç altına takılacak olsa bile araç içinden bir kapak bırakılarak deponun göbeğinin görülmesi gerekiyor, mutfağa simit depodan hat çekerek LPG almaya kalkarsanız, girdiğim LPG sızdırmazlık muayene tecrübelerime göre, dakika 1 gol 1 olursunuz..Ayrıca LPG tüpden mutfağa alınacak boruya Ev tipi detantör takarak basıncı mutfak tipine düşürmek gerekir...Bu tesisat muayene memuru görmeden nasıl geçebilir bilemiyorum..

Lpg 3

züğürt gezençi' Alıntı:
birde stepne lastik taşımak istemiyorum diyorsunuz ya.Bir keresinde otomobilimin lastiği patladı ve parçalandı.Stepneyi taktım 1 km sonra oda parçalandı.Otostopla gidip
lastik getirmek zorunda kalmıştım.Bence stepneyi eksik etmeyin.Kolay gelsin. Nallıhan'dan Sami. :D
E stepne ise yaramamis iste. Bosuna tasimaya gerek yok. :D

Merhabalar,evet muayenede stepne aranıyor ve sabitlenmesi isteniyor.Stepnenin yerine simit tank taktırdığım bir aracımın stepnesi bagajda duruyordu, sabitlenmesi gerektiğini hafif kusur olarak TUV de belirtmişlerdi. 37 yıllık sürücüyüm,profesyonel olarakda yaptım.Eskiden yollarımız lastiklerimiz iyi değildi,kendi lastiğimi kendim çok kaynak yaptım. Ama şimdi heryerde lastikci,akaryakıt istasyonları,yollarımız iyi lastiklerimiz dubleks.Stepneleri iyice küçülttüler yok etmeyi planlıyorlar.Aracım küçük dediğiniz gibi her cm2 sini değerlendirmek zorundayım.Güvenlikden asla taviz vermemek şartıile tabii.
Sızdırmazlık garantisini LPG dönüşümü yapan firmalar üstleniyor. Tank dan karbüratöre gidene kadar gözden kaçabilecek bir yerinden bir T ve vana ile emniyet altına alınacak bir çıkış alacağım. Bu bakır buru ile truma [attachment=1](arzu ettiğim trumatic-e 1800,bu eski bir model ama yurtdışından getirtmeye çalışacağım)takılacak olan yatak olabilen oturma gurubunun içine gelecek ve bir vana.Sonra tezgah altına gidecek ve orada yine bir vana ve dedantör ile ocak girişine bağlanacak. Ocağı tek gözlü olanlardan kendim ankastre haline dönüştürmeyi düşünüyorum. Tek gözlü ocak yeterli diyorum.Eskiden çocuklarımızla beraber iken belki çift ocak gerekiyordu.
Hatta birde araç dışına bizim eskiden qick connekşın dediğimiz hava girişleri vardı, onun gibi bir çıkış.LPG li çalışan Hymer kataloğundan beğenip,Almanya dan getirtdiğim bir mangalım var (ki o anlatılacak ayrı bir konu oluşturur kesin,aynısını imal etmek isteyen arkadaşlarım olmuşdu.)tak onu......
Yoksa 2.bir tank uygunluk v.s. .Güvenlik tabii ki önemli.Tanklarda zaten ani boşalma halinde sistemi kesen emniyet mevcut.
Tabii bunlar şimdilik proje, uygulamaya gelince neolacak, evdeki hesap uymayabilir.
Öneri ve eleştirilerinizi bekliyorum.Herkese bol karavan muhabbetli, sağlıklı günler diliyorum.Saygılarımla.

Trumatic e 1800  3resim

Merhabalar arkadaşlar,aracım boyada[attachment=2]hala. Bende içini ölçüp biçmeye devam ediyorum. Bilgisayar dan Levent Bey in kuşbakışı planını yapmağa uğraştım beceremiyorum. Kendim çizdim[attachment=3].Ve bazı resimlerin üzerinde çizgilerle belirtmeğe çalıştım ama beceremedim[attachment=3][attachment=4][attachment=5]. Bu planı yapmamda bana yardımcı olabilirmisiniz veya çizebilirmisiniz. Selam ve saygılarımla.

Transit boyada 003

Kubak

En son transit 2 015

En son transit 2 016

En son transit 2 017

Sami abi bu aşağıdaki linkte kendi karavanını yapanların yapım aşamaları var oradan benzer projeler alabilirsin

http://www.sbmcc.co.uk/photo1.php

bu bölümde aynı sitedeki araçlardan birinin yapım hikayesi bu araçların yapımında benim çekyat tipi koltuk yapım şekli var
http://homepage.ntlworld.com/workaholics.inc/week_14_26th_july_2004.htm

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri